Millioner på spil: Randers sidder på sædekanten

Det er ikke småpenge, som Randers spiller om mandag.



Når dommeren fløjter af i opgøret mellem FC Nordsjælland og Randers mandag aften, så er 11. runde af Superligaen færdigspillet, og alle hold har mødt hinanden én gang. Det betyder også, at der skal uddeles tv-penge.

Det bliver blandt andet afgjort efter klubbernes placering i rækken, og derfor er der udsigt til mange millioner for førnævnte Randers, som pt er på førstepladsen. Det er penge, som klubbens sportsdirektør Søren Pedersen glæder sig over, fortæller han i et interview med Randers Amtsavis.

Samlet set er der omkring syv millioner kroner på vej alene på placeringen som nummer ét, som de dog også kan miste til FCN, der er lige efter dem. Her er forskellen to millioner kroner på at være 1'er eller 2'er.

– Det er et væsentligt beløb. Ingen tvivl om det. Det betyder meget for en klub som vores, så vi skal gå 100 procent efter den store gevinst, siger Randers-bossen og fortsætter:

– Det er en kamp, hvor vi kommer til at sidde helt ude på kanten af sæderne, lyder det fra Søren Pedersen, som er to point foran Farum-klubben inden opgøret.

Selv har Randers forud for sæsonen budgetteret med med at blive nummer otte, så der er stor forskel. Pedersen fortæller endvidere, at pengene betyder noget i forhold til det kommende transfervindue.

Spillersalg betyder meget for dem, men hvis de får flere penge ind i tv-penge, så vil det selvsagt betyde, at man ikke behøver sælge for ligeså meget, som ellers – og så kan de holde sammen på deres trup.

Foruden placeringspuljen er der også solidaritetspuljen, hvor alle får mindst to millioner kroner hver i tv-penge. Derudover er der 'markedspuljen', som fordeles udfra hvorvidt man bliver valgt som første-, anden-, tredje-valg osv til rundernes kampe på tv.

Kampen om førstepladsen mandag spilles klokken 19. Læs mere om den her.





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Han er færdig i Brøndby



Kæmpekøb retur til FC København?

Oddset styrtdykker

Amir Richardson scorer kassen i FC København

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spår stor transferaktivitet i FC København

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Flere problemer – FCK jagter ny keeper



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen