FC Midtjylland og Vejle havde søndag eftermiddag en kamp, hvor der var en del bemærkelsesværdige situationer. Blandt andet to gule kort for film, som blev givet til henholdsvis Ola Brynhildsen og Aral Simsir, begge fra FCM.
Efter kampen forklarede dommer Mikkel Redder, hvordan han havde oplevet de to i et interview med Viplay, som man kan se i videoen øverst i artiklen.
Først om Brynhildsen-situationen, hvor han ikke ændrede opfattelse trods et VAR-tjek.
– I første omgang står jeg jo forholdsvis godt placeret til den. Jeg ser godt, at der er det, som vi kalder en 'svag kontakt' nede i foden, og han fortsætter sit løb og lader foden hænge, og det tolker jeg som film. Altså, han bruger en svag kontakt til at prøve at snyde dommeren, og derfor vurderer jeg, at det er film, siger han og fortsætter:
– Min VAR-dommer har set den igen og kalder mig ud til at se den igen. Og jeg ser ikke noget andet, end jeg har set i kampen, lyder det fra Redder, som holdt fast, selvom VAR-dommeren havde en anden opfattelse.
Men der var dog anledning til selvkritik fra Redders side ved Simsirs gule kort.
-Jeg ser noget helt andet, end billederne (på skærmen red.) viser, så det er elendigt dommerarbejde for at sige det mildt. Den bedste løsning havde været en 'play on'. Der er et almindeligt løb ned mod feltet, og der sker det, som vi kalder en normal kontakt, forklarer Mikkel Redder.
– Så det bedste der havde været at lade spille fortsætte, og det gule kort for film er jo dårligt. Så det er jeg jo ikke tilfreds med. Jeg er træt af det gule kort. Det er en klassisk nærkamp i feltet, så det er dårligt, at jeg giver gult kort for film, erkender kampens dommer.
Endvidere gav han også to gule kort til Vejles German Onougka, som han forklarer med, at det første kom efter at have overtrådt reglerne gentagne gange, og det næste var for farligt spil.
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Jess Thorup indlagt
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE