Uhres lynkasse var ikke nok i Messi-show

Mikael Uhre bragte tidligt Philadelphia Union foran mod Inter Miami. Men så stemplede Lionel Messi ind.



Lionel Messi vendte stærkt tilbage til grønsværen, da han natten til søndag dansk tid var i aktion for Inter Miami efter to måneders skadespause.

Den 37-årige, argentinske stjerne scorede således to mål og lagde op til et enkelt, da Miami på hjemmebane besejrede Philadelphia Union med 3-1 i MLS – den bedste amerikanske fodboldliga.

Messis scoringer kom i løbet af blot fire minutter midt i første halvleg.

Holdkammeraterne Luis Suárez og Jordi Alba, som Messi kender indgående fra tiden i FC Barcelona, stod for oplæggene til de to mål.

I tillægstiden lagde Messi op til Suárez, der scorede til slutresultatet.

Kampen begyndte – takket være en dansker – ellers ikke helt planmæssigt for hjemmeholdet. Den tidligere brøndbyspiller Mikael Uhre bragte således gæsterne foran med 1-0 allerede efter et minuts spil.

Uhre tæmmede en høj bold med brystet på kanten af feltet, og efter en enkelt skudfinte sendte han et kontrolleret langskud afsted med venstre fod.

Scoringen var danskerens ottende i denne sæson i MLS – men den var altså ikke nok til at sikre point mod topholdet Miami.

Selv om Inter Miami har været uden Messi de seneste to måneder, så er holdet godt kørende. Det er nu blevet til fem sejre i træk, og Miami topper Eastern Conference, der er den ene af ligaens to konferencer.

Lionel Messi blev skadet i sin højre ankel under Argentinas Copa América-finale den 14. juli og måtte tårevædet lade sig udskifte.

Han kunne dog glæde sig over, at Argentina besejrede Colombia og tog anden titel i træk ved Copa América – Sydamerikas svar på EM i Europa.

De seneste to måneder har Messi været ude med ankelskaden, inden han natten til søndag altså gjorde comeback med fuld spilletid og en sejr.

/ritzau/





Officielt: Højlund får ny stjernetræner




LIVE

TransferLIVE: Tidl. Brøndby-darling er klubløs

‘Det er et angreb på FCK’

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Nu er der nyt om Robert Skov

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren



LIVE

VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren

Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans

Superliga-boss håber på transfer inden for en uge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub

– Schwartau-handel giver ingen mening

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Laudrup stopper på TV 2



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Et ‘angreb’ på Superligaen

Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Argentina – Kap Verde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

AGF-scoop: Hijackede transfer