– Neestrup havde jo heller aldrig trænet Superliga

Hvad gør man, når man har fem kampe til at gøre en stor forskel? Og er det et problem aldrig at have trænet et Superliga-hold? Interview med AaB's nye cheftræner Kristoffer Wichmann.



AALBORG (Tipsbladet): Kristoffer Wichmann var på, da han torsdag tog første træningspas som AaB-cheftræner.

Når man som cheftræner i Superligaen starter midt i juni eller begyndelsen af januar, er der tid til at se truppen og situationen lidt an, men den luksus har Wichmann og hans nye trænerkolleger ikke.

Allerede mandag aften skal AaB stå knivskarpt, eller i hvert fald skarpt nok til at hente point mod Vejle Boldklub.

Og med tre point i forspring til Lyngby og fem til Vejle, de to hold under stregen, er det lige nu og ikke om en måned, Wichmann skal gøre en forskel.

Og det ved den nye cheftræner, der under øvelserne torsdag kunne ses give konkrete instrukser til forsvaret og hvordan de skal håndtere håndværket med tilpas lav risiko.

Han var i det hele taget på og talte en masse med spillerne med konkrete råd, og her i starten bliver det med vægt på det simple, den ny boss griber opgaven an.

– Jeg kigger på, hvad jeg kan gøre de steder, hvor det hurtigst muligt gør størst mulig forskel. Det er jo sådan, det vil være i alle mulige andre virksomheder, når du overtager noget, hvor der skal ske noget andet. Så tager vi fat i det og arbejder på det. Prøver at tænke kommunikation ind i det, hvordan det bliver bedst muligt uden at overloade spillerne med en overflod af informationer. Det er det muliges kunst, og det er vel også derfor, at jeg har gjort det ok tidligere, siger Kristoffer Wichmann.

Kristoffer Wichmann (i midten) skal i første omgang redde AaB i Superligaen og har kontrakt med nordjyderne til sommeren 2027. Foto: Alamy

– Vi skal være klar til mandag med et udtryk, der minder om det, vi gerne vil i AaB, og så kommer der helt sikkert til at være noget bølgegang og nogle ting, der ikke er helt fantastiske. Men det handler også om at vise iver og attitude, og det kan vi også klare, siger den ny AaB-cheftræner, der ikke lader til at smide nye, komplicerede taktiske greb efter AaB-spillerne på mandag.

– Dybest set handler det om at få noget energi ind i drengene, få noget tro, siger Kristoffer Wichmann.

– Prøv lige at se de der drenge, de vil det gerne. De er som en tør svamp, så jeg glæder mig til at prøve, at vi sammen kan få gjort nogle ting, så vi står klar til mandag.

Tror på sig selv i Superligaen

Kristoffer Wichmann har været cheftræner for Kolding IF i 1. Division, for HIK og været assistenttræner i Union Berlin.

På den liste er der ingen Superliga-klubber, og den manglende erfaring i bedste række her i Danmark er Wichmann helt klar over, at han bliver spurgt til i de kommende uger.

– Der er jo mange, der sidder og tænker sådan, ‘Okay, han har ikke rigtig prøvet Superligaen’. Men da Neestrup, som jeg kender rigtig godt fra Pro-træneruddannelsen, overtog FC København, havde han jo heller aldrig trænet Superliga, siger Kristoffer Wichmann.

Jacob Neestrup debuterede også i Superligaen som cheftræner i sin nuværende klub. Foto: Alamy

– Det er jo godt, når man forhåbentlig har noget at byde ind med, og forhåbentlig har en ydmyghed og en karriere foran sig, og jeg ser det her som et fint skridt i forhold til det. Jeg er ydmyg som nordjyde og realist, og jeg tror på mig selv. Og jeg ved, at det ikke kun er mig men også dem omkring mig her, hvor vi sammen kan gøre noget og få kittet noget ordentligt sammen, så vi forhåbentlig over tid bliver rigtig voldsomme, siger den ny AaB-cheftræner, uden at man dermed skal konkludere, at han og AaB lige straks matcher FCK’s resultater i Superligaen.

Superliga-klubber har før haft fat i AaB-bossen, men det er lige før, Wichmann har lyst til at tale om det, da Tipsbladet spørger til tidligere henvendelser.

– Det har den. Nu gentager jeg mig selv fra et andet interview. Jeg synes lidt, at der er en milliard trænere, der altid skal sige, at de havde fem-ti tilbud, og på den måde signalerede, at de var meget interessante, siger Kristoffer Wichmann.

– Det har jeg slet ikke behov for at signalere. Jeg har behov for at signalere, at jeg rigtig gerne vil AaB, og så er jeg klar til sammen med sindssygt mange mennesker at arbejde mega-dedikeret for at opnå succes. Og succes for mig er at gøre en vanvittig god indsats på mandag, siger Kristoffer Wichmann.

Jacob Neestrup, som Kristoffer Wichmann rigtigt henviser til, havde i mange år været ungdomstræner i FC København, før han blev cheftræner for Viborg FF i 1. Division.

Han vendte tilbage som assistenttræner for Jess Thorup i FCK i 2021 og blev så cheftræner i klubben i september 2022.

AaB spiller mod Vejle mandag aften klokken 19.



Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Bekræfter: Her er der transferdeadline

– Velkommen hjem Andreas Christensen

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Voldsomt transferønske til FCK

Fortryder Chido Obi-beslutning

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Chokskifte for Wessam Abou Ali?

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Drama i Madrid – vil ikke forlænge pga Xabi Alonso

Kæmpe FC København-nyhed: ‘Et chok til systemet’

Rundens hold i Superligaen – Runde 16

Stor debat: Nu kommenterer DBU derby-straffe

Vildt! Dreyer sender San Diego i semifinalen

Ekspert: 25.000 kroner lige ud af vinduet, FCM!

Ekspert om Brøndby-stjerne: ‘Han får karantæne’

Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker

Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’

Kenneth Perez revser dansk landsholdsbobler

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

På røven over dansk stjerne: Havde brækspand med

Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar

Nu bekræfter FCK: ‘En ny balance kan opstå’

AGF på rov i Hobro IK

Brøndby straffet – får stor bøde

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo

Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra

Satme godt set, Jacob Neestrup!

Mulig straf til Steve Cooper: DBU lukker i

Stigende bekymringer om Thomas Frank i Tottenham

Voldsomt hård Thomas Frank-kritik

Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR

Et sjældent syn i FC Midtjylland

Chokscener: ‘Det mest sindssyge!’

FC København vil købe sig ind i udenlandsk klub

Rune deler nyt: Er rejst til Qatar

Bekymrede for Rune: ‘Hvem tager de beslutninger?’

Dansker scorer første Serie A-mål i sen nedtur

Hjulmand får stryg af Haaland & City

Randers FC og OB spiller uafgjort

‘Dét blev vendepunktet’: Nu er dansker rekorddyr

Tidl. landstræner Åge Hareide har kræft i hjernen

FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet

Guardiola frygter ikke stramt kampprogram

Vender hjem til AaB