– Min familie sagde “afsted med dig”

Henrik Hansen har landet karrierens første cheftrænerjob, og han føler sig helt klar til udfordringerne i SønderjyskE.



Han har tidligere været spiller, ungdomstræner og assisterende træner i SønderjyskE. Nu er Henrik Hansen chefen.

I midten af december udpegede SønderjyskE klubbens tidligere anfører som afløser for Michael Boris, og dermed står han i spidsen for den overlevelsesmission, Haderslev-klubben skal ud på i foråret.

Henrik Hansen kommer fra et job som assisterende træner i OB, og han føler sig helt klar til karrierens første tjans som cheftræner.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg over det sidste års tid har sagt nej til nogle andre ting, fordi jeg havde besluttet, at jeg den næste periode skulle være i OB. Men jeg kunne mærke, at måske var timingen rigtig nu i forhold til mig selv og min udvikling. Jeg har haft en familie, som har sagt: ‘Afsted med dig, tiden er rigtig’. Og så har projektet og den måde, jeg kan komme ind og påvirke det på – og de mennesker, jeg har fået med mig og fået mulighed for at arbejde sammen med – været nøglepunkter, siger Henrik Hansen til Tipsbladet.

Han glæder sig til de udfordringer, der venter forude, og han fastslår, at der har været nok at tage fat på fra første arbejdsdag, der for Henrik Hansens vedkommende var mandag morgen.

– Jeg synes, vi har en stor opgave i at få skabt et miljø og en kultur, hvor spillerne vokser, og hvor spillerne føler sig hjemme og føler sig værdsat. Hvor de kan se, at de ting, vi går og laver hver dag, faktisk peger fremad. Det er ikke kun det, vi gør på banen, det er også måden, vi er på i hverdagen over for hinanden og måden, vi kommunikerer på det. Oven på det er der vores måde at spille fodbold på, som vi går endnu mere ind i de kommende dage, siger SønderjyskE-træneren.

Du kan læse hele interviewet med Henrik Hansen i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et stort interview med OB’s nye fodbolddirektør Björn Wesström, historien om en tidligere Vejle-spiller, der lige nu er én af de hotteste unge angribere i Europa, en optakt til weekendens Bundesliga-derby i Berlin – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001





Brøndby IF – Viborg FF




LIVE

LIVE: Ny skade hos FCK

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’

Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

United overvejer disse fem managers

Sønderjyske – AGF

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Vild spådom om FC Midtjylland

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Markant transfermelding om Højlund

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse

Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation

Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’

Mølby: Han skal starte i målet for Danmark

Liverpool – Tottenham

AaB-krisen fortsætter

Supercomputer spår FCM-nedtur

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

OB – FC København

Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio

Farzam: En gave for FC København

Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Supercomputer: Gyser venter i Superligaen

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Fremhæver stor Thomas Frank-fejl

Peter Kjær: Her er min bekymring

Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag

Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’

Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen

Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup

Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit

Alverdens medier skriver om FC Midtjylland

Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes

Barcelona – Sevilla

Inter smider point i toppen af Serie A

Tilbage efter lang pause

Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler 

Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’

Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?

Impotens på Emirates

Frimann uenig – Det er en tendens

Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime

Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr

Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil