Udtalelser skaber forvirring om England-planer

Det skaber forvirring, at Englands midlertidige træner ikke vil bekræfte, om han ønsker jobbet permanent.



Selv om England efter choknederlaget mod Grækenland på Wembley søndag formåede at vende skuden med en sejr over Finland, er det spekulationer om landsholdets langsigtede planer, der mandag fylder mest i de engelske medier.

Den midlertidige landstræner Lee Carsleys udtalelser efter 3-1-sejren i Helsinki i Nations League har kun skabt endnu større debat.

Den 50-årige englænder skabte på et pressemøde således igen stor forvirring om, hvorvidt han ønsker jobbet permanent.

– Jeg bliver ved med at sige det samme. Min opgave var seks kampe, og det er jeg tilfreds med, siger Carsley ifølge BBC.

Han tilføjer, at han hver dag taler med Det Engelske Fodboldforbunds (FA) tekniske direktør, John McDermott, som er en af de personer, der er ansvarlige for rekruttering.

Men Carsley beder ikke om opdateringer på processen med at finde en erstatning for den tidligere landstræner Gareth Southgate, der forlod jobbet for mere end 100 dage siden.

Før forfremmelsen var Carsley træner for U21-landsholdet, og han har tidligere været midlertidig træner i Brentford, Birmingham og Coventry.

Erfaringerne herfra er årsagen til, at han ikke ønsker at sige offentligt, hvorvidt han ønsker jobbet som A-landstræner permanent.

– Jeg er bestemt tilbageholdende, fordi jeg i fortiden, når jeg har haft en midlertidig rolle, er gået så langt med, "jeg vil ikke have jobbet", at jeg faktisk ikke har udført arbejdet, siger Carsley.

England fortjener en træner i verdensklasse, som har vundet trofæer, og "jeg er stadig på vej mod det", mener han.

Men den midlertidige løsning insisterer på, at det "helt sikkert" er forkert at antage, at han har udelukket sig selv fra at være kandidat til Southgates permanente afløser.

FA har endnu ikke formelt holdt samtaler med nogen af de eksterne favoritter til at blive Englands permanente landstræner, skriver avisen Telegraph.

Som tingene står, vil Lee Carsley lede England i holdets næste to kampe i Nations Leagues B-lag i november mod Grækenland og Irland.

De to første kampe som landstræner i september endte med en engelsk sejr.

Derfor har England ni point for fire kampe i sin pulje, der toppes af Grækenland med 12 point.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Chok-melding om Franculino

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Sådan bør strukturen i Superligaen være

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Brian Riemer peger på tre årsager

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Snart kan det give rødt kort

Braithwaite del af stor transferplan

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Afvist – Brøndby undrer sig

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Bo Svensson svært utilfreds