Jubler over Hjulmand: Det er surrealistisk

Morten Hjulmand hører til i landsholdets startopstilling, lyder rosen fra holdkammeraterne efter drømmemål.



Holdkammeraterne på det danske fodboldlandshold er imponeret af midtbanespilleren Morten Hjulmands indmarch på landsholdet, og de er overraskede over, at han også har langskudsmål på repertoiret.

Det siger de torsdag, efter at Morten Hjulmand med et forrygende mål fra 28 meter var med til at sikre Danmark 1-1 i EM-gruppekampen mod England.

– Det var første gang, jeg har set det fra ham. Jeg var meget overrasket, men det var en kanon kasse, siger Christian Eriksen og suppleres af en forbløffet Mikkel Damsgaard:

– Det var lidt surrealistisk at se målet, siger Damsgaard.

Joakim Mæhle mener, at Morten Hjulmand nu for alvor har banket sig ind i landsholdets startopstilling efter målet og en ihærdig indsats på Danmarks midtbane mod de stærke englændere.

– Morten har banket lidt på til at gå ind i startopstillingen, og jeg synes, han har vist, at han hører til.

– Det var et fantastisk mål, et rigtig godt spark. Han viste, hvilken spiller han er, og hvor vigtig han kan være for et hold. Han var med på en midtbane, der vandt rigtig mange bolde og sørgede for, at vi kunne komme ud af de perioder, hvor vi forsvarede meget, lyder Mæhles ros.

Andreas Christensen tilslutter sig koret.

– Morten er blevet utrolig vigtig for holdet. For os nede bagved er han altid spilbar, og han giver en masse ro. Han er en fantastisk spiller, siger Andreas Christensen.

Også landstræner Kasper Hjulmand er imponeret, men ikke overrasket over navnebrorens indtog på landsholdet.

– Hans personlighed gør, at han kan træde sådan ind på landsholdet. Han holder sig ikke tilbage. Han skubber, viser sig frem og kigger mig i øjnene og siger, at jeg er der, hvis der er brug for mig.

– Til træning banker han bare igennem. Han elsker at være inde på banen, og han vil være involveret i så meget som muligt. Ham og Pierre-Emile Højbjerg er gode sammen inde på midtbanen, siger landstræneren.

Morten Hjulmand er glad – og lidt overrasket – efter sin scoring mod England, men han påpeger selvkritisk, at han ikke spillede en perfekt kamp.

– Jeg havde lidt svært ved at se bolden gå i mål, for den var lang tid undervejs, og flere spillere stod i vejen. Men så kunne jeg se den gå i netmaskerne, og så skyndte jeg mig bare at løbe ned til fansene.

– Jeg synes stadigvæk, jeg har meget at skulle forbedre, og der var også ting i den her kamp, jeg skulle have gjort bedre. Jeg lærer af hver eneste kamp, og jeg tager så mange minutter, jeg kan, men jeg skal helt klart stadig optimere mit spil, siger den danske målscorer.

Målet mod Englands var hans første på A-landsholdet.

/ritzau/





Optakt til lørdagens Serie A-kamp mellem Lazio og Cremonese LIVE

LIVE: Han ligner deres nye cheftræner

Kolding hjælper Horsens med sejr over Hillerød

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Storkamp af Patrick Dorgu

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Her er FC Københavns vej i Europa

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Højlund slutter sæsonen med bravour

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Serie A-klubber jagter Randers-profil

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

Revser Spurs-spillere: Sig undskyld!

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!