Mohamed Elyounoussi hylder Randers-stjerne

Efterårets Profil Mohamed Elyounoussi hylder landsmanden Simen Bolkan Nordli, der var hans nærmeste konkurrent i afstemningen.



Da Tipsbladet indsamlede stemmer fra de 12 Superliga-trænere til Efterårets Profil, stod det hurtigt klart, at titlen ville ende i favnen hos en nordmand. 

Simen Bolkan Nordli fra Randers FC og FC København-stjernen Mohamed Elyounoussi lagde hurtigt afstand til alle andre, og det var tæt løb mellem de to offensivspillere.

I sidste ende trak Mohamed Elyounoussi det længste strå med 42 point mod Simen Bolkan Nordlis 38, og derfor er det FCK-profilen, Tipsbladet kan overrække diplomet med Efterårets Profil.

Mohamed Elyounoussi fremhæver imidlertid sin landsmand.

– Jeg synes, Randers har været rigtig gode, og det gælder naturligvis især ham. Det ser man jo også på antallet af mål og assister, han har lavet. Han har også en god frisparksfod. Han skal bare fortsætte, og så vil han helt sikkert blive lagt mærke til, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer med et smil:

– To nordmænd i toppen er da meget fint. Det er dejligt at være norsk i Danmark.

Han lægger ikke skjul på, at Simen Bolkan Nordli bestemt også havde været en fortjent vinder af Efterårets Profil.

– Han er en meget vigtig spiller for Randers, og han kunne godt have fortjent at vinde den her pris. Det er helt sikkert, lyder det fra Elyounoussi, der også har bidt mærke i sin landsmand fra Randers FC:

– Jeg kender ham ikke personligt, men jeg har selvfølgelig lagt mærke til ham, for han har været rigtig god mod os.

Mathias Kvistgaarden og Tonni Adamsen endte som henholdsvis nummer tre og fire i afstemningen om Efterårets Profil – et godt stykke efter den norske duo. 







Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Braithwaite del af stor transferplan

Smider Salah-bombe

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

PSG – Bayern München

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Afvist – Brøndby undrer sig

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Bo Svensson svært utilfreds

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Overbevisende: To chok i Parken

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

LIVE: Jesper Sørensen og co. til Las Vegas?

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’