– Min familie sagde “afsted med dig”

Henrik Hansen har landet karrierens første cheftrænerjob, og han føler sig helt klar til udfordringerne i SønderjyskE.



Han har tidligere været spiller, ungdomstræner og assisterende træner i SønderjyskE. Nu er Henrik Hansen chefen.

I midten af december udpegede SønderjyskE klubbens tidligere anfører som afløser for Michael Boris, og dermed står han i spidsen for den overlevelsesmission, Haderslev-klubben skal ud på i foråret.

Henrik Hansen kommer fra et job som assisterende træner i OB, og han føler sig helt klar til karrierens første tjans som cheftræner.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg over det sidste års tid har sagt nej til nogle andre ting, fordi jeg havde besluttet, at jeg den næste periode skulle være i OB. Men jeg kunne mærke, at måske var timingen rigtig nu i forhold til mig selv og min udvikling. Jeg har haft en familie, som har sagt: ‘Afsted med dig, tiden er rigtig’. Og så har projektet og den måde, jeg kan komme ind og påvirke det på – og de mennesker, jeg har fået med mig og fået mulighed for at arbejde sammen med – været nøglepunkter, siger Henrik Hansen til Tipsbladet.

Han glæder sig til de udfordringer, der venter forude, og han fastslår, at der har været nok at tage fat på fra første arbejdsdag, der for Henrik Hansens vedkommende var mandag morgen.

– Jeg synes, vi har en stor opgave i at få skabt et miljø og en kultur, hvor spillerne vokser, og hvor spillerne føler sig hjemme og føler sig værdsat. Hvor de kan se, at de ting, vi går og laver hver dag, faktisk peger fremad. Det er ikke kun det, vi gør på banen, det er også måden, vi er på i hverdagen over for hinanden og måden, vi kommunikerer på det. Oven på det er der vores måde at spille fodbold på, som vi går endnu mere ind i de kommende dage, siger SønderjyskE-træneren.

Du kan læse hele interviewet med Henrik Hansen i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et stort interview med OB’s nye fodbolddirektør Björn Wesström, historien om en tidligere Vejle-spiller, der lige nu er én af de hotteste unge angribere i Europa, en optakt til weekendens Bundesliga-derby i Berlin – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001



Klubboss i angreb på FCK

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

– De skal skille sig af med ham!

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Kæmpe triumf for Frank

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Nu drømmer de stort i AGF

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Spanske medier i ekstase

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Trækker overskrifter i Sydkorea

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Han kommer til at have mareridt i nat

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Her sætter Vingegaard grænsen

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser