AALBORG (Tipsbladet): Det har ikke været en sjov halvsæson for AaB.
Med seks point i ti forsøg er AaB det Superliga-hold, der med afstand har fået mindst ud af 2025.
Og med Lyngbys sejr søndag over Silkeborg er AaB kommet under nedrykningsstregen på grund af en dårligere målscore.
Så når Kristoffer Wichmann i aften debuterer som AaB-cheftræner, er det med en cocktail af forsigtige forventninger og bange anelser på tilskuerpladserne og blandt AaB-fans over hele landet.
AaB’s sløje forår er et stort samtaleemne i Nordjylland, hvilket alle i klubben er med på.

Men den ansvarlige for sportslige del af butikken, sportsdirektør James Gow, sporer ikke dårlig stemning eller et låst hold trods al den modgang, holdet har haft.
– Vi er så priviligerede, at vi arbejder med fodbold og er del af en stor fodboldklub med vidunderlige fans, vi spiller for. Det skal vi udnytte til vores fordel. Hvis vi rammer det rigtigt, er det den bedste følelse. Vi har muligheden for at slutte sæsonen fremragende og levere en flot historie, og det skal være vores fokus. Vi skal være klar hver dag, arbejde ufattelig hårdt, fokuseret på en kamp ad gangen, siger James Gow til Tipsbladet.
– Gruppen er ikke knækket. Det er en gruppe, der ikke træder på deres egne. De går sammen og kæmper sammen, og det kommer de til i den her næste periode, hvor vi skal give alt. Vi skal tro på, at der er noget positivt at opnå i den her situation. Det er et krav at tænke og arbejde sådan her i AaB, siger AaB-bossen.
Støtte til den nye Superliga-chef
Nu er Kristoffer Wichmann blevet cheftræner for AaB, og hans taktiske dispositioner kommer hele den fodboldinteresserede del af Nordjylland til at følge meget tæt op til og under mandagens VB-kamp.
AaB har mildest talt været sårbar defensivt med 24 indkasserede mål i de ti første kampe i 2025, og det virker indlysende, at den nye AaB-cheftræner skal have standset den defensive blødning.
Om det betyder tre midtstoppere, en lavere firebackkæde, et mindre risikobetonet presspil eller en kombination af de tiltag ved vi langt mere om, når vi har set nogle minutter af aftenens kamp.
James Gow ville, forståeligt nok, ikke ind i de præcise taktiske detaljer, da han talte med Tipsbladet.
Læs Kristoffer Wichmanns betragtninger om opgaven i AaB her
Men det ligger mellem linjerne, at AaB’s spil mod Vejle og i de næste fire overlevelseskampe ikke nødvendigvis behøver være som den offensive og risikofyldte stil, AaB har praktiseret og også sigter efter at forfølge i fremtiden.
– Jeg vil jo ikke afsløre taktikken til næste kamp, det vil vi holde for os selv og på træningsbanen. Men vi er aligned i forhold til vores spil, og hvad vi gerne vil på lang sigt. Og det er det vigtigste, siger James Gow.
– Nu er Kristoffer kommet til, og han ser på de spillere, han har til rådighed, og hvordan han får mest muligt ud af dem. Jeg har fuld tillid til ham som træner og til, at han tager de rigtige beslutninger i den næste periode. Vi tager tingene kamp for kamp, og vi bygger en plan, der skal give os resultater i de kampe. Det støtter jeg ham i, siger James Gow.
Tror på Menno
James Gow var med til at hyre Menno van Dam i Brøndby sidste forår, selv om englænderen endnu ikke formelt havde overtaget ansvaret som sportsdirektør.
Så at fyre van Dam var bestemt ikke noget, englænderen havde lyst til, og var kampene i påsken forløbet anderledes, er det ikke umuligt, at AaB fortsat havde den hollandske cheftræner på sidelinjen.
Men det gik særdeles skidt især mod Silkeborg Skærtorsdag, og så var Gow klar på at gøre det, han og kollegerne i AaB-ledelsen fandt rigtigt.
– Menno er en vidunderlig person, og sådan tror jeg, alle her i klubben har det. Han har mange kvaliteter som træner, og jeg er sikker på, han kommer stærkt tilbage fra det her og bliver en virkelig god cheftræner.
Overlever AaB i Superligaen?
0 Votes
– Det er aldrig let at fyre nogen, sådan har alle mennesker med empati og følelser det forhåbentlig. Det er bestemt ikke sjovt at skulle fyre nogen, men det er også en del af jobbet, og man er nødt til at tage følelserne ud af ligningen og beslutningen. For mit job er at træffe de rigtige beslutninger på vegne af klubben, og det skal man ikke gøre baseret på følelser men på logik. Og jeg tror, at gruppen havde brug for det her nu. Og så er desværre en del af branchen, vi befinder os i, siger James Gow.
AaB spillede 1-1 med Vejle ude i første halvdel af slutspillet og er med point i mandagens kamp over stregen igen.
AaB’s to seneste sejre i Superligaen er over Sønderjyske, mens man slog Silkeborg, Viborg og Lyngby i de første to måneder efter oprykningen.
LIVE
LIVE: Tottenham har ny manager på plads
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
Pinligt! Danmark brænder på stribe
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
Dansk kæmpeskifte? Erik Sviatchenko håber
Rasmus Højlund har ikke set det før
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
Kæmpe stjerne besøger København
Tottenham præsenterer ny træner
Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
AVIS
Fortid i Brøndby? Der er dialog
Afslører: Han bliver ny assistent i FCK
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
OPTAKT
Tjekkiet – Danmark
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
NYHEDER
FC København vil bruge mere data i transfers
NYHEDER
Priske melder ud: DE er favoritter i aften
Skal han med Bo Svensson til FC København?
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Sverige skal til VM
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
INTERVIEW
Tullberg om Svensson: ‘Jeg havde lugtet lunten’
INTERVIEW
Superliga-spiller advarer Danmark: Magiske evner
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
HELT VILDT
Stor ballade: Rasmus Højlund-konkurrent i modvind
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
NYHEDER
Sådan starter Danmark i skæbnebrag
Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Italien under massivt pres
NYHEDER
Ekspert om FCK: ‘Det bliver historisk vigtigt’
TOPNYHED
Er det her Danmarks hemmelige våben?
EKSKLUSIVT
Gammel FCK’er ærgrer sig over Danmarks skæbnekamp
NYHEDER
Sirener på stadion – nu reagerer Riemer
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
DAGENS SPILFORSLAG
VM-overraskelse i Pristina
NYHEDER
Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’
NYHEDER
Thomsen jubler over direktør-job