For en måned siden var der ikke meget, der indikerede, at den svenske angriber Jordan Larsson skulle have en fremtid i FC København, men lejesvenden fra Schalke 04 har virkelig grebet chancen den seneste måned, hvor han har fået masser af spilletid og lavet mål.
Fire gange har han scoret i den seneste måned og var blandt andet med til at vinde Sydbank Pokalen, og nu får han en vigtig rolle i de sidste par runder, hvor FCK skal forsøge at holde FCN bag sig i tabellen.
Når sæsonen er forbi, håber 25-årige Jordan Larsson på, at han kan få lov til at blive i FC København og dermed også permanet sige farvel til Schalke 04.
– Jeg tror, alle ved, at jeg gerne vil blive her. Jeg trives godt i den her klub og by. Min familie trives også. Så hvis jeg skal vælge, så bliver jeg her, men sådan fungerer det ikke i fodbold. Der er mange andre, der skal træffe beslutninger, og det er op til dem, siger han i et interview med Discovery.
Angriberen får spørgsmålet, om han løbende går og prikker til Peter Christiansen for at få en aftale på plads.
– Han får nogle blikke, siger Jordan Larsson med et smil.
Angriberen kom til Schalke 04 fra Spartak Moskva i sommeren 2022. Men han blev udlejet til FCK i januar, efter han ikke fik slået igennem i den tyske klub.
Se interviewet med angriberen i videoen øverst til denne artikel – der er også interviews med både Rasmus Falk og Jacob Neestrup, der kommenterer svenskerens opblomstring.
LIVE
VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
OPTAKT
Sverige – Tunesien
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
TOPNYHED
Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Spottet i København
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
AGF køber ham
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
Rasende stjerne vil flå kontrakten over
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
OPTAKT
Brasilien – Marokko
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
MEDIE
Overraskende melding om Oliver Christensen
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT
