Mirakelmager mod Brøndby: De skriver hver uge

Jelle Duins indbakke er fortsat rødglødende, efter at han blev den store medaljehelt for AGF i 2023.



VB Parken (Tipsbladet): Der står 3-0 til Brøndby, og de er en mand i undertal.

Alt ser håbløst ud for AGF, der kan se bronzemedaljerne fordufte i horisonten over Ceres Park.

Indtil Jelle Duin blev skiftet ind.

Angriberen kom på banen i det 71. minut og scorede herefter to kasser, samtidig med at Patrick Mortensen lavede en enkelt. Dermed var medaljerne reddet, og Aarhus stod på den anden ende efter en af de vildeste afslutningskampe i Superligaen i årevis. Derfor mærker den hollandske angriber stadig den store kærlighed fra AGFs fans.

– Det er et rigtig godt minde. Jeg modtager stadig mange beskeder fra AGFs fans, det gør jeg faktisk hver uge.

– Da jeg kom tilbage til Danmark nu her, modtog jeg kun positive beskeder, hvor folk ønskede mig tillykke med at være tilbage. Jeg har kun gode minder fra min tid i AGF, og minderne fra den kamp vil jeg aldrig glemme, fortæller angriberen til Tipsbladet.

Kampen står også fortsat tilbage som noget helt særligt for angriberen, der nu er vendt tilbage til Danmark efter nogle sæsoner i Israel.

– Det var en kamp, hvor jeg fremviste, hvad jeg kan som spiller, samtidig med at der var et stort pres på i de omstændigheder, der var. Men hvis man er dårlig i den efterfølgende kamp, kan det virke ligegyldigt, men det var et rigtig fedt højdepunkt i min karriere. Jeg jagter dog at opnå endnu mere af den slags, siger han med et stort smil på læben.

Comebacket til Danmark glæder hollænderen, som også forhandlede med AGF om en længere aftale efter sit lejeophold, her blev der aldrig fundet fælles fodslag, hvilket ikke er noget han fortryder nu.

– Nej, alt sker af en grund, og det var et lidt rodet transfervindue. Jeg er fuldstændig videre nu og vil ikke gå i detaljer med det, der skete dengang. Nu er jeg bare glad for at være tilbage i Danmark.

Nu gælder det så Vejle Boldklub, og mission overlevelse, hvor de blandt andet møder AGF om få runder, hvilket tænder en ild i Jelle Duin.

– Det bliver en fed oplevelse, også fordi jeg har nogle gode venner der, så for mig bliver det en interessant kamp, hvor jeg gerne vil vise mig selv frem. Jeg vil være motiveret, men der er intet had eller lignende. Det bliver bare fedt at spille mod dem, afslutter Jelle Duin.

Kampen mellem AGF og Vejle spilles i sidste runde af grundspillet, hvor aarhusianerne kommer på besøg i Nørreskoven.







TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Boilesen peger på FC København

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Stor interesse: Superliga-profil åben for transfer

Kæmpe drama: Rødt, straffe og nederlag til FCK

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

Dolberg åbner op: Man mærker magien overalt

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Jagter Christian Nørgaard

Det ligner et kæmpe Superliga-gennembrud!



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Tidl. FCM-keeper skal spille i 4. division

Stjernemålmand hylder Peter Schmeichel

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Stort Brøndby-boost

Scoring nummer 500! Kane bankede Werder Bremen

Overraskede alle – stjerne i gigantisk lønnedgang 

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

Kun underskrift mangler – han afløser Thomas Frank

Cooper har snakket med Thomas Frank og Hermansen 

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Præsenterer Thomas Franks afløser

FCK-FCN: Han er altid involveret i mål!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Afslører nye detaljer om stjernes Superliga-skifte

Interessen er eksploderet på grund af FC København

FC København-boss reagerer på tilråb

Tog Brøndby-spiller med på råd om transfer

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!

Jeg er overrasket over, at han er den eneste

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

Kontroversielt? AGF-stjerne var rasende!

Uafgjort i italiensk derby

Glimrende Yussuf Poulsen-nyhed

Madagasker på tavlen i Superliga-brag

Ny Superliga-spiller i venteposition i London

‘Peter Christiansen har vores fulde tillid’

FC København – FC Nordsjælland

Landsholdsbobler ude resten af sæsonen

Neestrup må undvære profil igen

Afsløring: Italiensk klub lurer på Riza Durmisi

Vild hæder: Gidsel skriver historie

TipsQuizzen: Hvor meget ved du om Superligaen?

– Enten FCK eller også stopper han?

Danmark indleder med et brag mod Norge