Mike J.: Derfor er jeg pisseirriterende

Brøndbys Mike Jensen forholder sig i et krydsforhør til attituden på banen, temperamentet og et noget specielt øgenavn blandt fansene.



I Tipsbladets “Krydsforhør” bliver spørgsmålene stillet uden omsvøb. Brøndbys Mike Jensen har haft modet til at stille op:

Hvorfor er du så pisseirriterende?
– Fordi jeg gerne vil vinde, fordi jeg vil gøre alt for at vinde, og fordi jeg en gang imellem også vinder. Det må være derfor, hvis det er mine modstandere, der synes, jeg er irriterende. For folk vil jo også gerne selv vinde.

Efter Varde-kampen sagde Vardes anfører Peter Risager, at du var den mest usympatiske spiller, han nogensinde havde mødt. Hvorfor er du sådan et svin på banen?

– Jamen, det er simpelt. Det handler igen om at ville vinde. Og på Superliga-niveau bliver der gået til stålet. Hvis han sad og så vores kamp mod OB i den seneste runde, så ville han kunne se, at der bliver gået lidt mere til den end nede i 2. division. Så det tager jeg som en kompliment, at han synes, jeg er usympatisk, for det vil jeg egentlig gerne være over for mine modstandere. De får ikke nogen sympati fra mig, det er helt sikkert.

Din far var en teknisk velfunderet, elegant og fair spillende midtbanespiller. Hvorfor har du ikke taget noget mere ved lære af ham?
– Det synes jeg bestemt også, jeg har. Jeg har et teknisk niveau, der er mindst lige så godt som hans.

I jeres mod kamp OB giver Eric Djemba-Djemba dig et dask i ansigtet, og så ligger du i et halvt minut på græsset, som om du var død. Burde du ikke mande dig lidt op?
– Jeg synes sgu, jeg har set det, der var værre. Og hvis man får en arm i hovedet, hvad skal man så gøre? Skal jeg bare løbe videre? Når man kommer løbende og pludselig får en hånd i ansigtet, så får man da et chok. Mere var der ikke i det, og det sagde jeg også efter kampen til Djemba-Djemba, at sådan er spillet, og det er fint. Det er ikke noget, jeg tager så tungt.

Fansene kalder dig »Fisse-Mike«. Hvad er det, der gør dig fisse-agtig?
– Det ved jeg ikke. Det må du spørge dem om. Det er ikke mig, der har opfundet det ord.

Hvor lang tid bruger du foran spejlet om morgenen?

– Nul minutter.

Efter at I havde spillet uafgjort mod Esbjerg i august, reagerede du ved at smadre en rude på Brøndby Stadion. Er du en dårlig taber?
– Ja, det har jeg nok været hele mit liv. Og blandet med mit temperament, så kommer det nogle gange lidt uheldigt til udtryk.






Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende




LIVE

TransferLIVE: Værsgo, Arsenal – her er prisen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Bayern München på plads til Superliga-brag

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Randers FC – Silkeborg IF

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Gaveregn over FC Midtjylland

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Vil ikke juble i Parken

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’

Nu kulminerer ny Superliga-træners plan

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Havde én dårlig ting at sige efter FCK-nederlag

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Mange i Premier League vil have Superliga-profil