Mohamed Elyounoussi hylder Randers-stjerne

Efterårets Profil Mohamed Elyounoussi hylder landsmanden Simen Bolkan Nordli, der var hans nærmeste konkurrent i afstemningen.



Da Tipsbladet indsamlede stemmer fra de 12 Superliga-trænere til Efterårets Profil, stod det hurtigt klart, at titlen ville ende i favnen hos en nordmand. 

Simen Bolkan Nordli fra Randers FC og FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi lagde hurtigt afstand til alle andre, og det var tæt løb mellem de to offensivspillere.

I sidste ende trak Mohamed Elyounoussi det længste strå med 42 point mod Simen Bolkan Nordlis 38, og derfor er det FCK-profilen, Tipsbladet kan overrække diplomet med Efterårets Profil.

Mohamed Elyounoussi fremhæver imidlertid sin landsmand.

– Jeg synes, Randers har været rigtig gode, og det gælder naturligvis især ham. Det ser man jo også på antallet af mål og assister, han har lavet. Han har også en god frisparksfod. Han skal bare fortsætte, og så vil han helt sikkert blive lagt mærke til, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer med et smil:

– To nordmænd i toppen er da meget fint. Det er dejligt at være norsk i Danmark.

Han lægger ikke skjul på, at Simen Bolkan Nordli bestemt også havde været en fortjent vinder af Efterårets Profil.

– Han er en meget vigtig spiller for Randers, og han kunne godt have fortjent at vinde den her pris. Det er helt sikkert, lyder det fra Elyounoussi, der også har bidt mærke i sin landsmand fra Randers FC:

– Jeg kender ham ikke personligt, men jeg har selvfølgelig lagt mærke til ham, for han har været rigtig god mod os.

Mathias Kvistgaarden og Tonni Adamsen endte som henholdsvis nummer tre og fire i afstemningen om Efterårets Profil – et godt stykke efter den norske duo. 





Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!




LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen



Kæmpekøb retur til FC København?

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Et regulært mareridt for Steve Cooper!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Smider Salah-bombe

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Det var vanvittigt brutalt

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Ekstrem spiller kan skifte til FC København



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

Amir Richardson scorer kassen i FC København