Trods sejr: Mexicos lange stime slut

For første gang siden 1990 er Mexico ikke med i ottendedelsfinalerne ved VM trods 2-1 over Saudi-Arabien.



Mexico gjorde en hæderlig indsats for at gå videre fra gruppespillet og forlænge sin imponerende stime af ottendedelsfinaler ved VM.

Men trods en sejr på 2-1, et stort overtag og et drømmemål mod Saudi-Arabien er slutrunden forbi for Mexico.

Samtidig med Mexicos sejr vandt Argentina nemlig 2-0 over Polen, som lige akkurat sniger sig med videre på en bedre målscore end Mexico.

I ottendedelsfinalerne skal polakkerne møde Frankrig, som vandt Danmarks gruppe, mens Australien står over for Argentina. Saudi-Arabien må ligesom Mexico rejse hjem.

Seneste gang, Mexico ikke var med i knockoutkampene, var i 1990, hvor landet slet ikke deltog ved VM. Fra 1994 og frem har ottendedelsfinalerne været endestationen for Mexico.

Nu må mexicanerne se resten af slutrunden fra sofaen. Mange af landets tilhængere var ellers mødt op i Qatar for at overvære deres landsmænds forsøg på at gå videre.

Vilkårene var dog svære efter nederlaget til Argentina og det uafgjorte resultat mod Polen.

Men mod Saudi-Arabien fik mexicanerne endelig foldet sig ud, og sejren kunne nemt have været flere mål større, end den endte.

Anden halvleg var tre minutter gammel, da Henry Martin scorede Mexicos første mål ved slutrunden fra tæt hold efter et hjørnespark.

Det satte i den grad mexicanerne i gang. Luis Chavez fordoblede føringen med et af VM’s bedste mål med en smuk frisparksperle.

Og efter 2-0-målet var han såmænd tæt på at gøre det igen i det mexicanske chanceorgie, der burde have kastet endnu en scoring af sig.

Faktisk fik mexicanerne bolden i nettet yderligere to gange, men begge mål blev annulleret af dommerteamet for offside.

En overgang stod Polen og Mexico helt lige i både point og målscore, og derfor så det ud til, at fairplay-regnskabet ville blive afgørende i polsk favør.

Men et sent mål af saudiarabiske Salem Al Dawsari gjorde den paragraf ligegyldig, og i stedet gik Polen videre på grund af færrest tilladte scoringer.

Mexicos klart bedste indsats ved VM blev også den sidste.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Supercomputer: De vinder Superligaen

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

Afslører Brøndbys transferplaner

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Ekspert raser over FCK: ‘Det er fuldstændig kaos’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Aaaaah, er det nu rigtigt? Ja, det var det så’

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Arsenal jagter Spurs-stjerne