Imponeret superstjerne: Danmark er top-3 i Europa

Danmarks kollektiv og sammenhold er unikt, mener Luka Modric og Kroatiens landstræner før afgørende NL-kamp.



Den kroatiske fodboldstjerne Luka Modric forventer en svær Nations League-kamp mod Danmark torsdag aften i Zagreb.

Ifølge Real Madrid-playmakeren tilhører det danske hold den absolutte elite i europæisk fodbold. Det siger han onsdag eftermiddag på et pressemøde i Zagreb.

– Danmark har været et af de to-tre bedste hold i Europa i de seneste år, så der venter os en stor udfordring.

– Danmark har et fremragende hold. Der er selvfølgelig mange dygtige spillere som Christian Eriksen og Pierre-Emile Højbjerg, men jeg vil helst ikke gå i for mange detaljer med enkeltspillere. Danmarks største styrke er kollektivet og sammenholdet, siger Luka Modric.

Landstræner Zlatko Dalic har tidligere kaldt Danmark for det måske bedste hold i Europa i øjeblikket, og det står han ved.

– Jeg sagde det, fordi Danmark over de seneste år har haft de bedste resultater. Danmark taber meget sjældent, og de fører også vores gruppe nu, så derfor må de være gruppens bedste hold.

– Danmarks største styrke er kollektivet, selv om der også er en stjerne som Christian Eriksen. Danmark har udviklet sig godt som hold de seneste år, siger Dalic.

Han bemærker dog, at Danmark er ramt af en række afbud i frontkæden.

– Jeg ved, at Danmark har været lidt udfordret med skader til Andreas Cornelius og Jonas Wind op til kampen, men Danmark har stadig et stærkt hold, siger den kroatiske landstræner.

Kroatien kan overtage førstepladsen i gruppen inden sidste spillerunde, hvis det lykkes at vinde over Danmark, og det vil kroaterne bruge som motivation. Omvendt kan Danmark tage gruppesejren med en sejr i Zagreb.

– Vi vil jagte vores mulighed for at komme i Final 4 i Nations League, for det vil være en rigtig stor ting for kroatisk fodbold at kunne kvalificere sig til. Derfor bliver der også bagt godt op til kampen, siger anfører Luka Modric.

Da holdene mødtes i København i juni, vandt Kroatien 1-0 i Parken. Kroaterne fik overtaget i den kamp, da blandt andre midtbaneesserne Luka Modric og Mateo Kovacic blev skiftet ind fra starten af anden halvleg.

Modric håber, at Kroatien torsdag aften kan gentage det spil, som holdet viste i anden halvleg i Parken.

– Anden halvleg i København viste, hvordan vi skal spille mod Danmark, og vi skal gentage den indsats.

– Vi skal spille en stærk kamp for at kunne slå Danmark igen, men vi har lært meget af den anden halvleg i Parken, siger Luka Modric.

Den kroatiske anfører kan glæde sig over, at Zlatko Dalic under pressemødet lovede ham en startplads i torsdagens kamp.

/ritzau/



Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Lothar Matthaüs storroser dansker

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Køber sig ind i dansk klub

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Brøndbys store karantænemareridt

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Vi tror på et godt resultat

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Thomas Frank afviser at tale om det

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Tænker ikke på Danmarks landshold

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

– Det er fuldkommen meningsløst

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer