Imponeret superstjerne: Danmark er top-3 i Europa

Danmarks kollektiv og sammenhold er unikt, mener Luka Modric og Kroatiens landstræner før afgørende NL-kamp.



Den kroatiske fodboldstjerne Luka Modric forventer en svær Nations League-kamp mod Danmark torsdag aften i Zagreb.

Ifølge Real Madrid-playmakeren tilhører det danske hold den absolutte elite i europæisk fodbold. Det siger han onsdag eftermiddag på et pressemøde i Zagreb.

– Danmark har været et af de to-tre bedste hold i Europa i de seneste år, så der venter os en stor udfordring.

– Danmark har et fremragende hold. Der er selvfølgelig mange dygtige spillere som Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, men jeg vil helst ikke gå i for mange detaljer med enkeltspillere. Danmarks største styrke er kollektivet og sammenholdet, siger Luka Modric.

Landstræner Zlatko Dalic har tidligere kaldt Danmark for det måske bedste hold i Europa i øjeblikket, og det står han ved.

– Jeg sagde det, fordi Danmark over de seneste år har haft de bedste resultater. Danmark taber meget sjældent, og de fører også vores gruppe nu, så derfor må de være gruppens bedste hold.

– Danmarks største styrke er kollektivet, selv om der også er en stjerne som Christian Eriksen. Danmark har udviklet sig godt som hold de seneste år, siger Dalic.

Han bemærker dog, at Danmark er ramt af en række afbud i frontkæden.

– Jeg ved, at Danmark har været lidt udfordret med skader til Andreas Cornelius og Jonas Wind op til kampen, men Danmark har stadig et stærkt hold, siger den kroatiske landstræner.

Kroatien kan overtage førstepladsen i gruppen inden sidste spillerunde, hvis det lykkes at vinde over Danmark, og det vil kroaterne bruge som motivation. Omvendt kan Danmark tage gruppesejren med en sejr i Zagreb.

– Vi vil jagte vores mulighed for at komme i Final 4 i Nations League, for det vil være en rigtig stor ting for kroatisk fodbold at kunne kvalificere sig til. Derfor bliver der også bagt godt op til kampen, siger anfører Luka Modric.

Da holdene mødtes i København i juni, vandt Kroatien 1-0 i Parken. Kroaterne fik overtaget i den kamp, da blandt andre midtbaneesserne Luka Modric og Mateo Kovacic blev skiftet ind fra starten af anden halvleg.

Modric håber, at Kroatien torsdag aften kan gentage det spil, som holdet viste i anden halvleg i Parken.

– Anden halvleg i København viste, hvordan vi skal spille mod Danmark, og vi skal gentage den indsats.

– Vi skal spille en stærk kamp for at kunne slå Danmark igen, men vi har lært meget af den anden halvleg i Parken, siger Luka Modric.

Den kroatiske anfører kan glæde sig over, at Zlatko Dalic under pressemødet lovede ham en startplads i torsdagens kamp.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Arsenal skal til Danmark

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Viborg FF – Brøndby IF

Vejle Boldklub – Silkeborg IF



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC København – OB

‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Vil have dansk stjerne til Brøndby

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Offentliggøres i dag

Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’