AALBORG (Tipsbladet): Det har ikke været en sjov halvsæson for AaB.
Med seks point i ti forsøg er AaB det Superliga-hold, der med afstand har fået mindst ud af 2025.
Og med Lyngbys sejr søndag over Silkeborg er AaB kommet under nedrykningsstregen på grund af en dårligere målscore.
Så når Kristoffer Wichmann i aften debuterer som AaB-cheftræner, er det med en cocktail af forsigtige forventninger og bange anelser på tilskuerpladserne og blandt AaB-fans over hele landet.
AaB’s sløje forår er et stort samtaleemne i Nordjylland, hvilket alle i klubben er med på.

Men den ansvarlige for sportslige del af butikken, sportsdirektør James Gow, sporer ikke dårlig stemning eller et låst hold trods al den modgang, holdet har haft.
– Vi er så priviligerede, at vi arbejder med fodbold og er del af en stor fodboldklub med vidunderlige fans, vi spiller for. Det skal vi udnytte til vores fordel. Hvis vi rammer det rigtigt, er det den bedste følelse. Vi har muligheden for at slutte sæsonen fremragende og levere en flot historie, og det skal være vores fokus. Vi skal være klar hver dag, arbejde ufattelig hårdt, fokuseret på en kamp ad gangen, siger James Gow til Tipsbladet.
– Gruppen er ikke knækket. Det er en gruppe, der ikke træder på deres egne. De går sammen og kæmper sammen, og det kommer de til i den her næste periode, hvor vi skal give alt. Vi skal tro på, at der er noget positivt at opnå i den her situation. Det er et krav at tænke og arbejde sådan her i AaB, siger AaB-bossen.
Støtte til den nye Superliga-chef
Nu er Kristoffer Wichmann blevet cheftræner for AaB, og hans taktiske dispositioner kommer hele den fodboldinteresserede del af Nordjylland til at følge meget tæt op til og under mandagens VB-kamp.
AaB har mildest talt været sårbar defensivt med 24 indkasserede mål i de ti første kampe i 2025, og det virker indlysende, at den nye AaB-cheftræner skal have standset den defensive blødning.
Om det betyder tre midtstoppere, en lavere firebackkæde, et mindre risikobetonet presspil eller en kombination af de tiltag ved vi langt mere om, når vi har set nogle minutter af aftenens kamp.
James Gow ville, forståeligt nok, ikke ind i de præcise taktiske detaljer, da han talte med Tipsbladet.
Læs Kristoffer Wichmanns betragtninger om opgaven i AaB her
Men det ligger mellem linjerne, at AaB’s spil mod Vejle og i de næste fire overlevelseskampe ikke nødvendigvis behøver være som den offensive og risikofyldte stil, AaB har praktiseret og også sigter efter at forfølge i fremtiden.
– Jeg vil jo ikke afsløre taktikken til næste kamp, det vil vi holde for os selv og på træningsbanen. Men vi er aligned i forhold til vores spil, og hvad vi gerne vil på lang sigt. Og det er det vigtigste, siger James Gow.
– Nu er Kristoffer kommet til, og han ser på de spillere, han har til rådighed, og hvordan han får mest muligt ud af dem. Jeg har fuld tillid til ham som træner og til, at han tager de rigtige beslutninger i den næste periode. Vi tager tingene kamp for kamp, og vi bygger en plan, der skal give os resultater i de kampe. Det støtter jeg ham i, siger James Gow.
Tror på Menno
James Gow var med til at hyre Menno van Dam i Brøndby sidste forår, selv om englænderen endnu ikke formelt havde overtaget ansvaret som sportsdirektør.
Så at fyre van Dam var bestemt ikke noget, englænderen havde lyst til, og var kampene i påsken forløbet anderledes, er det ikke umuligt, at AaB fortsat havde den hollandske cheftræner på sidelinjen.
Men det gik særdeles skidt især mod Silkeborg Skærtorsdag, og så var Gow klar på at gøre det, han og kollegerne i AaB-ledelsen fandt rigtigt.
– Menno er en vidunderlig person, og sådan tror jeg, alle her i klubben har det. Han har mange kvaliteter som træner, og jeg er sikker på, han kommer stærkt tilbage fra det her og bliver en virkelig god cheftræner.
Overlever AaB i Superligaen?
0 Votes
– Det er aldrig let at fyre nogen, sådan har alle mennesker med empati og følelser det forhåbentlig. Det er bestemt ikke sjovt at skulle fyre nogen, men det er også en del af jobbet, og man er nødt til at tage følelserne ud af ligningen og beslutningen. For mit job er at træffe de rigtige beslutninger på vegne af klubben, og det skal man ikke gøre baseret på følelser men på logik. Og jeg tror, at gruppen havde brug for det her nu. Og så er desværre en del af branchen, vi befinder os i, siger James Gow.
AaB spillede 1-1 med Vejle ude i første halvdel af slutspillet og er med point i mandagens kamp over stregen igen.
AaB’s to seneste sejre i Superligaen er over Sønderjyske, mens man slog Silkeborg, Viborg og Lyngby i de første to måneder efter oprykningen.
LIVE
TransferLIVE: Arsenal sælger profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Ny karrierevej? Zanka med i populært tv-show
MEDIE
Amir Richardson meldes tæt på skifte
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
Frankrig – Spanien
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
NYHEDER