AALBORG (Tipsbladet): Kristoffer Wichmann var på, da han torsdag tog første træningspas som AaB-cheftræner.
Når man som cheftræner i Superligaen starter midt i juni eller begyndelsen af januar, er der tid til at se truppen og situationen lidt an, men den luksus har Wichmann og hans nye trænerkolleger ikke.
Allerede mandag aften skal AaB stå knivskarpt, eller i hvert fald skarpt nok til at hente point mod Vejle Boldklub.
Og med tre point i forspring til Lyngby og fem til Vejle, de to hold under stregen, er det lige nu og ikke om en måned, Wichmann skal gøre en forskel.
Og det ved den nye cheftræner, der under øvelserne torsdag kunne ses give konkrete instrukser til forsvaret og hvordan de skal håndtere håndværket med tilpas lav risiko.
Han var i det hele taget på og talte en masse med spillerne med konkrete råd, og her i starten bliver det med vægt på det simple, den ny boss griber opgaven an.
– Jeg kigger på, hvad jeg kan gøre de steder, hvor det hurtigst muligt gør størst mulig forskel. Det er jo sådan, det vil være i alle mulige andre virksomheder, når du overtager noget, hvor der skal ske noget andet. Så tager vi fat i det og arbejder på det. Prøver at tænke kommunikation ind i det, hvordan det bliver bedst muligt uden at overloade spillerne med en overflod af informationer. Det er det muliges kunst, og det er vel også derfor, at jeg har gjort det ok tidligere, siger Kristoffer Wichmann.

– Vi skal være klar til mandag med et udtryk, der minder om det, vi gerne vil i AaB, og så kommer der helt sikkert til at være noget bølgegang og nogle ting, der ikke er helt fantastiske. Men det handler også om at vise iver og attitude, og det kan vi også klare, siger den ny AaB-cheftræner, der ikke lader til at smide nye, komplicerede taktiske greb efter AaB-spillerne på mandag.
– Dybest set handler det om at få noget energi ind i drengene, få noget tro, siger Kristoffer Wichmann.
– Prøv lige at se de der drenge, de vil det gerne. De er som en tør svamp, så jeg glæder mig til at prøve, at vi sammen kan få gjort nogle ting, så vi står klar til mandag.
Tror på sig selv i Superligaen
Kristoffer Wichmann har været cheftræner for Kolding IF i 1. Division, for HIK og været assistenttræner i Union Berlin.
På den liste er der ingen Superliga-klubber, og den manglende erfaring i bedste række her i Danmark er Wichmann helt klar over, at han bliver spurgt til i de kommende uger.
– Der er jo mange, der sidder og tænker sådan, ‘Okay, han har ikke rigtig prøvet Superligaen’. Men da Neestrup, som jeg kender rigtig godt fra Pro-træneruddannelsen, overtog FC København, havde han jo heller aldrig trænet Superliga, siger Kristoffer Wichmann.

– Det er jo godt, når man forhåbentlig har noget at byde ind med, og forhåbentlig har en ydmyghed og en karriere foran sig, og jeg ser det her som et fint skridt i forhold til det. Jeg er ydmyg som nordjyde og realist, og jeg tror på mig selv. Og jeg ved, at det ikke kun er mig men også dem omkring mig her, hvor vi sammen kan gøre noget og få kittet noget ordentligt sammen, så vi forhåbentlig over tid bliver rigtig voldsomme, siger den ny AaB-cheftræner, uden at man dermed skal konkludere, at han og AaB lige straks matcher FCK’s resultater i Superligaen.
Superliga-klubber har før haft fat i AaB-bossen, men det er lige før, Wichmann har lyst til at tale om det, da Tipsbladet spørger til tidligere henvendelser.
– Det har den. Nu gentager jeg mig selv fra et andet interview. Jeg synes lidt, at der er en milliard trænere, der altid skal sige, at de havde fem-ti tilbud, og på den måde signalerede, at de var meget interessante, siger Kristoffer Wichmann.
– Det har jeg slet ikke behov for at signalere. Jeg har behov for at signalere, at jeg rigtig gerne vil AaB, og så er jeg klar til sammen med sindssygt mange mennesker at arbejde mega-dedikeret for at opnå succes. Og succes for mig er at gøre en vanvittig god indsats på mandag, siger Kristoffer Wichmann.
Jacob Neestrup, som Kristoffer Wichmann rigtigt henviser til, havde i mange år været ungdomstræner i FC København, før han blev cheftræner for Viborg FF i 1. Division.
Han vendte tilbage som assistenttræner for Jess Thorup i FCK i 2021 og blev så cheftræner i klubben i september 2022.
AaB spiller mod Vejle mandag aften klokken 19.
LIVE
TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
NYHEDER
Otte tunesere testet positive for forbudt stof
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Canada – Marokko
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Salah og Egypten sender Australien ud af VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
TOPNYHED