Messis PSG-transfer minder om Ronaldo til Juventus

Mange har erklæret Paris Saint-Germain for vindere af sommerens transfervindue efter kontrakten til Lionel Messi og adskillige andre profilerede transfers. Det fatter Tipsbladets chefredaktør ikke et kuk af.



Paris Saint-Germain og Manchester City mødes tirsdag aften til et brag af en Champions League-kamp.

Lionel Messi er meldt klar, og PSG vil have godt af point i kampen, efter man kun fik 1-1 i åbningskampen mod Club Brugge, mens Manchester City vandt 6-3 over RB Leipzig.

I en stor videoanalyse ser Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen nærmere på kampen og de to storklubber, der muligvis er verdens to rigeste og mest købestærke klubber med henholdsvis Qatar og emiratet Abu Dhabi fra De Forenede Arabiske Emirater i ryggen.

Og selvom Paris Saint-Germain løb med det meste af opmærksomheden på sommerens transfermarked, på trods af at Manchester City stod for den største transfersum i sommeren 2021 ved købet af Jack Grealish i Aston Villa, har Tipsbladet-bossen overordnet set klart mere fidus til Manchester City end til PSG.

– Det var oplagt, at han skulle til Paris Saint-Germain. Dels har der været en masse kontakt mellem Qatar og familien Messi gennem ti år, blandt andet via store sponsoraftaler og andre samarbejder.

– Aftalen med Lionel Messi passer fantastisk til Paris Saint-Germain, fordi man måske ikke er så meget en fodboldklub som det er et PR-projekt for Qatar. Et projekt, der har mere med Hollywood og eksponering at gøre, og som minder om, og I må undskylde mig her, som noget, en teenager har bygget i sit FIFA-spil eller i Football Manager, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen og vurderingen af, hvorfor aftalen med Lionel Messi og sommers øvrige PSG-transfers bringer den franske topklub længere væk fra en Champions League-titel, i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.







LIVE

TransferLIVE: Sender åbent brev til Aarhus

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Medie: FC København jagter Michael Parker

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB

LIVE: DR Congo – Danmark

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Vildt transferrygte skydes ned



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

De 10 største stjerner, der misser VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Officielt: Uwe Rösler henter Mbom



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen

Superliga-træner tilknytter agent

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Uventet skifte?

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt