Milliard-slagsmål om tv-aftale rammer FCM og FCN

Der forhandles på livet løs om en ny tv-aftale i Superligaen, og det rammer visningen af FC Midtjyllands og FC Nordsjællands Europa-kampe.



Hvem skal vise Superliga-fodbold fra næste sommer, og på hvilke betingelser skal det ske?

Mens kuglen ruller i Superligaen og FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland slås for at komme i henholdsvis Champions League og Conference League, bliver der i kulissen udkæmpet et stort slag om medierettigheder i Superligaen, der igen vil blive solgt for et milliardbeløb for perioden fra 2024 og frem.

Og det er den kamp om medierettighederne, der nu ser ud til at ramme FC Midtjylland og FC Nordsjælland.

Det er mere præcist visningen af de to topklubbers europæiske kvalifikationskampe på torsdag mod Omonia Nicosia og rumænske FCSB, bedre kendt under det tidligere navn Steaua Bukarest, der er i skudlinjen.

For lige nu, tirsdag middag, ligger ingen af de to kampe til at blive vist på dansk tv eller streaming hos en af de udbydere, hvor danske fodboldinteresserede plejer at se Superliga-fodbold eller international fodbold. I stedet kan FC Midtjyllands kamp streames på Solidsport til en pris af 15 euro.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er de løbende forhandlinger om Superliga-rettighederne topprioriteten hos de danske medieselskaber, og villigheden til at vise hånden i de forhandlinger ved at købe en kamp med et dansk klubhold er ikke stor.

201925

De aktuelle forhandlinger om medierettighederne er delikate med en formodning i markedet om, at det er Viaplay og så TV2 som ny aktør, der byder sig til på Superliga-rettighederne fra 2024 og enten fire eller seks år frem, mens den nuværende rettighedshaver Discovery lader til at være ude af billedet.

Det letter ikke forhandlingerne, at Divisionsforeningen lægger op til en form for central produktion og ensrettet tv-produktion af kampene, som vi eksempelvis kender det fra gruppespillene og knockoutfasen i de tre store Europa-turneringer, hvilket er et markant nybrud fra, at det er rettighedshaverne selv, der står for produktionen.

Viaplays økonomiske problemer er lige så velbeskrevne, som de er særdeles uheldigt timede (læs også mere her) for såvel koncernen og dens ansatte som for dansk fodbold.

Det er logisk, at et Viaplay-forhandlingsteam ikke er sendt i byen med et mandat på en prisstigning, alt imens medie-eksperter og koncern-ledelsen selv beskriver særdeles alvorlige udfordringer for koncernen, herunder dens tunge portefølje af sportsrettigheder, og at koncernens ledelse selv har anerkendt, at et helt eller delvist salg til en ny ejer er en reel mulighed.

For en ny aktør som TV2 er det heller ikke nødvendigvis formålstjenesteligt at købe FCM og FCN’s kampe, i særdeleshed ikke til en høj pris, mens man forsøger at forhandle en så god medieaftale som muligt på plads med Divisionsforeningen.

Da FC Midtjylland i sidste uge var tæt på at ryge ud af Conference League ude mod Progres Niederkorn i Luxembourg, blev kampen vist som pay-per-view på en udenlandsk tjeneste, og det kunne blive løsningen igen torsdag for FC Midtjylland-kampens vedkommende og muligvis også for FC Nordsjællands.

Det er dog også tidligere set, at der i sidste øjeblik bliver indgået aftaler til markant nedsatte priser, så Europa-kvalifikationskampe alligevel bliver vist for et dansk publikum.

I kvalifikationen står hjemmeholdet for at sælge medierettighederne, hvilket typisk bliver udliciteret til et eksternt selskab eller en agent.

FC Københavns nervepirrende kamp mod Sparta Prag tirsdag aften bliver vist af Viaplay, mens det lige nu er usikkert, hvad der sker med returkampen i Prag i næste uge.

FCK’s udekamp mod Breidablik i seneste kvalifikationskampe blev ligesom FCM’s kamp vist på udenlandsk pay-per-view.







LIVE

LIVE: Skrækmelding for Yussuf Poulsen

Slet ikke i tvivl: Rigtig god idé, FC København! 

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Supercomputer spår FCM-nedtur

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Her kan du se Nottingham Forest mod FC Midtjylland

Afslører: Han har fået at vide, han er førstevalg

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’

Tæt på at sende millioner til FC København

Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere

Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt

FCM-transfer kollapsede – nu får han stort skifte



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Chokscener: ‘Han har dræbt hans karriere’

Hollywood-stjerne skal kommentere for Viaplay

Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’

Hvor er de resterende 51,1 millioner, AaB?

‘Jeg kan ikke se, at det er en dårlig historie’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Bekymring: Rasmus Højlund er syg

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

Her er FCM’s trup til Europa League-brag

Blev tilbudt ny FCK-kontrakt: Fokus på andre ting

FCK hyrer Kristoffer Wichmann

Newcastle-træner fælder dom over William Osula

‘Albert ved godt, at tiden er ved at løbe ud’

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

FC Midtjylland og Nottingham Forest brager sammen

Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job

Næsten dødt løb – Nartey kan opnå flot hæder



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’

FCK trækker pludselig overskrifter i Holland

Skadeshelvede – nu melder Kent Nielsen ud

– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet

Fem bud på David Nielsens afløser

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback

Imponerer foran Brian Riemer: ‘Min største drøm’

Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret

Birger Meling og Neestrup roser: ‘En fornøjelse’

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Afsløring: Sergio Almenara stopper i FC København

Hjemmestærke Celta kan slå danskerklub

Dansker hylder Bodø/Glimt: ‘Det er helt vildt!’

Tullberg tror på overraskelsen

Kasper Hjulmand og co. smider drømmeresultat

Store spillersalg sikrer AaB overskud

Pas på, FC Midtjylland: Han er pivfarlig!

Skidt dansker-nyt: ‘Skaber stor bekymring’

Neestrups svar: Hvem så?

Her kan du se Real Madrid mod Manchester City

Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM