Mirakelmager mod Brøndby: De skriver hver uge

Jelle Duins indbakke er fortsat rødglødende, efter at han blev den store medaljehelt for AGF i 2023.



VB Parken (Tipsbladet): Der står 3-0 til Brøndby, og de er en mand i undertal.

Alt ser håbløst ud for AGF, der kan se bronzemedaljerne fordufte i horisonten over Ceres Park.

Indtil Jelle Duin blev skiftet ind.

Angriberen kom på banen i det 71. minut og scorede herefter to kasser, samtidig med at Patrick Mortensen lavede en enkelt. Dermed var medaljerne reddet, og Aarhus stod på den anden ende efter en af de vildeste afslutningskampe i Superligaen i årevis. Derfor mærker den hollandske angriber stadig den store kærlighed fra AGFs fans.

– Det er et rigtig godt minde. Jeg modtager stadig mange beskeder fra AGFs fans, det gør jeg faktisk hver uge.

– Da jeg kom tilbage til Danmark nu her, modtog jeg kun positive beskeder, hvor folk ønskede mig tillykke med at være tilbage. Jeg har kun gode minder fra min tid i AGF, og minderne fra den kamp vil jeg aldrig glemme, fortæller angriberen til Tipsbladet.

Kampen står også fortsat tilbage som noget helt særligt for angriberen, der nu er vendt tilbage til Danmark efter nogle sæsoner i Israel.

– Det var en kamp, hvor jeg fremviste, hvad jeg kan som spiller, samtidig med at der var et stort pres på i de omstændigheder, der var. Men hvis man er dårlig i den efterfølgende kamp, kan det virke ligegyldigt, men det var et rigtig fedt højdepunkt i min karriere. Jeg jagter dog at opnå endnu mere af den slags, siger han med et stort smil på læben.

Comebacket til Danmark glæder hollænderen, som også forhandlede med AGF om en længere aftale efter sit lejeophold, her blev der aldrig fundet fælles fodslag, hvilket ikke er noget han fortryder nu.

– Nej, alt sker af en grund, og det var et lidt rodet transfervindue. Jeg er fuldstændig videre nu og vil ikke gå i detaljer med det, der skete dengang. Nu er jeg bare glad for at være tilbage i Danmark.

Nu gælder det så Vejle Boldklub, og mission overlevelse, hvor de blandt andet møder AGF om få runder, hvilket tænder en ild i Jelle Duin.

– Det bliver en fed oplevelse, også fordi jeg har nogle gode venner der, så for mig bliver det en interessant kamp, hvor jeg gerne vil vise mig selv frem. Jeg vil være motiveret, men der er intet had eller lignende. Det bliver bare fedt at spille mod dem, afslutter Jelle Duin.

Kampen mellem AGF og Vejle spilles i sidste runde af grundspillet, hvor aarhusianerne kommer på besøg i Nørreskoven.



Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Her er AGF’s transferplaner

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Medier i svime: Den bedste!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Brøndby bekræfter salg

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Hård kritik af FC København-stjerne

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel