Lionel Messi scorede natten til tirsdag dansk tid to mål og lagde op til et enkelt, da han overtog rekorden som spilleren med flest landskampe for Argentina i holdets 4-1-sejr over Bolivia ved Copa America.
Messi delte inden kampen rekorden med sin tidligere holdkammerat Javier Mascherano med 147 kampe.
Men nu sidder den argentinske troldmand altså på rekorden alene, og det markerede han på fornemmeste vis i nattens opgør.
Der skulle således ikke gå mere end fem minutter, før Messi med et elegant chip ind i feltet satte Alejandro Gomez op til Argentinas første scoring.
32 minutter inde i første halvleg kom Barcelona-spilleren så selv på tavlen, da han sikkert omsatte et straffespark, inden han kort før pausen også gjorde det til 3-0 med et køligt lob over Bolivias fremadstormende målmand efter en stikning i dybden.
Argentina var allerede inden kampen kvalificeret til kvartfinalen. Med sejren vinder holdet gruppe A og skal nu op mod fjerdepladsen i gruppe B, Ecuador.
34-årige Lionel Messi er også den mest scorende spiller i Argentinas historie med 75 mål. Det er 21 flere end pensionerede Gabriel Batistuta på andenpladsen.
51 af Messis kampe for Argentina er kommet i den sydamerikanske VM-kvalifikation. 31 har været i Copa America. 19 har været ved VM, mens Messi også har deltaget i 47 venskabskampe.
Trods rekorderne så er de eneste turneringer, Messi har vundet med Argentina, stadig OL i Beijing i 2008 og U20-VM i 2005.
Han har derudover været i tre Copa America-finaler med landsholdet og en VM-finale i 2014. Men de blev alle tabt.
Efter finalenederlaget til Chile ved Copa America i 2016 – Messis fjerde finalenederlag i træk med Argentina – annoncerede han sit stop på landsholdet.
Den argentinske legende fortrød dog hurtigt og vendte tilbage til holdet halvanden måned senere.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
AVIS
Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
Harry Maguire i chok
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
AVIS
Bayern München lurer på choktransfer
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning
EKSKLUSIVT
Afsløring: De er færdige i Randers
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
UEFA med vild ændring
EKSKLUSIVT
Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Her kan du se Freiburg mod Aston Villa
NYHEDER
FC København revser Brøndby: Under al kritik!
TOPNYHED
Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk
OPTAKT
Brighton – Manchester United
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
TRANSFER
