Medie: Så meget kan Mat Ryan ende med at koste FCK

FC København er meget tæt på at kunne præsentere en ny målmand, der kan ende med at koste noget mere end de knap fire millioner, der blev nævnt mandag.



FC København er meget tæt på at have en ny førstemålmand på plads.

Mandag dukkede nyhed om Mathew Ryans skifte til FC København op i spanske medier. Senere samme dag sagde han så farvel til sine holdkammerater i Real Sociedad for at tage til København og færdiggøre de sidste detaljer med FCK.

Spanske medier fortalte om en overgangssum på 3,7 millioner kroner, hvilket er det beløb, som FC København betaler for at hente ham til klubben nu og her. Beløbet kan dog ende med at stige, og det kan det gøre meget snart.

El Diario Vasco, som også breakede historien i Spanien, skriver således, at FC København kan ende med at betale yderligere 1,8 millioner kroner for den australske keeper, så det samlede beløb ender på lidt over 5,5 millioner kroner.

De 1,8 millioner kroner er forbundet med en klausul i keeperens kontrakt, der bliver aktiveret, hvis FC København ender i Champions League-gruppespillet. Det kræver, at de slår Trabzonspor henover deres to opgør i august.

Selvom Mat Ryan-handlen kom som lidt af en bombe mandag eftermiddag, så kommer det ikke som nogen overraskelse i San Sebastian, hvor keeperen længe har ytret sit ønske om at finde et sted, hvor han er fast mand, skriver El Diario Vasco.

Det kan han så blive i FC København, da Kamil Grabara fortsat er ude med en hovedskade. Det er knap så sandsynligt, at han skal agere reserve bag Kalle Johnsson, der har vikarieret mellem stængerne, siden polakken udgik mod AaB.

Mat Ryan har i løbet af sin karriere noteret sig for mere end 100 Premier League-kampe for primært Brighton og Arsenal. Han har også været forbi blandt andre Club Brugge og Valencia.

Det seneste år har han tilbragt i Real Sociedad, hvor det blot blev til ni kampe. Kontrakten med den spanske klub udløber næste sommer, men den kommer han ikke til at opfylde, da skiftet til FCK er lige på trapperne.

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



Kæmpekøb retur til FC København?

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Spår stor transferaktivitet i FC København

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

City snupper førstepladsen – Burnley rykker ned

Kalder tronskifte i Danmark

AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!