Missede guldet med BIF: Det hårdeste i karrieren

I 2018 rakte Brøndby IF ud efter guldet i Superligaen, men to sene mål på CASA Arena ændrede på billedet.



Med to spillerunder igen af 2017/2018-sæsonen lignede Brøndby IF et mandskab, der skulle vinde guld i Superligaen.

I næstsidste spillerunde var de på besøg hos AC Horsens, hvor det længe lignede en stensikker 2-0-sejr til gæsterne fra Brøndby. Men to sene mål af Kjartan Finnbogason, sendte chokbølger gennem Brøndby og Horsens daværende cheftræner Bo Henriksen i eufori ned langs sidelinjen.

Det er et minde, som fortsat vækker grufulde følelser i den tidligere Brøndby-profil Johan Larsson. Det fortæller han i et interview til Fotbollskanalens podcast Lundh:

– Jeg gyser næsten, når jeg taler om det. Jeg kan ikke sætte fingeren på, hvad det er, men det er noget som nager mig, at vi ikke formåede at vinde det år, siger den svenske højre back og fortsætter:

– Det var utænkeligt og det burde ikke være muligt at tabe det (guldet, red.). Vi førte 2-0 og havde ikke tabt en kamp i flere måneder og alligevel formåede vi at tabe den, og det afgjorde ligaen, siger han, og kalder samtidig dagen for den hårdeste i sin karriere.

I samme spillerunde havde FC Midtjylland forinden Brøndbys møde med Horsens vundet 2-0 over FC København. I sidste spillerunde fik Brøndby uafgjort mod AaB, mens FCM vandt over AC Horsens.

Dermed sikrede FC Midtjylland sig guldet foran Brøndby IF. Holdet fra den københavnske Vestegn har siden vasket pletten fra 2018 væk, da de i sidste sæson vandt guld.

Johan Larsson skiftede Brøndby ud med Elfsborg i 2020. Han nåede 182 kampe for Brøndby ifølge Transfermarkt.





Her er FC Københavns vej i Europa




LIVE

LIVE: Tørlagt for øl

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpe røgslør af Brøndby



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Bayern München lurer på choktransfer

AGF kan ende med millionregning, men…

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandlinger i gang – dansker kan score kongeløn

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg

Lyon forhandler med dansk profil

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Harry Maguire i chok

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Fortryder FC Barcelona-transfer