Den professionelle fodbold i Danmark lider hårdt under de nuværende tilskuerbegrænsninger på landets stadioner.
Dansk Boldspil-Union (DBU) og Divisionsforeningen havde fredag et møde med sundhedsminister Magnus Heunicke (S) og kulturminister Joy Mogensen (S) om situationen.
De nuværende coronarestriktioner betyder, at der blot må være 500 personer til kampene i Superligaen og 1. division.
DBU og Divisionsforeningen havde flere idéer med til mødet – blandt andet hurtigtest af fans og mere adskillelse på tribunerne med plexiglas.
– Vi fik ikke en konklusion i dag, men der var enighed om at fortsætte dialogen, og det er vi tilfredse med. Det har vi brug for, siger DBU-formand Jesper Møller.
Den hidtidige kommunikation er foregået med kulturministeriet, så Jesper Møller betragter det som et fremskridt, at dansk fodbold nu er i direkte dialog med sundhedsminister Magnus Heunicke.
– Der er aftalt et forløb den næste uges tid, hvor vi skal prøve at strukturere arbejdet.
– Vi vil fortsat vise ansvarlighed, men vi har udfordringer, der gør, at vi er nødt til at komme tilbage i et eller andet omfang, siger DBU-formanden.
Fodboldklubberne i Superligaen og 1. division risikerer at miste 850 millioner kroner under de nuværende tilskuerrestriktioner, lød det for to uger siden fra DBU og Divisionsforeningen. Udregningen var foretaget af revisionsfirmaet Deloitte.
– Vi er sammen med Divisionsforeningen klar til at investere yderligere ressourcer i at prøve at komme tilbage mod normalen, ellers vil det få konsekvenser, siger Jesper Møller.
En løsning kunne være at lave hurtigtest af fans eller yderligere adskillelse af tilskuere ved hjælp af plexiglas.
– Hvis det tager lang tid det her, kan vi måske kigge på hurtigtest. Jeg har prøvet det i lufthavnen i Aalborg. Efter testen får man resultatet ti minutter senere på en e-mail.
– Måske skal vi vænne os til det, ligesom vi for 15-20 år siden har vænnet os til ekstra security i lufthavnen, siger Jesper Møller.
Spørgsmål: Det lyder dyrt?
– Ja, det er dyrt, men hvad skal vi gøre? Vi er nødt til at gøre noget. DBU og Divisionsforeningen er klar til at investere.
– Vi har sammen med Divisionsforeningen allerede sat plexiglas op og spredt tilskuere ud på tribunerne. Men vi vil gerne i dialog med dem om, om vi kan gøre noget mere, så vi skaber den sikkerhed, der gør at smitten ikke spreder sig, siger Jesper Møller.
Ud over manglende tilskuerindtægter kan fodbolden også få strukturelle problemer, mener han.
– Selv om der åbnes op, så ved vi ikke, om vi kommer tilbage til det normale.
– Vil fansene vende tilbage på stadion, når muligheden opstår igen, eller vil de hellere sidde hjemme på sofaen? Hvordan vil sponsorerne reagere?
– Lige nu er al breddefodbold på seniorplan lukket ned. Vil de komme tilbage eller gøre noget andet, så vores medlemstal styrtdykker? spørger Jesper Møller.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forlader Superliga-klub
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
VM-Vækkeuret: Historisk kamp med falmende stjerner
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
TRANSFER
Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind
NYHEDER
Dansk stjerne trænede hos Superliga-klub
NYHEDER
Superliga-boss håber på transfer inden for en uge
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
OPTAKT
Argentina – Kap Verde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Torino og Gent lurer på dansk bomber
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
David Nielsen: ‘Må ikke vise det!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.
OPTAKT
