Mohamed Elyounoussi hylder Randers-stjerne

Efterårets Profil Mohamed Elyounoussi hylder landsmanden Simen Bolkan Nordli, der var hans nærmeste konkurrent i afstemningen.



Da Tipsbladet indsamlede stemmer fra de 12 Superliga-trænere til Efterårets Profil, stod det hurtigt klart, at titlen ville ende i favnen hos en nordmand. 

Simen Bolkan Nordli fra Randers FC og FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi lagde hurtigt afstand til alle andre, og det var tæt løb mellem de to offensivspillere.

I sidste ende trak Mohamed Elyounoussi det længste strå med 42 point mod Simen Bolkan Nordlis 38, og derfor er det FCK-profilen, Tipsbladet kan overrække diplomet med Efterårets Profil.

Mohamed Elyounoussi fremhæver imidlertid sin landsmand.

– Jeg synes, Randers har været rigtig gode, og det gælder naturligvis især ham. Det ser man jo også på antallet af mål og assister, han har lavet. Han har også en god frisparksfod. Han skal bare fortsætte, og så vil han helt sikkert blive lagt mærke til, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer med et smil:

– To nordmænd i toppen er da meget fint. Det er dejligt at være norsk i Danmark.

Han lægger ikke skjul på, at Simen Bolkan Nordli bestemt også havde været en fortjent vinder af Efterårets Profil.

– Han er en meget vigtig spiller for Randers, og han kunne godt have fortjent at vinde den her pris. Det er helt sikkert, lyder det fra Elyounoussi, der også har bidt mærke i sin landsmand fra Randers FC:

– Jeg kender ham ikke personligt, men jeg har selvfølgelig lagt mærke til ham, for han har været rigtig god mod os.

Mathias Kvistgaarden og Tonni Adamsen endte som henholdsvis nummer tre og fire i afstemningen om Efterårets Profil – et godt stykke efter den norske duo. 





Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer




LIVE

TransferLIVE: Et kæmpe skridt tættere på FCK?

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Eriksen spottet – nu er der nyt

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Lyngby BK – AGF



LIVE

Superliga-LIVE: Dickoh hylder Brøndby for transfer

Klar besked om AGF

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FC Midtjylland – AC Horsens

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Infantino dropper udskældt FIFA-plan

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

Blev jagtet af Brøndby – tager til Bundesligaen

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha

Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Ordet “bestikkelse” blev brugt

Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby

‘En trøstepræmie af en turnering’

Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AaB spiller sig på førstepladsen

Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi