Han har tidligere været spiller, ungdomstræner og assisterende træner i SønderjyskE. Nu er Henrik Hansen chefen.
I midten af december udpegede SønderjyskE klubbens tidligere anfører som afløser for Michael Boris, og dermed står han i spidsen for den overlevelsesmission, Haderslev-klubben skal ud på i foråret.
Henrik Hansen kommer fra et job som assisterende træner i OB, og han føler sig helt klar til karrierens første tjans som cheftræner.
– Det er ikke nogen hemmelighed, at jeg over det sidste års tid har sagt nej til nogle andre ting, fordi jeg havde besluttet, at jeg den næste periode skulle være i OB. Men jeg kunne mærke, at måske var timingen rigtig nu i forhold til mig selv og min udvikling. Jeg har haft en familie, som har sagt: ‘Afsted med dig, tiden er rigtig’. Og så har projektet og den måde, jeg kan komme ind og påvirke det på – og de mennesker, jeg har fået med mig og fået mulighed for at arbejde sammen med – været nøglepunkter, siger Henrik Hansen til Tipsbladet.
Han glæder sig til de udfordringer, der venter forude, og han fastslår, at der har været nok at tage fat på fra første arbejdsdag, der for Henrik Hansens vedkommende var mandag morgen.
– Jeg synes, vi har en stor opgave i at få skabt et miljø og en kultur, hvor spillerne vokser, og hvor spillerne føler sig hjemme og føler sig værdsat. Hvor de kan se, at de ting, vi går og laver hver dag, faktisk peger fremad. Det er ikke kun det, vi gør på banen, det er også måden, vi er på i hverdagen over for hinanden og måden, vi kommunikerer på det. Oven på det er der vores måde at spille fodbold på, som vi går endnu mere ind i de kommende dage, siger SønderjyskE-træneren.
Du kan læse hele interviewet med Henrik Hansen i Tipsbladet, som er på gaden fredag. I avisen får du også et stort interview med OB’s nye fodbolddirektør Björn Wesström, historien om en tidligere Vejle-spiller, der lige nu er én af de hotteste unge angribere i Europa, en optakt til weekendens Bundesliga-derby i Berlin – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
Neymar er tilbage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
Fortryder FC Barcelona-transfer
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
MEDIE
Hård kamp – flere klubber lurer på Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
