Medie: FCN-ejer betaler kassen for ny klub

Beløbet smadrer den hidtidige rekord for at etablere en klub i den bedste nordamerikanske fodboldrække.



FC Nordsjællands britisk-egyptiske ejer, Mohamed Mansour, vil betale 500 millioner dollar for at etablere et MLS-hold i San Diego.

Det rapporterer flere medier – heriblandt Field Level Media.

Beløbet svarer til 3,4 milliarder kroner og vil blive en rekordpris for et hold i den bedste nordamerikanske fodboldrække.

Holdet vil blive den 30. klub i MLS. Det forventes at komme til at spille på Snapdragon Stadium, der hører til San Diegos delstatsuniversitet.

Ud over Mohamed Mansour omfatter den mulige ejerskabsgruppe også Sycuan Band, der repræsenterer en lokal indianerstamme i San Diego.

Sycuan Band har i det seneste års tid været interesseret i at få MLS til byen og ledt efter den rigtige investeringspartner, skriver den lokale avis The San Diego Union-Tribune.

Det har Sycuan Band tilsyneladende fundet i FCN’s ejer. Siden sidste sommer har Sycuan Band og Mohamed Mansour drøftet et samarbejde om at købe et MLS-hold.

Mohamed Mansour overtog i 2021 aktiemajoriteten i selskabet bag FC Nordsjælland, Right To Dream, fra den engelske forretningsmand Tom Vernon.

Ifølge mediet Off The Pitch skete det i en handel til en samlet værdi på 100 millioner euro – omkring 750 millioner kroner.

Prisen for at etablere MLS-klubben overstiger det hidtidige rekordbeløb på 325 millioner dollar, som blev betalt for Charlotte FC i St. Louis.

San Diego, en by i delstaten Californien, er allerede hjem for fodboldholdet San Diego Loyal SC, der spiller i USL Championship.

Det er en uafhængig division under MLS. I modsætning til det europæiske ligasystem kan klubber ikke rykke op eller ned mellem divisionerne.

San Diego Loyal SC ejes ifølge Field Level Media af blandt andet af de henholdsvis tidligere og nuværende amerikanske landsholdsspillere Landon Donovan og DeAndre Yedlin.

Mohamed Mansour ejer Mansour Group, der ifølge mediet Arabian Business er det næststørste selskab i Egypten målt på nettoomsætning.

Den endnu unavngivne nye klub forventes at være klar til at spille i 2025.

I det sydlige Californien finder man allerede de to MLS-klubber Los Angeles Galaxy og Los Angeles FC.

En officiel offentliggørelse forventes ifølge Field Level Media torsdag.

/ritzau/







LIVE

LIVE: Indkalder pressen

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Her er FC Københavns vej i Europa

FC København kan få Jens Stage-millioner

Kommer med frækt bud på dansk mester

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Riemer: ‘Målt på form burde jeg ikke udtage ham’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’

AGF kan ende med millionregning, men…

Færdig som cheftræner i Real Madrid



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

FCK-træner roser Felix Beijmo