Det var Andreas Christensen selv, der havde besluttet, at han ikke skulle deltage i lørdagens FA Cup-finale.
Det mener den britiske avis The Guardian at vide.
Ifølge avisen havde den danske forsvarsspiller følt sig utilpas i ugen op til den store kamp på Wembley, som Chelsea tabte til Liverpool efter en straffesparkskonkurrence.
Christensen skulle selv have sagt til Chelsea-træner Thomas Tuchel, at han ikke var i stand til at spille.
Danskeren startede inde, da Chelsea om onsdagen – altså tre dage før FA Cup-finalen – mødte Leeds i Premier League.
Thomas Tuchel nævnte i forbindelse med finalen ikke noget om, hvorfor Christensen, som ikke var blevet meldt skadet, slet ikke var en del af Chelseas trup.
Ifølge The Guardian var danskerens holdkammerater “chokerede og forvirrede” over, at Christensen havde forladt holdets hotel før finalen.
Thomas Tuchel har tidligere i sæsonen sagt, at han havde udeladt Christensen fra Chelseas trup i forbindelse med kampe på grund af danskerens kontraktsituation.
Men det var altså angiveligt ikke derfor, at midterforsvareren ikke var med i lørdagens FA Cup-finale.
Danskerens kontrakt med Chelsea udløber efter indeværende sæson. I efteråret lød det, at parterne var tæt på en forlængelse, men forhandlingerne gik tilsyneladende i hårknude.
Skal man tro rygtebørsen, er Christensen på vej væk, og den danske landsholdsspiller vil angiveligt inden længe blive præsenteret som ny spiller i FC Barcelona.
Thomas Tuchel regner da også med, at Christensen snart er fortid i Chelsea.
– Det lader til, at vi mister nogle nøglespillere. Vi mister selvfølgelig Toni (Antonio Rüdiger, red.), vi mister Andreas. Så det er hårdt, og vi har allerede noget at indhente, siger tyskeren ifølge Sky Sports på et spørgsmål om Chelseas evne til at følge med Liverpool, når det gælder spillerhandler.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Her er prisen på Clement Bischoff
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
NYHEDER
Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
NYHEDER
FCM kommer fra tyrkisk heksekedel med muligheder
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
LIVE: FCK smider sejren
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se
INTERVIEW
Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF
NYHEDER
Kontant transfermelding om Filip Jørgensen
NYHEDER
FCN taber i Europa-comeback
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
LIVE: Slutfløjt – det kunne være gået meget værre
NYHEDER
FCK kæmper sig tilbage i europæisk drama
TRANSFER
‘Jeg tror, at Kasper Høgh skifter dertil’
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
INTERVIEW
‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
OPTAKT