Messi stråler i rekordkamp for Argentina

Lionel Messi har med 148 kampe været i aktion for Argentinas landshold flere gange end nogen andre.



Lionel Messi scorede natten til tirsdag dansk tid to mål og lagde op til et enkelt, da han overtog rekorden som spilleren med flest landskampe for Argentina i holdets 4-1-sejr over Bolivia ved Copa America.

Messi delte inden kampen rekorden med sin tidligere holdkammerat Javier Mascherano med 147 kampe.

Men nu sidder den argentinske troldmand altså på rekorden alene, og det markerede han på fornemmeste vis i nattens opgør.

Der skulle således ikke gå mere end fem minutter, før Messi med et elegant chip ind i feltet satte Alejandro Gomez op til Argentinas første scoring.

32 minutter inde i første halvleg kom Barcelona-spilleren så selv på tavlen, da han sikkert omsatte et straffespark, inden han kort før pausen også gjorde det til 3-0 med et køligt lob over Bolivias fremadstormende målmand efter en stikning i dybden.

Argentina var allerede inden kampen kvalificeret til kvartfinalen. Med sejren vinder holdet gruppe A og skal nu op mod fjerdepladsen i gruppe B, Ecuador.

34-årige Lionel Messi er også den mest scorende spiller i Argentinas historie med 75 mål. Det er 21 flere end pensionerede Gabriel Batistuta på andenpladsen.

51 af Messis kampe for Argentina er kommet i den sydamerikanske VM-kvalifikation. 31 har været i Copa America. 19 har været ved VM, mens Messi også har deltaget i 47 venskabskampe.

Trods rekorderne så er de eneste turneringer, Messi har vundet med Argentina, stadig OL i Beijing i 2008 og U20-VM i 2005.

Han har derudover været i tre Copa America-finaler med landsholdet og en VM-finale i 2014. Men de blev alle tabt.

Efter finalenederlaget til Chile ved Copa America i 2016 – Messis fjerde finalenederlag i træk med Argentina – annoncerede han sit stop på landsholdet.

Den argentinske legende fortrød dog hurtigt og vendte tilbage til holdet halvanden måned senere.

/ritzau/





Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!




LIVE

LIVE: Daniel Wass teaser

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Stor interesse – FC København kan miste stjerne

Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Vild udvikling – melder 3 danskere færdige

Peter Schmeichel lander stort job

– Det var en af de værste dage

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

Køber snart Brøndby-angriber

FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub

Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’

Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Manchester City – Brentford

Premier League-klub går all-in

Liverpool – Chelsea

Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade

Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Frygter Christian Eriksen-problem

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt