Medie: Uffe Bech kan være et emne i Brøndby

Flere spillere forlader Brøndby IF denne sommer, og det kan få klubben til at kigge mod Tyskland efter forstærkninger.



Godt nok kender vi Uffe Bech som kantspiller, men den tidligere landsholdsspiller kan også spille som angriber og som offensiv midtbane, og ifølge Ekstra Bladet skulle det gøre Hannover-danskeren til et emne i Brøndby IF.

Brøndby spiller ikke med kanter, men står foran en sommer, hvor mange spillere forlader klubben. Thomas Kahlenberg stopper karrieren, og Lebogang Phiri, Frederik Holst, Rodolph Austin forlader alle klubben ved kontraktudløb om en måneds tid, mens Rezan Corlus fremtid er usikker, ligesom Jan Kliments er det.

Derfor er Troels Bech ikke overraskende i gang med at sondere markedet efter alternativer til Brøndby-holdet, og Ekstra Bladet skriver, at sportsdirektørens øjne kigger mod Hannover 96 og Uffe Bech.

Angiveligt er Uffe Bech et emne til den offensive del af banen, fordi han ikke har fået meget spilletid i den tyske klub. Syv kampe har han spillet, og med to år igen af aftalen er det langt fra sikkert, at Hannover er interesseret i at holde fast i danskeren, der måske kan blive tilbudt til Brøndby, uden at det koster en bondegård.

Uffe Bech, der skiftede fra FC Nordsjælland i 2015, har fortsat to år igen af aftalen med Hannover. Han har ligeledes en fortid i Lyngby. Og ja, så er spørgsmålet, om han på et tidspunkt kan have en fremtid i Brøndby.

24-årige Uffe Bech har tre danske A-landskampe på cv’et.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Han bestemmer det hele

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Forventer rekord i Superliga-klub

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Fransk klub overvejer Victor Bak

Frankrig – England

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Dansk klub har lagt hele strategien om

Derfor trækker FC København-transfer ud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-boss åben for lejeaftaler

Snød FC København for keeper

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe