32-årige Mohamed Zidan er snart fri af kontrakten med Bani Yas i De Forenede Arabiske Emirater, og han skal derfor finde sig en ny klub denne sommer. Egypteren er i gang med at afsøge markedet for at finde en ny klub, og det meste har interesse – også en retur til Superligaen. Her brød han igennem i starten af 00’erne for først AB og siden FC Midtjylland. Her fandt han sig en kone, som han senere også fik en søn med.
– Danmark er interessant nu, hvis den rigtige mulighed opstår, for jeg vil gerne slutte karrieren i det land, hvor min søn har hjemme, og hvor jeg har min familie. Jeg føler ikke, jeg havde tid nok til at nyde mine succes’er i Danmark, for pludselig blev jeg solgt til tysk fodbold og fik en stor karriere der. Jeg vil tilbage til Danmark, men det kan godt være, det først skal være, når jeg har spillet et år eller to i udlandet. Det er stadig for tidligt at sige, siger Mohamed Zidan til tipsbladet.dk.
I vinter blev Mohamed Zidan sat i forbindelse med FC Midtjylland og AGF, mens han selv pegede på, at han kunne være et godt match med Brøndby. Sportsdirektør Per Rud afviste dengang, at Brøndby er interesserede.
AGF er under ingen omstændigheder længere et tema efter nedrykningen til 1. division og fyringen af Zidans gode ven fra AB-tiden Brian Steen Nielsen. Det efterlader FC Midtjylland som den mest oplagte klub for Zidan, hvis de da kan finde pengene til ham.
– Jeg snakkede med Claus (sportsdirektør Claus Steinlein red.) omkring januar, men jeg kunne ikke komme væk fra Bani Yas på det tidspunkt på grund af min kontrakt. Jeg var nødt til at blive, så det kunne ikke blive til noget. Jeg har ikke snakket med Claus siden, for de har haft travlt med Superligaen og de mange kampe. Men jeg elsker FC Midtjylland, og hvis de vil snakke med mig, vil jeg være interesseret i at lytte. Og viser det sig at være en god mulighed, vil jeg gøre det, siger Zidan.
Men inden Zidan beslutter, hvor hans fodboldfremtid ligger, vil han først undersøge markedet i Europa og Mellemøsten, for han drømmer om at have mange muligheder, så han kan træffe den beslutning, der er bedst for hans fodboldfremtid.
– Min agent er begyndt at snakke med klubber i Tyskland og andre steder i udlandet, og jeg har også snakket med klubber i Egypten, Qatar og hernede i Emiraterne. Men jeg vil først tage en beslutning, når jeg har nogle flere valgmuligheder, for det er vigtigt, at jeg tager mig god tid til at træffe den rigtige beslutning. Omvendt vil jeg gerne have det afklaret, så jeg kan begynde at forberede mig til den nye sæson.
Mohamed Zidan spillede 98 Superliga-kampe og scorede 42 mål for AB og FC Midtjylland. Han har desuden spillet for Werder Bremen, Mainz, Hamburger SV og Borussia Dortmund.
TOPNYHED Stjerne er født – på landsholdet med ham
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 19. runde
NYHEDER
Dansk målsluger skifter til topklub
NYHEDER
Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’
NYHEDER
Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag
TOPNYHED Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
MEDIE
Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp
Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!
MEDIE
Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’
NYHEDER
Viaplay-boss langer ud efter AGF
TOPNYHED Dansk agentfirma opkøbt af gigant
NYHEDER
Stor danskerduel – Froholdt er skuffet
MEDIE
‘Ronaldo vinder kampen’
NYHEDER
Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?
INTERVIEW
Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’
NYHEDER
Desperat Frank – favorit til trænerfyring
TIPSBLADET SPECIAL Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen
Ser I med, AGF? Drømmedebut!
EKSKLUSIVT
– Alt for meget kaos i Horsens
Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur
Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner
NYHEDER
Viaplay hæver priserne
FANKLUBBEN
AGF-transfers: Det overrasker mig en smule
Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!
TIPSBLADETS DOM
Waow! Han bliver et stort Superliga-salg
NYHEDER
Katastrofe for Jack Grealish
TIPSBLADETS DOM
Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen
NYHEDER
Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’
Mathias Zanka deler nyt om fremtiden
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
TIPSBLADETS DOM
Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?
INTERVIEW
Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’
FANKLUBBEN
Han kan blive en topspiller for Brøndby
INTERVIEW
‘Hvad fanden kan man gøre?’
INTERVIEW
Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om
INTERVIEW
Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’
NYHEDER
Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej
AGF mangler flere profiler mod OB
NYHEDER
Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’
Populære Chelsea – køb billetter her!
HELT VILDT
På vild liste med Lionel Messi
DAGENS SPILFORSLAG
Como kan vinde i Napoli
Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!
Manchester United kan afslutte viral gimmick
NYHEDER
‘Det er vigtigt for landsholdet’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen
TOPNYHED
Legender overrasker på Ceres Park Vejlby
INTERVIEW
Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’
DAGENS SPILFORSLAG
Rådvild i Rom
INTERVIEW
