En gigant i dansk fodbold er knæ.
Halvvejs i grundspillet er AaB på næstsidstepladsen, og nordjyderne har allerede fyret cheftræneren og sagt farvel til sportschefen få måneder inde i sæsonen. I Aalborg drømmer man om at være en del af toppen i Superligaen – det har lige nu meget lange udsigter.
Og udfordringerne står i kø – også uden for kridtstregerne.
I Aalborg er fodboldklubben blandt andet hårdt presset af en lokalrival fra en helt anden sportsgren, fastslår TV 2’s fodboldekspert Morten Bruun.
– Aalborg Håndbold har hentet håndboldens svar på Lionel Messi, nemlig Mikkel Hansen. Klubben er en af verdens bedste og har en flot økonomi. Det kunne godt på sigt blive en konkurrent for AaB på især sponsormarkedet, siger Morten Bruun til Tipsbladet.
Inde på banen kniber det gevaldigt for ellers store navne som Iver Fossum, Louka Prip, Allan Sousa og Lucas Andersen at få det til at spille, og særligt slemt står det til med sidstnævnte, der har været en skygge af sig selv, efter at han er vendt tilbage fra et skadeshelvede.
– Det er træls at sige det om en så stor profil, men i sin nuværende forfatning – og alle ønsker jo kun, at han er klar – er Lucas Andersen mere forstyrrende end hjælper på det her AaB-hold. Også fordi han ikke spiller hele kampe, men ryger ind og ud, mener Morten Bruun.
Du kan læse meget mere om krisen i AaB i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et stort interview FC Nordsjælland-profilen Mads Bidstrup, en analyse af storklubbernes problemer i Superligaen og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

LIVE
LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden
Smider Salah-bombe
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Gratis adgang til Superliga-brag
Afvist – Brøndby undrer sig
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen
Patrick Dorgu er med
