Real Madrid og Inter var sikret avancement inden opgøret på Bernabeu i sidste spillerunde af Champions Leagues gruppespil. Men kampen om førstepladsen og dermed mødet med en gruppetoer i ottendedelsfinalen skulle afgøres.
Den faldt ud til det spanske hjemmeholds fordel. Real Madrid vandt 2-0 efter to forrygende langskudsmål.
Det var ellers gæsterne, som var bedst spillende og farligst fra kampens start, men afslutningerne manglede lige det sidste for italienerne.
Mangler var der omvendt ikke i den afslutning, som Toni Kroos sendte afsted med venstreskøjten efter 17 minutter.
Lidt uden for feltet klappede han bolden ind i det lange hjørne til 1-0.
Det var ikke ret fortjent bedømt på det første kvarter, men det gav hjemmeholdet optimale betingelser for at praktisere de kontrastød, man er så farlig på.
Kort før pausen måtte stolpen hjælpe Inter, da Rodrygo var tæt på at gøre det til 2-0, men det blev ved et enkelt mål før pausen.
Inter skulle vinde kampen for at overtage førstepladsen fra Real Madrid. Den mission blev markant sværere efter 64 minutter, da Nicolò Barella fik et tåbeligt rødt kort.
Efter en hård skuldertackling fra Eder Militao slog Barella den brasilianske stopper og blev vist vejen til omklædningsrummet.
Afgørelsen faldt godt ti minutter før tid. Marco Asensio var netop kommet ind, og fra kanten af feltet tordnede han et projektil helt op i modsatte målhjørne til 2-0.
I gruppens anden kamp, hvor kun æren var på spil, spillede Shakhtar Donetsk og Sheriff Tiraspol 1-1.
Gruppe C var helt afgjort allerede inden sidste spillerunde. Suveræne Ajax var sikker på at vinde gruppen foran Sporting CP.
Borussia Dortmund var allerede placeret på tredjepladsen og klar til 16.-delsfinalerne i Europa League, mens Besiktas blot skulle forsøge at få et point på falderebet inden slutningen på sæsonens europæiske deltagelse.
Det mislykkedes dog i den grad for tyrkerne, som tabte 0-5 mod Dortmund. Ajax gik igennem gruppespillet med maksimumpoint. Sporting blev slået 4-2 i sidste kamp.
Der trækkes lod til ottendedelsfinalerne på mandag. Først skal de fire sidste grupper dog spilles færdige onsdag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
INTERVIEW
– Det var en af de værste dage
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
NYHEDER
