Midt i pausen: Viborg og FCM i stor målfest

Det hele begyndte med to selvmål i Future Cup-opgøret, der endte 3-3.



Der er som regel godt gang i den, når Viborg og FC Midtjylland tørner sammen. Nogle gange mere på tribunerne end på banen, men denne torsdag i Future Cup var det inde på banen, at det hele gik bananas midt i landsholdspausen.

Her var det med mål i en kamp, som endte 3-3 i turneringen, som giver en blanding af førsteholdsspillere og U19-spillere muligheden for at få ekstra spilletid. 

Blandt andet var Juninho med i startopstillingen for FC Midtjylland, men han lagde ud med at lave et selvmål efter bare syv minutter af opgøret. Det samme gjorde Viborgs vante førstemålmand Lucas Lund efter, da der var spillet 13 minutter, og så stod der 1-1.

Han blev i hvert fald registreret for et selvmål på det indlæg, som Nikolas Dyhr fik sendt ind, der endte med at gå i netmaskerne.

Efter pausen blev der skruet op for målscoringerne, hvor det var Jeppe Grønning, der gjorde det til 2-1 for Viborg fire minutter inde i anden halvleg. Kort efter var det den unge nigerianer Stanley Iheanacho, som gjorde det til 2-2.

Sejren kom igen på Viborg-hænder efter 65 minutters spil, da Nigel Thomas gjorde det til 3-2.

-Men det røg ud af hænderne på dem igen, da unge Sofus Østergaard Grandjean Johannesen med tre minutter tilbage af den ordinære spilletid gjorde det til 3-3. Det var godt et kvarter efter, at han kom på banen.

Med i kampen var der foruden de nævnte spillere folk med som blandt andet Zan Zaletel, Serginho, Renato Jr, Jakob Bonde og Magnus Westergaard for Viborg, mens FCM havde spillere som André Rømer, Iver Fossum, Mads Bech og Ola Brynhildsen med.







LIVE

VM-LIVE: Kan blive en bananskrald

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg

Her er AGF’s Champions League-modstander

Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman

Køber Mads Bidstrup til spotpris

Av – skræklodtrækning for FC Midtjylland!

Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon

Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman

Her er FCK’s modstander i Conference League

Raser over Messi-situation: Skandaløst!

Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Her er FCM’s Europa League-modstander

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’

FCK-boss roser varm bomber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rangerer AGF over Lech Poznan

England – Kroatien

Portugal – DR Congo

Får afvist bud på dansk profil

De lurer på Kjærgaard

Afsløring: FC Nordsjælland henter Søren Krogh

Denne klub drømmer om Højbjerg

Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen

Brøndby henter keeper – her er planen

– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard

Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke

TransferLIVE: Koster 900 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Tjekkiet – Sydafrika