Milliard-slagsmål om tv-aftale rammer FCM og FCN

Der forhandles på livet løs om en ny tv-aftale i Superligaen, og det rammer visningen af FC Midtjyllands og FC Nordsjællands Europa-kampe.



Hvem skal vise Superliga-fodbold fra næste sommer, og på hvilke betingelser skal det ske?

Mens kuglen ruller i Superligaen og FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland slås for at komme i henholdsvis Champions League og Conference League, bliver der i kulissen udkæmpet et stort slag om medierettigheder i Superligaen, der igen vil blive solgt for et milliardbeløb for perioden fra 2024 og frem.

Og det er den kamp om medierettighederne, der nu ser ud til at ramme FC Midtjylland og FC Nordsjælland.

Det er mere præcist visningen af de to topklubbers europæiske kvalifikationskampe på torsdag mod Omonia Nicosia og rumænske FCSB, bedre kendt under det tidligere navn Steaua Bukarest, der er i skudlinjen.

For lige nu, tirsdag middag, ligger ingen af de to kampe til at blive vist på dansk tv eller streaming hos en af de udbydere, hvor danske fodboldinteresserede plejer at se Superliga-fodbold eller international fodbold. I stedet kan FC Midtjyllands kamp streames på Solidsport til en pris af 15 euro.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er de løbende forhandlinger om Superliga-rettighederne topprioriteten hos de danske medieselskaber, og villigheden til at vise hånden i de forhandlinger ved at købe en kamp med et dansk klubhold er ikke stor.

201925

De aktuelle forhandlinger om medierettighederne er delikate med en formodning i markedet om, at det er Viaplay og så TV2 som ny aktør, der byder sig til på Superliga-rettighederne fra 2024 og enten fire eller seks år frem, mens den nuværende rettighedshaver Discovery lader til at være ude af billedet.

Det letter ikke forhandlingerne, at Divisionsforeningen lægger op til en form for central produktion og ensrettet tv-produktion af kampene, som vi eksempelvis kender det fra gruppespillene og knockoutfasen i de tre store Europa-turneringer, hvilket er et markant nybrud fra, at det er rettighedshaverne selv, der står for produktionen.

Viaplays økonomiske problemer er lige så velbeskrevne, som de er særdeles uheldigt timede (læs også mere her) for såvel koncernen og dens ansatte som for dansk fodbold.

Det er logisk, at et Viaplay-forhandlingsteam ikke er sendt i byen med et mandat på en prisstigning, alt imens medie-eksperter og koncern-ledelsen selv beskriver særdeles alvorlige udfordringer for koncernen, herunder dens tunge portefølje af sportsrettigheder, og at koncernens ledelse selv har anerkendt, at et helt eller delvist salg til en ny ejer er en reel mulighed.

For en ny aktør som TV2 er det heller ikke nødvendigvis formålstjenesteligt at købe FCM og FCN’s kampe, i særdeleshed ikke til en høj pris, mens man forsøger at forhandle en så god medieaftale som muligt på plads med Divisionsforeningen.

Da FC Midtjylland i sidste uge var tæt på at ryge ud af Conference League ude mod Progres Niederkorn i Luxembourg, blev kampen vist som pay-per-view på en udenlandsk tjeneste, og det kunne blive løsningen igen torsdag for FC Midtjylland-kampens vedkommende og muligvis også for FC Nordsjællands.

Det er dog også tidligere set, at der i sidste øjeblik bliver indgået aftaler til markant nedsatte priser, så Europa-kvalifikationskampe alligevel bliver vist for et dansk publikum.

I kvalifikationen står hjemmeholdet for at sælge medierettighederne, hvilket typisk bliver udliciteret til et eksternt selskab eller en agent.

FC Københavns nervepirrende kamp mod Sparta Prag tirsdag aften bliver vist af Viaplay, mens det lige nu er usikkert, hvad der sker med returkampen i Prag i næste uge.

FCK’s udekamp mod Breidablik i seneste kvalifikationskampe blev ligesom FCM’s kamp vist på udenlandsk pay-per-view.







LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Landet i Danmark – på vej til lægetjek i Brøndby

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Brøndby vil holde på stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Storklub forhandler om Oscar Højlund



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

FCK-emne smidt af holdet efter interview



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Brøndby har IKKE budt

Højlund roser FC Københavns fans

– Det er forfærdeligt

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Voldsom lønnedgang i Brøndby

FC København byder på kantspiller

Brøndby forhandler om stor transfer

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Manchester City køber landsholdsspiller

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Stjerne på vej: Her er han i særklasse