AALBORG (Tipsbladet): Kristoffer Wichmann var på, da han torsdag tog første træningspas som AaB-cheftræner.
Når man som cheftræner i Superligaen starter midt i juni eller begyndelsen af januar, er der tid til at se truppen og situationen lidt an, men den luksus har Wichmann og hans nye trænerkolleger ikke.
Allerede mandag aften skal AaB stå knivskarpt, eller i hvert fald skarpt nok til at hente point mod Vejle Boldklub.
Og med tre point i forspring til Lyngby og fem til Vejle, de to hold under stregen, er det lige nu og ikke om en måned, Wichmann skal gøre en forskel.
Og det ved den nye cheftræner, der under øvelserne torsdag kunne ses give konkrete instrukser til forsvaret og hvordan de skal håndtere håndværket med tilpas lav risiko.
Han var i det hele taget på og talte en masse med spillerne med konkrete råd, og her i starten bliver det med vægt på det simple, den ny boss griber opgaven an.
– Jeg kigger på, hvad jeg kan gøre de steder, hvor det hurtigst muligt gør størst mulig forskel. Det er jo sådan, det vil være i alle mulige andre virksomheder, når du overtager noget, hvor der skal ske noget andet. Så tager vi fat i det og arbejder på det. Prøver at tænke kommunikation ind i det, hvordan det bliver bedst muligt uden at overloade spillerne med en overflod af informationer. Det er det muliges kunst, og det er vel også derfor, at jeg har gjort det ok tidligere, siger Kristoffer Wichmann.

– Vi skal være klar til mandag med et udtryk, der minder om det, vi gerne vil i AaB, og så kommer der helt sikkert til at være noget bølgegang og nogle ting, der ikke er helt fantastiske. Men det handler også om at vise iver og attitude, og det kan vi også klare, siger den ny AaB-cheftræner, der ikke lader til at smide nye, komplicerede taktiske greb efter AaB-spillerne på mandag.
– Dybest set handler det om at få noget energi ind i drengene, få noget tro, siger Kristoffer Wichmann.
– Prøv lige at se de der drenge, de vil det gerne. De er som en tør svamp, så jeg glæder mig til at prøve, at vi sammen kan få gjort nogle ting, så vi står klar til mandag.
Tror på sig selv i Superligaen
Kristoffer Wichmann har været cheftræner for Kolding IF i 1. Division, for HIK og været assistenttræner i Union Berlin.
På den liste er der ingen Superliga-klubber, og den manglende erfaring i bedste række her i Danmark er Wichmann helt klar over, at han bliver spurgt til i de kommende uger.
– Der er jo mange, der sidder og tænker sådan, ‘Okay, han har ikke rigtig prøvet Superligaen’. Men da Neestrup, som jeg kender rigtig godt fra Pro-træneruddannelsen, overtog FC København, havde han jo heller aldrig trænet Superliga, siger Kristoffer Wichmann.

– Det er jo godt, når man forhåbentlig har noget at byde ind med, og forhåbentlig har en ydmyghed og en karriere foran sig, og jeg ser det her som et fint skridt i forhold til det. Jeg er ydmyg som nordjyde og realist, og jeg tror på mig selv. Og jeg ved, at det ikke kun er mig men også dem omkring mig her, hvor vi sammen kan gøre noget og få kittet noget ordentligt sammen, så vi forhåbentlig over tid bliver rigtig voldsomme, siger den ny AaB-cheftræner, uden at man dermed skal konkludere, at han og AaB lige straks matcher FCK’s resultater i Superligaen.
Superliga-klubber har før haft fat i AaB-bossen, men det er lige før, Wichmann har lyst til at tale om det, da Tipsbladet spørger til tidligere henvendelser.
– Det har den. Nu gentager jeg mig selv fra et andet interview. Jeg synes lidt, at der er en milliard trænere, der altid skal sige, at de havde fem-ti tilbud, og på den måde signalerede, at de var meget interessante, siger Kristoffer Wichmann.
– Det har jeg slet ikke behov for at signalere. Jeg har behov for at signalere, at jeg rigtig gerne vil AaB, og så er jeg klar til sammen med sindssygt mange mennesker at arbejde mega-dedikeret for at opnå succes. Og succes for mig er at gøre en vanvittig god indsats på mandag, siger Kristoffer Wichmann.
Jacob Neestrup, som Kristoffer Wichmann rigtigt henviser til, havde i mange år været ungdomstræner i FC København, før han blev cheftræner for Viborg FF i 1. Division.
Han vendte tilbage som assistenttræner for Jess Thorup i FCK i 2021 og blev så cheftræner i klubben i september 2022.
AaB spiller mod Vejle mandag aften klokken 19.
AVIS
Det kommer til at trække ud
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Verdensstjerne ellevild med Lerager-transfer
AVIS
Højlund stjæler alle overskrifter i Italien
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM kaprer kæmpetalentet Tahir Kolici
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Nicolai Larsens næste klub
Lindstrøm fik comeback i vild Wolfsburg-nedtur
MEDIE
Jages af FCK – nu blander storklub sig
LIGE NU
‘PC’ ansætter ny Wolfsburg-træner
MEDIE
Milliongæld til Midtjylland – jagtes af tophold
TRANSFER
To danskere færdige i norsk klub
AVIS
Barcelona vil kapre Jess Thorups vidunderdreng
TOPNYHED
FCM-sydkoreaner stikker til Danmark
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
MEDIE
Er dette Oliver Christensens næste klub?
EKSKLUSIVT
Brøndby takker nej til to spillere
Tidligere FC Midtjylland-ansat i chokretur
HELT VILDT
Utrolige FC Midtjylland-tal: “Fucking voldsomme”
TRANSFER
‘Han skal ingen steder’
MEDIE
Bringer Ousmane Diao i spil til stort skifte
NYHEDER
Aldrig nogensinde FCK
MEDIE
Klar med 5,5 millioner kroner i løn
NYHEDER
Anfører sur og skuffet over Silkeborg
NYHEDER
Ekspert: Det er ‘nu eller aldrig’ for Brøndby
EKSKLUSIVT
Martin Retov dybt imponeret af Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste målmænd
I chok over Nicolai Poulsen
EKSKLUSIVT
SMS midt om natten: ‘Så var det slut’
FANKLUBBEN
Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’
TOPNYHED
Mohamed Salah har sagt undskyld
AGF-topscorer har god fornemmelse: Alle vil blive
NYHEDER
– Han er fuldstændig vanvittig
Dansk juvel stråler – her overgår han alle
MEDIE
På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’
AVIS
United vil gå all in på Premier League-stjerne
Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
BIZART
Dansker trukket ind i skandalesag
City lægger pres på Arsenal med sikker sejr
Chelsea og Newcastle delte efter comeback
Flick raser mod FIFA: “Det er en joke”
Varsler straf til Dortmund-stjerne
Salah har undskyldt
MEDIE
FC Barcelona går på rov i danskerklub
DAGENS SPILFORSLAG
Cremonese kan overraske i Rom
AFSLØRING
Storklubber følger FCN-juvel
TRANSFER
Dansk stjerne pønser på klubskifte