– Min familie sagde “afsted med dig”

Henrik Hansen har landet karrierens første cheftrænerjob, og han føler sig helt klar til udfordringerne i SønderjyskE.



Han har tidligere været spiller, ungdomstræner og assisterende træner i SønderjyskE. Nu er Henrik Hansen chefen.

I midten af december udpegede SønderjyskE klubbens tidligere anfører som afløser for Michael Boris, og dermed står han i spidsen for den overlevelsesmission, Haderslev-klubben skal ud på i foråret.

Henrik Hansen kommer fra et job som assisterende træner i OB, og han føler sig helt klar til karrierens første tjans som cheftræner.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg over det sidste års tid har sagt nej til nogle andre ting, fordi jeg havde besluttet, at jeg den næste periode skulle være i OB. Men jeg kunne mærke, at måske var timingen rigtig nu i forhold til mig selv og min udvikling. Jeg har haft en familie, som har sagt: ‘Afsted med dig, tiden er rigtig’. Og så har projektet og den måde, jeg kan komme ind og påvirke det på – og de mennesker, jeg har fået med mig og fået mulighed for at arbejde sammen med – været nøglepunkter, siger Henrik Hansen til Tipsbladet.

Han glæder sig til de udfordringer, der venter forude, og han fastslår, at der har været nok at tage fat på fra første arbejdsdag, der for Henrik Hansens vedkommende var mandag morgen.

– Jeg synes, vi har en stor opgave i at få skabt et miljø og en kultur, hvor spillerne vokser, og hvor spillerne føler sig hjemme og føler sig værdsat. Hvor de kan se, at de ting, vi går og laver hver dag, faktisk peger fremad. Det er ikke kun det, vi gør på banen, det er også måden, vi er på i hverdagen over for hinanden og måden, vi kommunikerer på det. Oven på det er der vores måde at spille fodbold på, som vi går endnu mere ind i de kommende dage, siger SønderjyskE-træneren.

Du kan læse hele interviewet med Henrik Hansen i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et stort interview med OB’s nye fodbolddirektør Björn Wesström, historien om en tidligere Vejle-spiller, der lige nu er én af de hotteste unge angribere i Europa, en optakt til weekendens Bundesliga-derby i Berlin – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Laver aftale med Frederik Birk

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– Han ender i Premier League



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Brøndby IF – FC Midtjylland

Bayern slår rekord i ny storsejr

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Randers FC – FC København



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Flere ændringer kan være på vej i FC København

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Silkeborg IF – OB

Sønderjyske – Viborg FF



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

Tottenham under stregen

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Cooper gav hård og ærlig besked

Kæmpeklub tager kontakt til Hjulmand

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Brøndby-fans sender åbent brev

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano