Mølby hyldet af Liverpool

Jan Mølby er blevet stemt ind som nummer 16 på en liste over de 100 mest populære Liverpool-spillere nogensinde.



Listen, som Liverpools hjemmeside kalder “100 Players Who Shook The Kop” er dannet på baggrund af Liverpool-supporternes stemmer på hjemmesiden.

Her har Liverpool-fans verden over kunnet indsende deres egen personlige top 10 over de Liverpool-spillere, som har gjort det største indtryk og haft størst indflydelse gennem Liverpools historie. Ikke nødvendigvis fordi de var de bedste spillere, men fordi de på den ene eller anden måde efterlod sig et uudsletteligt indtryk.

Og selvom danskeren i søgelyset i Beatles-byen for tiden nok må siges at være Daniel Agger, så har Liverpools fans langtfra glemt Jan Mølby, som altså er stemt ind på en flot, flot 16. plads.

“The Greatest Dane” kaldes Jan Mølby, hvis karriere i klubben oprulles med store roser og superlativer som “den bedste afleverings-spiller nogensinde på Liverpools midtbane”, “en fantastisk dødboldsekspert”, og en karismatisk figur udenfor banen, som straks blev populær blandt fansene for hurtigt at tilegne sig den specielle lokale dialekt.

Så betyder det mindre, at Jan Mølby også sad i fængsel for uforsvarlig kørsel og havde problemer med disciplinen udenfor banen, hvilket førte til vægtproblemer.

Kolding-drengen Mølby spillede i Liverpool fra 1984 til 1996 og nåede 291 kampe i rødt. Han scorede hele 62 mål, hvoraf de 42 af dem var på straffespark, og det er klubrekord i Liverpool.

Ikke så underligt derfor, at Liverpools hjemmeside ganske enkelt og afrundende betegner ham som “den bedste danske eksport-vare siden Carlsberg.”







LIVE

LIVE: Man. Utd.-stjerne misser VM

Zanka færdig – FCK jagter ny stopper

Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt

Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!

FCM-boss ekstremt stolt: Verdens bedste eksempel

Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

To storklubber bejler til Morten Hjulmand



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’

De overvejer Christian Eriksen

OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen

Markus Solbakken har fået konstateret sklerose



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Er han virkelig fremtidens mand, FC København?



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Raser: Det er latterligt!

FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Højlund-statistik bekymrer i Napoli