Medie: Ståles førstekeeper tilbudt til Brøndby

Brøndby har fået tilbudt Ståle Solbakkens foretrukne målmandsvalg på det norske landshold.



Brøndbys målmandsjagt har udviklet sig til at være den helt store transfersaga hjemme i den danske andedam, og endnu har klubben ikke formået at finde en afløser for Mads Hermansen, som man solgte til Leicester for snart en måned siden.

Målmænd som Lucas Lund og Leopold Wahlstedt har ellers været på blokken, men Lund står stadig i Viborg, og Wahlstedt er smuttet til Blackburn.

Jagten må efterhånden give fodboldchef Carsten V. Jensen grå hår på toppen, for det er en afgørende plads på holdet, og han scorer nok ikke pluspoint hos fansene, hvis veteranen Thomas Mikkelsen skal være førstemålmand det næste halve år. 

Løsningen på positionen kan være en 32-årig nordmand. Således melder B.T i podcasten ‘Transfervinduet’, at Brøndby er blevet tilbudt Ørjan Nyland, som står uden klub efter bruddet med RB Leipzig i sommer. 

Målmanden er fri på markedet og vil dermed ikke koste Brøndby nogen transfersum. Udover Brøndby er han også blevet tilbudt FC København, lyder det. 

Det er dog Brøndby, som har mest brug for en ny keeper, men B.T har endnu ikke kendskab til, om klubben går videre med Nyland, som står noteret for 46 A-landskampe for Norge. Netop landsholdet er det sted, hvor han har fået mest kontinuerlig spilletid på det seneste. Han er Ståle Solbakkens førstevalg i kassen, og han har stået i samtlige af Norges EM-kvalifikationskampe, ligesom han også stod alle seks Nations League-kampe sidste år.

Tager man et kig ned over hans CV af klubber, så ser det ganske imponerende ud. Siden 2018 har han været i Leipzig, Reading, Bournemouth, Norwich og Aston Villa, men går man lidt mere i dybden, så viser det sig tydeligt, at han primært har været reserve.

Ikke på landsholdet dog, hvor Ståle Solbakken tydeligvis har et godt øje til ham.





Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag




Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Atletico Madrid – Arsenal

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite del af stor transferplan

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Bo Svensson skriver Superliga-historie

PSG – Bayern München

Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afvist – Brøndby undrer sig

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Bo Svensson svært utilfreds

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt