– Neestrup havde jo heller aldrig trænet Superliga

Hvad gør man, når man har fem kampe til at gøre en stor forskel? Og er det et problem aldrig at have trænet et Superliga-hold? Interview med AaB's nye cheftræner Kristoffer Wichmann.



AALBORG (Tipsbladet): Kristoffer Wichmann var på, da han torsdag tog første træningspas som AaB-cheftræner.

Når man som cheftræner i Superligaen starter midt i juni eller begyndelsen af januar, er der tid til at se truppen og situationen lidt an, men den luksus har Wichmann og hans nye trænerkolleger ikke.

Allerede mandag aften skal AaB stå knivskarpt, eller i hvert fald skarpt nok til at hente point mod Vejle Boldklub.

Og med tre point i forspring til Lyngby og fem til Vejle, de to hold under stregen, er det lige nu og ikke om en måned, Wichmann skal gøre en forskel.

Og det ved den nye cheftræner, der under øvelserne torsdag kunne ses give konkrete instrukser til forsvaret og hvordan de skal håndtere håndværket med tilpas lav risiko.

Han var i det hele taget på og talte en masse med spillerne med konkrete råd, og her i starten bliver det med vægt på det simple, den ny boss griber opgaven an.

– Jeg kigger på, hvad jeg kan gøre de steder, hvor det hurtigst muligt gør størst mulig forskel. Det er jo sådan, det vil være i alle mulige andre virksomheder, når du overtager noget, hvor der skal ske noget andet. Så tager vi fat i det og arbejder på det. Prøver at tænke kommunikation ind i det, hvordan det bliver bedst muligt uden at overloade spillerne med en overflod af informationer. Det er det muliges kunst, og det er vel også derfor, at jeg har gjort det ok tidligere, siger Kristoffer Wichmann.

Kristoffer Wichmann (i midten) skal i første omgang redde AaB i Superligaen og har kontrakt med nordjyderne til sommeren 2027. Foto: Alamy

– Vi skal være klar til mandag med et udtryk, der minder om det, vi gerne vil i AaB, og så kommer der helt sikkert til at være noget bølgegang og nogle ting, der ikke er helt fantastiske. Men det handler også om at vise iver og attitude, og det kan vi også klare, siger den ny AaB-cheftræner, der ikke lader til at smide nye, komplicerede taktiske greb efter AaB-spillerne på mandag.

– Dybest set handler det om at få noget energi ind i drengene, få noget tro, siger Kristoffer Wichmann.

– Prøv lige at se de der drenge, de vil det gerne. De er som en tør svamp, så jeg glæder mig til at prøve, at vi sammen kan få gjort nogle ting, så vi står klar til mandag.

Tror på sig selv i Superligaen

Kristoffer Wichmann har været cheftræner for Kolding IF i 1. Division, for HIK og været assistenttræner i Union Berlin.

På den liste er der ingen Superliga-klubber, og den manglende erfaring i bedste række her i Danmark er Wichmann helt klar over, at han bliver spurgt til i de kommende uger.

– Der er jo mange, der sidder og tænker sådan, ‘Okay, han har ikke rigtig prøvet Superligaen’. Men da Neestrup, som jeg kender rigtig godt fra Pro-træneruddannelsen, overtog FC København, havde han jo heller aldrig trænet Superliga, siger Kristoffer Wichmann.

Jacob Neestrup debuterede også i Superligaen som cheftræner i sin nuværende klub. Foto: Alamy

– Det er jo godt, når man forhåbentlig har noget at byde ind med, og forhåbentlig har en ydmyghed og en karriere foran sig, og jeg ser det her som et fint skridt i forhold til det. Jeg er ydmyg som nordjyde og realist, og jeg tror på mig selv. Og jeg ved, at det ikke kun er mig men også dem omkring mig her, hvor vi sammen kan gøre noget og få kittet noget ordentligt sammen, så vi forhåbentlig over tid bliver rigtig voldsomme, siger den ny AaB-cheftræner, uden at man dermed skal konkludere, at han og AaB lige straks matcher FCK’s resultater i Superligaen.

Superliga-klubber har før haft fat i AaB-bossen, men det er lige før, Wichmann har lyst til at tale om det, da Tipsbladet spørger til tidligere henvendelser.

– Det har den. Nu gentager jeg mig selv fra et andet interview. Jeg synes lidt, at der er en milliard trænere, der altid skal sige, at de havde fem-ti tilbud, og på den måde signalerede, at de var meget interessante, siger Kristoffer Wichmann.

– Det har jeg slet ikke behov for at signalere. Jeg har behov for at signalere, at jeg rigtig gerne vil AaB, og så er jeg klar til sammen med sindssygt mange mennesker at arbejde mega-dedikeret for at opnå succes. Og succes for mig er at gøre en vanvittig god indsats på mandag, siger Kristoffer Wichmann.

Jacob Neestrup, som Kristoffer Wichmann rigtigt henviser til, havde i mange år været ungdomstræner i FC København, før han blev cheftræner for Viborg FF i 1. Division.

Han vendte tilbage som assistenttræner for Jess Thorup i FCK i 2021 og blev så cheftræner i klubben i september 2022.

AaB spiller mod Vejle mandag aften klokken 19.





INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Første gang nogensinde for Eriksen

– Det er en frustration for os alle

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Froholdt-video trækker overskrifter

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Ekspert: De rykker op i Superligaen

Her er FCM’s vej til Europa League-finalen

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Henter 16-årig i FC København



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Vil gøre det onde ved Brøndby

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Liverpool – West Ham United

Stor overraskelse til FCM-træning

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’

Legender tager afsked med Sepp Piontek

Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’

Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale

Dem kan FCM trække i Europa League

Augsburg kan tæve Gedebukke

‘Jeg hadede verden’