Messi på pletten i Barcelonas sejr over Dynamo Kiev

Lionel Messi scorede på straffespark for Barcelona, som vandt hjemme over Dynamo Kiev i Champions League.



FC Barcelona snuppede tredje sejr på stribe i Champions League, da holdet vandt 2-1 hjemme over Dynamo Kiev.

Sejren betyder, at Barcelona topper gruppen med ni point. Juventus, som vandt 4-1 ude over Ferencváros, har seks point på andenpladsen.

Dynamo Kiev og Ferencváros har begge et point efter tre kampe.

Barcelona har hentet gode resultater i Europa, mens det har haltet i den hjemlige spanske La Liga, hvor catalonierne er uden sejr i de seneste fire ligakampe.

Sådan fortsatte billedet sig i onsdagens kamp.

Allerede efter fem minutter dummede coronaramte Dynamo Kiev sig ved at begå et unødvendigt straffespark, som Lionel Messi omsatte til 1-0-føring.

I minutterne derefter brændte Barcelona en række store muligheder.

Teenageren Pedri skød på overliggeren, mens Antoine Griezmann brændte fra tæt hold på en gigantisk chance.

Ansu Fati var også tæt på, men kunne heller ikke overliste Dynamo Kievs reservemålmand, 18-årige Ruslan Neshcheret, der stod en brandkamp.

Der skulle gå en time fra Messis åbningsmål, til Barcelona-stopperen Gerard Pique efter 65 minutter headede hjemmeholdet på 2-0.

Dermed var Barcelona på vinderkurs, men det kunne sagtens være gået galt for hjemmeholdet, hvis ikke Marc-Andre ter Stegen havde stået i vejen i målet.

Den tyske målmand leverede flere refleksredninger, og Dynamo Kiev havde adskillige store chancer, som blev brændt.

Det lykkedes dog Dynamo Kiev at reducere til 1-2, efter at den tidligere FC København-spiller Benjamin Verbic afsluttede, og ter Stegen kun kunne parere ud til Viktor Tsygankov, der havde nemt ved at finde nettet.

En af de spillere, der var ramt af corona for Dynamo Kiev, var Mikkel Duelund, der ikke var med i truppen hos ukrainerne.

Den danske landsholdsangriber Martin Braithwaite sad på bænken i hele kampen for Barcelona.

I den anden kamp i gruppen scorede Álvaro Morata de to første mål for Juventus, som havde Cristiano Ronaldo med fra start.

Ronaldo stod for assisten til Moratas mål til 2-0. Paulo Dybala kom ind fra bænken og bidrog til de to sidste mål for Juventus.

Dybala fik foræret bolden foran mål af Ferencváros ved begge lejligheder, og argentineren udnyttede gaveboden med det samme.

Ved det andet mål fik han tilmed hjælp af en Ferencváros-stopper, som i sit forsøg på at losse bolden væk hamrede den op i nettaget.

/ritzau/






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hårdt angreb på DBU-boss

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Topboss sviner Barça til

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Fem bud på Brøndbys nye træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Jacob Neestrup er enig med ny klub



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Højlund slutter sæsonen med bravour

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK