32-årige Mohamed Zidan er snart fri af kontrakten med Bani Yas i De Forenede Arabiske Emirater, og han skal derfor finde sig en ny klub denne sommer. Egypteren er i gang med at afsøge markedet for at finde en ny klub, og det meste har interesse – også en retur til Superligaen. Her brød han igennem i starten af 00’erne for først AB og siden FC Midtjylland. Her fandt han sig en kone, som han senere også fik en søn med.
– Danmark er interessant nu, hvis den rigtige mulighed opstår, for jeg vil gerne slutte karrieren i det land, hvor min søn har hjemme, og hvor jeg har min familie. Jeg føler ikke, jeg havde tid nok til at nyde mine succes’er i Danmark, for pludselig blev jeg solgt til tysk fodbold og fik en stor karriere der. Jeg vil tilbage til Danmark, men det kan godt være, det først skal være, når jeg har spillet et år eller to i udlandet. Det er stadig for tidligt at sige, siger Mohamed Zidan til tipsbladet.dk.
I vinter blev Mohamed Zidan sat i forbindelse med FC Midtjylland og AGF, mens han selv pegede på, at han kunne være et godt match med Brøndby. Sportsdirektør Per Rud afviste dengang, at Brøndby er interesserede.
AGF er under ingen omstændigheder længere et tema efter nedrykningen til 1. division og fyringen af Zidans gode ven fra AB-tiden Brian Steen Nielsen. Det efterlader FC Midtjylland som den mest oplagte klub for Zidan, hvis de da kan finde pengene til ham.
– Jeg snakkede med Claus (sportsdirektør Claus Steinlein red.) omkring januar, men jeg kunne ikke komme væk fra Bani Yas på det tidspunkt på grund af min kontrakt. Jeg var nødt til at blive, så det kunne ikke blive til noget. Jeg har ikke snakket med Claus siden, for de har haft travlt med Superligaen og de mange kampe. Men jeg elsker FC Midtjylland, og hvis de vil snakke med mig, vil jeg være interesseret i at lytte. Og viser det sig at være en god mulighed, vil jeg gøre det, siger Zidan.
Men inden Zidan beslutter, hvor hans fodboldfremtid ligger, vil han først undersøge markedet i Europa og Mellemøsten, for han drømmer om at have mange muligheder, så han kan træffe den beslutning, der er bedst for hans fodboldfremtid.
– Min agent er begyndt at snakke med klubber i Tyskland og andre steder i udlandet, og jeg har også snakket med klubber i Egypten, Qatar og hernede i Emiraterne. Men jeg vil først tage en beslutning, når jeg har nogle flere valgmuligheder, for det er vigtigt, at jeg tager mig god tid til at træffe den rigtige beslutning. Omvendt vil jeg gerne have det afklaret, så jeg kan begynde at forberede mig til den nye sæson.
Mohamed Zidan spillede 98 Superliga-kampe og scorede 42 mål for AB og FC Midtjylland. Han har desuden spillet for Werder Bremen, Mainz, Hamburger SV og Borussia Dortmund.
LIVE
TransferLIVE: Nyt fra Brøndby IF
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
MEDIE
Farvel, Brøndby – Stijn Spierings tæt på ny klub
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
TOPNYHED
Mere aktivitet på vej i FC København
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TRANSFER
Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
MEDIE
Chokskifte?
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Kovending: Transferbombe på vej i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
AVIS
Kæmpe hype: Chido Obi en del af ‘dream team’
LIGE NU
Ny Superliga-stjerne: Derfor skifter jeg til FCK
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
– Alt andet ville være latterligt af “CV”
MEDIE
Forsvarsprofil meldes enig med Brøndby
MEDIE
Denne klub melder sig på banen – vil have Divkovic
TOPNYHED
Kontramelding om transfer
TRANSFER
Krævede denne rekordløn – afviste Emmanuel Dennis
TRANSFER
Brøndby-emne vil væk – har klart transferønske
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
HELT VILDT
Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes
TOPNYHED
Inden FCK-kamp: De vil blive slagtet skånselsløst
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
TRANSFER
Stor profil skifter til FC København
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TOPNYHED
Dyr dansk bomber til Everton?
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
TOPNYHED
Emmanuel Dennis: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Minde gør ondt på Gidsel: ‘Det var modbydeligt’
HELT VILDT
Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner
Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADETS DOM
Hvad skete der lige!? Gidsel var pivringe her!
NYHEDER
FC Midtjylland dummer sig i Norge
LIVE: Chokstraffe – så er der scoret igen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Amin Chiakha på plads i Rosenborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Vildt scoop? Dansk klub vil have Superliga-hjælp
NYHEDER
Emmanuel Dennis kan misse Superliga-starten
Her kan du se SK Brann mod FC Midtjylland
NYHEDER
FCM uden syv mand mod Brann
