FC Nordsjællands britisk-egyptiske ejer, Mohamed Mansour, vil betale 500 millioner dollar for at etablere et MLS-hold i San Diego.
Det rapporterer flere medier – heriblandt Field Level Media.
Beløbet svarer til 3,4 milliarder kroner og vil blive en rekordpris for et hold i den bedste nordamerikanske fodboldrække.
Holdet vil blive den 30. klub i MLS. Det forventes at komme til at spille på Snapdragon Stadium, der hører til San Diegos delstatsuniversitet.
Ud over Mohamed Mansour omfatter den mulige ejerskabsgruppe også Sycuan Band, der repræsenterer en lokal indianerstamme i San Diego.
Sycuan Band har i det seneste års tid været interesseret i at få MLS til byen og ledt efter den rigtige investeringspartner, skriver den lokale avis The San Diego Union-Tribune.
Det har Sycuan Band tilsyneladende fundet i FCN’s ejer. Siden sidste sommer har Sycuan Band og Mohamed Mansour drøftet et samarbejde om at købe et MLS-hold.
Mohamed Mansour overtog i 2021 aktiemajoriteten i selskabet bag FC Nordsjælland, Right To Dream, fra den engelske forretningsmand Tom Vernon.
Ifølge mediet Off The Pitch skete det i en handel til en samlet værdi på 100 millioner euro – omkring 750 millioner kroner.
Prisen for at etablere MLS-klubben overstiger det hidtidige rekordbeløb på 325 millioner dollar, som blev betalt for Charlotte FC i St. Louis.
San Diego, en by i delstaten Californien, er allerede hjem for fodboldholdet San Diego Loyal SC, der spiller i USL Championship.
Det er en uafhængig division under MLS. I modsætning til det europæiske ligasystem kan klubber ikke rykke op eller ned mellem divisionerne.
San Diego Loyal SC ejes ifølge Field Level Media af blandt andet af de henholdsvis tidligere og nuværende amerikanske landsholdsspillere Landon Donovan og DeAndre Yedlin.
Mohamed Mansour ejer Mansour Group, der ifølge mediet Arabian Business er det næststørste selskab i Egypten målt på nettoomsætning.
Den endnu unavngivne nye klub forventes at være klar til at spille i 2025.
I det sydlige Californien finder man allerede de to MLS-klubber Los Angeles Galaxy og Los Angeles FC.
En officiel offentliggørelse forventes ifølge Field Level Media torsdag.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
Guds hånd-bold sælges for stort millionbeløb
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
