Udinese-backen Jens Stryger Larsen var onsdag aften skyld i, at AC Milan i overtiden fik et straffespark, der betød pointdeling på San Siro i stedet for en overraskende sejr til udeholdet i Serie A.
Milan var bagud 0-1, inden Jens Stryger Larsen brugte hånden i feltet. Dommeren takserede det til et straffespark, og Milan fik udlignet til slutresultatet 1-1.
Det var Milan-spilleren Franck Kessie, som satte straffesparket i kassen i syv minutters overtid, mens Jens Stryger græmmede sig.
Det så da også mærkværdigt ud, da Jens Stryger Larsen hoppede op i luften og med armen løftet ramte bolden.
Dermed reddede Milan et point, men det er kun blevet til en sejr i de seneste fire kampe for milaneserne, og formdykket er ved at spolere holdets titelambition.
Lokalrivalen Inter, der spiller torsdag, topper den bedste italienske fodboldrække med 56 point efter 24 kampe. Milan har på andenpladsen tre point færre for en kamp mere.
I onsdagens kamp var Milan uden angriberen Zlatan Ibrahimovic, og det var en markant svækkelse i offensiven, hvor ingen af hjemmeholdets angribere slog til.
Til gengæld var Simon Kjær med i Milans centrale forsvar, og den danske landsholdsanfører gjorde det solidt med gode indgreb.
Det var dog på et hjørnespark, som Simon Kjær blev tvunget til at give væk, at Udinese fik scoret til 1-0 efter 68 minutter.
Simon Kjær var nede i en glidende tackling over for kantspilleren Nahuel Molina, der havde taget et dybdeløb og var på vej til at aflevere ind i feltet.
Den farlige situation fik Simon Kjær afværget, men på det efterfølgende hjørnespark fik Udinese scoret kampens første mål.
Udineses forsvarsspiller Rodrigo Becao var gået med frem, og han fik åbnet målscoringen på San Siro, da Milan ikke havde styr på markeringerne.
Tre minutter efter scoringen blev Jens Stryger Larsen skiftet ind for Udinese, og han skulle forsøge at hjælpe med at holde stand i de sidste 20 minutter plus det løse. Det lykkedes lige akkurat ikke.
I en af de øvrige kampe i Serie A onsdag vandt Atalanta 5-1 hjemme over Crotone. Joakim Mæhle, som virkelig har bidt sig fast på Bergamo-holdet, spillede hele kampen.
Atalanta er nummer fire i rækken med 49 point efter 25 kampe. Samme antal point har Juventus på tredjepladsen for en kamp færre.
AS Roma, som vandt 2-1 ude over Fiorentina, er nummer fem med 47 point efter 25 kampe.
/ritzau/
Kæmpe FC København-hovedpine før afgørende kamp
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
Victor Froholdt bliver matchvinder
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
MEDIE
Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
HELT VILDT
1 point i 23 kampe, men dansker elsker sit eventyr
Vild udvikling for FC Københavns chancer
Accepterer: Vil betale 450 mio. til Mbappé
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
NYHEDER
Dansker fyrede Thomas Frank: Nu kommenterer han
Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’
TOPNYHED
Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
MEDIE
FCK i dialog med Zanka
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Stor OB-dramatik – Zorniger klapper i
TOPNYHED
‘Tøffe’ kritiserer Neestrup og to FCK-stjerner
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Tidl. Superliga-stjerne i hovedrolle på Netflix
INTERVIEW
Brøndby-stjerne med særligt FC København-ønske
Stig Tøfting slet ikke i tvivl: Han skal straffes
TIPSBLADETS DOM
Det var absurd – de var fuldstændig forstenet
MEDIE
Overvejer at rive kontrakten i stykker
Barcelona generobrede førstepladsen
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
AGF vandt vanvittig Superliga-kamp
NYHEDER
Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg
NYHEDER
– Det ser dystert ud!
Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers
Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
EKSKLUSIVT
Giver unikt indblik: Sådan bliver en transfer til
Mareridtsdebut for dansker: ‘Trist’
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
TIPSBLADET SPECIAL
Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris
TOPNYHED
Alexander Bah tog beslutning for Mourinho
DAGENS SPILFORSLAG
