FC Nordsjællands britisk-egyptiske ejer, Mohamed Mansour, vil betale 500 millioner dollar for at etablere et MLS-hold i San Diego.
Det rapporterer flere medier – heriblandt Field Level Media.
Beløbet svarer til 3,4 milliarder kroner og vil blive en rekordpris for et hold i den bedste nordamerikanske fodboldrække.
Holdet vil blive den 30. klub i MLS. Det forventes at komme til at spille på Snapdragon Stadium, der hører til San Diegos delstatsuniversitet.
Ud over Mohamed Mansour omfatter den mulige ejerskabsgruppe også Sycuan Band, der repræsenterer en lokal indianerstamme i San Diego.
Sycuan Band har i det seneste års tid været interesseret i at få MLS til byen og ledt efter den rigtige investeringspartner, skriver den lokale avis The San Diego Union-Tribune.
Det har Sycuan Band tilsyneladende fundet i FCN’s ejer. Siden sidste sommer har Sycuan Band og Mohamed Mansour drøftet et samarbejde om at købe et MLS-hold.
Mohamed Mansour overtog i 2021 aktiemajoriteten i selskabet bag FC Nordsjælland, Right To Dream, fra den engelske forretningsmand Tom Vernon.
Ifølge mediet Off The Pitch skete det i en handel til en samlet værdi på 100 millioner euro – omkring 750 millioner kroner.
Prisen for at etablere MLS-klubben overstiger det hidtidige rekordbeløb på 325 millioner dollar, som blev betalt for Charlotte FC i St. Louis.
San Diego, en by i delstaten Californien, er allerede hjem for fodboldholdet San Diego Loyal SC, der spiller i USL Championship.
Det er en uafhængig division under MLS. I modsætning til det europæiske ligasystem kan klubber ikke rykke op eller ned mellem divisionerne.
San Diego Loyal SC ejes ifølge Field Level Media af blandt andet af de henholdsvis tidligere og nuværende amerikanske landsholdsspillere Landon Donovan og DeAndre Yedlin.
Mohamed Mansour ejer Mansour Group, der ifølge mediet Arabian Business er det næststørste selskab i Egypten målt på nettoomsætning.
Den endnu unavngivne nye klub forventes at være klar til at spille i 2025.
I det sydlige Californien finder man allerede de to MLS-klubber Los Angeles Galaxy og Los Angeles FC.
En officiel offentliggørelse forventes ifølge Field Level Media torsdag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
