Der bliver intet Champions League-gruppespil for FC Midtjylland i denne sæson. Det står klart, efter holdet tirsdag tabte med 1-3 til Benfica.
Første kamp i Champions League-kvalifikationen i Portugal var endt med en 4-1-sejr til Benfica, så før returopgøret havde FCM brug for et mirakel for at gå videre.
FCM kæmpede efter bedste evne, men opgørets samlede udfald var aldrig spændende, da gæsterne ganske enkelt var en klasse over midtjyderne.
Nederlaget betyder, at FCM nu kan se frem til et efterår i gruppespillet i Europa League, mens Benfica er to kampe fra deltagelse i Champions League.
I kampen, som blev spillet i Randers grundet ridestævne på FCM's normale hjemmebane MCH Arena, startede FCM ganske fint og fik i aftensolen indledningsvist spillet sig til flere halve chancer.
Benfica virkede dog fra første fløjt som et hold, der bevidst holdt tempoet nede og havde et ekstra gear, hvis der skulle blive brug for det.
Det fik FCM at føle halvvejs i første halvleg, hvor Enzo Fernandez ud af ingenting nemt kunne sende bolden i nettet til 1-0 tæt under mål.
FCM startede anden halvleg fint, men igen viste Benfica klassen, da Henrique Araujo efter et hjørnespark ti minutter efter pausen kunne heade bolden i mål til 2-0.
Efter godt en times spil fik FCM-kantspilleren Pione Sisto reduceret til 1-2, da han bankede en returbold i nettet.
Trods scoringen var Benfica fortsat i kontrol, og kort før tid scorede indskiftede Diogo Goncalves et regulært drømmemål, da han fra distancen sendte bolden op i modsatte målhjørne.
FCM havde bolden i nettet i tillægstiden, men VAR annullerede scoringen for offside.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Andreas Cornelius skadet
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
OPTAKT
Brøndby IF – AGF
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
Iran kommer med krav før VM
TOPNYHED
De er tilbage i Superligaen
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Hjulmand og co. taber stort skridt
City holder liv i mesterskabsdrømmen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT