I Tipsbladets “Krydsforhør” bliver spørgsmålene stillet uden omsvøb. Brøndbys Mike Jensen har haft modet til at stille op:
Hvorfor er du så pisseirriterende?
– Fordi jeg gerne vil vinde, fordi jeg vil gøre alt for at vinde, og fordi jeg en gang imellem også vinder. Det må være derfor, hvis det er mine modstandere, der synes, jeg er irriterende. For folk vil jo også gerne selv vinde.
Efter Varde-kampen sagde Vardes anfører Peter Risager, at du var den mest usympatiske spiller, han nogensinde havde mødt. Hvorfor er du sådan et svin på banen?
– Jamen, det er simpelt. Det handler igen om at ville vinde. Og på Superliga-niveau bliver der gået til stålet. Hvis han sad og så vores kamp mod OB i den seneste runde, så ville han kunne se, at der bliver gået lidt mere til den end nede i 2. division. Så det tager jeg som en kompliment, at han synes, jeg er usympatisk, for det vil jeg egentlig gerne være over for mine modstandere. De får ikke nogen sympati fra mig, det er helt sikkert.
Din far var en teknisk velfunderet, elegant og fair spillende midtbanespiller. Hvorfor har du ikke taget noget mere ved lære af ham?
– Det synes jeg bestemt også, jeg har. Jeg har et teknisk niveau, der er mindst lige så godt som hans.
I jeres mod kamp OB giver Eric Djemba-Djemba dig et dask i ansigtet, og så ligger du i et halvt minut på græsset, som om du var død. Burde du ikke mande dig lidt op?
– Jeg synes sgu, jeg har set det, der var værre. Og hvis man får en arm i hovedet, hvad skal man så gøre? Skal jeg bare løbe videre? Når man kommer løbende og pludselig får en hånd i ansigtet, så får man da et chok. Mere var der ikke i det, og det sagde jeg også efter kampen til Djemba-Djemba, at sådan er spillet, og det er fint. Det er ikke noget, jeg tager så tungt.
Fansene kalder dig »Fisse-Mike«. Hvad er det, der gør dig fisse-agtig?
– Det ved jeg ikke. Det må du spørge dem om. Det er ikke mig, der har opfundet det ord.
Hvor lang tid bruger du foran spejlet om morgenen?
– Nul minutter.
Efter at I havde spillet uafgjort mod Esbjerg i august, reagerede du ved at smadre en rude på Brøndby Stadion. Er du en dårlig taber?
– Ja, det har jeg nok været hele mit liv. Og blandet med mit temperament, så kommer det nogle gange lidt uheldigt til udtryk.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt
Don Ø: Mange rystede på hovedet
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
EKSKLUSIVT
Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
OPTAKT
Portugal – Spanien
MEDIE
FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer
INTERVIEW
Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’
NYHEDER
Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’
OPTAKT
USA – Belgien
MEDIE
På vej til Danmark – koster 880.000 kroner
INTERVIEW
“Du er en fucking maskine!”
TRANSFER
Jagter dansk erstatning
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir
NYHEDER
David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’