DBU og Divisionsforeningen møder ministre: Starter dialog om flere tilskuere

DBU og Divisionsforeningen mødtes fredag med to ministre med henblik på at åbne op for flere tilskuere.



Den professionelle fodbold i Danmark lider hårdt under de nuværende tilskuerbegrænsninger på landets stadioner.

Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen havde fredag et møde med sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og kulturminister Joy Mogensen (S) om situationen.

De nuværende coronarestriktioner betyder, at der blot må være 500 personer til kampene i Superligaen og 1. division.

DBU og Divisionsforeningen havde flere idéer med til mødet – blandt andet hurtigtest af fans og mere adskillelse på tribunerne med plexiglas.

– Vi fik ikke en konklusion i dag, men der var enighed om at fortsætte dialogen, og det er vi tilfredse med. Det har vi brug for, siger DBU-formand Jesper Møller.

Den hidtidige kommunikation er foregået med kulturministeriet, så Jesper Møller betragter det som et fremskridt, at dansk fodbold nu er i direkte dialog med sundhedsminister Magnus Heunicke.

– Der er aftalt et forløb den næste uges tid, hvor vi skal prøve at strukturere arbejdet.

– Vi vil fortsat vise ansvarlighed, men vi har udfordringer, der gør, at vi er nødt til at komme tilbage i et eller andet omfang, siger DBU-formanden.

Fodboldklubberne i Superligaen og 1. division risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerrestriktioner, lød det for to uger siden fra DBU og Divisionsforeningen. Udregningen var foretaget af revisionsfirmaet Deloitte.

– Vi er sammen med Divisionsforeningen klar til at investere yderligere ressourcer i at prøve at komme tilbage mod normalen, ellers vil det få konsekvenser, siger Jesper Møller.

En løsning kunne være at lave hurtigtest af fans eller yderligere adskillelse af tilskuere ved hjælp af plexiglas.

– Hvis det tager lang tid det her, kan vi måske kigge på hurtigtest. Jeg har prøvet det i lufthavnen i Aalborg. Efter testen får man resultatet ti minutter senere på en e-mail.

– Måske skal vi vænne os til det, ligesom vi for 15-20 år siden har vænnet os til ekstra security i lufthavnen, siger Jesper Møller.

Spørgsmål: Det lyder dyrt?

– Ja, det er dyrt, men hvad skal vi gøre? Vi er nødt til at gøre noget. DBU og Divisionsforeningen er klar til at investere.

– Vi har sammen med Divisionsforeningen allerede sat plexiglas op og spredt tilskuere ud på tribunerne. Men vi vil gerne i dialog med dem om, om vi kan gøre noget mere, så vi skaber den sikkerhed, der gør at smitten ikke spreder sig, siger Jesper Møller.

Ud over manglende tilskuerindtægter kan fodbolden også få strukturelle problemer, mener han.

– Selv om der åbnes op, så ved vi ikke, om vi kommer tilbage til det normale.

– Vil fansene vende tilbage på stadion, når muligheden opstår igen, eller vil de hellere sidde hjemme på sofaen? Hvordan vil sponsorerne reagere?

– Lige nu er al breddefodbold på seniorplan lukket ned. Vil de komme tilbage eller gøre noget andet, så vores medlemstal styrtdykker? spørger Jesper Møller.

/ritzau/



Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Slagtes af avis: ‘Ødelægger alt for sig selv!’

Sidder på guldfugl til 75 millioner kroner

Brøndby-duo straffes IKKE for udtalelser

Fælder dom over Victor Froholdt

Brøndby sparer millioner

Tidligere AGF-scout lander topjob i ny klub

Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

AGF nærmer sig angriber

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Legende om Højlund: Her er problemet

Steve Cooper står ved sin dommerkritik

– En undskyldning for tabere

Stjernetræner spøger: ‘Arne Slot har én uge’

To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub

‘Zanka’ reagerer: ‘Vi har et problem’

FC København scorer 16 millioner kroner

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Afsløring: FCN forlænger med kometen Hjalte Boe

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Kan blive et hårdt slag for guld-drømmene!

Dansk stjerne stjæler overskrifter: ‘Overjordisk’

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Ydmygelse: Dansk stjerne stjæler opmærksomheden

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fantastiske dage sikrer Danmark kæmpe forspring

Kommer med klart svar: Usmageligt og respektløst

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Afsløring: AB Gladsaxe køber Milan Silva Rasmussen

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Stjerne skadet: ‘Følelserne sidder udenpå tøjet’

Stjernequarterback vinder i NFL-comeback

Mads Emil Madsen overrasket over AGF’s niveau

‘De har problemer med os’

Elche snupper påny point mod et Madrid-hold

Danmark smadrer Japan i VM-premiere

Brøndby-talent har fået særligt råd fra Cooper

FCM taber til AS Roma i Europa League

Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende