Den professionelle fodbold i Danmark lider hårdt under de nuværende tilskuerbegrænsninger på landets stadioner.
Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen havde fredag et møde med sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og kulturminister Joy Mogensen (S) om situationen.
De nuværende coronarestriktioner betyder, at der blot må være 500 personer til kampene i Superligaen og 1. division.
DBU og Divisionsforeningen havde flere idéer med til mødet – blandt andet hurtigtest af fans og mere adskillelse på tribunerne med plexiglas.
– Vi fik ikke en konklusion i dag, men der var enighed om at fortsætte dialogen, og det er vi tilfredse med. Det har vi brug for, siger DBU-formand Jesper Møller.
Den hidtidige kommunikation er foregået med kulturministeriet, så Jesper Møller betragter det som et fremskridt, at dansk fodbold nu er i direkte dialog med sundhedsminister Magnus Heunicke.
– Der er aftalt et forløb den næste uges tid, hvor vi skal prøve at strukturere arbejdet.
– Vi vil fortsat vise ansvarlighed, men vi har udfordringer, der gør, at vi er nødt til at komme tilbage i et eller andet omfang, siger DBU-formanden.
Fodboldklubberne i Superligaen og 1. division risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerrestriktioner, lød det for to uger siden fra DBU og Divisionsforeningen. Udregningen var foretaget af revisionsfirmaet Deloitte.
– Vi er sammen med Divisionsforeningen klar til at investere yderligere ressourcer i at prøve at komme tilbage mod normalen, ellers vil det få konsekvenser, siger Jesper Møller.
En løsning kunne være at lave hurtigtest af fans eller yderligere adskillelse af tilskuere ved hjælp af plexiglas.
– Hvis det tager lang tid det her, kan vi måske kigge på hurtigtest. Jeg har prøvet det i lufthavnen i Aalborg. Efter testen får man resultatet ti minutter senere på en e-mail.
– Måske skal vi vænne os til det, ligesom vi for 15-20 år siden har vænnet os til ekstra security i lufthavnen, siger Jesper Møller.
Spørgsmål: Det lyder dyrt?
– Ja, det er dyrt, men hvad skal vi gøre? Vi er nødt til at gøre noget. DBU og Divisionsforeningen er klar til at investere.
– Vi har sammen med Divisionsforeningen allerede sat plexiglas op og spredt tilskuere ud på tribunerne. Men vi vil gerne i dialog med dem om, om vi kan gøre noget mere, så vi skaber den sikkerhed, der gør at smitten ikke spreder sig, siger Jesper Møller.
Ud over manglende tilskuerindtægter kan fodbolden også få strukturelle problemer, mener han.
– Selv om der åbnes op, så ved vi ikke, om vi kommer tilbage til det normale.
– Vil fansene vende tilbage på stadion, når muligheden opstår igen, eller vil de hellere sidde hjemme på sofaen? Hvordan vil sponsorerne reagere?
– Lige nu er al breddefodbold på seniorplan lukket ned. Vil de komme tilbage eller gøre noget andet, så vores medlemstal styrtdykker? spørger Jesper Møller.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
TOPNYHED
– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH
TRANSFER
Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
MEDIE
Afviser kæmpebud
TRANSFER
Benjamin Schmedes med transfer-udmelding
HELT VILDT
Bombe: Brøndby-stjernes lillebror i kæmpetransfer
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen
EKSKLUSIVT
Per Frimann og Co. henter dansker hjem fra USA
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
TOPNYHED
Peter Sørensen revser FCK’s transfervindue
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Bombe: FCN afviser monster-bud på Caleb Yirenkyi
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Peter Langhoff
MEDIE
AGF forsøgte at hente Celtic-angriber
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
TRANSFER
Jakub Trefil skifter til Danmark
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
Tipsbladets transfershow: Se det her!
DAGENS SPILFORSLAG
Londonderby med mål
TRANSFER
Viborg præsenterer ny spiller
TRANSFER
Officielt: Karim Benzema skifter klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-klub sælger angriber
TRANSFER
Kostede kassen i sommer – nu tager han til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København udlejer Munashe Garananga
EKSKLUSIVT
Bertelsen afslører: Det jagter vi
TOPNYHED
– Kommer der en bombe, tror jeg, det bliver der
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg henter islandsk kant
EKSKLUSIVT
Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian
TRANSFER
Superliga-klub tæt på ny angriber
EKSKLUSIVT
