HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland har haft 18 vilde måneder.
Klubben har fået ny cheftræner i Thomas Thomasberg i marts 2023, efter man på katastrofal vis missede Top 6 under Albert Capellas, man har spillerkøb for flere hundrede millioner kroner og et markant større løndbudget, nyt træningsudlæg, en kæmpestor lounge- og VIP-tilbygning på stadion og senest Claus Steinlein som ny formand for FCM.
Penge mangler FC Midtjylland bestemt ikke trods et underskud på 85 millioner kroner før skat, men efter købene og den sportslige succes med et dansk mesterskab og et godt udlæg i Europa League er det også ved at være tid til, at FC Midtjylland sælger én eller flere af profilerne.
Flere spillere med Darío Osorio og Oliver Sørensen som de to helt åbenlyse navne er på radaren mange steder og ligner oplagte salg til sommer næste år.
Men de kan ende med at blive overhalet af forwarden Franculino.
Franculino dukkede på grund af sin alder, mange driblinger og udfordringer af modstanderne i og omkring målfeltet og et stærkt scorings-gennemsnit op på radaren hos adskillige af Europas helt store klubber allerede i efteråret 2023, selv om forwarden kun lige var skiftet fra ungdomsfodbold i Benfica til FC Midtjylland.
Der befinder Franculino sig stadig, men især én klub viser nu seriøs interesse for den unge angriber, der tilbragte teenageårene i Portugal og stammer fra Guinea-Bissau, hvor han også spiller på landsholdet.
Det er ifølge Tipsbladets oplysninger Bayer Leverkusen, forsvarende tysk mester, der tager Franculino meget alvorligt som potentielt køb.
En handel kunne allerede finde sted til januar, hvis Leverkusen ender med at overtale FC Midtjylland til et salg og Franculino og hans bagland til skiftet.
Leverkusen sælge i sommer et par forwards fra bænken uden at købe nye folk til positionerne, ligesom man på et tidspunkt nok er nødt til at slippe ekstremt attraktive Victor Boniface til en af Europas rigeste klubber.
Klubben har desuden for vane at se efter unge spillere til Xabi Alonsos mandskab, der har spillet i toppen af Bundesligaen i adskillige sæsoner, før man på flotteste vis vandt mesterskabet i foråret og brød Bayern Münchens jerngreb.
Tipsbladet har observeret Bayer Leverkusen-folk til kampe i Danmark for at se Franculino i aktion, og angriberens agenter har også været her i landet i efteråret i forbindelse med den stigende interesse, senest i FC Midtjyllands sejr over AGF, hvor Franculino som indhopper scorede til 2-0 på sin første berøring efter 15 sekunder.
En handel kommer til at koste Bayer Leverkusen dyrt efter danske standarder, da FC Midtjylland kommer til at gå efter en rekordhandel og dermed over, muligvis et godt stykke over, de 110 millioner kroner, Gustav Isaksen omtrent kostede ved sit skifte til Lazio i 2022.
Franculinos skade, som Tipsbladet rapporterede om forleden, bør i det store billede ikke være et problem i forhold til en transfer til januar eller næste sommer, da forwarden forventes at være klar inden for få uger.
Viaplay meddelte først om interessen i optakten til FC Midtjylland-Brøndby IF.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
‘De har grinet deres røv i laser’
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Morten Bruun: Ville være helt hovedløst, Brøndby!
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
KEP om FCM: ‘Det er simpelthen en farce’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
OPTAKT
PSG – Liverpool
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Brøndby-stjerner fortsat smidt af holdet
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
Kæmpe Superliga-salg? ‘Der kommer store klubber’
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
OPTAKT
Barcelona – Atletico
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool