Messi stråler i rekordkamp for Argentina

Lionel Messi har med 148 kampe været i aktion for Argentinas landshold flere gange end nogen andre.



Lionel Messi scorede natten til tirsdag dansk tid to mål og lagde op til et enkelt, da han overtog rekorden som spilleren med flest landskampe for Argentina i holdets 4-1-sejr over Bolivia ved Copa America.

Messi delte inden kampen rekorden med sin tidligere holdkammerat Javier Mascherano med 147 kampe.

Men nu sidder den argentinske troldmand altså på rekorden alene, og det markerede han på fornemmeste vis i nattens opgør.

Der skulle således ikke gå mere end fem minutter, før Messi med et elegant chip ind i feltet satte Alejandro Gomez op til Argentinas første scoring.

32 minutter inde i første halvleg kom Barcelona-spilleren så selv på tavlen, da han sikkert omsatte et straffespark, inden han kort før pausen også gjorde det til 3-0 med et køligt lob over Bolivias fremadstormende målmand efter en stikning i dybden.

Argentina var allerede inden kampen kvalificeret til kvartfinalen. Med sejren vinder holdet gruppe A og skal nu op mod fjerdepladsen i gruppe B, Ecuador.

34-årige Lionel Messi er også den mest scorende spiller i Argentinas historie med 75 mål. Det er 21 flere end pensionerede Gabriel Batistuta på andenpladsen.

51 af Messis kampe for Argentina er kommet i den sydamerikanske VM-kvalifikation. 31 har været i Copa America. 19 har været ved VM, mens Messi også har deltaget i 47 venskabskampe.

Trods rekorderne så er de eneste turneringer, Messi har vundet med Argentina, stadig OL i Beijing i 2008 og U20-VM i 2005.

Han har derudover været i tre Copa America-finaler med landsholdet og en VM-finale i 2014. Men de blev alle tabt.

Efter finalenederlaget til Chile ved Copa America i 2016 – Messis fjerde finalenederlag i træk med Argentina – annoncerede han sit stop på landsholdet.

Den argentinske legende fortrød dog hurtigt og vendte tilbage til holdet halvanden måned senere.

/ritzau/







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen

FCK hævner sig mod OB i Parken

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Offentliggøres i dag



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Leverkusen – Bayern



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg

FC København – OB

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Nedtur for Højlund og Napoli

Andreas Christensen afviser tilbud