Mens det danske mesterhold FC København kan begynde forberedelserne til Champions Leagues ottendedelsfinaler efter en andenplads i gruppespillet, har efterårssæsonen været mere skuffende for mestrene i Norge og Sverige.
Med et nederlag på 1-5 ude mod Bayer Leverkusen glippede muligheden for at gå videre i Europa League torsdag aften for Molde.
Nordmændene slutter som nummer tre i gruppen og får dermed en trøstpræmie i form af en billet til Conference Leagues knockoutfase.
Værre er det gået for BK Häcken, der i sidste spillerunde led et nederlag på 1-2 til Qarabag fra Aserbajdsjan og ryger ud uden at skaffe et eneste point i samme gruppe.
Anders Hagelskjær og Mikkel Rygaard var forgæves på banen for henholdsvis Molde og Häcken torsdag aften.
De to hold var med som mestre i 2022, men ingen af dem formåede i år at genvinde mesterskabet i deres ligaer, som følger kalenderåret.
Leverkusen vandt gruppen med maksimumpoint og kvalificerede sig dermed direkte til Europa Leagues ottendedelsfinaler.
Qarabag skal gennem en playoffrunde for at nå så langt, men kan glæde sig over, at holdet for første gang er videre fra gruppespillet i turneringen.
Liverpool havde allerede sikret sig førstepladsen i sin gruppe og stillede derfor med et væld af reserver i udekampen mod Royal Union SG.
Uden det tunge skyts på banen tabte englænderne 1-2 til det belgiske mandskab, som trods sejren må nøjes med en tredjeplads i gruppen.
Samtidig vandt Toulouse, der har danskerne Mikkel Desler og Rasmus Nicolaisen i truppen, 2-1 over Lask og går videre som toer.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Man Utd forbereder bud på 300 mio.
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
MEDIE
Offentliggøres i dag
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske