Duelund om AGF-debut: Skulle banke nervøsitet af

Mikkel Duelund havde sommerfugle i maven, da han søndag spillede sin første kamp i AGF-trøjen i Superligaen.



AGF's hjemvendte midtbanespiller Mikkel Duelund fik søndag debut mod Silkeborg i Superligaen.

Efter kampen fortalte han, at det var en følelsesbetonet oplevelse.

– De første fem-ti minutter skulle jeg lige bruge på at banke noget nervøsitet af og finde min rolle.

– Det var nok på grund af mit forhold til AGF. Jeg ved ikke, om jeg vil kalde det nervøsitet, men der var i hvert fald sommerfugle i maven.

– Det var ret specielt, da jeg kunne høre, at fansene bød mig velkommen, siger Mikkel Duelund.

Den 25-årige midtbanespiller har en fortid som ungdomsspiller i netop AGF, men havde før kampen aldrig fået minutter for førsteholdet.

Han rykkede nemlig til FC Midtjylland i en meget ung alder. Her opnåede han 120 kampe, inden han rykkede til ukrainske Dynamo Kiev.

Sent i vinterens transfervindue blev han hentet af AGF på en lejeaftale, der gælder frem til sommer.

Selv om debuten var en særlig oplevelse, var det skuffende for debutanten, at Silkeborg udlignede til slutresultatet 1-1 i overtiden.

– Det var rigtigt fedt med debuten, og det var en ting, jeg lige skulle have krydset af. Nu er debuten overstået, og så er jeg selvfølgelig enormt træt af, at vi ikke fik tre point

– Det er en debut, og der vil altid være nogle nerver på, men jeg er meget glad for de 30 minutter, jeg fik, siger Mikkel Duelund.

Midtbanespilleren døjede med hælproblemer, da han kom til klubben, men nu er han skaden kvit.

Han håber derfor, at klubbens cheftræner, Uwe Rösler, vælger ham til startopstillingen mod AC Horsens i næste runde.

– Hvis Uwe mener, jeg er klar, så er jeg klar, siger Mikkel Duelund.

Netop Uwe Rösler glæder sig over vintertilgangen, selv om han stadig skal tilpasse sig klubbens spil.

– Jeg er meget glad for ham. Han er topprofessionel.

– Vi skal vænne os til ham. Han kom til klubben meget sent i transfervinduet, så han skal lige spilles ind på holdet.

– Jeg er glad for, at han fik en halv time, og man kunne se under kampen, at han kan gøre en forskel fremadrettet, siger Uwe Rösler.

25-årige Mikkel Duelund har kontraktudløb i Dynamo Kiev til sommer. Han er dermed kontraktfri, når lejemålet med AGF løber ud.

/ritzau/





LIVE

TransferLIVE: PL-klub køber stort Real-talent

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Transfer på vej: AGF vil score millioner

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Har FCM et problem? Mike Tullberg afviser



LIVE

Superliga-LIVE: Åben for køb af ekstra spillere

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

‘En trøstepræmie af en turnering’

Er de også færdige i OB?

Her er FC Københavns vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Her er FCK’s næste modstander i Europa

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Tottenham-flop i stor transfer

Svigtede FCM! Har han ikke lært noget fra sidst?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De vil have Jelert

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

Vildt Superliga-rygte afvises

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

AGF i Europa: De venter i næste runde

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Her er FC Nordsjællands vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller