Der er som regel godt gang i den, når Viborg og FC Midtjylland tørner sammen. Nogle gange mere på tribunerne end på banen, men denne torsdag i Future Cup var det inde på banen, at det hele gik bananas midt i landsholdspausen.
Her var det med mål i en kamp, som endte 3-3 i turneringen, som giver en blanding af førsteholdsspillere og U19-spillere muligheden for at få ekstra spilletid.
Blandt andet var Juninho med i startopstillingen for FC Midtjylland, men han lagde ud med at lave et selvmål efter bare syv minutter af opgøret. Det samme gjorde Viborgs vante førstemålmand Lucas Lund efter, da der var spillet 13 minutter, og så stod der 1-1.
Han blev i hvert fald registreret for et selvmål på det indlæg, som Nikolas Dyhr fik sendt ind, der endte med at gå i netmaskerne.
Efter pausen blev der skruet op for målscoringerne, hvor det var Jeppe Grønning, der gjorde det til 2-1 for Viborg fire minutter inde i anden halvleg. Kort efter var det den unge nigerianer Stanley Iheanacho, som gjorde det til 2-2.
Sejren kom igen på Viborg-hænder efter 65 minutters spil, da Nigel Thomas gjorde det til 3-2.
-Men det røg ud af hænderne på dem igen, da unge Sofus Østergaard Grandjean Johannesen med tre minutter tilbage af den ordinære spilletid gjorde det til 3-3. Det var godt et kvarter efter, at han kom på banen.
Med i kampen var der foruden de nævnte spillere folk med som blandt andet Zan Zaletel, Serginho, Renato Jr, Jakob Bonde og Magnus Westergaard for Viborg, mens FCM havde spillere som André Rømer, Iver Fossum, Mads Bech og Ola Brynhildsen med.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
England – Argentina
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
INTERVIEW
17-årig som starter? ‘Super spændende’
MEDIE