Det var tættere, end cifrene vidner om, da AC Milan lørdag på udebane vandt 3-1 over Parma i Serie A.
Efter et rødt kort til Zlatan Ibrahimovic spillede milaneserne den sidste halve time i undertal, og hjemmeholdet pressede hårdt i jagten på en udligning, inden en Milan-scoring dybt inde i tillægstiden lukkede kampen.
Med sejren er Milan i hvert fald et døgns tid otte point efter Inter i toppen. Milan mangler at spille otte kampe, så lokalrivalerne på førstepladsen er inden for rækkevidde.
Desværre for Simon Kjær og co. har Inter gang i en god stime i ligaen, så Milan skal håbe, at bysbørnene går i stå, for at der kan opstå reel spænding om mesterskabet.
Inter møder søndag Cagliari, der ligger lige under nedrykningsstregen. Under Cagliari ligger netop Parma, der efterhånden er presset. Parma har 20 point, fire færre end Torino lige over stregen, som senere lørdag møder Jens Stryger Larsen og Udinese.
Milan kom hurtigt foran mod Parma. Små otte minutter var gået, da Zlatan Ibrahimovic sendte bolden videre til Ante Rebic, der tog et par træk i feltet og hamrede den op i hjørnet til 1-0.
Kort før pausen blev det også 2-0 ved Franck Kessie.
Bagud med to mål blev Andreas Cornelius sendt på banen fra anden halvlegs start. Mens det ikke umiddelbart gav afkast for hjemmeholdet, så begyndte tingene alligevel at gå Parmas vej.
Efter en times spil blev Zlatan Ibrahimovic nemlig udvist med direkte rødt efter en situation, hvor svenskeren endte i diskussion med kampens dommer.
Cirka fem minutter senere reducerede Riccardo Gagliolo, og så lugtede Parma blod. Hjemmeholdet nærmest belejrede Milans felt, men Simon Kjær og kollegerne i defensiven holdt altså stand.
Dybt inde i tillægstiden lukkede Rafael Leao kampen, da Milan slog til på en omstilling, efter at Parma havde satset alt i jagten på udligningen.
Mens Zlatan Ibrahimovic altså endte med at få en uheldig rolle lørdag, så har hans ophold i Milan generelt været en succes. Ifølge klublegenden Paolo Maldini, der i dag er teknisk direktør i Milan, er de to parter da også tæt på en kontraktforlængelse.
Der er angiveligt tale om en etårig forlængelse, som Maldini forventer underskrevet inden for et par dage, siger eksforsvareren ifølge Reuters.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?
MEDIE
Denne klub drømmer om Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend
TOPNYHED
Klar transfermelding
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
TRANSFER
Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
NYHEDER
Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
AGF køber ham
OPTAKT
Østrig – Jordan
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
NYHEDER
Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse
– Jeg er dum
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Kæmpe VM-sensation: Spanien storskuffer
NYHEDER
