Jonas Wind viste, at han er fremtidens mand for landstræner Kasper Hjulmand
Det skriver flere danske medier, efter at det danske fodboldlandshold onsdag tabte 2-4 ude til Belgien i Nations League.
– Han placerer sig fremragende og som regel der, hvor chancerne opstår.
Han er iskold foran kassen – og bruger ikke vanvittigt mange chancer på at score sine mål.
– På denne plads er der ingen tvivl om Jonas Winds langtidsholdbarhed, og der er heller ingen tvivl om, at han skal have en EM-billet til sommer, skriver Allan Olsen, Ekstra Bladets sportschef.
Wind udlignede til 1-1 og stod for en aflevering til Martin Braithwaite, som burde have resulteret i et mål til 2-1 til Danmark, men chancen blev brændt.
Hos B.T. mener fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen, at FC København-angriberen kan forbedre Hjulmands landshold.
– Han fandt med Jonas Wind den møtrik, der har manglet i Hjulmandens værksted, før Danmark kunne transformere sig fra et Åge Hareide-landshold til et med Kasper Hjulmand-smag.
– FC København-angriberen skal ikke skriges op til hverken redningsmand eller stjernespiller efter fire landskampe, men på et i forvejen stærkt kollektiv var det ham, der manglede, skriver han.
Søren-Mikael Hansen, Politikens sportsredaktør, er enig med sine kolleger.
– Kryds fingre for, at Jonas Wind allerede har haft karrierens alvorlige skade i en ung alder og netop derfor er kommet sig over den.
– I så fald har Danmark fundet en langtidsholdbar udgave af det længe savnede indlysende førstevalg som landsholdsangriber, skriver han.
2-4-resultatet mod Belgien var Danmarks andet nederlag i den ottende kamp på under tre måneder under Hjulmand.
– Hjulmands hektiske efterår har båret frugt. Vi har set mange nye. Flere har meldt sig ind – mod Belgien var det Jonas Wind, der var min “dagens mand”. Vi har set en generel samhørighed og fine resultater med landsholdet.
– Men vi har også set, at der er et stykke til den absolutte top. Et godkendt efterår, og der er grund til at se ind i 2021, skriver Flemming Toft, fodboldkommentator på TV2 Sport.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tonni Adamsen på plads i ny klub
TOPNYHED
Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’
AVIS
Derfor kommer han IKKE til FC København
Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Forhandler om Albert Grønbæk
INTERVIEW
Brøndby-transfer på vej? ‘Vi er i dialog’
TOPNYHED
Hvor er I henne, FCK og Brøndby?
FANKLUBBEN
Denne angriber vil jeg rigtig gerne have til Vejle
NYHEDER
Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
LIGE NU
Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg
Her kan du se Crystal Palace mod Rayo Vallecano
INTERVIEW
Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk
INTERVIEW
De kan være færdige i Brøndby
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
EKSKLUSIVT
Klubboss spurgte dansk legende om Neestrup
AVIS
Oliver Christensen er på vej væk fra Fiorentina
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
MEDIE
Storklub jagter to danskere
Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League
MEDIE
Oliver Sonne vender tilbage
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
EKSKLUSIVT
‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’
TIPSBLADET SPECIAL
Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!
Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
HELT VILDT
