Missede guldet med BIF: Det hårdeste i karrieren

I 2018 rakte Brøndby IF ud efter guldet i Superligaen, men to sene mål på CASA Arena ændrede på billedet.



Med to spillerunder igen af 2017/2018-sæsonen lignede Brøndby IF et mandskab, der skulle vinde guld i Superligaen.

I næstsidste spillerunde var de på besøg hos AC Horsens, hvor det længe lignede en stensikker 2-0-sejr til gæsterne fra Brøndby. Men to sene mål af Kjartan Finnbogason, sendte chokbølger gennem Brøndby og Horsens daværende cheftræner Bo Henriksen i eufori ned langs sidelinjen.

Det er et minde, som fortsat vækker grufulde følelser i den tidligere Brøndby-profil Johan Larsson. Det fortæller han i et interview til Fotbollskanalens podcast Lundh:

– Jeg gyser næsten, når jeg taler om det. Jeg kan ikke sætte fingeren på, hvad det er, men det er noget som nager mig, at vi ikke formåede at vinde det år, siger den svenske højre back og fortsætter:

– Det var utænkeligt og det burde ikke være muligt at tabe det (guldet, red.). Vi førte 2-0 og havde ikke tabt en kamp i flere måneder og alligevel formåede vi at tabe den, og det afgjorde ligaen, siger han, og kalder samtidig dagen for den hårdeste i sin karriere.

I samme spillerunde havde FC Midtjylland forinden Brøndbys møde med Horsens vundet 2-0 over FC København. I sidste spillerunde fik Brøndby uafgjort mod AaB, mens FCM vandt over AC Horsens.

Dermed sikrede FC Midtjylland sig guldet foran Brøndby IF. Holdet fra den københavnske Vestegn har siden vasket pletten fra 2018 væk, da de i sidste sæson vandt guld.

Johan Larsson skiftede Brøndby ud med Elfsborg i 2020. Han nåede 182 kampe for Brøndby ifølge Transfermarkt.





LIVE

Superliga-LIVE: FCN-træner spændt på stortalent

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Osula får stor rolle i Newcastle



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afsløring: Hillerød afviser bud på Saman Jalaei

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf

På vej til FCK: Her er han ligaens konge

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Her kan du se de danske hold i Europa



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

FC København – Lyngby BK

AGF – Brøndby IF

Viborg FF – OB

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Sønderjyske – FC Midtjylland



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-stjerne klar til Europa-brag

Spår FCK-fiasko

AC Horsens – FC Nordsjælland

Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel