RANDERS (Tipsbladet): Han afsluttede et flot Brøndby-angreb med en scoring til 1-1, men ellers var det ikke nær så meet, man så til Nicolai Vallys, som spilleren selv og Brøndby-fansene kunne have håbet mandag i Randers.
Brøndby tabte 4-2, og der var ingen bortforklaringer eller forsøg i Brøndby-lejren på at nedtone, at især anden halvleg havde været en særdeles skidt omgang med fire indkasserede mål, hvilket cheftræner Frederik Birk forståeligt nok var utilfreds med.
Og de store forklaringer på, hvorfor Brøndby nu står med en point-eller-forsvind-ned-i-Bund 6-kamp mod Silkeborg, havde Nicolai Vallys ikke i minutterne efter mandagens tunge nederlag.
– Jeg er meget, meget skuffet og med rette. Og det må jeg gerne være indtil morgen, når vi møder ind. Så skal vi kigge på den her kamp, og så skal vi se frem, om vi har en vigtig kamp mod Silkeborg på søndag, siger Nicolai Vallys.
Hvad der præcist var i vejen havde Vallys svært at svare på, og det virker da også mærkværdigt, at et Brøndby-hold, der var så uendelig tæt på at vinde guld i maj sidste år, og siden er blevet forstærket, nu skal en tur i nedrykningsspillet, hvis man også taber til Silkeborg.
– Det ved jeg ikke. Det er et godt spørgsmål. Jeg synes egentlig, at vi har alle forudsætninger for, at det skal fungere og for, at vi skal have en masse point. Så jeg ved ikke helt, hvad der er gået galt, siger Nicolai Vallys.
– Jeg tror, vi er lidt mere kamp en kamp ad gangen, og lidt mindre, hvad medierne skriver. Men det er 100 procent klart, at vi heller ikke vil snakke om noget andet end [at komme i] Top 6 lige nu, siger Vallys forud for en kamp søndag, som Silkeborg IF skal vinde for at komme i Top 6.
– Jeg ved ikke, om vi bliver ramt på noget. Vi er en god gruppe. Vi står sammen, og vi holder fokus på det, vi skal holde fokus på, og det er at spille en kamp ad gangen. Og i dag var ikke godt nok, men på søndag skal det være godt nok, og selvfølgelig skal vi spille Top 6.
Brøndby IF er a point med Silkeborg men holder fast i sjettepladsen, fordi målscoren er bedre end SIF’s.
Brøndby IF har ti point op til FC Midtjylland på førstepladsen.
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Hjulmand og co. taber stort skridt
City holder liv i mesterskabsdrømmen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
Iran kommer med krav før VM
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler