Midt i pausen: Viborg og FCM i stor målfest

Det hele begyndte med to selvmål i Future Cup-opgøret, der endte 3-3.



Der er som regel godt gang i den, når Viborg og FC Midtjylland tørner sammen. Nogle gange mere på tribunerne end på banen, men denne torsdag i Future Cup var det inde på banen, at det hele gik bananas midt i landsholdspausen.

Her var det med mål i en kamp, som endte 3-3 i turneringen, som giver en blanding af førsteholdsspillere og U19-spillere muligheden for at få ekstra spilletid. 

Blandt andet var Juninho med i startopstillingen for FC Midtjylland, men han lagde ud med at lave et selvmål efter bare syv minutter af opgøret. Det samme gjorde Viborgs vante førstemålmand Lucas Lund efter, da der var spillet 13 minutter, og så stod der 1-1.

Han blev i hvert fald registreret for et selvmål på det indlæg, som Nikolas Dyhr fik sendt ind, der endte med at gå i netmaskerne.

Efter pausen blev der skruet op for målscoringerne, hvor det var Jeppe Grønning, der gjorde det til 2-1 for Viborg fire minutter inde i anden halvleg. Kort efter var det den unge nigerianer Stanley Iheanacho, som gjorde det til 2-2.

Sejren kom igen på Viborg-hænder efter 65 minutters spil, da Nigel Thomas gjorde det til 3-2.

-Men det røg ud af hænderne på dem igen, da unge Sofus Østergaard Grandjean Johannesen med tre minutter tilbage af den ordinære spilletid gjorde det til 3-3. Det var godt et kvarter efter, at han kom på banen.

Med i kampen var der foruden de nævnte spillere folk med som blandt andet Zan Zaletel, Serginho, Renato Jr, Jakob Bonde og Magnus Westergaard for Viborg, mens FCM havde spillere som André Rømer, Iver Fossum, Mads Bech og Ola Brynhildsen med.





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Osula får stor rolle i Newcastle



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Her kan du se de danske hold i Europa

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Brøndby-flop: De henter Carl Björk



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Spår FCK-fiasko

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

‘Rødt kort er svært at vurdere’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen

Viborg FF – OB

Frygteligt! ‘CV’ er pisket til transfers