Midtstopper færdig i Vejle: Skifter til Viborg FF

Mads Lauritsen er blevet udlejet fra Vejle Boldklub til Viborg FF. Han kommer ikke i aktion for VB igen.



Mads Lauritsen fik ikke mange kampe for Vejle Boldklub i NordicBet Ligaen i sidste sæson, og det har ligget i kortene, at han ville forlade klubben denne sommer i kølvandet på vejlensernes oprykning.

Den profeti holdt stik.

Den 27-årige forsvarsspiller er mandag blevet udlejet til Viborg FF, som også er hans barndomsklub. Lejeaftalen gælder for hele den kommende sæson, og når den udløber, gør Mads Lauritsens aftale med Vejle Boldklub det samme. Dermed har midtstopperen spillet sin sidste kamp for VB.

Læs også:Medie: Vejle vil hente svensk landsholdsspiller

– Mads Lauritsen havde ikke udsigt til spilletid i Vejle Boldklub i den kommende sæson, hvorfor den indgåede lejeaftale med Viborg FF er ideel for alle parter. Mads er et sted i sin karriere, hvor han skal spille gældende kampe, og det får han gode betingelser for i Viborg, hvor han i sin tid fik sin fodboldopdragelse, siger teknisk chef i Vejle Boldklub Jacob Krüger og fortsætter:

– Selvom Mads i den sidste tid i VB mest kiggede på fra sidelinjen, så tager vi afsked med en spiller, der både på banen og udenfor har levet op til de forventninger, vi havde til ham ved kontraktindgåelsen og forlængelsen sidste sommer. Han ventede tålmodigt på sin chance i debutsæsonen 2017-18, hvor Mads spillede en hovedrolle i vores stærke defensiv ved siden af Mads Greve og Rasmus Lauritsen i den del af foråret, hvor vi gjorde arbejdet færdigt.

– Mads scorede to af sæsonens vigtigste VB-mål i to svære udekampe og var en vigtig del af, at det lykkedes VB at vende tilbage til Superligaen efter flere års fravær. I Superligaen viste Mads også sit værd for holdet, men i den netop overståede sæson har der været længere mellem spilletiden. Greve og Juhani Ojala har leveret stærkt midtstopperspil i store perioder af sæsonen, og trænerne havde ikke grund til at skifte på positionen.

Læs også:Nye Vejle-spillere kom på tavlen i målrig test

– Mads er mødt ind hver eneste dag med ambitionen om at presse sine holdkammerater og gøre valget svært for trænerne. Han har vist en imponerende parathed, når der har været brug for ham, og han repræsenterer en tilgang til sin sport, som aftvinger respekt hos kollegerne. Fra alle i Vejle Boldklub skal der lyde et tak for indsatsen i den røde trøje og et held og lykke med den fremtidige karriere.

Mads Lauritsen kom til Vejle Boldklub i 2017 og nåede 43 kampe i den røde trøje. 

Læs også:Vejle-chef om ny trio: Normalt ville vi aldrig kunne hente dem
Læs også:Vejle Boldklub tester tysk målmand
Læs også:Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub






LIVE

LIVE: Ny mand på landsholdet

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

FC København-krisen fortsætter



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Josip Radošević på samtlige forsider

Rasmus Højlund revser konkurrent

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

Forvirret over Superliga-forhandlinger

Janssen forbavser: Hvorfor har vi ikke hørt noget?



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

AGF – Brøndby IF

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Protesterer efter dansk drømmekamp

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Benhård Brian Riemer-melding



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Silkeborg klasker Randers

– Et billede af at alt var lort og forfærdeligt

FC Nordsjælland vinder i egen hule

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

FC København – FC Fredericia

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

I svime over Pelle Mattsson

Barcelona tager smal sejr

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

– Det gør da ondt at se Silkeborg gøre det dårligt

Randers vinder Gudenå-derby

Modtager stor ros fra Højbjerg

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Ekene Chukwuani igen på måltavlen