I weekenden kom det frem, at Brøndbys store forsvarstalent Nicolai Boilesen til januar skifter til Ajax. Talentets kontrakt udløber til januar, men på trods af at være kontraktfri, skal der stadig penge på bordet for Brøndbys udvikling af spilleren, for at Ajax kan sikre sig Boilesens underskrift, og de penge kan ende med at sætte en stopper for skiftet.
Tipsbladet erfarer, at der i forhandlingerne mellem Brøndby og Ajax er så stor afstand, at skiftet kan ende med gå i vasken.
I følge FIFA’s regler for træningskompensation skal Ajax betale Brøndby omkring fire millioner kroner, men så meget ønsker hollænderne ikke at smide. Grunden til den hollandske modvilje bunder i, at taksterne for træningskompensation pr. 1. oktober er blevet skruet i vejret.
– Jeg er ude af forhandlingerne og kan ikke sige noget om, hvor det står. De to klubber har nu været i gang en uges tid. Taksterne er klare nok, men der bliver alligevel altid forhandlet om den slags. For Nicolais skyld håber jeg, at det falder på plads, men hvis det skulle ske, at de to klubber ikke kan blive enige, ender det formentligt med et skifte til en anden dansk klub, siger Nicolai Boilesens agent Frank Hansen til tipsbladet.dk.
Læs også: Stor rift om Brøndby-stjernskud
Inden 1. oktober ville prisen for Nicolai Boilesens udvikling i Brøndby ligge på omkring 1,5 millioner kroner, men på grund af de nye takster, ligger træningskompensationen nu på næsten fire millioner kroner.
– Det er nogle fuldstændig vanvittige regler. Spillere over 18 år falder ind under den gamle takst på 1,5 millioner kroner, mens spillere på 17 år, kommer til at koste fire millioner kroner. Nicolai fylder 18 år til februar, og hvis man forestiller sig, at han havde fyldt år her og nu, ville han stadig kun koste 1,5 millioner kroner. Var Nicolais kontrakt først udløbet til sommer, havde han også kun kostet 1,5 millioner kroner, da han så var fyldt 18 år, siger Frank Hansen.
Ender forhandlingerne mellem Brøndby og Ajax med at strande, kan det åbne op for en absurd situation, som kan ende med at sende sorteper til Brøndby.
Skifter Nicolai Boilesen til en anden dansk klub pr. januar, vil der ikke være krav om træningskompensation, da talentet stadig befinder sig i Danmark. Den nye danske klub vil i princippet allerede i januars transfervindue så kunne sælge Nicolai Boilesen til Ajax for et beløb, der ligger under Brøndbys aktuelle krav om fire millioner kroner.
Læs også: Vilfort: Boilesen er ikke Agger
Da kravet om træningskompensation kun gælder ved kontraktudløb og ikke ved et regulært salg, vil Brøndby gå glip millionbeløbet, som de lige nu forhandler med Ajax om. Kun fem procent af salgsprisen vil gå til Nicolai Boilesens ungdomsklubber som følge af reglerne om solidaritetsbetaling.
– Hvis der skulle ende med, at Nicolai må acceptere at blive i en dansk klub, skal vi være sikre på, at han ikke igen bliver fanget i lignende regler. Så taler vi om, at der i kontrakten skal være vished for, at han kan komme afsted, når han gerne vil, siger Frank Hansen til tipsbladet.dk.
Seriøse klubber i Danmark
Brøndby har længe søgt at forlænge kontrakten med Nicolai Boilesen, hvilket ikke er lykkes, men den 17-årige forsvarsspiller er også i høj kurs hos andre danske klubber.
– Jeg kan bekræfte, at der er tre seriøse klubber i Danmark, som gerne vil have Nicolai, lyder det fra agenten, der ikke ønsker at sætte navn på klubberne
Tidligere har både OB og FC Midtjylland været nævnt som klubber, der er interesseret i det unge talent, der altså helst fortsætter i Ajax.
– Det er drengens store ønske, og jeg håber at det hele falder på plads for ham, siger Frank Hansen.
Ajax var allerede i sommer mere end interesseret i at hente Nicolai Boilesen til klubben.
TOPNYHED Han er også færdig i FC København
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
Melder ud om Kasper Hjulmand
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
AVIS
Klar på chokskifte
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
Vild stime før Danmark-brag
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
AVIS
Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
TRANSFER
Dansk klub i salg – lægetjek booket
Stor profil glad for Brøndby
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
NYHEDER
En ny fejl? Nævner Thomas Frank
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Ser I med, Brøndby?
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet
TOPNYHED
Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark
MEDIE
Klar på United-transfer? Profil har ét krav
Vraget i Parken: Nu er konen rasende!
Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
INTERVIEW
‘Vil du være multimillionær?’
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
INTERVIEW
Brian Riemer til pressen: Husk det!
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
DAGENS SPILFORSLAG