Listen, som Liverpools hjemmeside kalder “100 Players Who Shook The Kop” er dannet på baggrund af Liverpool-supporternes stemmer på hjemmesiden.
Her har Liverpool-fans verden over kunnet indsende deres egen personlige top 10 over de Liverpool-spillere, som har gjort det største indtryk og haft størst indflydelse gennem Liverpools historie. Ikke nødvendigvis fordi de var de bedste spillere, men fordi de på den ene eller anden måde efterlod sig et uudsletteligt indtryk.
Og selvom danskeren i søgelyset i Beatles-byen for tiden nok må siges at være Daniel Agger, så har Liverpools fans langtfra glemt Jan Mølby, som altså er stemt ind på en flot, flot 16. plads.
“The Greatest Dane” kaldes Jan Mølby, hvis karriere i klubben oprulles med store roser og superlativer som “den bedste afleverings-spiller nogensinde på Liverpools midtbane”, “en fantastisk dødboldsekspert”, og en karismatisk figur udenfor banen, som straks blev populær blandt fansene for hurtigt at tilegne sig den specielle lokale dialekt.
Så betyder det mindre, at Jan Mølby også sad i fængsel for uforsvarlig kørsel og havde problemer med disciplinen udenfor banen, hvilket førte til vægtproblemer.
Kolding-drengen Mølby spillede i Liverpool fra 1984 til 1996 og nåede 291 kampe i rødt. Han scorede hele 62 mål, hvoraf de 42 af dem var på straffespark, og det er klubrekord i Liverpool.
Ikke så underligt derfor, at Liverpools hjemmeside ganske enkelt og afrundende betegner ham som “den bedste danske eksport-vare siden Carlsberg.”
LIVE
LIVE: Endnu en City-stjerne forlader klubben
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
MEDIE
Offentliggøres i dag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
NYHEDER
Roser FCK’er: De kunne ikke kontrollere ham
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag