Jonas Wind viste, at han er fremtidens mand for landstræner Kasper Hjulmand
Det skriver flere danske medier, efter at det danske fodboldlandshold onsdag tabte 2-4 ude til Belgien i Nations League.
– Han placerer sig fremragende og som regel der, hvor chancerne opstår.
Han er iskold foran kassen – og bruger ikke vanvittigt mange chancer på at score sine mål.
– På denne plads er der ingen tvivl om Jonas Winds langtidsholdbarhed, og der er heller ingen tvivl om, at han skal have en EM-billet til sommer, skriver Allan Olsen, Ekstra Bladets sportschef.
Wind udlignede til 1-1 og stod for en aflevering til Martin Braithwaite, som burde have resulteret i et mål til 2-1 til Danmark, men chancen blev brændt.
Hos B.T. mener fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen, at FC København-angriberen kan forbedre Hjulmands landshold.
– Han fandt med Jonas Wind den møtrik, der har manglet i Hjulmandens værksted, før Danmark kunne transformere sig fra et Åge Hareide-landshold til et med Kasper Hjulmand-smag.
– FC København-angriberen skal ikke skriges op til hverken redningsmand eller stjernespiller efter fire landskampe, men på et i forvejen stærkt kollektiv var det ham, der manglede, skriver han.
Søren-Mikael Hansen, Politikens sportsredaktør, er enig med sine kolleger.
– Kryds fingre for, at Jonas Wind allerede har haft karrierens alvorlige skade i en ung alder og netop derfor er kommet sig over den.
– I så fald har Danmark fundet en langtidsholdbar udgave af det længe savnede indlysende førstevalg som landsholdsangriber, skriver han.
2-4-resultatet mod Belgien var Danmarks andet nederlag i den ottende kamp på under tre måneder under Hjulmand.
– Hjulmands hektiske efterår har båret frugt. Vi har set mange nye. Flere har meldt sig ind – mod Belgien var det Jonas Wind, der var min “dagens mand”. Vi har set en generel samhørighed og fine resultater med landsholdet.
– Men vi har også set, at der er et stykke til den absolutte top. Et godkendt efterår, og der er grund til at se ind i 2021, skriver Flemming Toft, fodboldkommentator på TV2 Sport.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Amini vinker farvel
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
Vil de købe Sonne? Nu svarer Priske
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
Bo Svensson skriver Superliga-historie
NYHEDER
Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’
TOPNYHED
Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
Rundens Hold i Superligaen – 29. spillerunde
Esbjerg efterlyser informationer om toilethærværk
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
