AALBORG (Tipsbladet): Det har ikke været en sjov halvsæson for AaB.
Med seks point i ti forsøg er AaB det Superliga-hold, der med afstand har fået mindst ud af 2025.
Og med Lyngbys sejr søndag over Silkeborg er AaB kommet under nedrykningsstregen på grund af en dårligere målscore.
Så når Kristoffer Wichmann i aften debuterer som AaB-cheftræner, er det med en cocktail af forsigtige forventninger og bange anelser på tilskuerpladserne og blandt AaB-fans over hele landet.
AaB’s sløje forår er et stort samtaleemne i Nordjylland, hvilket alle i klubben er med på.

Men den ansvarlige for sportslige del af butikken, sportsdirektør James Gow, sporer ikke dårlig stemning eller et låst hold trods al den modgang, holdet har haft.
– Vi er så priviligerede, at vi arbejder med fodbold og er del af en stor fodboldklub med vidunderlige fans, vi spiller for. Det skal vi udnytte til vores fordel. Hvis vi rammer det rigtigt, er det den bedste følelse. Vi har muligheden for at slutte sæsonen fremragende og levere en flot historie, og det skal være vores fokus. Vi skal være klar hver dag, arbejde ufattelig hårdt, fokuseret på en kamp ad gangen, siger James Gow til Tipsbladet.
– Gruppen er ikke knækket. Det er en gruppe, der ikke træder på deres egne. De går sammen og kæmper sammen, og det kommer de til i den her næste periode, hvor vi skal give alt. Vi skal tro på, at der er noget positivt at opnå i den her situation. Det er et krav at tænke og arbejde sådan her i AaB, siger AaB-bossen.
Støtte til den nye Superliga-chef
Nu er Kristoffer Wichmann blevet cheftræner for AaB, og hans taktiske dispositioner kommer hele den fodboldinteresserede del af Nordjylland til at følge meget tæt op til og under mandagens VB-kamp.
AaB har mildest talt været sårbar defensivt med 24 indkasserede mål i de ti første kampe i 2025, og det virker indlysende, at den nye AaB-cheftræner skal have standset den defensive blødning.
Om det betyder tre midtstoppere, en lavere firebackkæde, et mindre risikobetonet presspil eller en kombination af de tiltag ved vi langt mere om, når vi har set nogle minutter af aftenens kamp.
James Gow ville, forståeligt nok, ikke ind i de præcise taktiske detaljer, da han talte med Tipsbladet.
Læs Kristoffer Wichmanns betragtninger om opgaven i AaB her
Men det ligger mellem linjerne, at AaB’s spil mod Vejle og i de næste fire overlevelseskampe ikke nødvendigvis behøver være som den offensive og risikofyldte stil, AaB har praktiseret og også sigter efter at forfølge i fremtiden.
– Jeg vil jo ikke afsløre taktikken til næste kamp, det vil vi holde for os selv og på træningsbanen. Men vi er aligned i forhold til vores spil, og hvad vi gerne vil på lang sigt. Og det er det vigtigste, siger James Gow.
– Nu er Kristoffer kommet til, og han ser på de spillere, han har til rådighed, og hvordan han får mest muligt ud af dem. Jeg har fuld tillid til ham som træner og til, at han tager de rigtige beslutninger i den næste periode. Vi tager tingene kamp for kamp, og vi bygger en plan, der skal give os resultater i de kampe. Det støtter jeg ham i, siger James Gow.
Tror på Menno
James Gow var med til at hyre Menno van Dam i Brøndby sidste forår, selv om englænderen endnu ikke formelt havde overtaget ansvaret som sportsdirektør.
Så at fyre van Dam var bestemt ikke noget, englænderen havde lyst til, og var kampene i påsken forløbet anderledes, er det ikke umuligt, at AaB fortsat havde den hollandske cheftræner på sidelinjen.
Men det gik særdeles skidt især mod Silkeborg Skærtorsdag, og så var Gow klar på at gøre det, han og kollegerne i AaB-ledelsen fandt rigtigt.
– Menno er en vidunderlig person, og sådan tror jeg, alle her i klubben har det. Han har mange kvaliteter som træner, og jeg er sikker på, han kommer stærkt tilbage fra det her og bliver en virkelig god cheftræner.
Overlever AaB i Superligaen?
0 Votes
– Det er aldrig let at fyre nogen, sådan har alle mennesker med empati og følelser det forhåbentlig. Det er bestemt ikke sjovt at skulle fyre nogen, men det er også en del af jobbet, og man er nødt til at tage følelserne ud af ligningen og beslutningen. For mit job er at træffe de rigtige beslutninger på vegne af klubben, og det skal man ikke gøre baseret på følelser men på logik. Og jeg tror, at gruppen havde brug for det her nu. Og så er desværre en del af branchen, vi befinder os i, siger James Gow.
AaB spillede 1-1 med Vejle ude i første halvdel af slutspillet og er med point i mandagens kamp over stregen igen.
AaB’s to seneste sejre i Superligaen er over Sønderjyske, mens man slog Silkeborg, Viborg og Lyngby i de første to måneder efter oprykningen.
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
NYHEDER
‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
AVIS
Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent
NYHEDER
Hermansen hyldes efter pragtpræstation
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
MEDIE
Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’
NYHEDER
FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!
FANKLUBBEN ‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TIPSBLADETS DOM
Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!
EKSKLUSIVT
Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
TOPNYHED
Brian Riemer giver råd til storklub
MEDIE
Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo
EKSKLUSIVT Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
AVIS
Slog transferrekord – nu jagter de dansker
Tæt på utrolig kamprekord
NYHEDER
Højlund med helterolle for Napoli
INTERVIEW
‘De er glade for, at jeg snakker dansk’
FANKLUBBEN
Til tider virkede han modløs og opgivende
INTERVIEW
Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
INTERVIEW
I svime over Brøndby-talent: Sagt det siden dag ét
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr
HELT VILDT
Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen
INTERVIEW
Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
NYHEDER
AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’
FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
FANKLUBBEN
Er han den nye Rurik Gislason?
NYHEDER
Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’
INTERVIEW
Ros fra England: Ny Brøndby-profil er unik
TOPNYHED
I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Rasmus Møller
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Løst krudt: Brøndby og Randers deler
NYHEDER
Vildt drama til sidst: City slår Liverpool
Cooper overrasker: Giver stortalent chancen
NYHEDER
Sådan starter FCM og FCK i kæmpe brag
NYHEDER
AGF-fans hjælper med snerydning
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
Sådan gik det til: FCM slår FCK!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brommapojkarna køber Mads Hansen
NYHEDER
Peger på særligt problem for Superligaen
NYHEDER
Flere stjerner ude af FCK-brag – Uhre kan få debut
NYHEDER
‘Det virker fuldstændig gakket!’
NYHEDER
De kan alle få Brøndby-debut – stjerne meldt klar
OPTAKT