Det har ikke været lutter succes for OB-mandskabet i efterårssæsonen, hvor holdet går på juleferie med en niendeplads og 16 point.
Alligevel har de seneste fire kampe givet tro på tingene, efter at fynboerne har slået AaB, fået uafgjort mod FC Midtjylland og FC København og slået Nykøbing FC i ottendedelsfinalen af Sydbank Pokalen.
Det hæftede cheftræner Jakob Michelsen sig også ved, da han skulle gøre status over efterårssæsonen.
– Det har været en stærk afslutning på efteråret efter en halvsæson, der startede rigtigt godt, hvor vi ikke fik de point, som vi havde fortjent.
– Så havde vi nogle bump halvvejs, men er rykket tæt sammen i bussen i den seneste periode, hvor vi har spillet os i pokalkvartfinalen og har startet anden runde af grundspillet med at få point mod både Midtjylland og FCK, siger Jakob Michelsen.
Der er dog fortsat fire point op til top-6, som er klubbens erklærede målsætning. Den sjetteplads indtages tilmed af FCK.
– Jeg er ikke skræmt af afstanden til top-6. Jeg ville hellere være tættere på, men i og med vi har overstået de to suverænt bedste mandskaber i Danmark, så er det bestemt muligt.
På det seneste har der været spekulationer om, at Jakob Michelsen er færdig som cheftræner i klubben.
Det ville hovedpersonen ikke selv forholde sig til, men henviste i stedet til, at han skulle holde møde med sportschef Michael Hemmingsen i starten af januar. OB-trænerens kontrakt står nemlig til at udløbe om et halvt år.
OB-målmanden Oliver Christensen ville til gengæld gerne kommentere på situationen, selv om han ikke helt forstår, hvorfor Jakob Michelsens job er til debat.
– Det er klart, at når du har en træner med et halvt år tilbage af sin kontrakt, så vil der altid være skriverier og spekulationer. Vi kan kun forholde os til det, vi ved.
– Jeg kan ikke se, hvorfor der bliver skrevet de ting. Vi har fået fem point i de seneste tre kampe mod AaB, FCM og FCK. Det synes jeg egentligt er meget acceptabelt. Så må medierne skrive, hvad de vil, siger Oliver Christensen.
Søndag spillede fynboerne 1-1 med FC København på udebane i Superligaen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Han er tilbage mod FC København
Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?
EKSKLUSIVT
Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner ny rolle i FCK
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
Hjulmand og co. taber stort skridt
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Iran kommer med krav før VM
City holder liv i mesterskabsdrømmen
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
TIPSBLADETS DOM
