Jonas Wind viste, at han er fremtidens mand for landstræner Kasper Hjulmand
Det skriver flere danske medier, efter at det danske fodboldlandshold onsdag tabte 2-4 ude til Belgien i Nations League.
– Han placerer sig fremragende og som regel der, hvor chancerne opstår.
Han er iskold foran kassen – og bruger ikke vanvittigt mange chancer på at score sine mål.
– På denne plads er der ingen tvivl om Jonas Winds langtidsholdbarhed, og der er heller ingen tvivl om, at han skal have en EM-billet til sommer, skriver Allan Olsen, Ekstra Bladets sportschef.
Wind udlignede til 1-1 og stod for en aflevering til Martin Braithwaite, som burde have resulteret i et mål til 2-1 til Danmark, men chancen blev brændt.
Hos B.T. mener fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen, at FC København-angriberen kan forbedre Hjulmands landshold.
– Han fandt med Jonas Wind den møtrik, der har manglet i Hjulmandens værksted, før Danmark kunne transformere sig fra et Åge Hareide-landshold til et med Kasper Hjulmand-smag.
– FC København-angriberen skal ikke skriges op til hverken redningsmand eller stjernespiller efter fire landskampe, men på et i forvejen stærkt kollektiv var det ham, der manglede, skriver han.
Søren-Mikael Hansen, Politikens sportsredaktør, er enig med sine kolleger.
– Kryds fingre for, at Jonas Wind allerede har haft karrierens alvorlige skade i en ung alder og netop derfor er kommet sig over den.
– I så fald har Danmark fundet en langtidsholdbar udgave af det længe savnede indlysende førstevalg som landsholdsangriber, skriver han.
2-4-resultatet mod Belgien var Danmarks andet nederlag i den ottende kamp på under tre måneder under Hjulmand.
– Hjulmands hektiske efterår har båret frugt. Vi har set mange nye. Flere har meldt sig ind – mod Belgien var det Jonas Wind, der var min “dagens mand”. Vi har set en generel samhørighed og fine resultater med landsholdet.
– Men vi har også set, at der er et stykke til den absolutte top. Et godkendt efterår, og der er grund til at se ind i 2021, skriver Flemming Toft, fodboldkommentator på TV2 Sport.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
På vej til FCK: Også på blokken i engelsk klub
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
TRANSFER
Marcondes afviser tilbud, men…
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
MEDIE
Tæt på at købe FC København-spiller
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Holland udspiller Sverige i VM-storsejr
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
AVIS
Udeblev fra træning – Superliga-transfer på vej
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
OPTAKT
