Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) er skeptisk over for Dansk Boldspil-Unions (DBU) forslag til inklusion af transkønnede, interkønnede og nonbinære spillere i breddefodbolden.
Til gengæld ser han det som fornuftigt, at der lokalt i DBU’s klubber og lokalafdelinger tages stilling til spørgsmålet. Det siger ministeren onsdag i et samråd i Folketinget.
– Her er der ikke tale om, at vi slipper en hærdebred mandlig bokser løs til kvinde-OL, som det skete i sommer. Det ville jeg være imod, siger han.
Ministeren henviser til OL i Paris, hvor to boksere vandt guld, selv om de året forinden var blevet diskvalificeret ved VM af Det Internationale Bokseforbund. Angiveligt fordi de havde dumpet en kønstest, der viste, at de havde konkurrencemæssige fordele over for andre kvinder, men dokumentationen for dette er aldrig blevet fremlagt.
– I forhold til DBU’s beslutning er der tale om, at man lokalt finder løsninger for de mennesker, der bor og lever i det samfund, foreningen er en del af. Det har jeg svært ved at hidse mig op over, siger Jakob Engel-Schmidt.
DBU nedsatte sidste år en Governance- og Udviklingskomité, der skulle afdække, hvordan fodbolden kunne blive mere inkluderende, når det gælder kønsidentitet.
Arbejdsgruppen anbefalede, at folk selv skal kunne vælge, i hvilken kønskategori de vil deltage i breddefodbold, mens andre forslag stilles til elitefodbold.
Det er op til DBU’s klubber og afdelinger rundtom i landet, om man vil acceptere forslaget i en toårig prøveperiode. Kritikerne mener, at de fysiske fordele, som biologiske mænd har, kan skabe ulig konkurrence og måske endda være til fare for de biologiske kvinder.
Men ministeren advarer mod at blæse problemet ud af proportioner og peger på, at det drejer sig om en forsvindende lille del af DBU’s medlemmer.
– Jeg tror ikke, at der er nogen, der har lyst til at inkludere et menneske, der helt øjensynligt er markant stærkere og kanøfler andre spillere. Sund fornuft spiller en vis rolle i det her.
– Jeg kan godt have min skepsis, i forhold til hvordan DBU håndterer det her, men jeg er også nødt til at sige, at det er op til de mennesker, det handler om, at bestemme, hvordan tingene foregår.
– Jeg ville være modstander af det, hvis det var på eliteniveau. Det kan vi ikke have, for det ville erodere fairness, siger kulturministeren.
Jakob Engel-Schmidt hæfter sig ved, at beslutningerne ikke er bindende, hvis man kaster sig ud i forsøgsordningen.
– Efter to år får man nogle erfaringer, og så kan det være, at det skal fortsætte, og det kan være, at man ikke vil fortsætte, lyder det fra Jakob Engel-Schmidt.
Breddefodbold defineres af DBU som alt under 3. division hos mænd på seniorniveau, mens det samme er gældende for rækkerne under 2. division hos kvinder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Real Madrid afviser: ‘En falsk historie!’
STORT INTERVIEW
Stijn Spierings langer ud efter Frederik Birk
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
NYHEDER
Ændring i Superliga-klub: Scorer nyt job
HELT VILDT
Vild opfordring: Hyr denne danske træner, Brøndby!
Det er gået helt galt for tidl. FC København-flop
TOPNYHED
Afslører dialog med Niels Frederiksen
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Hård kritik af FCM-profil
TOPNYHED
Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’
DBU har solgt 5.500 billetter til kamp i Parken
OPTAKT
AGF – FC Nordsjælland
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
– Skidt timing – de havde lige solgt Jakob Poulsen
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
TOPNYHED
Nye tider i FCK: ‘Så træner du for dig selv’
TRANSFER
Chido Obi i skifte? ‘Her ville han passe godt ind’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Dansk klub jubler: ‘Det er sindssygt mange penge’
NYHEDER
Gravesen revser: ‘Hvad er det, der foregår DBU!?’
Barcelona klager til UEFA
EKSKLUSIVT
Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby
Medie afslører stort skænderi i Real Madrid
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
BIZART
Dansk anfører bænket: Det er lidt mærkeligt
TIPSBLADET SPECIAL
– Går det galt, går det rigtig galt!
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Færdig i Wolfsburg? Deler skidt Jonas Wind-nyt
MEDIE
Nu er han tilbage for Brøndby
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
OPTAKT
Chelsea – Manchester City
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
EKSKLUSIVT
Klaiber smidt af holdet: Har ikke fået forklaring
TOPNYHED
Revser landsholdsspiller: Kan ikke spille fodbold
OPTAKT
Liverpool – Fulham
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
NYHEDER
– Det er en katastrofe for Brøndby
NYHEDER
– Han har fået nøglerne til Brøndby IF!
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
NYHEDER
Robert trækker overskrifter i udlandet
Afviser korruptionsanklager efter skandale
DAGENS SPILFORSLAG
Die Kraichgauer vinder i Augsburg
Slagter stjerne: Han laver ALTID fejl!
EKSKLUSIVT
Afsløring: BIF forlænger med kometen Viggo Poulsen
Hansi Flick føler sig snydt i nedtur
DAGENS SPILFORSLAG
Tung torsdagskamp i Porto
NYHEDER
Glem det, Leicester!
HELT VILDT
Superliga-klub bedst i hele verden
NYHEDER
