Brøndbys målmandsjagt har udviklet sig til at være den helt store transfersaga hjemme i den danske andedam, og endnu har klubben ikke formået at finde en afløser for Mads Hermansen, som man solgte til Leicester for snart en måned siden.
Målmænd som Lucas Lund og Leopold Wahlstedt har ellers været på blokken, men Lund står stadig i Viborg, og Wahlstedt er smuttet til Blackburn.
Jagten må efterhånden give fodboldchef Carsten V. Jensen grå hår på toppen, for det er en afgørende plads på holdet, og han scorer nok ikke pluspoint hos fansene, hvis veteranen Thomas Mikkelsen skal være førstemålmand det næste halve år.
Løsningen på positionen kan være en 32-årig nordmand. Således melder B.T i podcasten ‘Transfervinduet’, at Brøndby er blevet tilbudt Ørjan Nyland, som står uden klub efter bruddet med RB Leipzig i sommer.
Målmanden er fri på markedet og vil dermed ikke koste Brøndby nogen transfersum. Udover Brøndby er han også blevet tilbudt FC København, lyder det.
Det er dog Brøndby, som har mest brug for en ny keeper, men B.T har endnu ikke kendskab til, om klubben går videre med Nyland, som står noteret for 46 A-landskampe for Norge. Netop landsholdet er det sted, hvor han har fået mest kontinuerlig spilletid på det seneste. Han er Ståle Solbakkens førstevalg i kassen, og han har stået i samtlige af Norges EM-kvalifikationskampe, ligesom han også stod alle seks Nations League-kampe sidste år.
Tager man et kig ned over hans CV af klubber, så ser det ganske imponerende ud. Siden 2018 har han været i Leipzig, Reading, Bournemouth, Norwich og Aston Villa, men går man lidt mere i dybden, så viser det sig tydeligt, at han primært har været reserve.
Ikke på landsholdet dog, hvor Ståle Solbakken tydeligvis har et godt øje til ham.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
AVIS
De vil have Jelert
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
NYHEDER
FC København spiller sig videre i Europa
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
Her kan du se FC København mod FC Polissya
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Voldsom kritik af FIFAs planer
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
MEDIE
Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud
MEDIE
