Midt i pausen: Viborg og FCM i stor målfest

Det hele begyndte med to selvmål i Future Cup-opgøret, der endte 3-3.



Der er som regel godt gang i den, når Viborg og FC Midtjylland tørner sammen. Nogle gange mere på tribunerne end på banen, men denne torsdag i Future Cup var det inde på banen, at det hele gik bananas midt i landsholdspausen.

Her var det med mål i en kamp, som endte 3-3 i turneringen, som giver en blanding af førsteholdsspillere og U19-spillere muligheden for at få ekstra spilletid. 

Blandt andet var Juninho med i startopstillingen for FC Midtjylland, men han lagde ud med at lave et selvmål efter bare syv minutter af opgøret. Det samme gjorde Viborgs vante førstemålmand Lucas Lund efter, da der var spillet 13 minutter, og så stod der 1-1.

Han blev i hvert fald registreret for et selvmål på det indlæg, som Nikolas Dyhr fik sendt ind, der endte med at gå i netmaskerne.

Efter pausen blev der skruet op for målscoringerne, hvor det var Jeppe Grønning, der gjorde det til 2-1 for Viborg fire minutter inde i anden halvleg. Kort efter var det den unge nigerianer Stanley Iheanacho, som gjorde det til 2-2.

Sejren kom igen på Viborg-hænder efter 65 minutters spil, da Nigel Thomas gjorde det til 3-2.

-Men det røg ud af hænderne på dem igen, da unge Sofus Østergaard Grandjean Johannesen med tre minutter tilbage af den ordinære spilletid gjorde det til 3-3. Det var godt et kvarter efter, at han kom på banen.

Med i kampen var der foruden de nævnte spillere folk med som blandt andet Zan Zaletel, Serginho, Renato Jr, Jakob Bonde og Magnus Westergaard for Viborg, mens FCM havde spillere som André Rømer, Iver Fossum, Mads Bech og Ola Brynhildsen med.





Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

TransferLIVE: Det bliver ikke Steve Cooper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Uruguay – Spanien

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Ny bejler til dansk guldfugl

Ecuador – Tyskland

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Forbereder bud på 970 mio.

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

I dialog om dansk bomber

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Egypten – Iran

Paraguay – Australien

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki