Jubler over Hjulmand: Det er surrealistisk

Morten Hjulmand hører til i landsholdets startopstilling, lyder rosen fra holdkammeraterne efter drømmemål.



Holdkammeraterne på det danske fodboldlandshold er imponeret af midtbanespilleren Morten Hjulmands indmarch på landsholdet, og de er overraskede over, at han også har langskudsmål på repertoiret.

Det siger de torsdag, efter at Morten Hjulmand med et forrygende mål fra 28 meter var med til at sikre Danmark 1-1 i EM-gruppekampen mod England.

– Det var første gang, jeg har set det fra ham. Jeg var meget overrasket, men det var en kanon kasse, siger Christian Eriksen og suppleres af en forbløffet Mikkel Damsgaard:

– Det var lidt surrealistisk at se målet, siger Damsgaard.

Joakim Mæhle mener, at Morten Hjulmand nu for alvor har banket sig ind i landsholdets startopstilling efter målet og en ihærdig indsats på Danmarks midtbane mod de stærke englændere.

– Morten har banket lidt på til at gå ind i startopstillingen, og jeg synes, han har vist, at han hører til.

– Det var et fantastisk mål, et rigtig godt spark. Han viste, hvilken spiller han er, og hvor vigtig han kan være for et hold. Han var med på en midtbane, der vandt rigtig mange bolde og sørgede for, at vi kunne komme ud af de perioder, hvor vi forsvarede meget, lyder Mæhles ros.

Andreas Christensen tilslutter sig koret.

– Morten er blevet utrolig vigtig for holdet. For os nede bagved er han altid spilbar, og han giver en masse ro. Han er en fantastisk spiller, siger Andreas Christensen.

Også landstræner Kasper Hjulmand er imponeret, men ikke overrasket over navnebrorens indtog på landsholdet.

– Hans personlighed gør, at han kan træde sådan ind på landsholdet. Han holder sig ikke tilbage. Han skubber, viser sig frem og kigger mig i øjnene og siger, at jeg er der, hvis der er brug for mig.

– Til træning banker han bare igennem. Han elsker at være inde på banen, og han vil være involveret i så meget som muligt. Ham og Pierre-Emile Højbjerg er gode sammen inde på midtbanen, siger landstræneren.

Morten Hjulmand er glad – og lidt overrasket – efter sin scoring mod England, men han påpeger selvkritisk, at han ikke spillede en perfekt kamp.

– Jeg havde lidt svært ved at se bolden gå i mål, for den var lang tid undervejs, og flere spillere stod i vejen. Men så kunne jeg se den gå i netmaskerne, og så skyndte jeg mig bare at løbe ned til fansene.

– Jeg synes stadigvæk, jeg har meget at skulle forbedre, og der var også ting i den her kamp, jeg skulle have gjort bedre. Jeg lærer af hver eneste kamp, og jeg tager så mange minutter, jeg kan, men jeg skal helt klart stadig optimere mit spil, siger den danske målscorer.

Målet mod Englands var hans første på A-landsholdet.

/ritzau/





INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Vejle Boldklub – Randers FC

Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’

FCK: – Vi har truffet store, tunge beslutninger

Verdensstjerne roser Højlund

Færdig i Manchester City

Kasper Dolberg i choktransfer?

Vanvidskamp! Han viste glimt af verdenstoppen



Odds og spilforslag til søndagens portugisiske Primeira-kamp mellem Sporting og Arouca NYHEDER

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Jakob Poulsen med dyster melding

– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen

Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup

Viborg FF – AGF

Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!

Simeone fatter det ikke

AGF-stjerne drømmer om stort skifte

FC Nordsjælland – Brøndby IF

Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu



NYHEDER

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien

Roser Superliga-træners søn

OB – FC Fredericia

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Blandt dette årtusindes bedste

Tullberg ikke i tvivl: ‘Vi tabte kampen på…’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Sender besked til Superliga-boss: Sker til sommer

Langer ud efter Superliga-stjerne

Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

I tvivl om Bo Svenssons FCK

– Han fik et lortetilbud fra OB

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Junker med vanvittig statistik: ‘Bekymrende’

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben

FCK slagter Silkeborg i Bo Svenssons drømmedebut

‘FCK’s vigtigste kamp i mange, mange år’

FC København – Silkeborg IF

Roser konkurrent: ‘Han er en fantastisk mand’

Barcelona tager vigtig sejr i guldkampen

‘Der er ingen undskyldninger’

Hammers kan slå impotente Whites

Midtjylland-stjerne kalder det ‘barnligt’

Hvad f….. sker der Tullberg?

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det