Michelsen erkender: Der har været nogle bump

En god afslutning på efterårssæsonen giver tro på bedre resultater i foråret, hvor OB jagter en plads i top-6.



Det har ikke været lutter succes for OB-mandskabet i efterårssæsonen, hvor holdet går på juleferie med en niendeplads og 16 point.

Alligevel har de seneste fire kampe givet tro på tingene, efter at fynboerne har slået AaB, fået uafgjort mod FC Midtjylland og FC København og slået Nykøbing FC i ottendedelsfinalen af Sydbank Pokalen.

Det hæftede cheftræner Jakob Michelsen sig også ved, da han skulle gøre status over efterårssæsonen.

– Det har været en stærk afslutning på efteråret efter en halvsæson, der startede rigtigt godt, hvor vi ikke fik de point, som vi havde fortjent.

– Så havde vi nogle bump halvvejs, men er rykket tæt sammen i bussen i den seneste periode, hvor vi har spillet os i pokalkvartfinalen og har startet anden runde af grundspillet med at få point mod både Midtjylland og FCK, siger Jakob Michelsen.

Der er dog fortsat fire point op til top-6, som er klubbens erklærede målsætning. Den sjetteplads indtages tilmed af FCK.

– Jeg er ikke skræmt af afstanden til top-6. Jeg ville hellere være tættere på, men i og med vi har overstået de to suverænt bedste mandskaber i Danmark, så er det bestemt muligt.

På det seneste har der været spekulationer om, at Jakob Michelsen er færdig som cheftræner i klubben.

Det ville hovedpersonen ikke selv forholde sig til, men henviste i stedet til, at han skulle holde møde med sportschef Michael Hemmingsen i starten af januar. OB-trænerens kontrakt står nemlig til at udløbe om et halvt år.

OB-målmanden Oliver Christensen ville til gengæld gerne kommentere på situationen, selv om han ikke helt forstår, hvorfor Jakob Michelsens job er til debat.

– Det er klart, at når du har en træner med et halvt år tilbage af sin kontrakt, så vil der altid være skriverier og spekulationer. Vi kan kun forholde os til det, vi ved.

– Jeg kan ikke se, hvorfor der bliver skrevet de ting. Vi har fået fem point i de seneste tre kampe mod AaB, FCM og FCK. Det synes jeg egentligt er meget acceptabelt. Så må medierne skrive, hvad de vil, siger Oliver Christensen.

Søndag spillede fynboerne 1-1 med FC København på udebane i Superligaen.

/ritzau/



Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Andreas Christensen skriver snart under

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige

Jakob Poulsen opfordrer til mere åbenmundethed

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Går langt ned i løn

Brøndbys nye stjerne: Her er han et monster

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Kæmpe FCK-flop idømt gigantisk millionbøde

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Brentford har gjort det igen

Afsløring: FC Fredericia sælger landsholdsmålmand

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

Bach Bak i svime over Uhre

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Tidligere AGF’er træner med i dansk klub

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Her vil Mike Tullberg have forstærkninger

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Wrexham slår Premier League-klub

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Storklub vil have Filip Jörgensen

Bekræfter: FC København får svar meget snart

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

– Lange forhandlinger med FC København

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

Neymar genoptræner med håb om VM-plads

Mål fra både Faraoner & Elefanter

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud