HERNING (Tipsbladet): FC Midtjylland har haft 18 vilde måneder.
Klubben har fået ny cheftræner i Thomas Thomasberg i marts 2023, efter man på katastrofal vis missede Top 6 under Albert Capellas, man har spillerkøb for flere hundrede millioner kroner og et markant større løndbudget, nyt træningsudlæg, en kæmpestor lounge- og VIP-tilbygning på stadion og senest Claus Steinlein som ny formand for FCM.
Penge mangler FC Midtjylland bestemt ikke trods et underskud på 85 millioner kroner før skat, men efter købene og den sportslige succes med et dansk mesterskab og et godt udlæg i Europa League er det også ved at være tid til, at FC Midtjylland sælger én eller flere af profilerne.
Flere spillere med Darío Osorio og Oliver Sørensen som de to helt åbenlyse navne er på radaren mange steder og ligner oplagte salg til sommer næste år.
Men de kan ende med at blive overhalet af forwarden Franculino.
Franculino dukkede på grund af sin alder, mange driblinger og udfordringer af modstanderne i og omkring målfeltet og et stærkt scorings-gennemsnit op på radaren hos adskillige af Europas helt store klubber allerede i efteråret 2023, selv om forwarden kun lige var skiftet fra ungdomsfodbold i Benfica til FC Midtjylland.
Der befinder Franculino sig stadig, men især én klub viser nu seriøs interesse for den unge angriber, der tilbragte teenageårene i Portugal og stammer fra Guinea-Bissau, hvor han også spiller på landsholdet.
Det er ifølge Tipsbladets oplysninger Bayer Leverkusen, forsvarende tysk mester, der tager Franculino meget alvorligt som potentielt køb.
En handel kunne allerede finde sted til januar, hvis Leverkusen ender med at overtale FC Midtjylland til et salg og Franculino og hans bagland til skiftet.
Leverkusen sælge i sommer et par forwards fra bænken uden at købe nye folk til positionerne, ligesom man på et tidspunkt nok er nødt til at slippe ekstremt attraktive Victor Boniface til en af Europas rigeste klubber.
Klubben har desuden for vane at se efter unge spillere til Xabi Alonsos mandskab, der har spillet i toppen af Bundesligaen i adskillige sæsoner, før man på flotteste vis vandt mesterskabet i foråret og brød Bayern Münchens jerngreb.
Tipsbladet har observeret Bayer Leverkusen-folk til kampe i Danmark for at se Franculino i aktion, og angriberens agenter har også været her i landet i efteråret i forbindelse med den stigende interesse, senest i FC Midtjyllands sejr over AGF, hvor Franculino som indhopper scorede til 2-0 på sin første berøring efter 15 sekunder.
En handel kommer til at koste Bayer Leverkusen dyrt efter danske standarder, da FC Midtjylland kommer til at gå efter en rekordhandel og dermed over, muligvis et godt stykke over, de 110 millioner kroner, Gustav Isaksen omtrent kostede ved sit skifte til Lazio i 2022.
Franculinos skade, som Tipsbladet rapporterede om forleden, bør i det store billede ikke være et problem i forhold til en transfer til januar eller næste sommer, da forwarden forventes at være klar inden for få uger.
Viaplay meddelte først om interessen i optakten til FC Midtjylland-Brøndby IF.
LIVE
LIVE: Liverpool bekræfter skrækskade
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
‘Jeg tror, han snart sidder i et fly til Danmark’
MEDIE
22 millioner kroner!
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
NYHEDER
KEP: ‘Fuldstændig håbløst – kan koste dem guldet!’
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
Hugo Ekitike misser VM
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
MEDIE
Tidligere FCK-spiller skal for retten
Øjner europæisk trofæ
DAGENS SPILFORSLAG