I Tipsbladets “Krydsforhør” bliver spørgsmålene stillet uden omsvøb. Brøndbys Mike Jensen har haft modet til at stille op:
Hvorfor er du så pisseirriterende?
– Fordi jeg gerne vil vinde, fordi jeg vil gøre alt for at vinde, og fordi jeg en gang imellem også vinder. Det må være derfor, hvis det er mine modstandere, der synes, jeg er irriterende. For folk vil jo også gerne selv vinde.
Efter Varde-kampen sagde Vardes anfører Peter Risager, at du var den mest usympatiske spiller, han nogensinde havde mødt. Hvorfor er du sådan et svin på banen?
– Jamen, det er simpelt. Det handler igen om at ville vinde. Og på Superliga-niveau bliver der gået til stålet. Hvis han sad og så vores kamp mod OB i den seneste runde, så ville han kunne se, at der bliver gået lidt mere til den end nede i 2. division. Så det tager jeg som en kompliment, at han synes, jeg er usympatisk, for det vil jeg egentlig gerne være over for mine modstandere. De får ikke nogen sympati fra mig, det er helt sikkert.
Din far var en teknisk velfunderet, elegant og fair spillende midtbanespiller. Hvorfor har du ikke taget noget mere ved lære af ham?
– Det synes jeg bestemt også, jeg har. Jeg har et teknisk niveau, der er mindst lige så godt som hans.
I jeres mod kamp OB giver Eric Djemba-Djemba dig et dask i ansigtet, og så ligger du i et halvt minut på græsset, som om du var død. Burde du ikke mande dig lidt op?
– Jeg synes sgu, jeg har set det, der var værre. Og hvis man får en arm i hovedet, hvad skal man så gøre? Skal jeg bare løbe videre? Når man kommer løbende og pludselig får en hånd i ansigtet, så får man da et chok. Mere var der ikke i det, og det sagde jeg også efter kampen til Djemba-Djemba, at sådan er spillet, og det er fint. Det er ikke noget, jeg tager så tungt.
Fansene kalder dig »Fisse-Mike«. Hvad er det, der gør dig fisse-agtig?
– Det ved jeg ikke. Det må du spørge dem om. Det er ikke mig, der har opfundet det ord.
Hvor lang tid bruger du foran spejlet om morgenen?
– Nul minutter.
Efter at I havde spillet uafgjort mod Esbjerg i august, reagerede du ved at smadre en rude på Brøndby Stadion. Er du en dårlig taber?
– Ja, det har jeg nok været hele mit liv. Og blandet med mit temperament, så kommer det nogle gange lidt uheldigt til udtryk.
LIVE
Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer
INTERVIEW
Jubler over store FC København-nyheder
AVIS
AGF meldes interesseret i Superliga-profil
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
MEDIE
Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk
AVIS
Dansk angriber sat til salg
LIVE
TransferLIVE: FCK- og BIF-emne skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TIPSBLADET SPECIAL
‘Et af de største danske resultater’
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
EKSKLUSIVT
Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
MEDIE
Henter Mads Junker
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
FANKLUBBEN