Morten Bruun om AaB: Det er træls at sige, men…

Krisen kradser i AaB, der ikke kan få det til at fungere på fodboldbanen og i øvrigt er under pres af en håndboldklub, der stortrives i Aalborg.



En gigant i dansk fodbold er knæ.

Halvvejs i grundspillet er AaB på næstsidstepladsen, og nordjyderne har allerede fyret cheftræneren og sagt farvel til sportschefen få måneder inde i sæsonen. I Aalborg drømmer man om at være en del af toppen i Superligaen – det har lige nu meget lange udsigter.

Og udfordringerne står i kø – også uden for kridtstregerne. 

I Aalborg er fodboldklubben blandt andet hĂĄrdt presset af en lokalrival fra en helt anden sportsgren, fastslĂĄr TV 2’s fodboldekspert Morten Bruun.

– Aalborg Håndbold har hentet håndboldens svar på Lionel Messi, nemlig Mikkel Hansen. Klubben er en af verdens bedste og har en flot økonomi. Det kunne godt på sigt blive en konkurrent for AaB på især sponsormarkedet, siger Morten Bruun til Tipsbladet.

Inde på banen kniber det gevaldigt for ellers store navne som Iver Fossum, Louka Prip, Allan Sousa og Lucas Andersen at få det til at spille, og særligt slemt står det til med sidstnævnte, der har været en skygge af sig selv, efter at han er vendt tilbage fra et skadeshelvede.

– Det er træls at sige det om en så stor profil, men i sin nuværende forfatning – og alle ønsker jo kun, at han er klar – er Lucas Andersen mere forstyrrende end hjælper på det her AaB-hold. Også fordi han ikke spiller hele kampe, men ryger ind og ud, mener Morten Bruun.

Du kan læse meget mere om krisen i AaB i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et stort interview FC Nordsjælland-profilen Mads Bidstrup, en analyse af storklubbernes problemer i Superligaen og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

TipsBladet_Forside_Tipsbladet_07-10-2022_Lands_1udg_1-page-001





LIVE

LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord

Kasper Dolberg-bombe meldes pĂĄ vej

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

HĂĄrd AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

Oddset styrtdykker



Kæmpekøb retur til FC København?

Han er færdig i Brøndby

Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Opfordrer til stor Superliga-ændring 

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering

Dyster SL-spĂĄdom: ‘De ryger under stregen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

SĂĄdan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

StĂĄle Solbakken overvejede at sige op

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Morten Wieghorst stopper pĂĄ landsholdet



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point