Mohamed Zidan åbner på ny for Danmark

Mohamed Zidan bliver transferfri denne sommer og er i gang med at finde en ny klub. Kommer det rigtigt tilbud, er han klar til en retur til Superligaen.



32-årige Mohamed Zidan er snart fri af kontrakten med Bani Yas i De Forenede Arabiske Emirater, og han skal derfor finde sig en ny klub denne sommer. Egypteren er i gang med at afsøge markedet for at finde en ny klub, og det meste har interesse – også en retur til Superligaen. Her brød han igennem i starten af 00’erne for først AB og siden FC Midtjylland. Her fandt han sig en kone, som han senere også fik en søn med.

– Danmark er interessant nu, hvis den rigtige mulighed opstår, for jeg vil gerne slutte karrieren i det land, hvor min søn har hjemme, og hvor jeg har min familie. Jeg føler ikke, jeg havde tid nok til at nyde mine succes’er i Danmark, for pludselig blev jeg solgt til tysk fodbold og fik en stor karriere der. Jeg vil tilbage til Danmark, men det kan godt være, det først skal være, når jeg har spillet et år eller to i udlandet. Det er stadig for tidligt at sige, siger Mohamed Zidan til tipsbladet.dk.

I vinter blev Mohamed Zidan sat i forbindelse med FC Midtjylland og AGF, mens han selv pegede på, at han kunne være et godt match med Brøndby. Sportsdirektør Per Rud afviste dengang, at Brøndby er interesserede.

AGF er under ingen omstændigheder længere et tema efter nedrykningen til 1. division og fyringen af Zidans gode ven fra AB-tiden Brian Steen Nielsen. Det efterlader FC Midtjylland som den mest oplagte klub for Zidan, hvis de da kan finde pengene til ham.

– Jeg snakkede med Claus (sportsdirektør Claus Steinlein red.) omkring januar, men jeg kunne ikke komme væk fra Bani Yas på det tidspunkt på grund af min kontrakt. Jeg var nødt til at blive, så det kunne ikke blive til noget. Jeg har ikke snakket med Claus siden, for de har haft travlt med Superligaen og de mange kampe. Men jeg elsker FC Midtjylland, og hvis de vil snakke med mig, vil jeg være interesseret i at lytte. Og viser det sig at være en god mulighed, vil jeg gøre det, siger Zidan.

Men inden Zidan beslutter, hvor hans fodboldfremtid ligger, vil han først undersøge markedet i Europa og Mellemøsten, for han drømmer om at have mange muligheder, så han kan træffe den beslutning, der er bedst for hans fodboldfremtid.

– Min agent er begyndt at snakke med klubber i Tyskland og andre steder i udlandet, og jeg har også snakket med klubber i Egypten, Qatar og hernede i Emiraterne. Men jeg vil først tage en beslutning, når jeg har nogle flere valgmuligheder, for det er vigtigt, at jeg tager mig god tid til at træffe den rigtige beslutning. Omvendt vil jeg gerne have det afklaret, så jeg kan begynde at forberede mig til den nye sæson.

Mohamed Zidan spillede 98 Superliga-kampe og scorede 42 mål for AB og FC Midtjylland. Han har desuden spillet for Werder Bremen, Mainz, Hamburger SV og Borussia Dortmund.





LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Storkamp af Patrick Dorgu

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Conte stopper i Napoli



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Topboss sviner Barça til

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Sammenligner Brøndby med Manchester United



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hoff Thorup og Norwich var uenige om Marcondes

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Fem bud på Brøndbys nye træner

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’

I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3