To missiler sikrer Real Madrid gruppesejren

Toni Kroos og Marco Asensio hamrede to langskud ind mod Inter, som blev reduceret til ti mand undervejs.



Real Madrid og Inter var sikret avancement inden opgøret på Bernabeu i sidste spillerunde af Champions Leagues gruppespil. Men kampen om førstepladsen og dermed mødet med en gruppetoer i ottendedelsfinalen skulle afgøres.

Den faldt ud til det spanske hjemmeholds fordel. Real Madrid vandt 2-0 efter to forrygende langskudsmål.

Det var ellers gæsterne, som var bedst spillende og farligst fra kampens start, men afslutningerne manglede lige det sidste for italienerne.

Mangler var der omvendt ikke i den afslutning, som Toni Kroos sendte afsted med venstreskøjten efter 17 minutter.

Lidt uden for feltet klappede han bolden ind i det lange hjørne til 1-0.

Det var ikke ret fortjent bedømt på det første kvarter, men det gav hjemmeholdet optimale betingelser for at praktisere de kontrastød, man er så farlig på.

Kort før pausen måtte stolpen hjælpe Inter, da Rodrygo var tæt på at gøre det til 2-0, men det blev ved et enkelt mål før pausen.

Inter skulle vinde kampen for at overtage førstepladsen fra Real Madrid. Den mission blev markant sværere efter 64 minutter, da Nicolò Barella fik et tåbeligt rødt kort.

Efter en hård skuldertackling fra Eder Militao slog Barella den brasilianske stopper og blev vist vejen til omklædningsrummet.

Afgørelsen faldt godt ti minutter før tid. Marco Asensio var netop kommet ind, og fra kanten af feltet tordnede han et projektil helt op i modsatte målhjørne til 2-0.

I gruppens anden kamp, hvor kun æren var på spil, spillede Shakhtar Donetsk og Sheriff Tiraspol 1-1.

Gruppe C var helt afgjort allerede inden sidste spillerunde. Suveræne Ajax var sikker på at vinde gruppen foran Sporting CP.

Borussia Dortmund var allerede placeret på tredjepladsen og klar til 16.-delsfinalerne i Europa League, mens Besiktas blot skulle forsøge at få et point på falderebet inden slutningen på sæsonens europæiske deltagelse.

Det mislykkedes dog i den grad for tyrkerne, som tabte 0-5 mod Dortmund. Ajax gik igennem gruppespillet med maksimumpoint. Sporting blev slået 4-2 i sidste kamp.

Der trækkes lod til ottendedelsfinalerne på mandag. Først skal de fire sidste grupper dog spilles færdige onsdag.

/ritzau/





Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’




LIVE

TransferLIVE: Stort Man City-salg på vej

Her kan du se FC København mod Napoli

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Norwich har budt på stor dansk profil

Brøndby vil holde på stjerne



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Kommer til AGF efter monstersæson

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har IKKE budt

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

FCK-emne smidt af holdet efter interview

Afgørende detalje i stor FCK-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Neestrup roser: Godt gået – glad på hans vegne

Storklub forhandler om Oscar Højlund

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Han skal væk fra FC Midtjylland 

Mulig FC København-signing er søn af superstjerne

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Afsløring: Mathias Sauer på plads i stort skifte

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

FC København byder på kantspiller

Afsløring: AGF tæt på salg af Leopold Wahlstedt

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Voldsom lønnedgang i Brøndby

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Højlund roser FC Københavns fans

Nartey sender flot hilsen til Brøndby-fans

Afsløring: Anderlecht sælger Mads Kikkenborg

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Stærk FCK-trup – han må ikke spille

Afsløring: Forhandlingerne om Amin Chiakha i gang

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

– Det er forfærdeligt

Brøndby opjusterer efter kæmpe salg

Frank synes færdig: Er det hans afløser?

Tyskere blitzer Nordlondon

‘Det er ret let at se’

Farzams fanzone: Det jagter OB i transfervinduet

Manchester City køber landsholdsspiller

Vanvittigt: FCM kan måske sælge for halv milliard

Stor Brøndby-nedtur: Filip Bundgaard slemt skadet

AGF henter 25-årige Mads Hedenstad Christiansen

Brøndby forhandler om stor transfer

Dansker i ‘sensationel choktransfer’