Imponeret superstjerne: Danmark er top-3 i Europa

Danmarks kollektiv og sammenhold er unikt, mener Luka Modric og Kroatiens landstræner før afgørende NL-kamp.



Den kroatiske fodboldstjerne Luka Modric forventer en svær Nations League-kamp mod Danmark torsdag aften i Zagreb.

Ifølge Real Madrid-playmakeren tilhører det danske hold den absolutte elite i europæisk fodbold. Det siger han onsdag eftermiddag på et pressemøde i Zagreb.

– Danmark har været et af de to-tre bedste hold i Europa i de seneste år, så der venter os en stor udfordring.

– Danmark har et fremragende hold. Der er selvfølgelig mange dygtige spillere som Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, men jeg vil helst ikke gå i for mange detaljer med enkeltspillere. Danmarks største styrke er kollektivet og sammenholdet, siger Luka Modric.

Landstræner Zlatko Dalic har tidligere kaldt Danmark for det måske bedste hold i Europa i øjeblikket, og det står han ved.

– Jeg sagde det, fordi Danmark over de seneste år har haft de bedste resultater. Danmark taber meget sjældent, og de fører også vores gruppe nu, så derfor må de være gruppens bedste hold.

– Danmarks største styrke er kollektivet, selv om der også er en stjerne som Christian Eriksen. Danmark har udviklet sig godt som hold de seneste år, siger Dalic.

Han bemærker dog, at Danmark er ramt af en række afbud i frontkæden.

– Jeg ved, at Danmark har været lidt udfordret med skader til Andreas Cornelius og Jonas Wind op til kampen, men Danmark har stadig et stærkt hold, siger den kroatiske landstræner.

Kroatien kan overtage førstepladsen i gruppen inden sidste spillerunde, hvis det lykkes at vinde over Danmark, og det vil kroaterne bruge som motivation. Omvendt kan Danmark tage gruppesejren med en sejr i Zagreb.

– Vi vil jagte vores mulighed for at komme i Final 4 i Nations League, for det vil være en rigtig stor ting for kroatisk fodbold at kunne kvalificere sig til. Derfor bliver der også bagt godt op til kampen, siger anfører Luka Modric.

Da holdene mødtes i København i juni, vandt Kroatien 1-0 i Parken. Kroaterne fik overtaget i den kamp, da blandt andre midtbaneesserne Luka Modric og Mateo Kovacic blev skiftet ind fra starten af anden halvleg.

Modric håber, at Kroatien torsdag aften kan gentage det spil, som holdet viste i anden halvleg i Parken.

– Anden halvleg i København viste, hvordan vi skal spille mod Danmark, og vi skal gentage den indsats.

– Vi skal spille en stærk kamp for at kunne slå Danmark igen, men vi har lært meget af den anden halvleg i Parken, siger Luka Modric.

Den kroatiske anfører kan glæde sig over, at Zlatko Dalic under pressemødet lovede ham en startplads i torsdagens kamp.

/ritzau/





Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Liverpool-spiller i chokskifte?

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

De vil købe FC Midtjylland-profil

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Jagtet af FCK – nu skifter han

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chefscout i HB Køge skifter klub

På vej til storklub

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Philadelphia Union forhandler om dansker

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Storklub lurer på Mohamed Salah

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Spøger i kæmpeklub

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Lurer på dyr dansk stjerne

Stopper alle forhandlinger

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF