Medie: Ståles førstekeeper tilbudt til Brøndby

Brøndby har fået tilbudt Ståle Solbakkens foretrukne målmandsvalg på det norske landshold.



Brøndbys målmandsjagt har udviklet sig til at være den helt store transfersaga hjemme i den danske andedam, og endnu har klubben ikke formået at finde en afløser for Mads Hermansen, som man solgte til Leicester for snart en måned siden.

Målmænd som Lucas Lund og Leopold Wahlstedt har ellers været på blokken, men Lund står stadig i Viborg, og Wahlstedt er smuttet til Blackburn.

Jagten må efterhånden give fodboldchef Carsten V. Jensen grå hår på toppen, for det er en afgørende plads på holdet, og han scorer nok ikke pluspoint hos fansene, hvis veteranen Thomas Mikkelsen skal være førstemålmand det næste halve år. 

Løsningen på positionen kan være en 32-årig nordmand. Således melder B.T i podcasten ‘Transfervinduet’, at Brøndby er blevet tilbudt Ørjan Nyland, som står uden klub efter bruddet med RB Leipzig i sommer. 

Målmanden er fri på markedet og vil dermed ikke koste Brøndby nogen transfersum. Udover Brøndby er han også blevet tilbudt FC København, lyder det. 

Det er dog Brøndby, som har mest brug for en ny keeper, men B.T har endnu ikke kendskab til, om klubben går videre med Nyland, som står noteret for 46 A-landskampe for Norge. Netop landsholdet er det sted, hvor han har fået mest kontinuerlig spilletid på det seneste. Han er Ståle Solbakkens førstevalg i kassen, og han har stået i samtlige af Norges EM-kvalifikationskampe, ligesom han også stod alle seks Nations League-kampe sidste år.

Tager man et kig ned over hans CV af klubber, så ser det ganske imponerende ud. Siden 2018 har han været i Leipzig, Reading, Bournemouth, Norwich og Aston Villa, men går man lidt mere i dybden, så viser det sig tydeligt, at han primært har været reserve.

Ikke på landsholdet dog, hvor Ståle Solbakken tydeligvis har et godt øje til ham.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Arsenal-dansker vender hjem

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afslører dansk toptræners millionløn

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

Monsterbud på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kæmper om det samme trænerjob

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Tottenham henter Liverpool-profil

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

Tysk komet skadet – risikerer at misse VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

De lurer på Vejle-profil

Medier sender ham hjem til AGF

Han var i spil som Brøndby-træner

Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’

Legende hylder Dalsgaard: ‘Det er et eventyr’

De jagter Henrik Meister

Sådan kommer Danmark til VM

Manchester United afbryder forhandlingerne



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Bekræfter rekordbud: Vil byde mindst 1,1 mia.

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer