FC Midtjylland og Vejle havde søndag eftermiddag en kamp, hvor der var en del bemærkelsesværdige situationer. Blandt andet to gule kort for film, som blev givet til henholdsvis Ola Brynhildsen og Aral Simsir, begge fra FCM.
Efter kampen forklarede dommer Mikkel Redder, hvordan han havde oplevet de to i et interview med Viplay, som man kan se i videoen øverst i artiklen.
Først om Brynhildsen-situationen, hvor han ikke ændrede opfattelse trods et VAR-tjek.
– I første omgang står jeg jo forholdsvis godt placeret til den. Jeg ser godt, at der er det, som vi kalder en 'svag kontakt' nede i foden, og han fortsætter sit løb og lader foden hænge, og det tolker jeg som film. Altså, han bruger en svag kontakt til at prøve at snyde dommeren, og derfor vurderer jeg, at det er film, siger han og fortsætter:
– Min VAR-dommer har set den igen og kalder mig ud til at se den igen. Og jeg ser ikke noget andet, end jeg har set i kampen, lyder det fra Redder, som holdt fast, selvom VAR-dommeren havde en anden opfattelse.
Men der var dog anledning til selvkritik fra Redders side ved Simsirs gule kort.
-Jeg ser noget helt andet, end billederne (på skærmen red.) viser, så det er elendigt dommerarbejde for at sige det mildt. Den bedste løsning havde været en 'play on'. Der er et almindeligt løb ned mod feltet, og der sker det, som vi kalder en normal kontakt, forklarer Mikkel Redder.
– Så det bedste der havde været at lade spille fortsætte, og det gule kort for film er jo dårligt. Så det er jeg jo ikke tilfreds med. Jeg er træt af det gule kort. Det er en klassisk nærkamp i feltet, så det er dårligt, at jeg giver gult kort for film, erkender kampens dommer.
Endvidere gav han også to gule kort til Vejles German Onougka, som han forklarer med, at det første kom efter at have overtrådt reglerne gentagne gange, og det næste var for farligt spil.
LIVE
LIVE: Han forlader Superliga-klub til sommer
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
DBU afslører: Tager beslutning senest i marts 2027
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Delaney afslører dialog
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
FCM stanger lang karantæne ud til fan
NYHEDER