VB Parken (Tipsbladet): Der står 3-0 til Brøndby, og de er en mand i undertal.
Alt ser håbløst ud for AGF, der kan se bronzemedaljerne fordufte i horisonten over Ceres Park.
Indtil Jelle Duin blev skiftet ind.
Angriberen kom på banen i det 71. minut og scorede herefter to kasser, samtidig med at Patrick Mortensen lavede en enkelt. Dermed var medaljerne reddet, og Aarhus stod på den anden ende efter en af de vildeste afslutningskampe i Superligaen i årevis. Derfor mærker den hollandske angriber stadig den store kærlighed fra AGFs fans.
– Det er et rigtig godt minde. Jeg modtager stadig mange beskeder fra AGFs fans, det gør jeg faktisk hver uge.
– Da jeg kom tilbage til Danmark nu her, modtog jeg kun positive beskeder, hvor folk ønskede mig tillykke med at være tilbage. Jeg har kun gode minder fra min tid i AGF, og minderne fra den kamp vil jeg aldrig glemme, fortæller angriberen til Tipsbladet.
Kampen står også fortsat tilbage som noget helt særligt for angriberen, der nu er vendt tilbage til Danmark efter nogle sæsoner i Israel.
– Det var en kamp, hvor jeg fremviste, hvad jeg kan som spiller, samtidig med at der var et stort pres på i de omstændigheder, der var. Men hvis man er dårlig i den efterfølgende kamp, kan det virke ligegyldigt, men det var et rigtig fedt højdepunkt i min karriere. Jeg jagter dog at opnå endnu mere af den slags, siger han med et stort smil på læben.
Comebacket til Danmark glæder hollænderen, som også forhandlede med AGF om en længere aftale efter sit lejeophold, her blev der aldrig fundet fælles fodslag, hvilket ikke er noget han fortryder nu.
– Nej, alt sker af en grund, og det var et lidt rodet transfervindue. Jeg er fuldstændig videre nu og vil ikke gå i detaljer med det, der skete dengang. Nu er jeg bare glad for at være tilbage i Danmark.
Nu gælder det så Vejle Boldklub, og mission overlevelse, hvor de blandt andet møder AGF om få runder, hvilket tænder en ild i Jelle Duin.
– Det bliver en fed oplevelse, også fordi jeg har nogle gode venner der, så for mig bliver det en interessant kamp, hvor jeg gerne vil vise mig selv frem. Jeg vil være motiveret, men der er intet had eller lignende. Det bliver bare fedt at spille mod dem, afslutter Jelle Duin.
Kampen mellem AGF og Vejle spilles i sidste runde af grundspillet, hvor aarhusianerne kommer på besøg i Nørreskoven.
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Nådesløs Schmeichel slagter Sverige
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
MEDIE
Enighed – dansk stortransfer tæt på
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
NYHEDER
Jens Stage-skifte i fare
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
TOPNYHED
Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’
OPTAKT
Belgien – Iran
TRANSFER
Tvivler på Morten Hjulmand-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
I dialog med Steve Cooper
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
NYHEDER
Spanien udstiller famlende saudiarabere
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
OPTAKT