Moldovas fodboldlandstræner, italieneren Roberto Bordin, er skuffet og forundret over, at søndagens fodboldlandskamp mod Danmark kunne ende så skidt, som den gjorde set med moldoviske briller.
Da Danmark først fik prikket hul på målbylden, væltede scoringerne ind, og Danmark vandt 8-0 efter en pauseføring på 5-0. Det var Moldovas største nederlag nogensinde.
– Det er åbenlyst, at vi skulle have vist større stolthed for at kunne kæmpe med mod et så godt hold. Vi skulle have prøvet at spille vores eget spil noget mere.
– Det lykkedes vi bedre med i anden halvleg, men der var vi allerede bagud med 0-6, siger Roberto Bordin.
Flere gange var han rasende på sine spillere i løbet af første halvleg, mens han i anden halvleg havde en mere afslappet stil på sidelinjen. Italieneren tager selv sin del af ansvaret for den store lussing.
– Efter sådan en svær kamp er det svært at sige noget. Vi forventede ikke, at vi ville levere sådan en indsats. Det er mit ansvar, for jeg formåede ikke at give de rigtige instruktioner, så spillerne kunne spille på en ordentlig måde, siger landstræneren.
Nederlaget kunne formentlig sagtens være blevet større, hvis Danmark havde haft brug for at score flere mål. Eller hvis Danmark havde spillet med A-kæden.
Danmark havde nemlig skiftet alle markspillere ud i startopstillingen sammenlignet med Danmarks seneste landskamp, men Moldovas landstræner vil ikke høre tale om, at det danske hold skulle være dårligere af den grund.
– Danmark har mange andre dygtige spillere end Martin Braithwaite og Christian Eriksen. Deres spillere kommer stadig fra klubber i Spanien, Italien og England, så det gjorde ikke en forskel, at de havde skiftet ud, siger Roberto Bordin.
Moldova skal forsøge at revanchere det grelle nederlag på onsdag. Her får holdet besøg af Israel.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
England – DR Congo
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
