Udtalelser skaber forvirring om England-planer

Det skaber forvirring, at Englands midlertidige træner ikke vil bekræfte, om han ønsker jobbet permanent.



Selv om England efter choknederlaget mod Grækenland på Wembley søndag formåede at vende skuden med en sejr over Finland, er det spekulationer om landsholdets langsigtede planer, der mandag fylder mest i de engelske medier.

Den midlertidige landstræner Lee Carsleys udtalelser efter 3-1-sejren i Helsinki i Nations League har kun skabt endnu større debat.

Den 50-årige englænder skabte på et pressemøde således igen stor forvirring om, hvorvidt han ønsker jobbet permanent.

– Jeg bliver ved med at sige det samme. Min opgave var seks kampe, og det er jeg tilfreds med, siger Carsley ifølge BBC.

Han tilføjer, at han hver dag taler med Det Engelske Fodboldforbunds (FA) tekniske direktør, John McDermott, som er en af de personer, der er ansvarlige for rekruttering.

Men Carsley beder ikke om opdateringer på processen med at finde en erstatning for den tidligere landstræner Gareth Southgate, der forlod jobbet for mere end 100 dage siden.

Før forfremmelsen var Carsley træner for U21-landsholdet, og han har tidligere været midlertidig træner i Brentford, Birmingham og Coventry.

Erfaringerne herfra er årsagen til, at han ikke ønsker at sige offentligt, hvorvidt han ønsker jobbet som A-landstræner permanent.

– Jeg er bestemt tilbageholdende, fordi jeg i fortiden, når jeg har haft en midlertidig rolle, er gået så langt med, "jeg vil ikke have jobbet", at jeg faktisk ikke har udført arbejdet, siger Carsley.

England fortjener en træner i verdensklasse, som har vundet trofæer, og "jeg er stadig på vej mod det", mener han.

Men den midlertidige løsning insisterer på, at det "helt sikkert" er forkert at antage, at han har udelukket sig selv fra at være kandidat til Southgates permanente afløser.

FA har endnu ikke formelt holdt samtaler med nogen af de eksterne favoritter til at blive Englands permanente landstræner, skriver avisen Telegraph.

Som tingene står, vil Lee Carsley lede England i holdets næste to kampe i Nations Leagues B-lag i november mod Grækenland og Irland.

De to første kampe som landstræner i september endte med en engelsk sejr.

Derfor har England ni point for fire kampe i sin pulje, der toppes af Grækenland med 12 point.

/ritzau/



Afviser millionbud fra Brøndby

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

FCK-boss kan snart præsentere noget

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Meldes på vej mod nyt skifte

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Peter Schmeichel taget på sengen

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Bach Bak i svime over Uhre

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Raser over Rasmus Højlund-episode

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Mareridt for FC Augsburg

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Går langt ned i løn

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Mohamed Daramy vender tilbage

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Arsenal ansætter dansk toptræner

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico

Benjamin Schmedes: ‘En win-win-win-situation’

Stor nedtur for Patrick Dorgu og Manchester United

Gigantisk nedslagtning

Nørgaard og Arsenal sender Portsmouth ud

Afviser utroligt tilbud

Afsløring: BK Häcken sælger Lasse Madsen

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer