Chokerede holdet: “AC” trak sig fra finale

Andreas Christensen var ikke med i FA Cup-finalen, og det var ifølge The Guardian hans egen beslutning.



Det var Andreas Christensen selv, der havde besluttet, at han ikke skulle deltage i lørdagens FA Cup-finale.

Det mener den britiske avis The Guardian at vide.

Ifølge avisen havde den danske forsvarsspiller følt sig utilpas i ugen op til den store kamp på Wembley, som Chelsea tabte til Liverpool efter en straffesparkskonkurrence.

Christensen skulle selv have sagt til Chelsea-træner Thomas Tuchel, at han ikke var i stand til at spille.

Danskeren startede inde, da Chelsea om onsdagen – altså tre dage før FA Cup-finalen – mødte Leeds i Premier League.

Thomas Tuchel nævnte i forbindelse med finalen ikke noget om, hvorfor Christensen, som ikke var blevet meldt skadet, slet ikke var en del af Chelseas trup.

Ifølge The Guardian var danskerens holdkammerater “chokerede og forvirrede” over, at Christensen havde forladt holdets hotel før finalen.

Thomas Tuchel har tidligere i sæsonen sagt, at han havde udeladt Christensen fra Chelseas trup i forbindelse med kampe på grund af danskerens kontraktsituation.

Men det var altså angiveligt ikke derfor, at midterforsvareren ikke var med i lørdagens FA Cup-finale.

Danskerens kontrakt med Chelsea udløber efter indeværende sæson. I efteråret lød det, at parterne var tæt på en forlængelse, men forhandlingerne gik tilsyneladende i hårknude.

Skal man tro rygtebørsen, er Christensen på vej væk, og den danske landsholdsspiller vil angiveligt inden længe blive præsenteret som ny spiller i FC Barcelona.

Thomas Tuchel regner da også med, at Christensen snart er fortid i Chelsea.

– Det lader til, at vi mister nogle nøglespillere. Vi mister selvfølgelig Toni (Antonio Rüdiger, red.), vi mister Andreas. Så det er hårdt, og vi har allerede noget at indhente, siger tyskeren ifølge Sky Sports på et spørgsmål om Chelseas evne til at følge med Liverpool, når det gælder spillerhandler.

/ritzau/







Odds og spilforslag til Oviedo - Real Madrid LIVE

TransferLIVE: Stjerne klarer Chelsea-lægetjek

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Viborg FF – OB

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Dansk duo trækker overskrifter i Italien



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Søgte råd hos tidligere FCK-stjerner

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Her er VM-turneringens hold

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Fodboldlegenden Kevin Keegan er død

Svensson giver status på Huescas

Svensson om sommervinduet: ‘Det er ikke optimalt’

Sønderjyske – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Afsløring: Boye finder ny klub – option til 2030

Fin lodtrækning for FCK

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

Han er VM’s bedste spiller

Tullberg bekræfter FCM-skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-boss afslører klubbens spillerbudget

FC København kan miste endnu en stjerne

Her er AGF, FCM, FCN og FCK’s mulige modstandere

Afsløring: FC København sælger Achouri