Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) er skeptisk over for Dansk Boldspil-Unions (DBU) forslag til inklusion af transkønnede, interkønnede og nonbinære spillere i breddefodbolden.
Til gengæld ser han det som fornuftigt, at der lokalt i DBU’s klubber og lokalafdelinger tages stilling til spørgsmålet. Det siger ministeren onsdag i et samråd i Folketinget.
– Her er der ikke tale om, at vi slipper en hærdebred mandlig bokser løs til kvinde-OL, som det skete i sommer. Det ville jeg være imod, siger han.
Ministeren henviser til OL i Paris, hvor to boksere vandt guld, selv om de året forinden var blevet diskvalificeret ved VM af Det Internationale Bokseforbund. Angiveligt fordi de havde dumpet en kønstest, der viste, at de havde konkurrencemæssige fordele over for andre kvinder, men dokumentationen for dette er aldrig blevet fremlagt.
– I forhold til DBU’s beslutning er der tale om, at man lokalt finder løsninger for de mennesker, der bor og lever i det samfund, foreningen er en del af. Det har jeg svært ved at hidse mig op over, siger Jakob Engel-Schmidt.
DBU nedsatte sidste år en Governance- og Udviklingskomité, der skulle afdække, hvordan fodbolden kunne blive mere inkluderende, når det gælder kønsidentitet.
Arbejdsgruppen anbefalede, at folk selv skal kunne vælge, i hvilken kønskategori de vil deltage i breddefodbold, mens andre forslag stilles til elitefodbold.
Det er op til DBU’s klubber og afdelinger rundtom i landet, om man vil acceptere forslaget i en toårig prøveperiode. Kritikerne mener, at de fysiske fordele, som biologiske mænd har, kan skabe ulig konkurrence og måske endda være til fare for de biologiske kvinder.
Men ministeren advarer mod at blæse problemet ud af proportioner og peger på, at det drejer sig om en forsvindende lille del af DBU’s medlemmer.
– Jeg tror ikke, at der er nogen, der har lyst til at inkludere et menneske, der helt øjensynligt er markant stærkere og kanøfler andre spillere. Sund fornuft spiller en vis rolle i det her.
– Jeg kan godt have min skepsis, i forhold til hvordan DBU håndterer det her, men jeg er også nødt til at sige, at det er op til de mennesker, det handler om, at bestemme, hvordan tingene foregår.
– Jeg ville være modstander af det, hvis det var på eliteniveau. Det kan vi ikke have, for det ville erodere fairness, siger kulturministeren.
Jakob Engel-Schmidt hæfter sig ved, at beslutningerne ikke er bindende, hvis man kaster sig ud i forsøgsordningen.
– Efter to år får man nogle erfaringer, og så kan det være, at det skal fortsætte, og det kan være, at man ikke vil fortsætte, lyder det fra Jakob Engel-Schmidt.
Breddefodbold defineres af DBU som alt under 3. division hos mænd på seniorniveau, mens det samme er gældende for rækkerne under 2. division hos kvinder.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker i regulært chokskifte
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Chokskifte?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amir Richardson til lægetjek i FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
FC København tjente millioner tirsdag aften
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
Brøndby henter Emmanuel Dennis
NYHEDER
Skidt Barcelona-nyt inden FCK-brag
TOPNYHED
Vild med dansk stjerne: ‘Enorm udvikling’
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Portugal
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg
NYHEDER
