Overrasker: Vejle ophæver med midtbanemand

Vejle Boldklub siger farvel til midtbanespiller Azer Busuladzic, der ikke har fået meget spilletid på det seneste.



De kæmper hårdt i bunden af rækken i Superligaen, men nu bliver Vejle Boldklub en mand mindre i kampen om overlevelse.

Klubben og midtbanespiller Azer Busuladzic er blevet enige om at ophæve aftalen.

Det fremgår af Vejle Boldklubs hjemmeside.

Den 32-årige midtbanespiller, der kom frem i Vejle Boldklub, spillede fem år i udlandet, inden han i sommeren 2022 kom retur til Vejle Boldklub.

I denne sæson er det blevet til 13 Superliga-kampe, men blot fire har været fra start, og parterne er blevet enige om, at det nok er bedst, at midtbanemanden finder et andet sted at spille fremadrettet.

I dette forår har han fortsat minutter til gode, og således er det ikke siden 1. december, at han har været i kamp for VB.

– Jeg har ikke været tilfreds med spilletiden, og når man er 32 år, skal man sikre sig, at man kan bidrage til holdet på den måde, man synes, er den bedste. Jeg mener, jeg er god nok til at spille. Klubben og jeg har haft en fair og konstruktiv dialog, og begge parter er enige om, at dette her er den rette løsning. Jeg håber og tror på, at Vejle Boldklub overlever i 3F Superligaen, siger han til Vejle Boldklubs hjemmeside.

Kontrakten stod til at løbe ud til sommer, men nu får midtbanespilleren muligheden for at finde en ny arbejdsgiver med det samme. Og så skal Vejle omvendt håbe på ikke at blive ramt af for mange skader på midtbanen, for så vil man ende med at savne 32-årige Busuladzic, der i sin karriere også har spillet for blandt andre OB.







LIVE

TransferLIVE: Ny Frankfurt-træner på plads

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Han vender hjem til FC København

De er interesseret i Christian Eriksen

Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’

Forlader AGF – her er hans nye klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’

Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

PSG genvinder Champions League

Kan sikre millioner til AGF



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Grønbæk-handel i fare selvom Rennes ønsker ham væk

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

– Ja, der var dialog med Brøndby

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Roony vil væk

AGF blæst bagover: ‘Svært at begribe’

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Efter katastrofe – han erstatter ‘PC’

De er færdige i 1. division

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby