De mangler fire Superliga-kampe, tre Europa League-kampe og en enkelt pokalkamp, inden Brøndby IF går på vinterpause.
Der er dermed syv opgør at se frem til for angriber Mikael Uhre, som lige nu døjer med problemer omkring sin ankel. Opgøret allerede torsdag mod Aalborg Freja deltager Uhre ikke i, for angriberen er flere gange i dette efterår blevet udskiftet med problemer omkring sin ankel – senest i det københavnske derby søndag, hvor han måtte have hjælp til at forlade banen.
Den dårlige nyhed for alle i Brøndby er, at Mikael Uhre har godt af en pause. Den gode nyhed er, at han formentlig spiller efteråret til ende og allerede mod Viborg i weekenden kan være på banen igen. Pausen kan han tage i december.
– Jeg tror ikke, at det er så slemt, som det var sidste gang (3. oktober mod Randers FC, red). Det er ikke min fornemmelse, men jeg er ikke “fys”. Men når jeg snakker med Mikael, virker det til, at han har det godt, og han viser også overskud. Så jeg tror på, at han om ikke andet er i spil til søndagens kamp mod Viborg, og så må vi tage den derfra. Jeg håber og tror på, at han kan hjælpe os, siger assistenttræner Martin Retov til tipsbladet.dk og forklarer:
– Det er jo det der med, at når du gentagne gange får vrid i de ledbånd, der sidder dernede, og du ikke når at hele 100 procent, trænger man måske til en længere pause. Så er man mere modtagelig for vrid og slag, og det gør bare, at det nemmere hæver op, og man bliver sat lidt tilbage. Så Mikael har jo et eller andet sted brug for en pause, hvor han ikke får nogle vrid i den ankel, og det kommer også snart, men lad os nu håbe, at vi kan holde ham kørende på fornuftig vis, til vi går på pause.
Mikael Uhre har – trods problemer med sin ankel – været godt spillende for Brøndby IF i dette efterår. Han har scoret syv gange i 13 Superliga-kampe og sat en enkelt ind i både Champions League-kvalifikationen samt i Sydbank Pokalen.
Den pause, som vil bekomme angriberen vel, når Superligaen går i vinterhi, er ikke nødvendigvis længerevarende.
– Uden at være “fys” tror jeg ikke, han har brug for to måneder, men han har i hvert fald brug for noget tid, hvor han ikke får de der vrid, som han har fået i de kampe, han har været involveret i her til sidst, siger Martin Retov.
Mikael Uhre og Brøndby IF ligger på sjettepladsen i Superligaen med 18 point efter 13 kampe. Klubben har hentet syv point i de seneste tre Superliga-kampe.
LIVE
LIVE: Nyt om Patrick Dorgu
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Her spiller Lasse Schöne i dag
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
NYHEDER
Det er aldrig sket før
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
OB siger farvel til seks spillere
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
Benhård besked til Real Madrid-stjerner
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Nævner FCK-træner: ‘En stor inspiration’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Nu klager FC Barcelona igen
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
Maradonas læge erklærer sig uskyldig
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Nu bliver det for barnligt
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
