Kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M) er skeptisk over for Dansk Boldspil-Unions (DBU) forslag til inklusion af transkønnede, interkønnede og nonbinære spillere i breddefodbolden.
Til gengæld ser han det som fornuftigt, at der lokalt i DBU’s klubber og lokalafdelinger tages stilling til spørgsmålet. Det siger ministeren onsdag i et samråd i Folketinget.
– Her er der ikke tale om, at vi slipper en hærdebred mandlig bokser løs til kvinde-OL, som det skete i sommer. Det ville jeg være imod, siger han.
Ministeren henviser til OL i Paris, hvor to boksere vandt guld, selv om de året forinden var blevet diskvalificeret ved VM af Det Internationale Bokseforbund. Angiveligt fordi de havde dumpet en kønstest, der viste, at de havde konkurrencemæssige fordele over for andre kvinder, men dokumentationen for dette er aldrig blevet fremlagt.
– I forhold til DBU’s beslutning er der tale om, at man lokalt finder løsninger for de mennesker, der bor og lever i det samfund, foreningen er en del af. Det har jeg svært ved at hidse mig op over, siger Jakob Engel-Schmidt.
DBU nedsatte sidste år en Governance- og Udviklingskomité, der skulle afdække, hvordan fodbolden kunne blive mere inkluderende, når det gælder kønsidentitet.
Arbejdsgruppen anbefalede, at folk selv skal kunne vælge, i hvilken kønskategori de vil deltage i breddefodbold, mens andre forslag stilles til elitefodbold.
Det er op til DBU’s klubber og afdelinger rundtom i landet, om man vil acceptere forslaget i en toårig prøveperiode. Kritikerne mener, at de fysiske fordele, som biologiske mænd har, kan skabe ulig konkurrence og måske endda være til fare for de biologiske kvinder.
Men ministeren advarer mod at blæse problemet ud af proportioner og peger på, at det drejer sig om en forsvindende lille del af DBU’s medlemmer.
– Jeg tror ikke, at der er nogen, der har lyst til at inkludere et menneske, der helt øjensynligt er markant stærkere og kanøfler andre spillere. Sund fornuft spiller en vis rolle i det her.
– Jeg kan godt have min skepsis, i forhold til hvordan DBU håndterer det her, men jeg er også nødt til at sige, at det er op til de mennesker, det handler om, at bestemme, hvordan tingene foregår.
– Jeg ville være modstander af det, hvis det var på eliteniveau. Det kan vi ikke have, for det ville erodere fairness, siger kulturministeren.
Jakob Engel-Schmidt hæfter sig ved, at beslutningerne ikke er bindende, hvis man kaster sig ud i forsøgsordningen.
– Efter to år får man nogle erfaringer, og så kan det være, at det skal fortsætte, og det kan være, at man ikke vil fortsætte, lyder det fra Jakob Engel-Schmidt.
Breddefodbold defineres af DBU som alt under 3. division hos mænd på seniorniveau, mens det samme er gældende for rækkerne under 2. division hos kvinder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Brøndby udtager 24 spillere til Superliga-kamp
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
AVIS
