Mohamed Elyounoussi hylder Randers-stjerne

Efterårets Profil Mohamed Elyounoussi hylder landsmanden Simen Bolkan Nordli, der var hans nærmeste konkurrent i afstemningen.



Da Tipsbladet indsamlede stemmer fra de 12 Superliga-trænere til Efterårets Profil, stod det hurtigt klart, at titlen ville ende i favnen hos en nordmand. 

Simen Bolkan Nordli fra Randers FC og FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi lagde hurtigt afstand til alle andre, og det var tæt løb mellem de to offensivspillere.

I sidste ende trak Mohamed Elyounoussi det længste strå med 42 point mod Simen Bolkan Nordlis 38, og derfor er det FCK-profilen, Tipsbladet kan overrække diplomet med Efterårets Profil.

Mohamed Elyounoussi fremhæver imidlertid sin landsmand.

– Jeg synes, Randers har været rigtig gode, og det gælder naturligvis især ham. Det ser man jo også på antallet af mål og assister, han har lavet. Han har også en god frisparksfod. Han skal bare fortsætte, og så vil han helt sikkert blive lagt mærke til, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer med et smil:

– To nordmænd i toppen er da meget fint. Det er dejligt at være norsk i Danmark.

Han lægger ikke skjul på, at Simen Bolkan Nordli bestemt også havde været en fortjent vinder af Efterårets Profil.

– Han er en meget vigtig spiller for Randers, og han kunne godt have fortjent at vinde den her pris. Det er helt sikkert, lyder det fra Elyounoussi, der også har bidt mærke i sin landsmand fra Randers FC:

– Jeg kender ham ikke personligt, men jeg har selvfølgelig lagt mærke til ham, for han har været rigtig god mod os.

Mathias Kvistgaarden og Tonni Adamsen endte som henholdsvis nummer tre og fire i afstemningen om Efterårets Profil – et godt stykke efter den norske duo. 





Færdig i Brøndby – bliver U20-landstræner




LIVE

LIVE: Millioner på vej til FC Midtjylland?

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

FCM jagter ham – så vild har Boteli været



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Fem bud på Brøndbys nye træner

Superliga-oprykker varsler flere transfers



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Canut: ‘Det er noget, jeg aldrig vil glemme’

Afsløring: AaB skriver med endnu et stortalent

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Forhandler med storklub

‘Det er det vildeste, jeg nogensinde har oplevet’

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Her er FC Københavns vej i Europa

Det giver håb for fremtiden

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning

Skuffende! Og ham der har været en katastrofe



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’

Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis

Stor klub bekræfter interesse for dansker

De er tilbage i Premier League

FC København kan få Jens Stage-millioner