– Han er møtrikken, der har manglet i Hjulmandens værksted

De danske medier roser angriberen Jonas Wind efter Danmarks 2-4-nederlag på udebane til Belgien.



Jonas Wind viste, at han er fremtidens mand for landstræner Kasper Hjulmand

Det skriver flere danske medier, efter at det danske fodboldlandshold onsdag tabte 2-4 ude til Belgien i Nations League.

– Han placerer sig fremragende og som regel der, hvor chancerne opstår.
Han er iskold foran kassen – og bruger ikke vanvittigt mange chancer på at score sine mål.

– På denne plads er der ingen tvivl om Jonas Winds langtidsholdbarhed, og der er heller ingen tvivl om, at han skal have en EM-billet til sommer, skriver Allan Olsen, Ekstra Bladets sportschef.

Wind udlignede til 1-1 og stod for en aflevering til Martin Braithwaite, som burde have resulteret i et mål til 2-1 til Danmark, men chancen blev brændt.

Hos B.T. mener fodboldredaktør Michel Wikkelsø Davidsen, at FC København-angriberen kan forbedre Hjulmands landshold.

– Han fandt med Jonas Wind den møtrik, der har manglet i Hjulmandens værksted, før Danmark kunne transformere sig fra et Åge Hareide-landshold til et med Kasper Hjulmand-smag.

– FC København-angriberen skal ikke skriges op til hverken redningsmand eller stjernespiller efter fire landskampe, men på et i forvejen stærkt kollektiv var det ham, der manglede, skriver han.

Søren-Mikael Hansen, Politikens sportsredaktør, er enig med sine kolleger.

– Kryds fingre for, at Jonas Wind allerede har haft karrierens alvorlige skade i en ung alder og netop derfor er kommet sig over den.

– I så fald har Danmark fundet en langtidsholdbar udgave af det længe savnede indlysende førstevalg som landsholdsangriber, skriver han.

2-4-resultatet mod Belgien var Danmarks andet nederlag i den ottende kamp på under tre måneder under Hjulmand.

– Hjulmands hektiske efterår har båret frugt. Vi har set mange nye. Flere har meldt sig ind – mod Belgien var det Jonas Wind, der var min “dagens mand”. Vi har set en generel samhørighed og fine resultater med landsholdet.

– Men vi har også set, at der er et stykke til den absolutte top. Et godkendt efterår, og der er grund til at se ind i 2021, skriver Flemming Toft, fodboldkommentator på TV2 Sport.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Martin Jørgensen lander nyt job

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Braithwaite del af stor transferplan

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

AC Milan kigger på dansker

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Har aldrig set lignende



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Brian Riemer peger på tre årsager

Snart kan det give rødt kort