– Min familie sagde “afsted med dig”

Henrik Hansen har landet karrierens første cheftrænerjob, og han føler sig helt klar til udfordringerne i SønderjyskE.



Han har tidligere været spiller, ungdomstræner og assisterende træner i SønderjyskE. Nu er Henrik Hansen chefen.

I midten af december udpegede SønderjyskE klubbens tidligere anfører som afløser for Michael Boris, og dermed står han i spidsen for den overlevelsesmission, Haderslev-klubben skal ud på i foråret.

Henrik Hansen kommer fra et job som assisterende træner i OB, og han føler sig helt klar til karrierens første tjans som cheftræner.

– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg over det sidste års tid har sagt nej til nogle andre ting, fordi jeg havde besluttet, at jeg den næste periode skulle være i OB. Men jeg kunne mærke, at måske var timingen rigtig nu i forhold til mig selv og min udvikling. Jeg har haft en familie, som har sagt: ‘Afsted med dig, tiden er rigtig’. Og så har projektet og den måde, jeg kan komme ind og påvirke det på – og de mennesker, jeg har fået med mig og fået mulighed for at arbejde sammen med – været nøglepunkter, siger Henrik Hansen til Tipsbladet.

Han glæder sig til de udfordringer, der venter forude, og han fastslår, at der har været nok at tage fat på fra første arbejdsdag, der for Henrik Hansens vedkommende var mandag morgen.

– Jeg synes, vi har en stor opgave i at få skabt et miljø og en kultur, hvor spillerne vokser, og hvor spillerne føler sig hjemme og føler sig værdsat. Hvor de kan se, at de ting, vi går og laver hver dag, faktisk peger fremad. Det er ikke kun det, vi gør på banen, det er også måden, vi er på i hverdagen over for hinanden og måden, vi kommunikerer på det. Oven på det er der vores måde at spille fodbold på, som vi går endnu mere ind i de kommende dage, siger SønderjyskE-træneren.

Du kan læse hele interviewet med Henrik Hansen i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et stort interview med OB’s nye fodbolddirektør Björn Wesström, historien om en tidligere Vejle-spiller, der lige nu er én af de hotteste unge angribere i Europa, en optakt til weekendens Bundesliga-derby i Berlin – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_14-01-2022_Lands_1udg-page-001



Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bekræftet: Færdig

Stor ros til FC Midtjylland

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Belønnes af FC København

Vanvittig Victor Froholdt-historie

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Spørger på Jonas Wind

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Lars Friis får ikke stort job

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

Vildt! Slår Champions League-rekord

– Det her gør ondt for at være ærlig

Sådan starter FCK – stjerne udgået i 11.time

Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’

Wind ude på ubestemt tid – er blevet opereret

– Det er lidt kaotisk

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona