Lionel Messi vendte stærkt tilbage til grønsværen, da han natten til søndag dansk tid var i aktion for Inter Miami efter to måneders skadespause.
Den 37-årige, argentinske stjerne scorede således to mål og lagde op til et enkelt, da Miami på hjemmebane besejrede Philadelphia Union med 3-1 i MLS – den bedste amerikanske fodboldliga.
Messis scoringer kom i løbet af blot fire minutter midt i første halvleg.
Holdkammeraterne Luis Suárez og Jordi Alba, som Messi kender indgående fra tiden i FC Barcelona, stod for oplæggene til de to mål.
I tillægstiden lagde Messi op til Suárez, der scorede til slutresultatet.
Kampen begyndte – takket være en dansker – ellers ikke helt planmæssigt for hjemmeholdet. Den tidligere brøndbyspiller Mikael Uhre bragte således gæsterne foran med 1-0 allerede efter et minuts spil.
Uhre tæmmede en høj bold med brystet på kanten af feltet, og efter en enkelt skudfinte sendte han et kontrolleret langskud afsted med venstre fod.
Scoringen var danskerens ottende i denne sæson i MLS – men den var altså ikke nok til at sikre point mod topholdet Miami.
Selv om Inter Miami har været uden Messi de seneste to måneder, så er holdet godt kørende. Det er nu blevet til fem sejre i træk, og Miami topper Eastern Conference, der er den ene af ligaens to konferencer.
Lionel Messi blev skadet i sin højre ankel under Argentinas Copa América-finale den 14. juli og måtte tårevædet lade sig udskifte.
Han kunne dog glæde sig over, at Argentina besejrede Colombia og tog anden titel i træk ved Copa América – Sydamerikas svar på EM i Europa.
De seneste to måneder har Messi været ude med ankelskaden, inden han natten til søndag altså gjorde comeback med fuld spilletid og en sejr.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
England sprudlede i underholdende målfest
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
NYHEDER
Luis Diaz blev matchvinder i colombiansk sejr
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
TOPNYHED
Superliga-stjerne fik kæmpe VM-helterolle
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby
MEDIE
Får afvist bud på dansk profil
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
EKSKLUSIVT