Mohamed Zidan åbner på ny for Danmark

Mohamed Zidan bliver transferfri denne sommer og er i gang med at finde en ny klub. Kommer det rigtigt tilbud, er han klar til en retur til Superligaen.



32-årige Mohamed Zidan er snart fri af kontrakten med Bani Yas i De Forenede Arabiske Emirater, og han skal derfor finde sig en ny klub denne sommer. Egypteren er i gang med at afsøge markedet for at finde en ny klub, og det meste har interesse – også en retur til Superligaen. Her brød han igennem i starten af 00’erne for først AB og siden FC Midtjylland. Her fandt han sig en kone, som han senere også fik en søn med.

– Danmark er interessant nu, hvis den rigtige mulighed opstår, for jeg vil gerne slutte karrieren i det land, hvor min søn har hjemme, og hvor jeg har min familie. Jeg føler ikke, jeg havde tid nok til at nyde mine succes’er i Danmark, for pludselig blev jeg solgt til tysk fodbold og fik en stor karriere der. Jeg vil tilbage til Danmark, men det kan godt være, det først skal være, når jeg har spillet et år eller to i udlandet. Det er stadig for tidligt at sige, siger Mohamed Zidan til tipsbladet.dk.

I vinter blev Mohamed Zidan sat i forbindelse med FC Midtjylland og AGF, mens han selv pegede på, at han kunne være et godt match med Brøndby. Sportsdirektør Per Rud afviste dengang, at Brøndby er interesserede.

AGF er under ingen omstændigheder længere et tema efter nedrykningen til 1. division og fyringen af Zidans gode ven fra AB-tiden Brian Steen Nielsen. Det efterlader FC Midtjylland som den mest oplagte klub for Zidan, hvis de da kan finde pengene til ham.

– Jeg snakkede med Claus (sportsdirektør Claus Steinlein red.) omkring januar, men jeg kunne ikke komme væk fra Bani Yas på det tidspunkt på grund af min kontrakt. Jeg var nødt til at blive, så det kunne ikke blive til noget. Jeg har ikke snakket med Claus siden, for de har haft travlt med Superligaen og de mange kampe. Men jeg elsker FC Midtjylland, og hvis de vil snakke med mig, vil jeg være interesseret i at lytte. Og viser det sig at være en god mulighed, vil jeg gøre det, siger Zidan.

Men inden Zidan beslutter, hvor hans fodboldfremtid ligger, vil han først undersøge markedet i Europa og Mellemøsten, for han drømmer om at have mange muligheder, så han kan træffe den beslutning, der er bedst for hans fodboldfremtid.

– Min agent er begyndt at snakke med klubber i Tyskland og andre steder i udlandet, og jeg har også snakket med klubber i Egypten, Qatar og hernede i Emiraterne. Men jeg vil først tage en beslutning, når jeg har nogle flere valgmuligheder, for det er vigtigt, at jeg tager mig god tid til at træffe den rigtige beslutning. Omvendt vil jeg gerne have det afklaret, så jeg kan begynde at forberede mig til den nye sæson.

Mohamed Zidan spillede 98 Superliga-kampe og scorede 42 mål for AB og FC Midtjylland. Han har desuden spillet for Werder Bremen, Mainz, Hamburger SV og Borussia Dortmund.







LIVE

TransferLIVE: Ny Brøndby-spiller? Her er hans løn

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Brøndby-profil skadet



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

I chok over Tottenham

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

– Kunne godt ende i noget værre ballade

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

Storklub lurer på Jonas Wind



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

Arbejder på angriber-exit

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Manchester United overvejer denne stjernetræner

– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Legender med dyster melding



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Danskerklub meldes interesseret

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

– Jeg var meget, meget tæt på anden klub

Michael Carrick storhylder

‘Det kommer aldrig til at ske’

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det

Bretonere bøllebanker normannere

‘Afgørende dage’