Udinese-backen Jens Stryger Larsen var onsdag aften skyld i, at AC Milan i overtiden fik et straffespark, der betød pointdeling på San Siro i stedet for en overraskende sejr til udeholdet i Serie A.
Milan var bagud 0-1, inden Jens Stryger Larsen brugte hånden i feltet. Dommeren takserede det til et straffespark, og Milan fik udlignet til slutresultatet 1-1.
Det var Milan-spilleren Franck Kessie, som satte straffesparket i kassen i syv minutters overtid, mens Jens Stryger græmmede sig.
Det så da også mærkværdigt ud, da Jens Stryger Larsen hoppede op i luften og med armen løftet ramte bolden.
Dermed reddede Milan et point, men det er kun blevet til en sejr i de seneste fire kampe for milaneserne, og formdykket er ved at spolere holdets titelambition.
Lokalrivalen Inter, der spiller torsdag, topper den bedste italienske fodboldrække med 56 point efter 24 kampe. Milan har på andenpladsen tre point færre for en kamp mere.
I onsdagens kamp var Milan uden angriberen Zlatan Ibrahimovic, og det var en markant svækkelse i offensiven, hvor ingen af hjemmeholdets angribere slog til.
Til gengæld var Simon Kjær med i Milans centrale forsvar, og den danske landsholdsanfører gjorde det solidt med gode indgreb.
Det var dog på et hjørnespark, som Simon Kjær blev tvunget til at give væk, at Udinese fik scoret til 1-0 efter 68 minutter.
Simon Kjær var nede i en glidende tackling over for kantspilleren Nahuel Molina, der havde taget et dybdeløb og var på vej til at aflevere ind i feltet.
Den farlige situation fik Simon Kjær afværget, men på det efterfølgende hjørnespark fik Udinese scoret kampens første mål.
Udineses forsvarsspiller Rodrigo Becao var gået med frem, og han fik åbnet målscoringen på San Siro, da Milan ikke havde styr på markeringerne.
Tre minutter efter scoringen blev Jens Stryger Larsen skiftet ind for Udinese, og han skulle forsøge at hjælpe med at holde stand i de sidste 20 minutter plus det løse. Det lykkedes lige akkurat ikke.
I en af de øvrige kampe i Serie A onsdag vandt Atalanta 5-1 hjemme over Crotone. Joakim Mæhle, som virkelig har bidt sig fast på Bergamo-holdet, spillede hele kampen.
Atalanta er nummer fire i rækken med 49 point efter 25 kampe. Samme antal point har Juventus på tredjepladsen for en kamp færre.
AS Roma, som vandt 2-1 ude over Fiorentina, er nummer fem med 47 point efter 25 kampe.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
Iran flytter VM-base fra USA til Mexico
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
MEDIE
Forhandler med storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Uventet diagnose: En ulidelig tanke for Ståle
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
MEDIE
