I Tipsbladets “Krydsforhør” bliver spørgsmålene stillet uden omsvøb. Brøndbys Mike Jensen har haft modet til at stille op:
Hvorfor er du så pisseirriterende?
– Fordi jeg gerne vil vinde, fordi jeg vil gøre alt for at vinde, og fordi jeg en gang imellem også vinder. Det må være derfor, hvis det er mine modstandere, der synes, jeg er irriterende. For folk vil jo også gerne selv vinde.
Efter Varde-kampen sagde Vardes anfører Peter Risager, at du var den mest usympatiske spiller, han nogensinde havde mødt. Hvorfor er du sådan et svin på banen?
– Jamen, det er simpelt. Det handler igen om at ville vinde. Og på Superliga-niveau bliver der gået til stålet. Hvis han sad og så vores kamp mod OB i den seneste runde, så ville han kunne se, at der bliver gået lidt mere til den end nede i 2. division. Så det tager jeg som en kompliment, at han synes, jeg er usympatisk, for det vil jeg egentlig gerne være over for mine modstandere. De får ikke nogen sympati fra mig, det er helt sikkert.
Din far var en teknisk velfunderet, elegant og fair spillende midtbanespiller. Hvorfor har du ikke taget noget mere ved lære af ham?
– Det synes jeg bestemt også, jeg har. Jeg har et teknisk niveau, der er mindst lige så godt som hans.
I jeres mod kamp OB giver Eric Djemba-Djemba dig et dask i ansigtet, og så ligger du i et halvt minut på græsset, som om du var død. Burde du ikke mande dig lidt op?
– Jeg synes sgu, jeg har set det, der var værre. Og hvis man får en arm i hovedet, hvad skal man så gøre? Skal jeg bare løbe videre? Når man kommer løbende og pludselig får en hånd i ansigtet, så får man da et chok. Mere var der ikke i det, og det sagde jeg også efter kampen til Djemba-Djemba, at sådan er spillet, og det er fint. Det er ikke noget, jeg tager så tungt.
Fansene kalder dig »Fisse-Mike«. Hvad er det, der gør dig fisse-agtig?
– Det ved jeg ikke. Det må du spørge dem om. Det er ikke mig, der har opfundet det ord.
Hvor lang tid bruger du foran spejlet om morgenen?
– Nul minutter.
Efter at I havde spillet uafgjort mod Esbjerg i august, reagerede du ved at smadre en rude på Brøndby Stadion. Er du en dårlig taber?
– Ja, det har jeg nok været hele mit liv. Og blandet med mit temperament, så kommer det nogle gange lidt uheldigt til udtryk.
LIVE
TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen
NYHEDER
Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
INTERVIEW
Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
LIVE
Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
OPTAKT
Randers FC – Silkeborg IF
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
INTERVIEW
Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TOPNYHED
‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’
INTERVIEW
Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
INTERVIEW
Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’
INTERVIEW
Vil ikke juble i Parken
TOPNYHED
FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’
Nu kulminerer ny Superliga-træners plan
TRANSFER
Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
INTERVIEW
Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
EKSKLUSIVT
Superliga-scoop: Henter bomber gratis
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
EKSKLUSIVT