Når dommeren fløjter af i opgøret mellem FC Nordsjælland og Randers mandag aften, så er 11. runde af Superligaen færdigspillet, og alle hold har mødt hinanden én gang. Det betyder også, at der skal uddeles tv-penge.
Det bliver blandt andet afgjort efter klubbernes placering i rækken, og derfor er der udsigt til mange millioner for førnævnte Randers, som pt er på førstepladsen. Det er penge, som klubbens sportsdirektør Søren Pedersen glæder sig over, fortæller han i et interview med Randers Amtsavis.
Samlet set er der omkring syv millioner kroner på vej alene på placeringen som nummer ét, som de dog også kan miste til FCN, der er lige efter dem. Her er forskellen to millioner kroner på at være 1'er eller 2'er.
– Det er et væsentligt beløb. Ingen tvivl om det. Det betyder meget for en klub som vores, så vi skal gå 100 procent efter den store gevinst, siger Randers-bossen og fortsætter:
– Det er en kamp, hvor vi kommer til at sidde helt ude på kanten af sæderne, lyder det fra Søren Pedersen, som er to point foran Farum-klubben inden opgøret.
Selv har Randers forud for sæsonen budgetteret med med at blive nummer otte, så der er stor forskel. Pedersen fortæller endvidere, at pengene betyder noget i forhold til det kommende transfervindue.
Spillersalg betyder meget for dem, men hvis de får flere penge ind i tv-penge, så vil det selvsagt betyde, at man ikke behøver sælge for ligeså meget, som ellers – og så kan de holde sammen på deres trup.
Foruden placeringspuljen er der også solidaritetspuljen, hvor alle får mindst to millioner kroner hver i tv-penge. Derudover er der 'markedspuljen', som fordeles udfra hvorvidt man bliver valgt som første-, anden-, tredje-valg osv til rundernes kampe på tv.
Kampen om førstepladsen mandag spilles klokken 19. Læs mere om den her.
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
FC Fredericia – OB
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Oddset styrtdykker
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
Bayern München laver vildt comeback
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
Ståle Solbakken overvejede at sige op