Milliard-slagsmål om tv-aftale rammer FCM og FCN

Der forhandles på livet løs om en ny tv-aftale i Superligaen, og det rammer visningen af FC Midtjyllands og FC Nordsjællands Europa-kampe.



Hvem skal vise Superliga-fodbold fra næste sommer, og på hvilke betingelser skal det ske?

Mens kuglen ruller i Superligaen og FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland slås for at komme i henholdsvis Champions League og Conference League, bliver der i kulissen udkæmpet et stort slag om medierettigheder i Superligaen, der igen vil blive solgt for et milliardbeløb for perioden fra 2024 og frem.

Og det er den kamp om medierettighederne, der nu ser ud til at ramme FC Midtjylland og FC Nordsjælland.

Det er mere præcist visningen af de to topklubbers europæiske kvalifikationskampe på torsdag mod Omonia Nicosia og rumænske FCSB, bedre kendt under det tidligere navn Steaua Bukarest, der er i skudlinjen.

For lige nu, tirsdag middag, ligger ingen af de to kampe til at blive vist på dansk tv eller streaming hos en af de udbydere, hvor danske fodboldinteresserede plejer at se Superliga-fodbold eller international fodbold. I stedet kan FC Midtjyllands kamp streames på Solidsport til en pris af 15 euro.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er de løbende forhandlinger om Superliga-rettighederne topprioriteten hos de danske medieselskaber, og villigheden til at vise hånden i de forhandlinger ved at købe en kamp med et dansk klubhold er ikke stor.

201925

De aktuelle forhandlinger om medierettighederne er delikate med en formodning i markedet om, at det er Viaplay og så TV2 som ny aktør, der byder sig til på Superliga-rettighederne fra 2024 og enten fire eller seks år frem, mens den nuværende rettighedshaver Discovery lader til at være ude af billedet.

Det letter ikke forhandlingerne, at Divisionsforeningen lægger op til en form for central produktion og ensrettet tv-produktion af kampene, som vi eksempelvis kender det fra gruppespillene og knockoutfasen i de tre store Europa-turneringer, hvilket er et markant nybrud fra, at det er rettighedshaverne selv, der står for produktionen.

Viaplays økonomiske problemer er lige så velbeskrevne, som de er særdeles uheldigt timede (læs også mere her) for såvel koncernen og dens ansatte som for dansk fodbold.

Det er logisk, at et Viaplay-forhandlingsteam ikke er sendt i byen med et mandat på en prisstigning, alt imens medie-eksperter og koncern-ledelsen selv beskriver særdeles alvorlige udfordringer for koncernen, herunder dens tunge portefølje af sportsrettigheder, og at koncernens ledelse selv har anerkendt, at et helt eller delvist salg til en ny ejer er en reel mulighed.

For en ny aktør som TV2 er det heller ikke nødvendigvis formålstjenesteligt at købe FCM og FCN’s kampe, i særdeleshed ikke til en høj pris, mens man forsøger at forhandle en så god medieaftale som muligt på plads med Divisionsforeningen.

Da FC Midtjylland i sidste uge var tæt på at ryge ud af Conference League ude mod Progres Niederkorn i Luxembourg, blev kampen vist som pay-per-view på en udenlandsk tjeneste, og det kunne blive løsningen igen torsdag for FC Midtjylland-kampens vedkommende og muligvis også for FC Nordsjællands.

Det er dog også tidligere set, at der i sidste øjeblik bliver indgået aftaler til markant nedsatte priser, så Europa-kvalifikationskampe alligevel bliver vist for et dansk publikum.

I kvalifikationen står hjemmeholdet for at sælge medierettighederne, hvilket typisk bliver udliciteret til et eksternt selskab eller en agent.

FC Københavns nervepirrende kamp mod Sparta Prag tirsdag aften bliver vist af Viaplay, mens det lige nu er usikkert, hvad der sker med returkampen i Prag i næste uge.

FCK’s udekamp mod Breidablik i seneste kvalifikationskampe blev ligesom FCM’s kamp vist på udenlandsk pay-per-view.





TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

FC Nordsjælland – AGF

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpekøb retur til FC København?



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Randers FC – FC Fredericia

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Så du det? Wass i helt vild aktion

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Bayern München er i pokalfinalen

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job