Paris Saint-Germain og Manchester City mødes tirsdag aften til et brag af en Champions League-kamp.
Lionel Messi er meldt klar, og PSG vil have godt af point i kampen, efter man kun fik 1-1 i åbningskampen mod Club Brugge, mens Manchester City vandt 6-3 over RB Leipzig.
I en stor videoanalyse ser Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen nærmere på kampen og de to storklubber, der muligvis er verdens to rigeste og mest købestærke klubber med henholdsvis Qatar og emiratet Abu Dhabi fra De Forenede Arabiske Emirater i ryggen.
Og selvom Paris Saint-Germain løb med det meste af opmærksomheden på sommerens transfermarked, på trods af at Manchester City stod for den største transfersum i sommeren 2021 ved købet af Jack Grealish i Aston Villa, har Tipsbladet-bossen overordnet set klart mere fidus til Manchester City end til PSG.
– Det var oplagt, at han skulle til Paris Saint-Germain. Dels har der været en masse kontakt mellem Qatar og familien Messi gennem ti år, blandt andet via store sponsoraftaler og andre samarbejder.
– Aftalen med Lionel Messi passer fantastisk til Paris Saint-Germain, fordi man måske ikke er så meget en fodboldklub som det er et PR-projekt for Qatar. Et projekt, der har mere med Hollywood og eksponering at gøre, og som minder om, og I må undskylde mig her, som noget, en teenager har bygget i sit FIFA-spil eller i Football Manager, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
Se hele analysen og vurderingen af, hvorfor aftalen med Lionel Messi og sommers øvrige PSG-transfers bringer den franske topklub længere væk fra en Champions League-titel, i videoen, der ligger i toppen af denne artikel.
LIVE
TransferLIVE: Dansk duo er færdig
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
TOPNYHED
Klar for FC København
NYHEDER
Frankrig – England
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
Spanien har et ekstra øje på Messi
Tuchel føler “den største smerte af alle”
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
TRANSFER
