Milliard-slagsmål om tv-aftale rammer FCM og FCN

Der forhandles på livet løs om en ny tv-aftale i Superligaen, og det rammer visningen af FC Midtjyllands og FC Nordsjællands Europa-kampe.



Hvem skal vise Superliga-fodbold fra næste sommer, og på hvilke betingelser skal det ske?

Mens kuglen ruller i Superligaen og FC København, FC Midtjylland og FC Nordsjælland slås for at komme i henholdsvis Champions League og Conference League, bliver der i kulissen udkæmpet et stort slag om medierettigheder i Superligaen, der igen vil blive solgt for et milliardbeløb for perioden fra 2024 og frem.

Og det er den kamp om medierettighederne, der nu ser ud til at ramme FC Midtjylland og FC Nordsjælland.

Det er mere præcist visningen af de to topklubbers europæiske kvalifikationskampe på torsdag mod Omonia Nicosia og rumænske FCSB, bedre kendt under det tidligere navn Steaua Bukarest, der er i skudlinjen.

For lige nu, tirsdag middag, ligger ingen af de to kampe til at blive vist på dansk tv eller streaming hos en af de udbydere, hvor danske fodboldinteresserede plejer at se Superliga-fodbold eller international fodbold. I stedet kan FC Midtjyllands kamp streames på Solidsport til en pris af 15 euro.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er de løbende forhandlinger om Superliga-rettighederne topprioriteten hos de danske medieselskaber, og villigheden til at vise hånden i de forhandlinger ved at købe en kamp med et dansk klubhold er ikke stor.

201925

De aktuelle forhandlinger om medierettighederne er delikate med en formodning i markedet om, at det er Viaplay og så TV2 som ny aktør, der byder sig til på Superliga-rettighederne fra 2024 og enten fire eller seks år frem, mens den nuværende rettighedshaver Discovery lader til at være ude af billedet.

Det letter ikke forhandlingerne, at Divisionsforeningen lægger op til en form for central produktion og ensrettet tv-produktion af kampene, som vi eksempelvis kender det fra gruppespillene og knockoutfasen i de tre store Europa-turneringer, hvilket er et markant nybrud fra, at det er rettighedshaverne selv, der står for produktionen.

Viaplays økonomiske problemer er lige så velbeskrevne, som de er særdeles uheldigt timede (læs også mere her) for såvel koncernen og dens ansatte som for dansk fodbold.

Det er logisk, at et Viaplay-forhandlingsteam ikke er sendt i byen med et mandat på en prisstigning, alt imens medie-eksperter og koncern-ledelsen selv beskriver særdeles alvorlige udfordringer for koncernen, herunder dens tunge portefølje af sportsrettigheder, og at koncernens ledelse selv har anerkendt, at et helt eller delvist salg til en ny ejer er en reel mulighed.

For en ny aktør som TV2 er det heller ikke nødvendigvis formålstjenesteligt at købe FCM og FCN’s kampe, i særdeleshed ikke til en høj pris, mens man forsøger at forhandle en så god medieaftale som muligt på plads med Divisionsforeningen.

Da FC Midtjylland i sidste uge var tæt på at ryge ud af Conference League ude mod Progres Niederkorn i Luxembourg, blev kampen vist som pay-per-view på en udenlandsk tjeneste, og det kunne blive løsningen igen torsdag for FC Midtjylland-kampens vedkommende og muligvis også for FC Nordsjællands.

Det er dog også tidligere set, at der i sidste øjeblik bliver indgået aftaler til markant nedsatte priser, så Europa-kvalifikationskampe alligevel bliver vist for et dansk publikum.

I kvalifikationen står hjemmeholdet for at sælge medierettighederne, hvilket typisk bliver udliciteret til et eksternt selskab eller en agent.

FC Københavns nervepirrende kamp mod Sparta Prag tirsdag aften bliver vist af Viaplay, mens det lige nu er usikkert, hvad der sker med returkampen i Prag i næste uge.

FCK’s udekamp mod Breidablik i seneste kvalifikationskampe blev ligesom FCM’s kamp vist på udenlandsk pay-per-view.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Liverpool – West Ham United

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Første gang nogensinde for Eriksen

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Her skal Sepp Piontek begraves

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

‘Det må ikke ske’

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Juventus-profil: ‘Absurd’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’

– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’

Ekspert med dyster FCK-dom

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Endelig er der godt nyt

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’

Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne

Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?

Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’

Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok

‘Den største klubpræstation gennem tiderne’

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

Neestrup: Derfor henter vi Zanka