Udtalelser skaber forvirring om England-planer

Det skaber forvirring, at Englands midlertidige træner ikke vil bekræfte, om han ønsker jobbet permanent.



Selv om England efter choknederlaget mod Grækenland på Wembley søndag formåede at vende skuden med en sejr over Finland, er det spekulationer om landsholdets langsigtede planer, der mandag fylder mest i de engelske medier.

Den midlertidige landstræner Lee Carsleys udtalelser efter 3-1-sejren i Helsinki i Nations League har kun skabt endnu større debat.

Den 50-årige englænder skabte på et pressemøde således igen stor forvirring om, hvorvidt han ønsker jobbet permanent.

– Jeg bliver ved med at sige det samme. Min opgave var seks kampe, og det er jeg tilfreds med, siger Carsley ifølge BBC.

Han tilføjer, at han hver dag taler med Det Engelske Fodboldforbunds (FA) tekniske direktør, John McDermott, som er en af de personer, der er ansvarlige for rekruttering.

Men Carsley beder ikke om opdateringer på processen med at finde en erstatning for den tidligere landstræner Gareth Southgate, der forlod jobbet for mere end 100 dage siden.

Før forfremmelsen var Carsley træner for U21-landsholdet, og han har tidligere været midlertidig træner i Brentford, Birmingham og Coventry.

Erfaringerne herfra er årsagen til, at han ikke ønsker at sige offentligt, hvorvidt han ønsker jobbet som A-landstræner permanent.

– Jeg er bestemt tilbageholdende, fordi jeg i fortiden, når jeg har haft en midlertidig rolle, er gået så langt med, "jeg vil ikke have jobbet", at jeg faktisk ikke har udført arbejdet, siger Carsley.

England fortjener en træner i verdensklasse, som har vundet trofæer, og "jeg er stadig på vej mod det", mener han.

Men den midlertidige løsning insisterer på, at det "helt sikkert" er forkert at antage, at han har udelukket sig selv fra at være kandidat til Southgates permanente afløser.

FA har endnu ikke formelt holdt samtaler med nogen af de eksterne favoritter til at blive Englands permanente landstræner, skriver avisen Telegraph.

Som tingene står, vil Lee Carsley lede England i holdets næste to kampe i Nations Leagues B-lag i november mod Grækenland og Irland.

De to første kampe som landstræner i september endte med en engelsk sejr.

Derfor har England ni point for fire kampe i sin pulje, der toppes af Grækenland med 12 point.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Er det Clement Bischoffs nye klub?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Forventer rekord i Superliga-klub

Han bestemmer det hele

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Fransk klub overvejer Victor Bak

Ny FC København-profil? Her er hans store mangler

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Smadrer transferrekord

Derfor trækker FC København-transfer ud

Dansk klub har lagt hele strategien om

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe