Brøndbys målmandsjagt har udviklet sig til at være den helt store transfersaga hjemme i den danske andedam, og endnu har klubben ikke formået at finde en afløser for Mads Hermansen, som man solgte til Leicester for snart en måned siden.
Målmænd som Lucas Lund og Leopold Wahlstedt har ellers været på blokken, men Lund står stadig i Viborg, og Wahlstedt er smuttet til Blackburn.
Jagten må efterhånden give fodboldchef Carsten V. Jensen grå hår på toppen, for det er en afgørende plads på holdet, og han scorer nok ikke pluspoint hos fansene, hvis veteranen Thomas Mikkelsen skal være førstemålmand det næste halve år.
Løsningen på positionen kan være en 32-årig nordmand. Således melder B.T i podcasten ‘Transfervinduet’, at Brøndby er blevet tilbudt Ørjan Nyland, som står uden klub efter bruddet med RB Leipzig i sommer.
Målmanden er fri på markedet og vil dermed ikke koste Brøndby nogen transfersum. Udover Brøndby er han også blevet tilbudt FC København, lyder det.
Det er dog Brøndby, som har mest brug for en ny keeper, men B.T har endnu ikke kendskab til, om klubben går videre med Nyland, som står noteret for 46 A-landskampe for Norge. Netop landsholdet er det sted, hvor han har fået mest kontinuerlig spilletid på det seneste. Han er Ståle Solbakkens førstevalg i kassen, og han har stået i samtlige af Norges EM-kvalifikationskampe, ligesom han også stod alle seks Nations League-kampe sidste år.
Tager man et kig ned over hans CV af klubber, så ser det ganske imponerende ud. Siden 2018 har han været i Leipzig, Reading, Bournemouth, Norwich og Aston Villa, men går man lidt mere i dybden, så viser det sig tydeligt, at han primært har været reserve.
Ikke på landsholdet dog, hvor Ståle Solbakken tydeligvis har et godt øje til ham.
LIVE
LIVE: Brøndby forlænger med stortalent
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADETS DOM
Har du fuldstændig tabt småkagerne?
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TIPSBLADET SPECIAL
