Messis PSG-transfer minder om Ronaldo til Juventus

Mange har erklæret Paris Saint-Germain for vindere af sommerens transfervindue efter kontrakten til Lionel Messi og adskillige andre profilerede transfers. Det fatter Tipsbladets chefredaktør ikke et kuk af.



Paris Saint-Germain og Manchester City mødes tirsdag aften til et brag af en Champions League-kamp.

Lionel Messi er meldt klar, og PSG vil have godt af point i kampen, efter man kun fik 1-1 i åbningskampen mod Club Brugge, mens Manchester City vandt 6-3 over RB Leipzig.

I en stor videoanalyse ser Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen nærmere på kampen og de to storklubber, der muligvis er verdens to rigeste og mest købestærke klubber med henholdsvis Qatar og emiratet Abu Dhabi fra De Forenede Arabiske Emirater i ryggen.

Og selvom Paris Saint-Germain løb med det meste af opmærksomheden på sommerens transfermarked, på trods af at Manchester City stod for den største transfersum i sommeren 2021 ved købet af Jack Grealish i Aston Villa, har Tipsbladet-bossen overordnet set klart mere fidus til Manchester City end til PSG.

– Det var oplagt, at han skulle til Paris Saint-Germain. Dels har der været en masse kontakt mellem Qatar og familien Messi gennem ti år, blandt andet via store sponsoraftaler og andre samarbejder.

– Aftalen med Lionel Messi passer fantastisk til Paris Saint-Germain, fordi man måske ikke er så meget en fodboldklub som det er et PR-projekt for Qatar. Et projekt, der har mere med Hollywood og eksponering at gøre, og som minder om, og I må undskylde mig her, som noget, en teenager har bygget i sit FIFA-spil eller i Football Manager, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen og vurderingen af, hvorfor aftalen med Lionel Messi og sommers øvrige PSG-transfers bringer den franske topklub længere væk fra en Champions League-titel, i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Stort medie hylder AGF-profil

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Født i Danmark og på vej til VM

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

FC Midtjylland henter ny back