Real Madrid og Inter var sikret avancement inden opgøret på Bernabeu i sidste spillerunde af Champions Leagues gruppespil. Men kampen om førstepladsen og dermed mødet med en gruppetoer i ottendedelsfinalen skulle afgøres.
Den faldt ud til det spanske hjemmeholds fordel. Real Madrid vandt 2-0 efter to forrygende langskudsmål.
Det var ellers gæsterne, som var bedst spillende og farligst fra kampens start, men afslutningerne manglede lige det sidste for italienerne.
Mangler var der omvendt ikke i den afslutning, som Toni Kroos sendte afsted med venstreskøjten efter 17 minutter.
Lidt uden for feltet klappede han bolden ind i det lange hjørne til 1-0.
Det var ikke ret fortjent bedømt på det første kvarter, men det gav hjemmeholdet optimale betingelser for at praktisere de kontrastød, man er så farlig på.
Kort før pausen måtte stolpen hjælpe Inter, da Rodrygo var tæt på at gøre det til 2-0, men det blev ved et enkelt mål før pausen.
Inter skulle vinde kampen for at overtage førstepladsen fra Real Madrid. Den mission blev markant sværere efter 64 minutter, da Nicolò Barella fik et tåbeligt rødt kort.
Efter en hård skuldertackling fra Eder Militao slog Barella den brasilianske stopper og blev vist vejen til omklædningsrummet.
Afgørelsen faldt godt ti minutter før tid. Marco Asensio var netop kommet ind, og fra kanten af feltet tordnede han et projektil helt op i modsatte målhjørne til 2-0.
I gruppens anden kamp, hvor kun æren var på spil, spillede Shakhtar Donetsk og Sheriff Tiraspol 1-1.
Gruppe C var helt afgjort allerede inden sidste spillerunde. Suveræne Ajax var sikker på at vinde gruppen foran Sporting CP.
Borussia Dortmund var allerede placeret på tredjepladsen og klar til 16.-delsfinalerne i Europa League, mens Besiktas blot skulle forsøge at få et point på falderebet inden slutningen på sæsonens europæiske deltagelse.
Det mislykkedes dog i den grad for tyrkerne, som tabte 0-5 mod Dortmund. Ajax gik igennem gruppespillet med maksimumpoint. Sporting blev slået 4-2 i sidste kamp.
Der trækkes lod til ottendedelsfinalerne på mandag. Først skal de fire sidste grupper dog spilles færdige onsdag.
/ritzau/
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
Slut: FC København vinder intenst derby
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
MEDIE
– PC’s “Wolfsburg-stil” har fejlet spektakulært
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
Pogba er lettet
TOPNYHED
Ekspert undrer sig over dommervalg til derby
Her kan du se FC København mod Brøndby IF
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER
FC København er uden fem spillere mod Brøndby IF
Streaminggigant vælger FCK mod Brøndby
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
MEDIE
Arne Slot i kæmpe krise: ‘Horror show på Anfield’
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
Her er FC Københavns startopstilling mod Brøndby
Cooper overrasker – bænker to profiler til derby
INTERVIEW
Neestrup: ‘Jeg har presset på for en afklaring’
MEDIE
Derfor har Lerager takket nej til FC København
Biereth og Dolberg bryder måltørke
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
NYHEDER
– Korthuset er væltet
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Dolberg på tavlen: Jeg føler mig meget ansvarlig
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
INTERVIEW
Brøndby-spiller afviser
NYHEDER
Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
INTERVIEW
Brøndby-stjerne slår fast: Dem vil jeg spille for
INTERVIEW
Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
TRANSFER
Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK
NYHEDER
Brøndby-truppen er udtaget: Mangler kun én spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Lillebror kan drille i Madrid-derby
INTERVIEW
Frank afviste flere
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
Newcastle spænder ben for Manchester City
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
