Jonas Wind viste, at han er fremtidens mand for landstræner Kasper Hjulmand
Det skriver flere danske medier, efter at det danske fodboldlandshold onsdag tabte 2-4 ude til Belgien i Nations League.
– Han placerer sig fremragende og som regel der, hvor chancerne opstår.
Han er iskold foran kassen – og bruger ikke vanvittigt mange chancer på at score sine mål.
– På denne plads er der ingen tvivl om Jonas Winds langtidsholdbarhed, og der er heller ingen tvivl om, at han skal have en EM-billet til sommer, skriver Allan Olsen, Ekstra Bladets sportschef.
Wind udlignede til 1-1 og stod for en aflevering til Martin Braithwaite, som burde have resulteret i et mål til 2-1 til Danmark, men chancen blev brændt.
Hos B.T. mener fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen, at FC København-angriberen kan forbedre Hjulmands landshold.
– Han fandt med Jonas Wind den møtrik, der har manglet i Hjulmandens værksted, før Danmark kunne transformere sig fra et Åge Hareide-landshold til et med Kasper Hjulmand-smag.
– FC København-angriberen skal ikke skriges op til hverken redningsmand eller stjernespiller efter fire landskampe, men på et i forvejen stærkt kollektiv var det ham, der manglede, skriver han.
Søren-Mikael Hansen, Politikens sportsredaktør, er enig med sine kolleger.
– Kryds fingre for, at Jonas Wind allerede har haft karrierens alvorlige skade i en ung alder og netop derfor er kommet sig over den.
– I så fald har Danmark fundet en langtidsholdbar udgave af det længe savnede indlysende førstevalg som landsholdsangriber, skriver han.
2-4-resultatet mod Belgien var Danmarks andet nederlag i den ottende kamp på under tre måneder under Hjulmand.
– Hjulmands hektiske efterår har båret frugt. Vi har set mange nye. Flere har meldt sig ind – mod Belgien var det Jonas Wind, der var min “dagens mand”. Vi har set en generel samhørighed og fine resultater med landsholdet.
– Men vi har også set, at der er et stykke til den absolutte top. Et godkendt efterår, og der er grund til at se ind i 2021, skriver Flemming Toft, fodboldkommentator på TV2 Sport.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: AGF forlænger med profil
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
Knuser transferrekord
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
Medier jubler over USA’s nedtur
NYHEDER
Ekspert om Svensson: ‘En presbold’
EKSKLUSIVT
