AALBORG (Tipsbladet): Kristoffer Wichmann var på, da han torsdag tog første træningspas som AaB-cheftræner.
Når man som cheftræner i Superligaen starter midt i juni eller begyndelsen af januar, er der tid til at se truppen og situationen lidt an, men den luksus har Wichmann og hans nye trænerkolleger ikke.
Allerede mandag aften skal AaB stå knivskarpt, eller i hvert fald skarpt nok til at hente point mod Vejle Boldklub.
Og med tre point i forspring til Lyngby og fem til Vejle, de to hold under stregen, er det lige nu og ikke om en måned, Wichmann skal gøre en forskel.
Og det ved den nye cheftræner, der under øvelserne torsdag kunne ses give konkrete instrukser til forsvaret og hvordan de skal håndtere håndværket med tilpas lav risiko.
Han var i det hele taget på og talte en masse med spillerne med konkrete råd, og her i starten bliver det med vægt på det simple, den ny boss griber opgaven an.
– Jeg kigger på, hvad jeg kan gøre de steder, hvor det hurtigst muligt gør størst mulig forskel. Det er jo sådan, det vil være i alle mulige andre virksomheder, når du overtager noget, hvor der skal ske noget andet. Så tager vi fat i det og arbejder på det. Prøver at tænke kommunikation ind i det, hvordan det bliver bedst muligt uden at overloade spillerne med en overflod af informationer. Det er det muliges kunst, og det er vel også derfor, at jeg har gjort det ok tidligere, siger Kristoffer Wichmann.

– Vi skal være klar til mandag med et udtryk, der minder om det, vi gerne vil i AaB, og så kommer der helt sikkert til at være noget bølgegang og nogle ting, der ikke er helt fantastiske. Men det handler også om at vise iver og attitude, og det kan vi også klare, siger den ny AaB-cheftræner, der ikke lader til at smide nye, komplicerede taktiske greb efter AaB-spillerne på mandag.
– Dybest set handler det om at få noget energi ind i drengene, få noget tro, siger Kristoffer Wichmann.
– Prøv lige at se de der drenge, de vil det gerne. De er som en tør svamp, så jeg glæder mig til at prøve, at vi sammen kan få gjort nogle ting, så vi står klar til mandag.
Tror på sig selv i Superligaen
Kristoffer Wichmann har været cheftræner for Kolding IF i 1. Division, for HIK og været assistenttræner i Union Berlin.
På den liste er der ingen Superliga-klubber, og den manglende erfaring i bedste række her i Danmark er Wichmann helt klar over, at han bliver spurgt til i de kommende uger.
– Der er jo mange, der sidder og tænker sådan, ‘Okay, han har ikke rigtig prøvet Superligaen’. Men da Neestrup, som jeg kender rigtig godt fra Pro-træneruddannelsen, overtog FC København, havde han jo heller aldrig trænet Superliga, siger Kristoffer Wichmann.

– Det er jo godt, når man forhåbentlig har noget at byde ind med, og forhåbentlig har en ydmyghed og en karriere foran sig, og jeg ser det her som et fint skridt i forhold til det. Jeg er ydmyg som nordjyde og realist, og jeg tror på mig selv. Og jeg ved, at det ikke kun er mig men også dem omkring mig her, hvor vi sammen kan gøre noget og få kittet noget ordentligt sammen, så vi forhåbentlig over tid bliver rigtig voldsomme, siger den ny AaB-cheftræner, uden at man dermed skal konkludere, at han og AaB lige straks matcher FCK’s resultater i Superligaen.
Superliga-klubber har før haft fat i AaB-bossen, men det er lige før, Wichmann har lyst til at tale om det, da Tipsbladet spørger til tidligere henvendelser.
– Det har den. Nu gentager jeg mig selv fra et andet interview. Jeg synes lidt, at der er en milliard trænere, der altid skal sige, at de havde fem-ti tilbud, og på den måde signalerede, at de var meget interessante, siger Kristoffer Wichmann.
– Det har jeg slet ikke behov for at signalere. Jeg har behov for at signalere, at jeg rigtig gerne vil AaB, og så er jeg klar til sammen med sindssygt mange mennesker at arbejde mega-dedikeret for at opnå succes. Og succes for mig er at gøre en vanvittig god indsats på mandag, siger Kristoffer Wichmann.
Jacob Neestrup, som Kristoffer Wichmann rigtigt henviser til, havde i mange år været ungdomstræner i FC København, før han blev cheftræner for Viborg FF i 1. Division.
Han vendte tilbage som assistenttræner for Jess Thorup i FCK i 2021 og blev så cheftræner i klubben i september 2022.
AaB spiller mod Vejle mandag aften klokken 19.
LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Smider Salah-bombe
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
Afvist – Brøndby undrer sig
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
Patrick Dorgu er med
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER