Overrasker: Vejle ophæver med midtbanemand

Vejle Boldklub siger farvel til midtbanespiller Azer Busuladzic, der ikke har fået meget spilletid på det seneste.



De kæmper hårdt i bunden af rækken i Superligaen, men nu bliver Vejle Boldklub en mand mindre i kampen om overlevelse.

Klubben og midtbanespiller Azer Busuladzic er blevet enige om at ophæve aftalen.

Det fremgår af Vejle Boldklubs hjemmeside.

Den 32-årige midtbanespiller, der kom frem i Vejle Boldklub, spillede fem år i udlandet, inden han i sommeren 2022 kom retur til Vejle Boldklub.

I denne sæson er det blevet til 13 Superliga-kampe, men blot fire har været fra start, og parterne er blevet enige om, at det nok er bedst, at midtbanemanden finder et andet sted at spille fremadrettet.

I dette forår har han fortsat minutter til gode, og således er det ikke siden 1. december, at han har været i kamp for VB.

– Jeg har ikke været tilfreds med spilletiden, og når man er 32 år, skal man sikre sig, at man kan bidrage til holdet på den måde, man synes, er den bedste. Jeg mener, jeg er god nok til at spille. Klubben og jeg har haft en fair og konstruktiv dialog, og begge parter er enige om, at dette her er den rette løsning. Jeg håber og tror på, at Vejle Boldklub overlever i 3F Superligaen, siger han til Vejle Boldklubs hjemmeside.

Kontrakten stod til at løbe ud til sommer, men nu får midtbanespilleren muligheden for at finde en ny arbejdsgiver med det samme. Og så skal Vejle omvendt håbe på ikke at blive ramt af for mange skader på midtbanen, for så vil man ende med at savne 32-årige Busuladzic, der i sin karriere også har spillet for blandt andre OB.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Bud på 1,12 milliard afvist



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FCK henter svensk talent

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre