– Mikael Uhre har jo brug for en pause

Superliga-bomber Mikael Uhre har godt af en pause, men man prøver at se, om han kan spille igennem og tage den pause i løbet af december.



De mangler fire Superliga-kampe, tre Europa League-kampe og en enkelt pokalkamp, inden Brøndby IF går på vinterpause.

Der er dermed syv opgør at se frem til for angriber Mikael Uhre, som lige nu døjer med problemer omkring sin ankel. Opgøret allerede torsdag mod Aalborg Freja deltager Uhre ikke i, for angriberen er flere gange i dette efterår blevet udskiftet med problemer omkring sin ankel – senest i det københavnske derby søndag, hvor han måtte have hjælp til at forlade banen.

Den dårlige nyhed for alle i Brøndby er, at Mikael Uhre har godt af en pause. Den gode nyhed er, at han formentlig spiller efteråret til ende og allerede mod Viborg i weekenden kan være på banen igen. Pausen kan han tage i december.

– Jeg tror ikke, at det er så slemt, som det var sidste  gang (3. oktober mod Randers FC, red). Det er ikke min fornemmelse, men jeg er ikke “fys”. Men når jeg snakker med Mikael, virker det til, at han har det godt, og han viser også overskud. Så jeg tror på, at han om ikke andet er i spil til søndagens kamp mod Viborg, og så må vi tage den derfra. Jeg håber og tror på, at han kan hjælpe os, siger assistenttræner Martin Retov til tipsbladet.dk og forklarer:

– Det er jo det der med, at når du gentagne gange får vrid i de ledbånd, der sidder dernede, og du ikke når at hele 100 procent, trænger man måske til en længere pause. Så er man mere modtagelig for vrid og slag, og det gør bare, at det nemmere hæver op, og man bliver sat lidt tilbage. Så Mikael har jo et eller andet sted brug for en pause, hvor han ikke får nogle vrid i den ankel, og det kommer også snart, men lad os nu håbe, at vi kan holde ham kørende på fornuftig vis, til vi går på pause.

Mikael Uhre har – trods problemer med sin ankel – været godt spillende for Brøndby IF i dette efterår. Han har scoret syv gange i 13 Superliga-kampe og sat en enkelt ind i både Champions League-kvalifikationen samt i Sydbank Pokalen.

Den pause, som vil bekomme angriberen vel, når Superligaen går i vinterhi, er ikke nødvendigvis længerevarende.

– Uden at være “fys” tror jeg ikke, han har brug for to måneder, men han har i hvert fald brug for noget tid, hvor han ikke får de der vrid, som han har fået i de kampe, han har været involveret i her til sidst, siger Martin Retov.

Mikael Uhre og Brøndby IF ligger på sjettepladsen i Superligaen med 18 point efter 13 kampe. Klubben har hentet syv point i de seneste tre Superliga-kampe.



Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Derfor har Lerager takket nej til FC København

– Den her sidder dybt i sjælen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Forlader FC København: Her er Leragers reaktion

Afslører forsøg på at gå på rov i AGF

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

Dumper FCK-stjernen Elias Achouri med et brag

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Medier og stjerner i svime over Brøndby-spiller

Gravesen slagter Riemer: ‘Dårligste nogensinde’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Blev Jon Dahl tilbudt jobbet? Chefen ikke enig

– En humørdræber

Norsk toptræner ude med kræftsygdom

Dansk bomber færdig i Japan: ‘Rigtig ked af det’

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Thomas Frank griner af Nørgaard-spørgsmål

Fortryder I, FCK? Thomas Jørgensen i vild dominans

‘Han har et utroligt potentiale – intet loft’

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern

Vil undgå Danmark i VM-playoff: Italien er nemmere

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– Det er en fin lodtrækning

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Mål i luften i London

Her er de vigtige VM-informationer for Danmark

Slet ikke i tvivl – FCK-stjerne skal til VM