– For mig er OB et top 6-hold

Viborg-træner Lars Friis forventer en svær opgave mod OB, som han anser for at være blandt Superligaens seks bedste.



Det er længe siden, at OB har været med helt i toppen af Superligaen, men Viborg-træner Lars Friis mener, at fynboerne er et top 6-hold i dansk fodbold.

Det siger han inden klubbernes indbyrdes mødes søndag eftermiddag. 

– For mig er OB et top 6-hold, der har dygtige spillere på alle pladser. De har noget individuel kvalitet, især i offensiven, og så har de fået en cheftræner, der har fået sat noget mere struktur på, og det klæder dem. I omstillingsspillet er de rigtig farlige, og det skal vi være opmærksomme på og være omhyggelige med ikke at smide bolden de forkerte steder, siger han til klubbens hjemmeside.

Viborg spillede senest 1-1 med Vejle, og her var Friis ikke tilfreds med viborgensernes præstation. Derfor vil han have holdets niveau løftet til søndagens opgør.

– Vi var ikke tilfredse med vores egen præstation i Vejle i seneste runde, og så er det klart, at kvaliteten skal have et løft, når vi møder OB i morgen. Det er især vores tekniske kvalitet, og det er selvfølgelig noget, der har været fokus på på træningsbanen i ugens løb.

For cheftræneren er det afgørende, at det bliver en intens kamp, hvis Viborg skal have noget med.

– Jeg forventer en tæt kamp med gang i, som vi plejer at have, når vi spiller på hjemmebane. Det er den måde, vi angriber kampene på, og det er den måde, vi er bedst. Men vi er også bevidste om, at vi skal være skarpere og klogere end sidst. Det er vigtigt, at vi får intensitet i kampen og får vores fans med fra første minut. Så tror vi på, at vi kan få skabt et godt resultat.

Kampen fløjtes op klokken 14.00.





LIVE

VM-LIVE: Senegal tager første stik

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Tullberg teaser for transfer

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?



LIVE

TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

AGF-scoop: Hijackede transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

Usikker på Chido Obi-transfer

Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’

De køber ham for 740 mio.



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

‘Det er en interessant spiller’

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Schweiz – Algeriet

Portugal – Kroatien

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

De tager ikke med FC København på træningslejr

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Chelsea henter back til 375 mio.

– Mundtlige aftaler er det nemmeste at løbe fra



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA – Bosnien-Hercegovina

Kane snød DR Congo i dramatisk kamp