Lørdag fik FC København endelig en afløser for Kamil Grabara på plads, da 'Løverne' kunne præsentere Nathan Trott, der i sidste sæson imponerede stort for Vejle Boldklub.
Nathan Trott var dog kun udlejet til klubben fra Nørreskoven, idet han indtil i går var ejet af West Ham, som målmanden skiftede til som 17-årig tilbage i 2016.
Med udlejninger til Wimbledon, franske Nancy og Vejle Boldklub har Nathan Trott tilbragt meget af sin tid som West Ham-spiller på leje i andre klubber, men den nye FC København-keeper har alligevel formået at imponere i London-klubben.
Efter skiftet til FC København har den tidligere West Ham-kaptajn Declan Rice nemlig sendt en lykønskning til Nathan Trott på Instagram, hvor den engelske landsholdsspiller samtidig roser målmanden.
– Sikke en målmand. Alt det bedste fremover, lyder det således fra Declan Rice, der torsdag spillede 90 minutter i Englands 1-1-kamp mod Danmark under EM.
Declan Rice forlod selv West Ham sidste sommer, da Arsenal hentede ham for lidt over 880 millioner kroner.
Nathan Trott nåede blot at få en enkelt førsteholdskamp i West Ham, da målmanden fra Bermuda tilbage i januar 2021 blev indskiftet i en FA Cup-kamp mod Doncaster. Til gengæld er Trott noteret for over 60 kampe for West Hams U21-hold.
Tilbage i januar fortalte Nathan Trott om sin tid i Premier League-klubben i et interview med Tipsbladet.
– Det har været godt for mig. Jeg har været der i omtrent otte år nu, så det har været en stor del af mit liv og min karriere. Jeg har virkelig nydt det. Jeg har udviklet mig rigtig godt der, og jeg blev en del af Englands ungdomslandshold på under et år efter mit skifte til West Ham. Jeg spillede for U18-holdet og U21-holdet, så jeg har haft en rigtig god tid i West Ham. Jeg har været involveret i førsteholdet i en ung alder, så jeg har fået masser af værdifuld erfaring derfra, lød det dengang fra Nathan Trott.
I samme interview udtalte Nathan Trott, at et skifte til FC København ville være 'perfekt' for ham. Fem måneder senere gik drømmen i opfyldelse for den nu 25-årige keeper.
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
Patrick Mortensen kunne ikke sige nej til Brøndby
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
TRANSFER
Uventet skifte?
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
MEDIE
De vil have Rashford
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
NYHEDER
Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
MEDIE
Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?
NYHEDER