RANDERS (Tipsbladet): Han afsluttede et flot Brøndby-angreb med en scoring til 1-1, men ellers var det ikke nær så meet, man så til Nicolai Vallys, som spilleren selv og Brøndby-fansene kunne have håbet mandag i Randers.
Brøndby tabte 4-2, og der var ingen bortforklaringer eller forsøg i Brøndby-lejren på at nedtone, at især anden halvleg havde været en særdeles skidt omgang med fire indkasserede mål, hvilket cheftræner Frederik Birk forståeligt nok var utilfreds med.
Og de store forklaringer på, hvorfor Brøndby nu står med en point-eller-forsvind-ned-i-Bund 6-kamp mod Silkeborg, havde Nicolai Vallys ikke i minutterne efter mandagens tunge nederlag.
– Jeg er meget, meget skuffet og med rette. Og det må jeg gerne være indtil morgen, når vi møder ind. Så skal vi kigge på den her kamp, og så skal vi se frem, om vi har en vigtig kamp mod Silkeborg på søndag, siger Nicolai Vallys.
Hvad der præcist var i vejen havde Vallys svært at svare på, og det virker da også mærkværdigt, at et Brøndby-hold, der var så uendelig tæt på at vinde guld i maj sidste år, og siden er blevet forstærket, nu skal en tur i nedrykningsspillet, hvis man også taber til Silkeborg.
– Det ved jeg ikke. Det er et godt spørgsmål. Jeg synes egentlig, at vi har alle forudsætninger for, at det skal fungere og for, at vi skal have en masse point. Så jeg ved ikke helt, hvad der er gået galt, siger Nicolai Vallys.
– Jeg tror, vi er lidt mere kamp en kamp ad gangen, og lidt mindre, hvad medierne skriver. Men det er 100 procent klart, at vi heller ikke vil snakke om noget andet end [at komme i] Top 6 lige nu, siger Vallys forud for en kamp søndag, som Silkeborg IF skal vinde for at komme i Top 6.
– Jeg ved ikke, om vi bliver ramt på noget. Vi er en god gruppe. Vi står sammen, og vi holder fokus på det, vi skal holde fokus på, og det er at spille en kamp ad gangen. Og i dag var ikke godt nok, men på søndag skal det være godt nok, og selvfølgelig skal vi spille Top 6.
Brøndby IF er a point med Silkeborg men holder fast i sjettepladsen, fordi målscoren er bedre end SIF’s.
Brøndby IF har ti point op til FC Midtjylland på førstepladsen.
LIVE
LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte
NYHEDER
Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’
MEDIE
AGF køber dansk profil
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Millionregn over ‘PC’
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
Klar transferbesked til Christian Eriksen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
Tv-vært stopper på Viaplay
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
AVIS
Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED