Messis PSG-transfer minder om Ronaldo til Juventus

Mange har erklæret Paris Saint-Germain for vindere af sommerens transfervindue efter kontrakten til Lionel Messi og adskillige andre profilerede transfers. Det fatter Tipsbladets chefredaktør ikke et kuk af.



Paris Saint-Germain og Manchester City mødes tirsdag aften til et brag af en Champions League-kamp.

Lionel Messi er meldt klar, og PSG vil have godt af point i kampen, efter man kun fik 1-1 i åbningskampen mod Club Brugge, mens Manchester City vandt 6-3 over RB Leipzig.

I en stor videoanalyse ser Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen nærmere på kampen og de to storklubber, der muligvis er verdens to rigeste og mest købestærke klubber med henholdsvis Qatar og emiratet Abu Dhabi fra De Forenede Arabiske Emirater i ryggen.

Og selvom Paris Saint-Germain løb med det meste af opmærksomheden på sommerens transfermarked, på trods af at Manchester City stod for den største transfersum i sommeren 2021 ved købet af Jack Grealish i Aston Villa, har Tipsbladet-bossen overordnet set klart mere fidus til Manchester City end til PSG.

– Det var oplagt, at han skulle til Paris Saint-Germain. Dels har der været en masse kontakt mellem Qatar og familien Messi gennem ti år, blandt andet via store sponsoraftaler og andre samarbejder.

– Aftalen med Lionel Messi passer fantastisk til Paris Saint-Germain, fordi man måske ikke er så meget en fodboldklub som det er et PR-projekt for Qatar. Et projekt, der har mere med Hollywood og eksponering at gøre, og som minder om, og I må undskylde mig her, som noget, en teenager har bygget i sit FIFA-spil eller i Football Manager, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen og vurderingen af, hvorfor aftalen med Lionel Messi og sommers øvrige PSG-transfers bringer den franske topklub længere væk fra en Champions League-titel, i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.





LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

Viborg FF – FC Nordsjælland

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Sønderjyske – Brøndby IF



Kæmpekøb retur til FC København?

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bayern München laver vildt comeback

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Silkeborg IF – Randers FC

Oddset styrtdykker



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC Fredericia – OB

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Han er færdig i Brøndby

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen

Tottenham henter forløsende sejr



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Arsenal vinder og lægger pres på City

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Spår stor transferaktivitet i FC København