Den professionelle fodbold i Danmark lider hårdt under de nuværende tilskuerbegrænsninger på landets stadioner.
Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen havde fredag et møde med sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og kulturminister Joy Mogensen (S) om situationen.
De nuværende coronarestriktioner betyder, at der blot må være 500 personer til kampene i Superligaen og 1. division.
DBU og Divisionsforeningen havde flere idéer med til mødet – blandt andet hurtigtest af fans og mere adskillelse på tribunerne med plexiglas.
– Vi fik ikke en konklusion i dag, men der var enighed om at fortsætte dialogen, og det er vi tilfredse med. Det har vi brug for, siger DBU-formand Jesper Møller.
Den hidtidige kommunikation er foregået med kulturministeriet, så Jesper Møller betragter det som et fremskridt, at dansk fodbold nu er i direkte dialog med sundhedsminister Magnus Heunicke.
– Der er aftalt et forløb den næste uges tid, hvor vi skal prøve at strukturere arbejdet.
– Vi vil fortsat vise ansvarlighed, men vi har udfordringer, der gør, at vi er nødt til at komme tilbage i et eller andet omfang, siger DBU-formanden.
Fodboldklubberne i Superligaen og 1. division risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerrestriktioner, lød det for to uger siden fra DBU og Divisionsforeningen. Udregningen var foretaget af revisionsfirmaet Deloitte.
– Vi er sammen med Divisionsforeningen klar til at investere yderligere ressourcer i at prøve at komme tilbage mod normalen, ellers vil det få konsekvenser, siger Jesper Møller.
En løsning kunne være at lave hurtigtest af fans eller yderligere adskillelse af tilskuere ved hjælp af plexiglas.
– Hvis det tager lang tid det her, kan vi måske kigge på hurtigtest. Jeg har prøvet det i lufthavnen i Aalborg. Efter testen får man resultatet ti minutter senere på en e-mail.
– Måske skal vi vænne os til det, ligesom vi for 15-20 år siden har vænnet os til ekstra security i lufthavnen, siger Jesper Møller.
Spørgsmål: Det lyder dyrt?
– Ja, det er dyrt, men hvad skal vi gøre? Vi er nødt til at gøre noget. DBU og Divisionsforeningen er klar til at investere.
– Vi har sammen med Divisionsforeningen allerede sat plexiglas op og spredt tilskuere ud på tribunerne. Men vi vil gerne i dialog med dem om, om vi kan gøre noget mere, så vi skaber den sikkerhed, der gør at smitten ikke spreder sig, siger Jesper Møller.
Ud over manglende tilskuerindtægter kan fodbolden også få strukturelle problemer, mener han.
– Selv om der åbnes op, så ved vi ikke, om vi kommer tilbage til det normale.
– Vil fansene vende tilbage på stadion, når muligheden opstår igen, eller vil de hellere sidde hjemme på sofaen? Hvordan vil sponsorerne reagere?
– Lige nu er al breddefodbold på seniorplan lukket ned. Vil de komme tilbage eller gøre noget andet, så vores medlemstal styrtdykker? spørger Jesper Møller.
/ritzau/
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
Lerager i kærlighedserklæring til 4. divisionsklub
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste trænere
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
EKSKLUSIVT
Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
MEDIE
Eriksen vil afslutte karrieren i denne klub
HELT VILDT
58-årig er klar til sin 41. sæson som professionel
TOPNYHED
Ny AGF-spiller sammenligner sig med stjerner
MEDIE
Brøndby-stjerne sættes i forbindelse med tysk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lazio og Paris FC jagter Anton Gaaei
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplan: Hent denne Brøndby-spiller, Randers!
MEDIE
I dialog med Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding sælger profil i millionhandel
Hylder Patrick Dorgu: Kan blive en af de største
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
En kæmpe sejr
TOPNYHED
Succes for Elias Jelert: ‘Virkelig intelligent!’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
HELT VILDT
‘FCM lærte os en hård og meget smertefuld lektie’
BIZART
Skæbnekamp i Parken – men han får ikke én krone
MEDIE
Opløftende melding for ‘AC’
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
MEDIE
Jagtes af FCK – nu blander flere klubber sig
MEDIE
Chokerende sæson – stort medie peger på dansker
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
Fortæller overraskende historie om Vingegaard
MEDIE
Fælder dom over dansker: ‘Det største flop’
TRANSFER
Afslører på tv – dialog om køb af dansk profil
TOPNYHED
Medier i ekstase: ‘Fuldstændig ustoppelig’
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
TOPNYHED
Peter Schmeichel imponeret: Der har været ro
MEDIE
Har opgivet Pierre-Emile Højbjerg
TOPNYHED
Jonas Wind bliver sponsor i dansk klub
Allan Kuhn i svime: Suverænt!
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Jubler over dansker: Dette er bare starten
Åh nej: ‘Han vidste med det samme, noget var galt’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Sherwood-skoven
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thomas Santos tæt på græsk skifte
AVIS
‘Har lukket munden på kritikerne’
NYHEDER
Nyt saksespark spiller Marokko i himlen
TIPSBLADET SPECIAL
De er 2025-mestre i Superligaen
NYHEDER
Isaksens træner hjerteopereret – vil hurtigt retur
EKSKLUSIVT
Her er tallene bag Jesper Hansens kæmpe triumf
TRANSFER
“Der er mange klubber, der kunne bruge ham”
150 millioner ansøgninger til VM-billetter
AVIS
