Den professionelle fodbold i Danmark lider hårdt under de nuværende tilskuerbegrænsninger på landets stadioner.
Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen havde fredag et møde med sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og kulturminister Joy Mogensen (S) om situationen.
De nuværende coronarestriktioner betyder, at der blot må være 500 personer til kampene i Superligaen og 1. division.
DBU og Divisionsforeningen havde flere idéer med til mødet – blandt andet hurtigtest af fans og mere adskillelse på tribunerne med plexiglas.
– Vi fik ikke en konklusion i dag, men der var enighed om at fortsætte dialogen, og det er vi tilfredse med. Det har vi brug for, siger DBU-formand Jesper Møller.
Den hidtidige kommunikation er foregået med kulturministeriet, så Jesper Møller betragter det som et fremskridt, at dansk fodbold nu er i direkte dialog med sundhedsminister Magnus Heunicke.
– Der er aftalt et forløb den næste uges tid, hvor vi skal prøve at strukturere arbejdet.
– Vi vil fortsat vise ansvarlighed, men vi har udfordringer, der gør, at vi er nødt til at komme tilbage i et eller andet omfang, siger DBU-formanden.
Fodboldklubberne i Superligaen og 1. division risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerrestriktioner, lød det for to uger siden fra DBU og Divisionsforeningen. Udregningen var foretaget af revisionsfirmaet Deloitte.
– Vi er sammen med Divisionsforeningen klar til at investere yderligere ressourcer i at prøve at komme tilbage mod normalen, ellers vil det få konsekvenser, siger Jesper Møller.
En løsning kunne være at lave hurtigtest af fans eller yderligere adskillelse af tilskuere ved hjælp af plexiglas.
– Hvis det tager lang tid det her, kan vi måske kigge på hurtigtest. Jeg har prøvet det i lufthavnen i Aalborg. Efter testen får man resultatet ti minutter senere på en e-mail.
– Måske skal vi vænne os til det, ligesom vi for 15-20 år siden har vænnet os til ekstra security i lufthavnen, siger Jesper Møller.
Spørgsmål: Det lyder dyrt?
– Ja, det er dyrt, men hvad skal vi gøre? Vi er nødt til at gøre noget. DBU og Divisionsforeningen er klar til at investere.
– Vi har sammen med Divisionsforeningen allerede sat plexiglas op og spredt tilskuere ud på tribunerne. Men vi vil gerne i dialog med dem om, om vi kan gøre noget mere, så vi skaber den sikkerhed, der gør at smitten ikke spreder sig, siger Jesper Møller.
Ud over manglende tilskuerindtægter kan fodbolden også få strukturelle problemer, mener han.
– Selv om der åbnes op, så ved vi ikke, om vi kommer tilbage til det normale.
– Vil fansene vende tilbage på stadion, når muligheden opstår igen, eller vil de hellere sidde hjemme på sofaen? Hvordan vil sponsorerne reagere?
– Lige nu er al breddefodbold på seniorplan lukket ned. Vil de komme tilbage eller gøre noget andet, så vores medlemstal styrtdykker? spørger Jesper Møller.
/ritzau/
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
Eriksen ude med hård kritik
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TOPNYHED
Dansk profil undrer sig – har ikke hørt fra Riemer
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
MEDIE
FCK tager stor Amin Chiakha-beslutning
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
MEDIE
Fælder dom over Norwich-danskere
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
INTERVIEW
Direktør slår fast: De to koster mere end 100 mio.
TRANSFERPLANEN
Køb Vallys-klon, før det er for sent!
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
Ståle Solbakken afslører hemmelig samtale
TOPNYHED
Dansker langer ud efter Ruben Amorim
HELT VILDT
Går hårdt til Thomas Frank: “Sig op”
HELT VILDT
Kæmpetransfer? 1,7 mia. for tidl. Superliga-bomber
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
Superliga-profil er eftertragtet – nu reagerer han
Tidl. BIF-spiller afslører langt sygdomsforløb
Arsenal tager førstepladsen tilbage
Liverpool vinder – endelig scorede stjernen
HELT VILDT
Rystet efter kollision med dansker: Chokerende
NYHEDER
Fransk pletskud holder liv i Citys sejrsstime
NYHEDER
Oliver Sørensen blev matchvinder for Parma
AVIS
Rangerer Eriksen over superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland sælger Rocco Ascone
Mikel Arteta: ‘Vi har savnet ham meget’
