FC Midtjylland og Vejle havde søndag eftermiddag en kamp, hvor der var en del bemærkelsesværdige situationer. Blandt andet to gule kort for film, som blev givet til henholdsvis Ola Brynhildsen og Aral Simsir, begge fra FCM.
Efter kampen forklarede dommer Mikkel Redder, hvordan han havde oplevet de to i et interview med Viplay, som man kan se i videoen øverst i artiklen.
Først om Brynhildsen-situationen, hvor han ikke ændrede opfattelse trods et VAR-tjek.
– I første omgang står jeg jo forholdsvis godt placeret til den. Jeg ser godt, at der er det, som vi kalder en 'svag kontakt' nede i foden, og han fortsætter sit løb og lader foden hænge, og det tolker jeg som film. Altså, han bruger en svag kontakt til at prøve at snyde dommeren, og derfor vurderer jeg, at det er film, siger han og fortsætter:
– Min VAR-dommer har set den igen og kalder mig ud til at se den igen. Og jeg ser ikke noget andet, end jeg har set i kampen, lyder det fra Redder, som holdt fast, selvom VAR-dommeren havde en anden opfattelse.
Men der var dog anledning til selvkritik fra Redders side ved Simsirs gule kort.
-Jeg ser noget helt andet, end billederne (på skærmen red.) viser, så det er elendigt dommerarbejde for at sige det mildt. Den bedste løsning havde været en 'play on'. Der er et almindeligt løb ned mod feltet, og der sker det, som vi kalder en normal kontakt, forklarer Mikkel Redder.
– Så det bedste der havde været at lade spille fortsætte, og det gule kort for film er jo dårligt. Så det er jeg jo ikke tilfreds med. Jeg er træt af det gule kort. Det er en klassisk nærkamp i feltet, så det er dårligt, at jeg giver gult kort for film, erkender kampens dommer.
Endvidere gav han også to gule kort til Vejles German Onougka, som han forklarer med, at det første kom efter at have overtrådt reglerne gentagne gange, og det næste var for farligt spil.
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
NYHEDER