Mere spilletid i vente? Han har ikke haft det nemt

Jesper Sørensen erkender, at den dobbelte målscorer fra sidste weekends kamp er tættere på spilletid nu, end han var inden opgøret mod Viborg.



Brøndby (TIPSBLADET) Emmanuel Yeboah var nær gået i glemmebogen for de fleste, men i søndagens kamp mod Viborg fik han i den grad gjort opmærksom på sig selv, da han med to mål i dommerens tillægstid sikrede Brøndby et enkelt point. 

Daniel Wass indrømmer da også over for Tipsbladet og den øvrige presse, at smilet på ghaneserens læber har været lidt bredere de sidste par dage.

– Han har i hvert fald smilet lidt mere. Det var dejligt for ham, men også dejligt for holdet, at han kom ind og bidrog med det, han er god til, og det er at være inde i boksen og score nogle mål.

Overrasker det dig, at han kom ind og var så afgørende for jer?

– Både og. Det har været en lang proces, men jeg synes, at han har udviklet sig. Han er dygtig i boksen, og det viste han også med sine to mål. Han står det rigtige sted, og han fylder en del. 

Hvordan har du oplevet hans første år i Brøndby?

– Både op og ned. Det er igen det der med kulturen. Sådan var det også med Suzuki, men nogle gange tager det længere tid, og det har det gjort med Yeboah i forhold til Suzuki.

– Jeg er glad for at han kommer ind og scorer to mål, og jeg håber ikke, at det er en engangsforestilling. Nu greb han chancen mod Viborg, så nu venter der måske noget mere spilletid. Det er op til ham selv at bevise, at han gerne vil spille.

Artiklen fortsætter efter billedet … 

Emmanuel Yeboah jubler efter at være blevet dobbelt målscorer mod Viborg. Foto: Alamy

Om der venter mere spilletid for Emmanuel Yeboah, kunne vi passende stille videre til manden, der står for holdet weekend efter weekend.

Cheftræner Jesper Sørensen indrømmer da også, at ghaneserens helterolle fra weekenden har rykket ham tættere på mere spilletid i fremtiden. 

– Ja, selvfølgelig er han tættere på spilletid. Sådan er fodbold. Dejligt uforudsigeligt, men nogle gange skal der ikke mere til end to mål. Det kan nu også være rigeligt, grinte Jesper Sørensen og tilføjede.

– Det er en spiller, der har været så langt fra holdet, at han ikke har været en regelmæssig spiller, men i den periode, han har været her, har han ikke haft det nemt. Først skulle han falde til kulturelt, og så skulle han falde til spillemæssigt, og det har været svært. 

– Heldigvis for ham har han ikke givet op, og nu har han taget nogle gode skridt, så nu har han en berettigelse på holdet. Nu må vi se herfra, men det var en god start på sæsonen for ham.

Emmanuel Yeboah og co. skal allerede i aktion igen torsdag aften klokken 19:00, når Brøndby sparker hul på deres europæiske kampagne med et opgør mod KF Llapi fra Kosovo.





EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Dansker drillet af Mourinho

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Alexander Lind blæst bagover

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

Rasmus Højlund revser konkurrent

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Viser målform før vigtig landskamp

– Glem 4-4-4-4-0

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?

Stiktosset – her er Delaneys svar

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

– Presset er på Danmark!

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Barcelona tager smal sejr

FC Nordsjælland vinder i egen hule