Danmarks naboer ude af Europa League

Hverken de svenske eller norske mestre gik videre i Europa League. Molde og Häcken røg ud fra samme gruppe.



Mens det danske mesterhold FC København kan begynde forberedelserne til Champions Leagues ottendedelsfinaler efter en andenplads i gruppespillet, har efterårssæsonen været mere skuffende for mestrene i Norge og Sverige.

Med et nederlag på 1-5 ude mod Bayer Leverkusen glippede muligheden for at gå videre i Europa League torsdag aften for Molde.

Nordmændene slutter som nummer tre i gruppen og får dermed en trøstpræmie i form af en billet til Conference Leagues knockoutfase.

Værre er det gået for BK Häcken, der i sidste spillerunde led et nederlag på 1-2 til Qarabag fra Aserbajdsjan og ryger ud uden at skaffe et eneste point i samme gruppe.

Anders Hagelskjær og Mikkel Rygaard var forgæves på banen for henholdsvis Molde og Häcken torsdag aften.

De to hold var med som mestre i 2022, men ingen af dem formåede i år at genvinde mesterskabet i deres ligaer, som følger kalenderåret.

Leverkusen vandt gruppen med maksimumpoint og kvalificerede sig dermed direkte til Europa Leagues ottendedelsfinaler.

Qarabag skal gennem en playoffrunde for at nå så langt, men kan glæde sig over, at holdet for første gang er videre fra gruppespillet i turneringen.

Liverpool havde allerede sikret sig førstepladsen i sin gruppe og stillede derfor med et væld af reserver i udekampen mod Royal Union SG.

Uden det tunge skyts på banen tabte englænderne 1-2 til det belgiske mandskab, som trods sejren må nøjes med en tredjeplads i gruppen.

Samtidig vandt Toulouse, der har danskerne Mikkel Desler og Rasmus Nicolaisen i truppen, 2-1 over Lask og går videre som toer.

/ritzau/





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Arsenal vinder Premier League

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Napoli-chok på vej



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Lyon forhandler med dansk profil

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Snart sker det

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

AGF jagter hollandsk talent

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Thomas Delaney teaser

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Neymar er tilbage

Neestrup jagtes af storklub

Jess Thorup indlagt



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Nu vender han tilbage