Mirakelmager mod Brøndby: De skriver hver uge

Jelle Duins indbakke er fortsat rødglødende, efter at han blev den store medaljehelt for AGF i 2023.



VB Parken (Tipsbladet): Der står 3-0 til Brøndby, og de er en mand i undertal.

Alt ser håbløst ud for AGF, der kan se bronzemedaljerne fordufte i horisonten over Ceres Park.

Indtil Jelle Duin blev skiftet ind.

Angriberen kom på banen i det 71. minut og scorede herefter to kasser, samtidig med at Patrick Mortensen lavede en enkelt. Dermed var medaljerne reddet, og Aarhus stod på den anden ende efter en af de vildeste afslutningskampe i Superligaen i årevis. Derfor mærker den hollandske angriber stadig den store kærlighed fra AGFs fans.

– Det er et rigtig godt minde. Jeg modtager stadig mange beskeder fra AGFs fans, det gør jeg faktisk hver uge.

– Da jeg kom tilbage til Danmark nu her, modtog jeg kun positive beskeder, hvor folk ønskede mig tillykke med at være tilbage. Jeg har kun gode minder fra min tid i AGF, og minderne fra den kamp vil jeg aldrig glemme, fortæller angriberen til Tipsbladet.

Kampen står også fortsat tilbage som noget helt særligt for angriberen, der nu er vendt tilbage til Danmark efter nogle sæsoner i Israel.

– Det var en kamp, hvor jeg fremviste, hvad jeg kan som spiller, samtidig med at der var et stort pres på i de omstændigheder, der var. Men hvis man er dårlig i den efterfølgende kamp, kan det virke ligegyldigt, men det var et rigtig fedt højdepunkt i min karriere. Jeg jagter dog at opnå endnu mere af den slags, siger han med et stort smil på læben.

Comebacket til Danmark glæder hollænderen, som også forhandlede med AGF om en længere aftale efter sit lejeophold, her blev der aldrig fundet fælles fodslag, hvilket ikke er noget han fortryder nu.

– Nej, alt sker af en grund, og det var et lidt rodet transfervindue. Jeg er fuldstændig videre nu og vil ikke gå i detaljer med det, der skete dengang. Nu er jeg bare glad for at være tilbage i Danmark.

Nu gælder det så Vejle Boldklub, og mission overlevelse, hvor de blandt andet møder AGF om få runder, hvilket tænder en ild i Jelle Duin.

– Det bliver en fed oplevelse, også fordi jeg har nogle gode venner der, så for mig bliver det en interessant kamp, hvor jeg gerne vil vise mig selv frem. Jeg vil være motiveret, men der er intet had eller lignende. Det bliver bare fedt at spille mod dem, afslutter Jelle Duin.

Kampen mellem AGF og Vejle spilles i sidste runde af grundspillet, hvor aarhusianerne kommer på besøg i Nørreskoven.





Chido Obi var ustyrlig




TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Boilesen peger på FC København

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

Salah strålede for Liverpool

OB – FC Midtjylland

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

FC Fredericia – AGF

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

‘Vi er favoritter mod Danmark!’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

For første gang siden 1999!



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

‘Jeg skammer mig’

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Jagter Christian Nørgaard

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

Stort Brøndby-boost

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Skrider fra interview efter Thomas Frank-spørgsmål

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!

Interessen er eksploderet på grund af FC København

FC København – FC Nordsjælland

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen