Brøndbys målmandsjagt har udviklet sig til at være den helt store transfersaga hjemme i den danske andedam, og endnu har klubben ikke formået at finde en afløser for Mads Hermansen, som man solgte til Leicester for snart en måned siden.
Målmænd som Lucas Lund og Leopold Wahlstedt har ellers været på blokken, men Lund står stadig i Viborg, og Wahlstedt er smuttet til Blackburn.
Jagten må efterhånden give fodboldchef Carsten V. Jensen grå hår på toppen, for det er en afgørende plads på holdet, og han scorer nok ikke pluspoint hos fansene, hvis veteranen Thomas Mikkelsen skal være førstemålmand det næste halve år.
Løsningen på positionen kan være en 32-årig nordmand. Således melder B.T i podcasten ‘Transfervinduet’, at Brøndby er blevet tilbudt Ørjan Nyland, som står uden klub efter bruddet med RB Leipzig i sommer.
Målmanden er fri på markedet og vil dermed ikke koste Brøndby nogen transfersum. Udover Brøndby er han også blevet tilbudt FC København, lyder det.
Det er dog Brøndby, som har mest brug for en ny keeper, men B.T har endnu ikke kendskab til, om klubben går videre med Nyland, som står noteret for 46 A-landskampe for Norge. Netop landsholdet er det sted, hvor han har fået mest kontinuerlig spilletid på det seneste. Han er Ståle Solbakkens førstevalg i kassen, og han har stået i samtlige af Norges EM-kvalifikationskampe, ligesom han også stod alle seks Nations League-kampe sidste år.
Tager man et kig ned over hans CV af klubber, så ser det ganske imponerende ud. Siden 2018 har han været i Leipzig, Reading, Bournemouth, Norwich og Aston Villa, men går man lidt mere i dybden, så viser det sig tydeligt, at han primært har været reserve.
Ikke på landsholdet dog, hvor Ståle Solbakken tydeligvis har et godt øje til ham.
LIVE
VM-LIVE: England overvejer det nu
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
LIVE
TransferLIVE: ‘Vi er kede af det’
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
OPTAKT
Argentina – Egypten
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
NYHEDER
David Nielsen er stensikker
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb
Don Ø: Mange rystede på hovedet
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Superliga-træner forbereder sig på stjernetransfer
NYHEDER
‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’
TOPNYHED
AGF-spiller idømt karantæne
TOPNYHED
