Lørdag fik FC København endelig en afløser for Kamil Grabara på plads, da 'Løverne' kunne præsentere Nathan Trott, der i sidste sæson imponerede stort for Vejle Boldklub.
Nathan Trott var dog kun udlejet til klubben fra Nørreskoven, idet han indtil i går var ejet af West Ham, som målmanden skiftede til som 17-årig tilbage i 2016.
Med udlejninger til Wimbledon, franske Nancy og Vejle Boldklub har Nathan Trott tilbragt meget af sin tid som West Ham-spiller på leje i andre klubber, men den nye FC København-keeper har alligevel formået at imponere i London-klubben.
Efter skiftet til FC København har den tidligere West Ham-kaptajn Declan Rice nemlig sendt en lykønskning til Nathan Trott på Instagram, hvor den engelske landsholdsspiller samtidig roser målmanden.
– Sikke en målmand. Alt det bedste fremover, lyder det således fra Declan Rice, der torsdag spillede 90 minutter i Englands 1-1-kamp mod Danmark under EM.
Declan Rice forlod selv West Ham sidste sommer, da Arsenal hentede ham for lidt over 880 millioner kroner.
Nathan Trott nåede blot at få en enkelt førsteholdskamp i West Ham, da målmanden fra Bermuda tilbage i januar 2021 blev indskiftet i en FA Cup-kamp mod Doncaster. Til gengæld er Trott noteret for over 60 kampe for West Hams U21-hold.
Tilbage i januar fortalte Nathan Trott om sin tid i Premier League-klubben i et interview med Tipsbladet.
– Det har været godt for mig. Jeg har været der i omtrent otte år nu, så det har været en stor del af mit liv og min karriere. Jeg har virkelig nydt det. Jeg har udviklet mig rigtig godt der, og jeg blev en del af Englands ungdomslandshold på under et år efter mit skifte til West Ham. Jeg spillede for U18-holdet og U21-holdet, så jeg har haft en rigtig god tid i West Ham. Jeg har været involveret i førsteholdet i en ung alder, så jeg har fået masser af værdifuld erfaring derfra, lød det dengang fra Nathan Trott.
I samme interview udtalte Nathan Trott, at et skifte til FC København ville være 'perfekt' for ham. Fem måneder senere gik drømmen i opfyldelse for den nu 25-årige keeper.
LIVE
TransferLIVE: Skiftet er klar? Spottet i lufthavn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig scoring!
INTERVIEW
BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!
MEDIE
FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
FANKLUBBEN