Paris Saint-Germains superstjerner var i stødet, da holdet lørdag aften tog hul på sit titelforsvar i den franske Ligue 1.
Argentinske Lionel Messi lukkede ballet med et saksespark og bidrog i alt med to mål og en assist i 5-0-sejren hos Clermont, mens Neymar lavede et mål og tre assist.
Med sejren har PSG fået en yderst overbevisende start på sæsonen under den nye cheftræner, Christophe Galtier, som er kommet til fra Nice denne sommer.
For en uge siden vandt holdet den franske Super Cup-titel efter en 4-0-sejr over Nantes, hvor Neymar og Messi også scorede.
Lørdag blev kampen afgjort allerede i første halvleg. Efter ni minutter lavede Messi en assist, da han med kælen berøring lagde op til Neymars 1-0-kasse.
Godt midtvejs gennem halvlegen spillede de to stjerner et-to i en omstilling, og Neymar endte som assistmager til wingbacken Achraf Hakimis 2-0-træffer.
Det gjorde han også med et skarpt frisparksindlæg, da stopperen Marquinhos øgede til 3-0 kort inden pausen og ti minutter før tid til Messis 4-0-mål efter en ny hurtig og effektiv omstilling.
En håndfuld minutter senere smed midtbanespilleren Leandro Paredes bolden frem i feltet til Messi, og med ryggen mod målet saksede det 35-årige fænomen bolden i nettet via stolpen.
PSG har vundet otte af de seneste ti franske mesterskaber. I sidste sæson sluttede holdet med 15 point ned til Marseille på andenpladsen.
Ligue 1's premiererunde fortsætter søndag. Her kan landsholdskeeper Kasper Schmeichel få debut for Nice i udekampen mod oprykkeren Toulouse, der har danskerne Mikkel Desler og Rasmus Nicolaisen i sin trup. Kasper Dolberg sidder til gengæld uden med en skulderskade.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
MEDIE
Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen
NYHEDER
– Højlund kan ikke holde det ud mere!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
AGF ansætter fyret AC Horsens-træner
MEDIE
Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir
MEDIE
De vil have Rashford
TRANSFER
Uventet skifte?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte
NYHEDER
Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
AVIS
Kan sende 39 millioner til Superliga-klub
TOPNYHED
Superliga-træner tilknytter agent
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år
TRANSFER
Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
NYHEDER
Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!
MEDIE
Jagter tidligere AGF’er
MEDIE
Stor dansker-handel i fare? Er gået under jorden
NYHEDER
Riemer lover: De får debut
TRANSFER
Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer
TRANSFER
Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt
NYHEDER
Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
NYHEDER
Vender tilbage til skærmen