Michelsen erkender: Der har været nogle bump

En god afslutning på efterårssæsonen giver tro på bedre resultater i foråret, hvor OB jagter en plads i top-6.



Det har ikke været lutter succes for OB-mandskabet i efterårssæsonen, hvor holdet går på juleferie med en niendeplads og 16 point.

Alligevel har de seneste fire kampe givet tro på tingene, efter at fynboerne har slået AaB, fået uafgjort mod FC Midtjylland og FC København og slået Nykøbing FC i ottendedelsfinalen af Sydbank Pokalen.

Det hæftede cheftræner Jakob Michelsen sig også ved, da han skulle gøre status over efterårssæsonen.

– Det har været en stærk afslutning på efteråret efter en halvsæson, der startede rigtigt godt, hvor vi ikke fik de point, som vi havde fortjent.

– Så havde vi nogle bump halvvejs, men er rykket tæt sammen i bussen i den seneste periode, hvor vi har spillet os i pokalkvartfinalen og har startet anden runde af grundspillet med at få point mod både Midtjylland og FCK, siger Jakob Michelsen.

Der er dog fortsat fire point op til top-6, som er klubbens erklærede målsætning. Den sjetteplads indtages tilmed af FCK.

– Jeg er ikke skræmt af afstanden til top-6. Jeg ville hellere være tættere på, men i og med vi har overstået de to suverænt bedste mandskaber i Danmark, så er det bestemt muligt.

På det seneste har der været spekulationer om, at Jakob Michelsen er færdig som cheftræner i klubben.

Det ville hovedpersonen ikke selv forholde sig til, men henviste i stedet til, at han skulle holde møde med sportschef Michael Hemmingsen i starten af januar. OB-trænerens kontrakt står nemlig til at udløbe om et halvt år.

OB-målmanden Oliver Christensen ville til gengæld gerne kommentere på situationen, selv om han ikke helt forstår, hvorfor Jakob Michelsens job er til debat.

– Det er klart, at når du har en træner med et halvt år tilbage af sin kontrakt, så vil der altid være skriverier og spekulationer. Vi kan kun forholde os til det, vi ved.

– Jeg kan ikke se, hvorfor der bliver skrevet de ting. Vi har fået fem point i de seneste tre kampe mod AaB, FCM og FCK. Det synes jeg egentligt er meget acceptabelt. Så må medierne skrive, hvad de vil, siger Oliver Christensen.

Søndag spillede fynboerne 1-1 med FC København på udebane i Superligaen.

/ritzau/



På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

– Han er fuldstændig vanvittig

Aldrig nogensinde FCK

Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stort Yussuf Poulsen-chok

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Åge Hareide er død

Brøndby takker nej til to spillere

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Dansker færdig i Ajax?

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Afsløring: Lerager på plads – her er den vilde løn

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Her er AGF’s transferplaner

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Kæmpe brag venter fredag

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

– Lidt af en bombe

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Medier i svime: Den bedste!

Dansk juvel stråler – her overgår han alle

Han er IKKE i spil

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo