Mølby hyldet af Liverpool

Jan Mølby er blevet stemt ind som nummer 16 på en liste over de 100 mest populære Liverpool-spillere nogensinde.



Listen, som Liverpools hjemmeside kalder “100 Players Who Shook The Kop” er dannet på baggrund af Liverpool-supporternes stemmer på hjemmesiden.

Her har Liverpool-fans verden over kunnet indsende deres egen personlige top 10 over de Liverpool-spillere, som har gjort det største indtryk og haft størst indflydelse gennem Liverpools historie. Ikke nødvendigvis fordi de var de bedste spillere, men fordi de på den ene eller anden måde efterlod sig et uudsletteligt indtryk.

Og selvom danskeren i søgelyset i Beatles-byen for tiden nok må siges at være Daniel Agger, så har Liverpools fans langtfra glemt Jan Mølby, som altså er stemt ind på en flot, flot 16. plads.

“The Greatest Dane” kaldes Jan Mølby, hvis karriere i klubben oprulles med store roser og superlativer som “den bedste afleverings-spiller nogensinde på Liverpools midtbane”, “en fantastisk dødboldsekspert”, og en karismatisk figur udenfor banen, som straks blev populær blandt fansene for hurtigt at tilegne sig den specielle lokale dialekt.

Så betyder det mindre, at Jan Mølby også sad i fængsel for uforsvarlig kørsel og havde problemer med disciplinen udenfor banen, hvilket førte til vægtproblemer.

Kolding-drengen Mølby spillede i Liverpool fra 1984 til 1996 og nåede 291 kampe i rødt. Han scorede hele 62 mål, hvoraf de 42 af dem var på straffespark, og det er klubrekord i Liverpool.

Ikke så underligt derfor, at Liverpools hjemmeside ganske enkelt og afrundende betegner ham som “den bedste danske eksport-vare siden Carlsberg.”







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

OB jagter tidligere Superliga-profil

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?

FCK henter svensk talent

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Bud på 1,12 milliard afvist

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Klar melding fra Thomas Gravesen

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte