Mikkel Redder indrømmer: Elendigt dommerarbejde

Mikkel Redder var ikke bleg for, at erkende sine fejl i forbindelse med opgøret mellem FCM og Vejle søndag.



FC Midtjylland og Vejle havde søndag eftermiddag en kamp, hvor der var en del bemærkelsesværdige situationer. Blandt andet to gule kort for film, som blev givet til henholdsvis Ola Brynhildsen og Aral Simsir, begge fra FCM.

Efter kampen forklarede dommer Mikkel Redder, hvordan han havde oplevet de to i et interview med Viplay, som man kan se i videoen øverst i artiklen.

Først om Brynhildsen-situationen, hvor han ikke ændrede opfattelse trods et VAR-tjek.

– I første omgang står jeg jo forholdsvis godt placeret til den. Jeg ser godt, at der er det, som vi kalder en 'svag kontakt' nede i foden, og han fortsætter sit løb og lader foden hænge, og det tolker jeg som film. Altså, han bruger en svag kontakt til at prøve at snyde dommeren, og derfor vurderer jeg, at det er film, siger han og fortsætter:

– Min VAR-dommer har set den igen og kalder mig ud til at se den igen. Og jeg ser ikke noget andet, end jeg har set i kampen, lyder det fra Redder, som holdt fast, selvom VAR-dommeren havde en anden opfattelse.

Men der var dog anledning til selvkritik fra Redders side ved Simsirs gule kort.

-Jeg ser noget helt andet, end billederne (på skærmen red.) viser, så det er elendigt dommerarbejde for at sige det mildt. Den bedste løsning havde været en 'play on'. Der er et almindeligt løb ned mod feltet, og der sker det, som vi kalder en normal kontakt, forklarer Mikkel Redder.

– Så det bedste der havde været at lade spille fortsætte, og det gule kort for film er jo dårligt. Så det er jeg jo ikke tilfreds med. Jeg er træt af det gule kort. Det er en klassisk nærkamp i feltet, så det er dårligt, at jeg giver gult kort for film, erkender kampens dommer.

Endvidere gav han også to gule kort til Vejles German Onougka, som han forklarer med, at det første kom efter at have overtrådt reglerne gentagne gange, og det næste var for farligt spil.





LIVE

VM-LIVE: Skotlands stjerne kan misse første opgør

Brasilien – Marokko

‘En snackbar i fodboldsko’: Undskylder til dansker

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stort medie fremhæver SL-stjerner: ‘Køb dem før..’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Brøndby henter Alexander Drexel

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bendtner i chok: Det er helt sindssygt!

Horsens-oprykning sender million til Rumænien

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Kasper Schmeichel scorer stort tv-job

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Australien – Tyrkiet

Afsløring: Viborg sælger Mikkel Løndal



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’