– Min familie sagde “afsted med dig”

Henrik Hansen har landet karrierens første cheftrænerjob, og han føler sig helt klar til udfordringerne i SønderjyskE.



Han har tidligere været spiller, ungdomstræner og assisterende træner i SønderjyskE. Nu er Henrik Hansen chefen.

I midten af december udpegede SønderjyskE klubbens tidligere anfører som afløser for Michael Boris, og dermed står han i spidsen for den overlevelsesmission, Haderslev-klubben skal ud på i foråret.

Henrik Hansen kommer fra et job som assisterende træner i OB, og han føler sig helt klar til karrierens første tjans som cheftræner.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg over det sidste års tid har sagt nej til nogle andre ting, fordi jeg havde besluttet, at jeg den næste periode skulle være i OB. Men jeg kunne mærke, at måske var timingen rigtig nu i forhold til mig selv og min udvikling. Jeg har haft en familie, som har sagt: ‘Afsted med dig, tiden er rigtig’. Og så har projektet og den måde, jeg kan komme ind og påvirke det på – og de mennesker, jeg har fået med mig og fået mulighed for at arbejde sammen med – været nøglepunkter, siger Henrik Hansen til Tipsbladet.

Han glæder sig til de udfordringer, der venter forude, og han fastslår, at der har været nok at tage fat på fra første arbejdsdag, der for Henrik Hansens vedkommende var mandag morgen.

– Jeg synes, vi har en stor opgave i at få skabt et miljø og en kultur, hvor spillerne vokser, og hvor spillerne føler sig hjemme og føler sig værdsat. Hvor de kan se, at de ting, vi går og laver hver dag, faktisk peger fremad. Det er ikke kun det, vi gør på banen, det er også måden, vi er på i hverdagen over for hinanden og måden, vi kommunikerer på det. Oven på det er der vores måde at spille fodbold på, som vi går endnu mere ind i de kommende dage, siger SønderjyskE-træneren.

Du kan læse hele interviewet med Henrik Hansen i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et stort interview med OB’s nye fodbolddirektør Björn Wesström, historien om en tidligere Vejle-spiller, der lige nu er én af de hotteste unge angribere i Europa, en optakt til weekendens Bundesliga-derby i Berlin – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001





EKSKLUSIVT

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

Brøndby sparer millioner

Fælder dom over Victor Froholdt

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

AGF nærmer sig angriber



Voldsomt transferønske til FCK

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

Bjarne Riis kan score millionbeløb



Kenneth Emil Petersen Viaplay Superligaen NYHEDER

Ingen tvivl: De rykker ud af Superligaen

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

FC København scorer 16 millioner kroner

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’



TRANSFER

Tv-ekspert: Hent denne Superliga-stjerne, Brøndby

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Her er de smarteste SL-klubber på transfermarkedet

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om



MEDIE

Vildt comeback? Sender føler til Brøndby

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende

Danmarks landskamp slog særlig rekord

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Giver Neestrup ret: ‘Det er uhørt!’

FCM taber til Roma – sådan gik kampen

Newcastle rejser klage mod fransk politi