– Menno bliver en virkelig god træner

Det har været et meget hårdt forår for AaB, der skiftede cheftræner i sidste uge og nu er under stregen før aftenens kamp mod Vejle



AALBORG (Tipsbladet): Det har ikke været en sjov halvsæson for AaB.

Med seks point i ti forsøg er AaB det Superliga-hold, der med afstand har fået mindst ud af 2025.

Og med Lyngbys sejr søndag over Silkeborg er AaB kommet under nedrykningsstregen på grund af en dårligere målscore.

Så når Kristoffer Wichmann i aften debuterer som AaB-cheftræner, er det med en cocktail af forsigtige forventninger og bange anelser på tilskuerpladserne og blandt AaB-fans over hele landet.

AaB’s sløje forår er et stort samtaleemne i Nordjylland, hvilket alle i klubben er med på.

Men den ansvarlige for sportslige del af butikken, sportsdirektør James Gow, sporer ikke dårlig stemning eller et låst hold trods al den modgang, holdet har haft.

– Vi er så priviligerede, at vi arbejder med fodbold og er del af en stor fodboldklub med vidunderlige fans, vi spiller for. Det skal vi udnytte til vores fordel. Hvis vi rammer det rigtigt, er det den bedste følelse. Vi har muligheden for at slutte sæsonen fremragende og levere en flot historie, og det skal være vores fokus. Vi skal være klar hver dag, arbejde ufattelig hårdt, fokuseret på en kamp ad gangen, siger James Gow til Tipsbladet.

– Gruppen er ikke knækket. Det er en gruppe, der ikke træder på deres egne. De går sammen og kæmper sammen, og det kommer de til i den her næste periode, hvor vi skal give alt. Vi skal tro på, at der er noget positivt at opnå i den her situation. Det er et krav at tænke og arbejde sådan her i AaB, siger AaB-bossen.

Støtte til den nye Superliga-chef

Nu er Kristoffer Wichmann blevet cheftræner for AaB, og hans taktiske dispositioner kommer hele den fodboldinteresserede del af Nordjylland til at følge meget tæt op til og under mandagens VB-kamp.

AaB har mildest talt været sårbar defensivt med 24 indkasserede mål i de ti første kampe i 2025, og det virker indlysende, at den nye AaB-cheftræner skal have standset den defensive blødning.

Om det betyder tre midtstoppere, en lavere firebackkæde, et mindre risikobetonet presspil eller en kombination af de tiltag ved vi langt mere om, når vi har set nogle minutter af aftenens kamp.

James Gow ville, forståeligt nok, ikke ind i de præcise taktiske detaljer, da han talte med Tipsbladet.

Læs Kristoffer Wichmanns betragtninger om opgaven i AaB her

Men det ligger mellem linjerne, at AaB’s spil mod Vejle og i de næste fire overlevelseskampe ikke nødvendigvis behøver være som den offensive og risikofyldte stil, AaB har praktiseret og også sigter efter at forfølge i fremtiden.

– Jeg vil jo ikke afsløre taktikken til næste kamp, det vil vi holde for os selv og på træningsbanen. Men vi er aligned i forhold til vores spil, og hvad vi gerne vil på lang sigt. Og det er det vigtigste, siger James Gow.

– Nu er Kristoffer kommet til, og han ser på de spillere, han har til rådighed, og hvordan han får mest muligt ud af dem. Jeg har fuld tillid til ham som træner og til, at han tager de rigtige beslutninger i den næste periode. Vi tager tingene kamp for kamp, og vi bygger en plan, der skal give os resultater i de kampe. Det støtter jeg ham i, siger James Gow.

Tror på Menno

James Gow var med til at hyre Menno van Dam i Brøndby sidste forår, selv om englænderen endnu ikke formelt havde overtaget ansvaret som sportsdirektør.

Så at fyre van Dam var bestemt ikke noget, englænderen havde lyst til, og var kampene i påsken forløbet anderledes, er det ikke umuligt, at AaB fortsat havde den hollandske cheftræner på sidelinjen.

Men det gik særdeles skidt især mod Silkeborg Skærtorsdag, og så var Gow klar på at gøre det, han og kollegerne i AaB-ledelsen fandt rigtigt.

– Menno er en vidunderlig person, og sådan tror jeg, alle her i klubben har det. Han har mange kvaliteter som træner, og jeg er sikker på, han kommer stærkt tilbage fra det her og bliver en virkelig god cheftræner.

Overlever AaB i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

– Det er aldrig let at fyre nogen, sådan har alle mennesker med empati og følelser det forhåbentlig. Det er bestemt ikke sjovt at skulle fyre nogen, men det er også en del af jobbet, og man er nødt til at tage følelserne ud af ligningen og beslutningen. For mit job er at træffe de rigtige beslutninger på vegne af klubben, og det skal man ikke gøre baseret på følelser men på logik. Og jeg tror, at gruppen havde brug for det her nu. Og så er desværre en del af branchen, vi befinder os i, siger James Gow.

AaB spillede 1-1 med Vejle ude i første halvdel af slutspillet og er med point i mandagens kamp over stregen igen.

AaB’s to seneste sejre i Superligaen er over Sønderjyske, mens man slog Silkeborg, Viborg og Lyngby i de første to måneder efter oprykningen.



Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit

Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’

Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte

PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.

Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo

Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?

Dansk kæmpetransfer kan kollapse

Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad

Meget tæt på at hente Pione Sisto

Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal

Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt

Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder

Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk

Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi

Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham

Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten

– Froholdt skifter helt sikkert dertil

“Sportschefer drømmer om at hente ham”

Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’

Hylder dansker: ‘Den største lige nu’

Conte ser enormt potentiale hos Højlund

Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb

Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning

Bo Henriksen bringes i spil til nyt job

Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk

Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!

Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur

Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel

Fælder hård Schmeichel-dom

Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid

Forlænger med stort angriber-talent

Italienske medier hylder ham

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Her er Superligaens 5 bedste angribere 

Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’

Højlund joker: Det sker ikke så ofte!

Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere 

Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller

Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu

Transferplanen: Her skal de forstærke sig

Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt

Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland

Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”

Eriksen ude med hård kritik

Erstatter han Andreas Christensen?

Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke

Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat

Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort

Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”

Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han