Lørdag fik FC København endelig en afløser for Kamil Grabara på plads, da 'Løverne' kunne præsentere Nathan Trott, der i sidste sæson imponerede stort for Vejle Boldklub.
Nathan Trott var dog kun udlejet til klubben fra Nørreskoven, idet han indtil i går var ejet af West Ham, som målmanden skiftede til som 17-årig tilbage i 2016.
Med udlejninger til Wimbledon, franske Nancy og Vejle Boldklub har Nathan Trott tilbragt meget af sin tid som West Ham-spiller på leje i andre klubber, men den nye FC København-keeper har alligevel formået at imponere i London-klubben.
Efter skiftet til FC København har den tidligere West Ham-kaptajn Declan Rice nemlig sendt en lykønskning til Nathan Trott på Instagram, hvor den engelske landsholdsspiller samtidig roser målmanden.
– Sikke en målmand. Alt det bedste fremover, lyder det således fra Declan Rice, der torsdag spillede 90 minutter i Englands 1-1-kamp mod Danmark under EM.
Declan Rice forlod selv West Ham sidste sommer, da Arsenal hentede ham for lidt over 880 millioner kroner.
Nathan Trott nåede blot at få en enkelt førsteholdskamp i West Ham, da målmanden fra Bermuda tilbage i januar 2021 blev indskiftet i en FA Cup-kamp mod Doncaster. Til gengæld er Trott noteret for over 60 kampe for West Hams U21-hold.
Tilbage i januar fortalte Nathan Trott om sin tid i Premier League-klubben i et interview med Tipsbladet.
– Det har været godt for mig. Jeg har været der i omtrent otte år nu, så det har været en stor del af mit liv og min karriere. Jeg har virkelig nydt det. Jeg har udviklet mig rigtig godt der, og jeg blev en del af Englands ungdomslandshold på under et år efter mit skifte til West Ham. Jeg spillede for U18-holdet og U21-holdet, så jeg har haft en rigtig god tid i West Ham. Jeg har været involveret i førsteholdet i en ung alder, så jeg har fået masser af værdifuld erfaring derfra, lød det dengang fra Nathan Trott.
I samme interview udtalte Nathan Trott, at et skifte til FC København ville være 'perfekt' for ham. Fem måneder senere gik drømmen i opfyldelse for den nu 25-årige keeper.
LIVE
TransferLIVE: Går på rov i FC Nordsjælland
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
AGF køber ham
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
TOPNYHED
Raser over VM-tiltag
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
MEDIE
Storklubber i kø for et af VM’s største talenter
MEDIE
Helt vildt: En af VM’s bedst betalte trænere
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
OPTAKT
Sverige – Tunesien
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder