Store trænere er kommet og gået i Brøndby IF i tidens løb – nu kan endnu et navn føjes til listen over "tidligere trænere" på den københavnske Vestegn.
Mandag er Niels Frederiksen blevet fyret i kølvandet på en skuffende efteårssæson med dårlige resultater i Superligaen og tidlige exit i både pokalen og Europa. Fynboens navn vil dog for altid stå som noget særligt i Brøndbys historie alene af den grund, at han førte de blå-gule til et mesterskab på et tidspunkt, hvor ingen forventede det.
Så hvor rangerer Niels Frederiksen på den lange liste af Brøndby-trænere? Det har Tipsbladet spurgt TV 2's fodboldekspert Morten Bruun om.
– Kan han snige sig ind i top 5? Argumentet for at have ham med i top 5 skal jo være, at han blev mester med et materiale, som var væsentlig dårligere end på noget tidspunkt nogen anden mestertræner i Brøndby har vundet.
– Tom Køhlert, Ebbe Skovdahl og Morten Olsen er urørlige, som jeg ser det på hver sin måde. Morten Olsen fik dem altså i semifinalen i UEFA Cuppen, og de to andre er også urørlige.
Så det bliver et temperamentspørgsmål, om det er Michael Laudrup, Niels Frederiksen eller Alexander Zorniger.
– Zornigers tid var jo også fantastisk på nogle områder. Jeg kan jo godt lide at vurdere store trænere på det antal titler, de har vundet, og det vil jo altid komme til at martre Alexander Zornigers eftermæle i Brøndby, at de ikke vandt det mesterskab. De vandt en pokaltitel, og det var jo også fint, og så var der en enorm begejstring omkring holdet.
– Men det er jo svært at bebrejde Niels Frederiksen, at der var corona, for der ville jo være den samme vanvittige begejstring omkring det her hold, hvis de havde måtte tage tilskuere ind før til allersidst.
– Så er der Michael Laudrup, som måske er lidt svær at rubricere, for både Laudrup og Zorniger fik langt bedre betingelser end Niels Frederiksen.
– Så hvis jeg må komme med et vattet svar og sige en delt fjerdeplads med de to andre, så skal det være det, lyder det fra Morten Bruun.
Det er stadig uvist, hvem der bliver ny cheftræner i Brøndby IF, men klubben har god tid til at lede efter den rette afløser for Niels Frederiksen. Superligaen sparkes første i gang igen i midten af februar.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub tæt på salg
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
LIVE
Superliga-LIVE: AGF-stjerne udgår med skade
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar besked om AGF
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
CUSTOM