Chokerede holdet: “AC” trak sig fra finale

Andreas Christensen var ikke med i FA Cup-finalen, og det var ifølge The Guardian hans egen beslutning.



Det var Andreas Christensen selv, der havde besluttet, at han ikke skulle deltage i lørdagens FA Cup-finale.

Det mener den britiske avis The Guardian at vide.

Ifølge avisen havde den danske forsvarsspiller følt sig utilpas i ugen op til den store kamp på Wembley, som Chelsea tabte til Liverpool efter en straffesparkskonkurrence.

Christensen skulle selv have sagt til Chelsea-træner Thomas Tuchel, at han ikke var i stand til at spille.

Danskeren startede inde, da Chelsea om onsdagen – altså tre dage før FA Cup-finalen – mødte Leeds i Premier League.

Thomas Tuchel nævnte i forbindelse med finalen ikke noget om, hvorfor Christensen, som ikke var blevet meldt skadet, slet ikke var en del af Chelseas trup.

Ifølge The Guardian var danskerens holdkammerater “chokerede og forvirrede” over, at Christensen havde forladt holdets hotel før finalen.

Thomas Tuchel har tidligere i sæsonen sagt, at han havde udeladt Christensen fra Chelseas trup i forbindelse med kampe på grund af danskerens kontraktsituation.

Men det var altså angiveligt ikke derfor, at midterforsvareren ikke var med i lørdagens FA Cup-finale.

Danskerens kontrakt med Chelsea udløber efter indeværende sæson. I efteråret lød det, at parterne var tæt på en forlængelse, men forhandlingerne gik tilsyneladende i hårknude.

Skal man tro rygtebørsen, er Christensen på vej væk, og den danske landsholdsspiller vil angiveligt inden længe blive præsenteret som ny spiller i FC Barcelona.

Thomas Tuchel regner da også med, at Christensen snart er fortid i Chelsea.

– Det lader til, at vi mister nogle nøglespillere. Vi mister selvfølgelig Toni (Antonio Rüdiger, red.), vi mister Andreas. Så det er hårdt, og vi har allerede noget at indhente, siger tyskeren ifølge Sky Sports på et spørgsmål om Chelseas evne til at følge med Liverpool, når det gælder spillerhandler.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Raser: Det er latterligt!

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending