AALBORG (Tipsbladet): Det har ikke været en sjov halvsæson for AaB.
Med seks point i ti forsøg er AaB det Superliga-hold, der med afstand har fået mindst ud af 2025.
Og med Lyngbys sejr søndag over Silkeborg er AaB kommet under nedrykningsstregen på grund af en dårligere målscore.
Så når Kristoffer Wichmann i aften debuterer som AaB-cheftræner, er det med en cocktail af forsigtige forventninger og bange anelser på tilskuerpladserne og blandt AaB-fans over hele landet.
AaB’s sløje forår er et stort samtaleemne i Nordjylland, hvilket alle i klubben er med på.

Men den ansvarlige for sportslige del af butikken, sportsdirektør James Gow, sporer ikke dårlig stemning eller et låst hold trods al den modgang, holdet har haft.
– Vi er så priviligerede, at vi arbejder med fodbold og er del af en stor fodboldklub med vidunderlige fans, vi spiller for. Det skal vi udnytte til vores fordel. Hvis vi rammer det rigtigt, er det den bedste følelse. Vi har muligheden for at slutte sæsonen fremragende og levere en flot historie, og det skal være vores fokus. Vi skal være klar hver dag, arbejde ufattelig hårdt, fokuseret på en kamp ad gangen, siger James Gow til Tipsbladet.
– Gruppen er ikke knækket. Det er en gruppe, der ikke træder på deres egne. De går sammen og kæmper sammen, og det kommer de til i den her næste periode, hvor vi skal give alt. Vi skal tro på, at der er noget positivt at opnå i den her situation. Det er et krav at tænke og arbejde sådan her i AaB, siger AaB-bossen.
Støtte til den nye Superliga-chef
Nu er Kristoffer Wichmann blevet cheftræner for AaB, og hans taktiske dispositioner kommer hele den fodboldinteresserede del af Nordjylland til at følge meget tæt op til og under mandagens VB-kamp.
AaB har mildest talt været sårbar defensivt med 24 indkasserede mål i de ti første kampe i 2025, og det virker indlysende, at den nye AaB-cheftræner skal have standset den defensive blødning.
Om det betyder tre midtstoppere, en lavere firebackkæde, et mindre risikobetonet presspil eller en kombination af de tiltag ved vi langt mere om, når vi har set nogle minutter af aftenens kamp.
James Gow ville, forståeligt nok, ikke ind i de præcise taktiske detaljer, da han talte med Tipsbladet.
Læs Kristoffer Wichmanns betragtninger om opgaven i AaB her
Men det ligger mellem linjerne, at AaB’s spil mod Vejle og i de næste fire overlevelseskampe ikke nødvendigvis behøver være som den offensive og risikofyldte stil, AaB har praktiseret og også sigter efter at forfølge i fremtiden.
– Jeg vil jo ikke afsløre taktikken til næste kamp, det vil vi holde for os selv og på træningsbanen. Men vi er aligned i forhold til vores spil, og hvad vi gerne vil på lang sigt. Og det er det vigtigste, siger James Gow.
– Nu er Kristoffer kommet til, og han ser på de spillere, han har til rådighed, og hvordan han får mest muligt ud af dem. Jeg har fuld tillid til ham som træner og til, at han tager de rigtige beslutninger i den næste periode. Vi tager tingene kamp for kamp, og vi bygger en plan, der skal give os resultater i de kampe. Det støtter jeg ham i, siger James Gow.
Tror på Menno
James Gow var med til at hyre Menno van Dam i Brøndby sidste forår, selv om englænderen endnu ikke formelt havde overtaget ansvaret som sportsdirektør.
Så at fyre van Dam var bestemt ikke noget, englænderen havde lyst til, og var kampene i påsken forløbet anderledes, er det ikke umuligt, at AaB fortsat havde den hollandske cheftræner på sidelinjen.
Men det gik særdeles skidt især mod Silkeborg Skærtorsdag, og så var Gow klar på at gøre det, han og kollegerne i AaB-ledelsen fandt rigtigt.
– Menno er en vidunderlig person, og sådan tror jeg, alle her i klubben har det. Han har mange kvaliteter som træner, og jeg er sikker på, han kommer stærkt tilbage fra det her og bliver en virkelig god cheftræner.
Overlever AaB i Superligaen?
0 Votes
– Det er aldrig let at fyre nogen, sådan har alle mennesker med empati og følelser det forhåbentlig. Det er bestemt ikke sjovt at skulle fyre nogen, men det er også en del af jobbet, og man er nødt til at tage følelserne ud af ligningen og beslutningen. For mit job er at træffe de rigtige beslutninger på vegne af klubben, og det skal man ikke gøre baseret på følelser men på logik. Og jeg tror, at gruppen havde brug for det her nu. Og så er desværre en del af branchen, vi befinder os i, siger James Gow.
AaB spillede 1-1 med Vejle ude i første halvdel af slutspillet og er med point i mandagens kamp over stregen igen.
AaB’s to seneste sejre i Superligaen er over Sønderjyske, mens man slog Silkeborg, Viborg og Lyngby i de første to måneder efter oprykningen.
LIVE
TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG
NYHEDER
Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
FC København tjente millioner tirsdag aften
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM