Danmarks naboer ude af Europa League

Hverken de svenske eller norske mestre gik videre i Europa League. Molde og Häcken røg ud fra samme gruppe.



Mens det danske mesterhold FC København kan begynde forberedelserne til Champions Leagues ottendedelsfinaler efter en andenplads i gruppespillet, har efterårssæsonen været mere skuffende for mestrene i Norge og Sverige.

Med et nederlag på 1-5 ude mod Bayer Leverkusen glippede muligheden for at gå videre i Europa League torsdag aften for Molde.

Nordmændene slutter som nummer tre i gruppen og får dermed en trøstpræmie i form af en billet til Conference Leagues knockoutfase.

Værre er det gået for BK Häcken, der i sidste spillerunde led et nederlag på 1-2 til Qarabag fra Aserbajdsjan og ryger ud uden at skaffe et eneste point i samme gruppe.

Anders Hagelskjær og Mikkel Rygaard var forgæves på banen for henholdsvis Molde og Häcken torsdag aften.

De to hold var med som mestre i 2022, men ingen af dem formåede i år at genvinde mesterskabet i deres ligaer, som følger kalenderåret.

Leverkusen vandt gruppen med maksimumpoint og kvalificerede sig dermed direkte til Europa Leagues ottendedelsfinaler.

Qarabag skal gennem en playoffrunde for at nå så langt, men kan glæde sig over, at holdet for første gang er videre fra gruppespillet i turneringen.

Liverpool havde allerede sikret sig førstepladsen i sin gruppe og stillede derfor med et væld af reserver i udekampen mod Royal Union SG.

Uden det tunge skyts på banen tabte englænderne 1-2 til det belgiske mandskab, som trods sejren må nøjes med en tredjeplads i gruppen.

Samtidig vandt Toulouse, der har danskerne Mikkel Desler og Rasmus Nicolaisen i truppen, 2-1 over Lask og går videre som toer.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

‘Det er pinligt for dansk fodbold’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Smider Salah-bombe

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Det var vanvittigt brutalt

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stort flop i England – hent Elias Jelert