Paris Saint-Germains superstjerner var i stødet, da holdet lørdag aften tog hul på sit titelforsvar i den franske Ligue 1.
Argentinske Lionel Messi lukkede ballet med et saksespark og bidrog i alt med to mål og en assist i 5-0-sejren hos Clermont, mens Neymar lavede et mål og tre assist.
Med sejren har PSG fået en yderst overbevisende start på sæsonen under den nye cheftræner, Christophe Galtier, som er kommet til fra Nice denne sommer.
For en uge siden vandt holdet den franske Super Cup-titel efter en 4-0-sejr over Nantes, hvor Neymar og Messi også scorede.
Lørdag blev kampen afgjort allerede i første halvleg. Efter ni minutter lavede Messi en assist, da han med kælen berøring lagde op til Neymars 1-0-kasse.
Godt midtvejs gennem halvlegen spillede de to stjerner et-to i en omstilling, og Neymar endte som assistmager til wingbacken Achraf Hakimis 2-0-træffer.
Det gjorde han også med et skarpt frisparksindlæg, da stopperen Marquinhos øgede til 3-0 kort inden pausen og ti minutter før tid til Messis 4-0-mål efter en ny hurtig og effektiv omstilling.
En håndfuld minutter senere smed midtbanespilleren Leandro Paredes bolden frem i feltet til Messi, og med ryggen mod målet saksede det 35-årige fænomen bolden i nettet via stolpen.
PSG har vundet otte af de seneste ti franske mesterskaber. I sidste sæson sluttede holdet med 15 point ned til Marseille på andenpladsen.
Ligue 1's premiererunde fortsætter søndag. Her kan landsholdskeeper Kasper Schmeichel få debut for Nice i udekampen mod oprykkeren Toulouse, der har danskerne Mikkel Desler og Rasmus Nicolaisen i sin trup. Kasper Dolberg sidder til gengæld uden med en skulderskade.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør
NYHEDER
Elias Jelert færdig
OPTAKT
Brasilien – Marokko
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
NYHEDER
Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
NYHEDER
Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber
TOPNYHED
Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM
TRANSFER
Brøndby henter Alexander Drexel
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
INTERVIEW
Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer
TOPNYHED
Horsens-oprykning sender million til Rumænien
OPTAKT
Australien – Tyrkiet
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Thomas Frank overrasker: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal
OPTAKT
Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
TOPNYHED
Kent Nielsen sætter ord på jobskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Jordan Larsson meldes enig med denne klub
NYHEDER