HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland har haft 18 vilde måneder.
Klubben har fået ny cheftræner i Thomas Thomasberg i marts 2023, efter man på katastrofal vis missede Top 6 under Albert Capellas, man har spillerkøb for flere hundrede millioner kroner og et markant større løndbudget, nyt træningsudlæg, en kæmpestor lounge- og VIP-tilbygning på stadion og senest Claus Steinlein som ny formand for FCM.
Penge mangler FC Midtjylland bestemt ikke trods et underskud på 85 millioner kroner før skat, men efter købene og den sportslige succes med et dansk mesterskab og et godt udlæg i Europa League er det også ved at være tid til, at FC Midtjylland sælger én eller flere af profilerne.
Flere spillere med Darío Osorio og Oliver Sørensen som de to helt åbenlyse navne er på radaren mange steder og ligner oplagte salg til sommer næste år.
Men de kan ende med at blive overhalet af forwarden Franculino.
Franculino dukkede på grund af sin alder, mange driblinger og udfordringer af modstanderne i og omkring målfeltet og et stærkt scorings-gennemsnit op på radaren hos adskillige af Europas helt store klubber allerede i efteråret 2023, selv om forwarden kun lige var skiftet fra ungdomsfodbold i Benfica til FC Midtjylland.
Der befinder Franculino sig stadig, men især én klub viser nu seriøs interesse for den unge angriber, der tilbragte teenageårene i Portugal og stammer fra Guinea-Bissau, hvor han også spiller på landsholdet.
Det er ifølge Tipsbladets oplysninger Bayer Leverkusen, forsvarende tysk mester, der tager Franculino meget alvorligt som potentielt køb.
En handel kunne allerede finde sted til januar, hvis Leverkusen ender med at overtale FC Midtjylland til et salg og Franculino og hans bagland til skiftet.
Leverkusen sælge i sommer et par forwards fra bænken uden at købe nye folk til positionerne, ligesom man på et tidspunkt nok er nødt til at slippe ekstremt attraktive Victor Boniface til en af Europas rigeste klubber.
Klubben har desuden for vane at se efter unge spillere til Xabi Alonsos mandskab, der har spillet i toppen af Bundesligaen i adskillige sæsoner, før man på flotteste vis vandt mesterskabet i foråret og brød Bayern Münchens jerngreb.
Tipsbladet har observeret Bayer Leverkusen-folk til kampe i Danmark for at se Franculino i aktion, og angriberens agenter har også været her i landet i efteråret i forbindelse med den stigende interesse, senest i FC Midtjyllands sejr over AGF, hvor Franculino som indhopper scorede til 2-0 på sin første berøring efter 15 sekunder.
En handel kommer til at koste Bayer Leverkusen dyrt efter danske standarder, da FC Midtjylland kommer til at gå efter en rekordhandel og dermed over, muligvis et godt stykke over, de 110 millioner kroner, Gustav Isaksen omtrent kostede ved sit skifte til Lazio i 2022.
Franculinos skade, som Tipsbladet rapporterede om forleden, bør i det store billede ikke være et problem i forhold til en transfer til januar eller næste sommer, da forwarden forventes at være klar inden for få uger.
Viaplay meddelte først om interessen i optakten til FC Midtjylland-Brøndby IF.
LIVE
TransferLIVE: Har forladt Brøndbys træningslejr
NYHEDER
Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag
Verdensstjernes søn landet i København
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
TRANSFER
Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TOPNYHED
AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
Mads Hermansen fremhæver ond ånd fra FC København
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
NYHEDER
Topscorer færdig
AVIS
Lægetjek i dag – OB henter landsholdsspiller
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Jens Stage med smuk scoring i målfest
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyon tæt på at købe Noah Nartey
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
NYHEDER
FCM-profil forventes at misse europæiske brag
MEDIE
På vej til Danmark? Meldinger om særlig klausul
TOPNYHED
Vil undgå Bendtner-stunt
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler med Emmanuel Dennis
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
MEDIE
Superliga-klubber lurer på FC Nordsjælland-spiller
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
På blokken i danskerklub
TRANSFER
Superliga-klub kalder salg en ‘god økonomisk case’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København ophæver med Yoram Zague
NYHEDER
Bizart nyt om Gidsels klubs stjålne trofæ
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
TIPSBLADETS DOM
Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!
EKSKLUSIVT
Sportschef griner af penge-spørgsmål
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
DAGENS SPILFORSLAG
Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset
Tipsbladet præsenterer nyt quiz-format
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Skov Olsen på plads i Rangers
NYHEDER
Vil have at politiet skal kunne lukke tribuner
NYHEDER
Hooliganpakke behandles i Folketinget i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasimpasa byder stort på Abdullah Iqbal
EKSKLUSIVT
Afviser Superliga-retur: ‘Hundrede procent nej!’
DAGENS SPILFORSLAG
Døsig danskerdyst i Deutschland
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
EKSKLUSIVT