HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland har haft 18 vilde måneder.
Klubben har fået ny cheftræner i Thomas Thomasberg i marts 2023, efter man på katastrofal vis missede Top 6 under Albert Capellas, man har spillerkøb for flere hundrede millioner kroner og et markant større løndbudget, nyt træningsudlæg, en kæmpestor lounge- og VIP-tilbygning på stadion og senest Claus Steinlein som ny formand for FCM.
Penge mangler FC Midtjylland bestemt ikke trods et underskud på 85 millioner kroner før skat, men efter købene og den sportslige succes med et dansk mesterskab og et godt udlæg i Europa League er det også ved at være tid til, at FC Midtjylland sælger én eller flere af profilerne.
Flere spillere med Darío Osorio og Oliver Sørensen som de to helt åbenlyse navne er på radaren mange steder og ligner oplagte salg til sommer næste år.
Men de kan ende med at blive overhalet af forwarden Franculino.
Franculino dukkede på grund af sin alder, mange driblinger og udfordringer af modstanderne i og omkring målfeltet og et stærkt scorings-gennemsnit op på radaren hos adskillige af Europas helt store klubber allerede i efteråret 2023, selv om forwarden kun lige var skiftet fra ungdomsfodbold i Benfica til FC Midtjylland.
Der befinder Franculino sig stadig, men især én klub viser nu seriøs interesse for den unge angriber, der tilbragte teenageårene i Portugal og stammer fra Guinea-Bissau, hvor han også spiller på landsholdet.
Det er ifølge Tipsbladets oplysninger Bayer Leverkusen, forsvarende tysk mester, der tager Franculino meget alvorligt som potentielt køb.
En handel kunne allerede finde sted til januar, hvis Leverkusen ender med at overtale FC Midtjylland til et salg og Franculino og hans bagland til skiftet.
Leverkusen sælge i sommer et par forwards fra bænken uden at købe nye folk til positionerne, ligesom man på et tidspunkt nok er nødt til at slippe ekstremt attraktive Victor Boniface til en af Europas rigeste klubber.
Klubben har desuden for vane at se efter unge spillere til Xabi Alonsos mandskab, der har spillet i toppen af Bundesligaen i adskillige sæsoner, før man på flotteste vis vandt mesterskabet i foråret og brød Bayern Münchens jerngreb.
Tipsbladet har observeret Bayer Leverkusen-folk til kampe i Danmark for at se Franculino i aktion, og angriberens agenter har også været her i landet i efteråret i forbindelse med den stigende interesse, senest i FC Midtjyllands sejr over AGF, hvor Franculino som indhopper scorede til 2-0 på sin første berøring efter 15 sekunder.
En handel kommer til at koste Bayer Leverkusen dyrt efter danske standarder, da FC Midtjylland kommer til at gå efter en rekordhandel og dermed over, muligvis et godt stykke over, de 110 millioner kroner, Gustav Isaksen omtrent kostede ved sit skifte til Lazio i 2022.
Franculinos skade, som Tipsbladet rapporterede om forleden, bør i det store billede ikke være et problem i forhold til en transfer til januar eller næste sommer, da forwarden forventes at være klar inden for få uger.
Viaplay meddelte først om interessen i optakten til FC Midtjylland-Brøndby IF.
LIVE
LIVE: FCK ydmyger Silkeborg i Parken!
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
NYHEDER
FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien
NYHEDER
AGF-stjerne drømmer om stort skifte
NYHEDER Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
INTERVIEW
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
OPTAKT
Viborg FF – AGF
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
NYHEDER
Tullberg uenig med TV 2-ekspert
– Han fik et lortetilbud fra OB
NYHEDER
Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
EKSKLUSIVT
Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
Højlund stjæler overskrifter
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Jakob Poulsen med dyster melding
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut
NYHEDER
‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’
INTERVIEW
Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’
OPTAKT
OB – FC Fredericia
NYHEDER
Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen
NYHEDER
‘Der er ingen undskyldninger’
DAGENS SPILFORSLAG
Hammers kan slå impotente Whites
NYHEDER
Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’
NYHEDER
Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’
TIPSBLADETS DOM
Hvad f….. sker der Tullberg?
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
NYHEDER
Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’
NYHEDER