Missede guldet med BIF: Det hårdeste i karrieren

I 2018 rakte Brøndby IF ud efter guldet i Superligaen, men to sene mål på CASA Arena ændrede på billedet.



Med to spillerunder igen af 2017/2018-sæsonen lignede Brøndby IF et mandskab, der skulle vinde guld i Superligaen.

I næstsidste spillerunde var de på besøg hos AC Horsens, hvor det længe lignede en stensikker 2-0-sejr til gæsterne fra Brøndby. Men to sene mål af Kjartan Finnbogason, sendte chokbølger gennem Brøndby og Horsens daværende cheftræner Bo Henriksen i eufori ned langs sidelinjen.

Det er et minde, som fortsat vækker grufulde følelser i den tidligere Brøndby-profil Johan Larsson. Det fortæller han i et interview til Fotbollskanalens podcast Lundh:

– Jeg gyser næsten, når jeg taler om det. Jeg kan ikke sætte fingeren på, hvad det er, men det er noget som nager mig, at vi ikke formåede at vinde det år, siger den svenske højre back og fortsætter:

– Det var utænkeligt og det burde ikke være muligt at tabe det (guldet, red.). Vi førte 2-0 og havde ikke tabt en kamp i flere måneder og alligevel formåede vi at tabe den, og det afgjorde ligaen, siger han, og kalder samtidig dagen for den hårdeste i sin karriere.

I samme spillerunde havde FC Midtjylland forinden Brøndbys møde med Horsens vundet 2-0 over FC København. I sidste spillerunde fik Brøndby uafgjort mod AaB, mens FCM vandt over AC Horsens.

Dermed sikrede FC Midtjylland sig guldet foran Brøndby IF. Holdet fra den københavnske Vestegn har siden vasket pletten fra 2018 væk, da de i sidste sæson vandt guld.

Johan Larsson skiftede Brøndby ud med Elfsborg i 2020. Han nåede 182 kampe for Brøndby ifølge Transfermarkt.







LIVE

LIVE: Barcelona deler godt nyt om AC

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Thomas Frank scorer sommerjob

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Stort medie hylder AGF-profil

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Født i Danmark og på vej til VM

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage