Brøndby (TIPSBLADET) Emmanuel Yeboah var nær gået i glemmebogen for de fleste, men i søndagens kamp mod Viborg fik han i den grad gjort opmærksom på sig selv, da han med to mål i dommerens tillægstid sikrede Brøndby et enkelt point.
Daniel Wass indrømmer da også over for Tipsbladet og den øvrige presse, at smilet på ghaneserens læber har været lidt bredere de sidste par dage.
– Han har i hvert fald smilet lidt mere. Det var dejligt for ham, men også dejligt for holdet, at han kom ind og bidrog med det, han er god til, og det er at være inde i boksen og score nogle mål.
Overrasker det dig, at han kom ind og var så afgørende for jer?
– Både og. Det har været en lang proces, men jeg synes, at han har udviklet sig. Han er dygtig i boksen, og det viste han også med sine to mål. Han står det rigtige sted, og han fylder en del.
Hvordan har du oplevet hans første år i Brøndby?
– Både op og ned. Det er igen det der med kulturen. Sådan var det også med Suzuki, men nogle gange tager det længere tid, og det har det gjort med Yeboah i forhold til Suzuki.
– Jeg er glad for at han kommer ind og scorer to mål, og jeg håber ikke, at det er en engangsforestilling. Nu greb han chancen mod Viborg, så nu venter der måske noget mere spilletid. Det er op til ham selv at bevise, at han gerne vil spille.
Artiklen fortsætter efter billedet …
Om der venter mere spilletid for Emmanuel Yeboah, kunne vi passende stille videre til manden, der står for holdet weekend efter weekend.
Cheftræner Jesper Sørensen indrømmer da også, at ghaneserens helterolle fra weekenden har rykket ham tættere på mere spilletid i fremtiden.
– Ja, selvfølgelig er han tættere på spilletid. Sådan er fodbold. Dejligt uforudsigeligt, men nogle gange skal der ikke mere til end to mål. Det kan nu også være rigeligt, grinte Jesper Sørensen og tilføjede.
– Det er en spiller, der har været så langt fra holdet, at han ikke har været en regelmæssig spiller, men i den periode, han har været her, har han ikke haft det nemt. Først skulle han falde til kulturelt, og så skulle han falde til spillemæssigt, og det har været svært.
– Heldigvis for ham har han ikke givet op, og nu har han taget nogle gode skridt, så nu har han en berettigelse på holdet. Nu må vi se herfra, men det var en god start på sæsonen for ham.
Emmanuel Yeboah og co. skal allerede i aktion igen torsdag aften klokken 19:00, når Brøndby sparker hul på deres europæiske kampagne med et opgør mod KF Llapi fra Kosovo.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
PSG er i Champions League-finalen efter drama
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
HELT VILDT
Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
Tv-vært stopper på Viaplay
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
MEDIE