Moldova-træner savnede stolthed i blamagen

Roberto Bordin tager ansvaret for Moldovas 0-8-nederlag til Danmark, men er også skuffet over sine spillere.



Moldovas fodboldlandstræner, italieneren Roberto Bordin, er skuffet og forundret over, at søndagens fodboldlandskamp mod Danmark kunne ende så skidt, som den gjorde set med moldoviske briller.

Da Danmark først fik prikket hul på målbylden, væltede scoringerne ind, og Danmark vandt 8-0 efter en pauseføring på 5-0. Det var Moldovas største nederlag nogensinde.

– Det er åbenlyst, at vi skulle have vist større stolthed for at kunne kæmpe med mod et så godt hold. Vi skulle have prøvet at spille vores eget spil noget mere.

– Det lykkedes vi bedre med i anden halvleg, men der var vi allerede bagud med 0-6, siger Roberto Bordin.

Flere gange var han rasende på sine spillere i løbet af første halvleg, mens han i anden halvleg havde en mere afslappet stil på sidelinjen. Italieneren tager selv sin del af ansvaret for den store lussing.

– Efter sådan en svær kamp er det svært at sige noget. Vi forventede ikke, at vi ville levere sådan en indsats. Det er mit ansvar, for jeg formåede ikke at give de rigtige instruktioner, så spillerne kunne spille på en ordentlig måde, siger landstræneren.

Nederlaget kunne formentlig sagtens være blevet større, hvis Danmark havde haft brug for at score flere mål. Eller hvis Danmark havde spillet med A-kæden.

Danmark havde nemlig skiftet alle markspillere ud i startopstillingen sammenlignet med Danmarks seneste landskamp, men Moldovas landstræner vil ikke høre tale om, at det danske hold skulle være dårligere af den grund.

– Danmark har mange andre dygtige spillere end Martin Braithwaite og Christian Eriksen. Deres spillere kommer stadig fra klubber i Spanien, Italien og England, så det gjorde ikke en forskel, at de havde skiftet ud, siger Roberto Bordin.

Moldova skal forsøge at revanchere det grelle nederlag på onsdag. Her får holdet besøg af Israel.

/ritzau/





Afviser monsterbud på Simsir




LIVE

VM-LIVE: Stopper – indtil træneren er væk

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

VM-vækkeuret: Amerikansk optur og nedtur

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Forstår intet af Bisseck-beslutning

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen



LIVE

TransferLIVE: Betaler 375 millioner for VM-spiller

AGF-scoop: Hijackede transfer

Tullberg teaser for transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Brøndby bekræfter: Køber stortalent

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson

Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

De tager ikke med FC København på træningslejr

‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Portugal – Kroatien

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De køber ham for 740 mio.

Træner roser tænding efter belgisk spillerskænderi

Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

USA spiller sig videre trods rødt kort

Overraskende belgisk comeback sender Senegal ud