VB Parken (Tipsbladet): Der står 3-0 til Brøndby, og de er en mand i undertal.
Alt ser håbløst ud for AGF, der kan se bronzemedaljerne fordufte i horisonten over Ceres Park.
Indtil Jelle Duin blev skiftet ind.
Angriberen kom på banen i det 71. minut og scorede herefter to kasser, samtidig med at Patrick Mortensen lavede en enkelt. Dermed var medaljerne reddet, og Aarhus stod på den anden ende efter en af de vildeste afslutningskampe i Superligaen i årevis. Derfor mærker den hollandske angriber stadig den store kærlighed fra AGFs fans.
– Det er et rigtig godt minde. Jeg modtager stadig mange beskeder fra AGFs fans, det gør jeg faktisk hver uge.
– Da jeg kom tilbage til Danmark nu her, modtog jeg kun positive beskeder, hvor folk ønskede mig tillykke med at være tilbage. Jeg har kun gode minder fra min tid i AGF, og minderne fra den kamp vil jeg aldrig glemme, fortæller angriberen til Tipsbladet.
Kampen står også fortsat tilbage som noget helt særligt for angriberen, der nu er vendt tilbage til Danmark efter nogle sæsoner i Israel.
– Det var en kamp, hvor jeg fremviste, hvad jeg kan som spiller, samtidig med at der var et stort pres på i de omstændigheder, der var. Men hvis man er dårlig i den efterfølgende kamp, kan det virke ligegyldigt, men det var et rigtig fedt højdepunkt i min karriere. Jeg jagter dog at opnå endnu mere af den slags, siger han med et stort smil på læben.
Comebacket til Danmark glæder hollænderen, som også forhandlede med AGF om en længere aftale efter sit lejeophold, her blev der aldrig fundet fælles fodslag, hvilket ikke er noget han fortryder nu.
– Nej, alt sker af en grund, og det var et lidt rodet transfervindue. Jeg er fuldstændig videre nu og vil ikke gå i detaljer med det, der skete dengang. Nu er jeg bare glad for at være tilbage i Danmark.
Nu gælder det så Vejle Boldklub, og mission overlevelse, hvor de blandt andet møder AGF om få runder, hvilket tænder en ild i Jelle Duin.
– Det bliver en fed oplevelse, også fordi jeg har nogle gode venner der, så for mig bliver det en interessant kamp, hvor jeg gerne vil vise mig selv frem. Jeg vil være motiveret, men der er intet had eller lignende. Det bliver bare fedt at spille mod dem, afslutter Jelle Duin.
Kampen mellem AGF og Vejle spilles i sidste runde af grundspillet, hvor aarhusianerne kommer på besøg i Nørreskoven.
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
Snart kan det give rødt kort
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
Brian Riemer peger på tre årsager
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
Bo Svensson skriver Superliga-historie
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
TOPNYHED
Bo Svensson svært utilfreds
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER